71967

Елементарне поняття симетричної форми та осі симетрії. “Світ комах.”

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: колекція жуків та метеликів під склом коник мураха бабка комар оса малюнки сопілка малюнки луків гуаш пензлик аркуш паперу фарби баночка з водою Червона книга України магнітофон касета знак âНе лови. Метелик 2 А я гарний стрибунець Ось такий я молодець.

Украинкский

2014-11-14

367 KB

0 чел.

Урок малювання (2 клас)

            Тема:      Елементарне поняття симетричної форми та осі симетрії. “Світ комах.”

            Мета:     1. =  Дати елементарне поняття симетричної форми та сформувати розуміння ролі осі симетрії в її побудові.

                             =    Ознайомити з технікою відтискування водяною фарбою (акватипією).

                             =    Поглиблювати знання учнів про рівномірне заповнення площини  аркуша паперу.

                            2. Розвивати уміння бачити в різноманітних лініях, плямах, в заданій кольоровій гамі задуману композицію (світ комах).

                            3. Виховувати любов та бережливе ставлення до комах, до природи.

  Обладнання:    колекція жуків та метеликів (під склом), коник, мураха, бабка, комар, оса — малюнки, сопілка, малюнки луків, гуаш, пензлик, аркуш паперу, фарби, баночка з водою, Червона книга України, магнітофон, касета, знак  “Не лови...”, медальки, костюми дітей.

  


I.  Організаційний момент

- Діти! У нас сьогодні незвичайний урок. До нас прийшли гості. Привітайтеся з ними.                  

Стали рівно, підтягнулись.

Один одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти.

Сіли всі рівненько, будем працювати.

II. Актуалізація опорних знань.

-Діти! Здогадатися про кого буде іти мова на уроці, ви можете, розгадавши загадки. (Діти в костюмах стоять біля дошки).

1) Живе лише улітку він,

    Шовкові крила має,

    Із квіточки на квіточку

    Він весело літає. (Метелик)

2) А я гарний стрибунець,

    Ось такий я молодець.

    У травичці я співаю,

     Діточок всіх розважаю.(Коник)

3) Я літаю, я літаю,

    Спинку я червону маю,

    Шкідників всіх поїдаю. ( Сонечко або божа корівка)

/Вчителька в костюмі божої корівки говорить ці слова/

4) Я — комаха довгокрила,

    Гарно все очима бачу:

    І ставок, і лан — всі дива,

    навіть, і сусідську дачу.   (Бабка)

- Діти! Як назвати відгадки одним словом? (комахи)

- Так про кого буде іти мова сьогодні? (про комах)

- Давайте згадаємо з предмету “Я і Україна”, чим відрізняються комахи від інших тварин? (тіло складається з голови, грудей, черевця; мають 6 ніг)

  •  Діти, а яких комах ви ще знаєте, крім уже згаданих (жук, комар, бджола, джміль)

- А які комахи живуть майже в кожній сім'ї? Сім'я без них гарно обходиться, а вони без неї — ні (таргани).

   Хтось  мені із вас казав, що навіть кіт їх лапою  ловить.

ІІІ. Оголошення теми уроку. Визначення мети і завдань уроку.

- Діти! Прочитайте хором тему нашого уроку (записана на плакаті)

- Давайте з вами визначимо, що ви повинні знати, а що — повинні вміти з уроку.

повинні ЗНАТИ

повинні ВМІТИ

- симетричну форму

- вісь симетрії

- малювати симетричну форму

ІV. Вивчення нового матеріалу. 

Відомості про комах (доповідь учнів)

- А зараз учні розкажуть щось цікавеньке про комах.

Метелик

Деякі метелики живляться соком квітки, а деякі — нічні. Вони на квіти не сідають, бо важчі за квітку. Метелик Блакитна купріада вважається самим блискучим у світі.

Божа корівка

Цю комашку називають божа корівка або сонечко. Вона має яскраво червоне забарвлення з чорними цяточками.

      (частіше їх буває — порахуйте самі            повернутися спиною           ).

Корівкою їх називають тому, що коли їм загрожує небезпека, то вона на ніжках виділяє коричневу рідину. На смак рідина дуже неприємна, вороги тікають. Зверніть увагу! Корівка нехуденька, бо їсть багато тлі, тим самим допомагає людям, приносить користь.

Коник

Коник шевелить крилами, тре одне об одне, і виходить, що він співає. Коник “чує” ногами. Органи слуху розміщені у нього на передніх ногах.

Бджоли

За один день бджола відвідує 7 тисяч квітів. Щоб зібрати 1 кг меду, їй потрібно облетіти 7 мільйонів квіток конюшини.

- Послухайте, діти! В одній із книг, що була видана 1672 року (це 336 років тому) написано так: “Мед є сік роси небесної, який бджоли збирають з квітів пахнучих, від того має в собі силу могутню, лікує від усіх хвороб...”

Бабка

Сама прожорлива істота на землі — бабка. За 2 години може з'їсти 40 мух. Кожне око складається з 30 тисяч маленьких оченят.

 

- Давайте розглянемо комах, яких ви бачите на дошці. Показати колекцію жуків під склом.

V. Вступна бесіда

- Комахи — найпоширеніші істоти на Землі. Кількість їх визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярд мільярдів. І хоча деяких комах люди не люблять, навіть борються з ними, роль комах у природі надзвичайно велика:

  •  запилюють квіти;
  •  “прибирають” нашу планету від різного “сміття”;
  •  стають їжею птахам та тваринам.

VІ. Хвилинка-цікавинка

  1.  В Індії живе павук, який може не їсти 18 років.
  2.  У бджіл та джмелів крім двох очей, є ще на панцирі голови троє оченят.
  3.  Є бджоли-вбивці. Це особливий вид африканських бджіл, дуже часто нападають на людину і тварин. За останні 3 роки у Венесуелі від їх укусів загинуло більше 70 чоловік.

VІІ. Казка Устини Золотоустової “Метелик”

- Сідайте зручненько та слухайте уважненько.

Кожна квітка любить метелика. І бажає дати йому барви своїх пелюсток.

Але спочатку квіти не мали кольорів. Чарівна фея Кольорівна вирішила наділити квіточку своїм кольором.

Одна квітка забажала бути жовтою, як сонце. Царівна послала до сонця позичити жовтої фарби — тепер метелик з цієї квітки — жовтий.

Друга квітка мріяла стати синьою-синьою, наче морська хвиля. Два дельфіни, що бавились у морі неподалік, бризнули на квітчині пелюстки синьої фарби. І отримав метелик крильця морської води.

Інша квіточка забажала фіолетової фарби. Кольорівна послала двох жайворонків до царства фіолетових хмар. Метелик став фіолетовим!

Ще одна квіточка — дуже скромна — забажала бути білою. І два снігурі полетіли до Снігової королеви за цим кольором. Метелика-білосніжку можна побачити ранньої весни!

Але почувся плач.

  •  Хто це плаче? І тут на гілочці побачили маленького метелика, який ніяк не міг вибрати собі квіточки, бо хотів стати гарнішим за всіх.
  •  Хто хоче подарувати цьому метелику краплину своєї барви? — запитала Кольорівна. І всі по черзі підлітали і струшували крапельки фарб зі своїх крилець.

Метелик світився барвами веселки. Виріс і став принцем квітів.

- Сподобалась казка?

VІІІ. Розглядання ілюстрацій метеликів

(зачитування назви + колекцію показати)

ІХ. Пісенька метелика

(співає дівчинка і танцює)

1. Я веселий метелик,

Крильцями махаю.

Сяду на барвінок —

Відразу улітаю.

2.Сяду на пеньок,

Полечу я у лісок

Квіточку зустріну,

Вдалечінь полину.

3.Зустрічаю сонечко,

Відлітаю в полечко.

Росі я радію —

Плавати не вмію.

4.І кружляю, і літаю,

Райдугу вітаю.

Заметіль мені страшна,

Тому — відлітаю. (помахати рукою)

Х. Інсценіровка “Вісті з лісу”.

Де зимують метелики?

Пригріє сонечко. Прийде весна. З'являються перші комахи. Де ж вони зимують? (слова вчительки)

Кропив'янка і муха

  •  Пусти, Мухо, пусти, негіднице! Тут на колоді моє місце, я сам хочу на сонечку погрітися.
  •  Хто ти такий, щоб тебе пустити?
  •  Метелик я, Кропив'янка. Не тобі, Мухо, пара!
  •  Ну і лети собі в кропиву!
  •  Де кропива, коли ще сніг лежить кругом?
  •  А мені яке діло? Це мій дім, моя стінка, моя тепленька колода. Я ще восени сюди залізла, всю зиму проспала в щілинці під віконцем.
  •  І я спав в щілинці під віконцем. Ти з якого боку?
  •  З лівого.
  •  А я з правого. Я теж тутешній!..
  •  Ну, тоді сідай поруч. Разом зиму коротали, разом і погріємось.
  •  Адже сусіди! ( - сказати разом)

ХІ. Розповідь про метеликів, луки.

Гра учня на сопілці.

  •  Метелик, діти, відрізняється від усіх комах наявністю луски на крилах. Найбільше метеликів у жарких країнах. Це і зрозуміло, бо там ніколи не буває холодної зими і дуже багато запашних квітів.

      Метелики є денні, вечірні, нічні. Якщо метелик склав крильця разом, то знай — це денний метелик. Вони мають яскраве забарвлення.

  •  Зверніть увагу на дошку. Перед вами — луки. Луки — це рівні місця в долинах річок, поблизу боліт, укриті трав'янистою рослинністю. А над луками літають різнокольорові метелики.

       Гра учня на гітарі.

       Закрийте оченята і спробуйте уявити метеликів над луками.

ХІІ. Ознайомлення з елементарним поняттям симетричної форми та осі симетрії.

  •  Чи звернули ви увагу, що майже у всіх комах лівий і правий боки тіла — однакові. Така будова називається симетричною.
  •  А умовна лінія, що ділить навпіл симетричні предмети, є віссю симетрії.
  •  Так яка це симетрична будова? (ліва частина така, як і права)
  •  А ось симетрії? (ділить навпіл симетричні фігури)

ХІІІ. Казка “Про Короля-Пензлика та його синів”

  •  Чи є у вас все необхідне до уроку?

Парта накрита клейонкою, баночка з водою, фарби, пензлик аркуш білого паперу.

  •  Добре. Послухайте казку “Про Короля-Пензлика та його синів”.

У тридев'ятому царстві жив-був Король-Пензлик і мав багато синів. Їм дуже подобалось малювати, і тому вони вирушили в школу, щоб разом з дітьми створювати гарні малюнки. Та незабаром один пензлик повернувся в сльозах.

  •  Чому ти плачеш? — запитав Король сина.
  •  Ваша величністе! До поганих дітей я потрапив в школі. Вони опускали мене у фарбу аж до середини металевої частини (показати). Залило очі, рот. Ой, лишенько, помийте мене, будь ласка, швидше!
  •  Мене треба занурювати лише до половини ворсу (показати). Коли у фарбі моє волосся, мені зовсім не боляче: я все бачу і добре малюю. Не забувайте відтискати зайву фарбу об край баночки.
  •  Діти! А ви як ставитесь до своїх пензликів? (обережно опускаємо у фарбу).

Тонкі лінії проводимо кінчиком пензлика, широкі — натиснути на нього.

ХІV. Інструктаж перед роботою.

Практична діяльність учнів.

  •  користуйтесь фарбами охайно — не забруднюйте сусідів, парту;
  •  малюнки робіть чіткими.
  1.  Візьміть аркуш білого паперу і охайно зігніть навпіл. Після згинання він матиме вигляд книжечки.
  2.  Малюватимемо на одній стороні. На якій? Яка вам більше до вподоби.
  3.  Малюватимемо візерунки різними кольорами тільки на одній стороні. А потім стиснемо дві сторони, притиснемо гарненько і отримаємо на іншій стороні другу частину метелика. Розгортаємо аркуш — отримали цілого метелика.

- Малюйте того метелика, який вам більше до вподоби.

Включити музику! (Діти малюють під музику П.Чайковського).

ХV. Контроль, корекція та оцінювання знань.

Виставка робіт.

  •  Хто вже намалював, підніміть руку (вивісити роботи)
  •  Давайте подивимось на виставку робіт.

Звернемося до таблиць “Повинні знати” і “Повинні вміти”

Симетрична форма — ліва частина однакова з правою.

Вісь симетрії — ділить навпіл симетричні фігури.

Це ви знаєте.

  •  Вмієте малювати симетричного метелика?

Це ви вмієте.

- Все заплановане вдалося зробити!

ХVІ. Охорона природи. Охорона комах.

Казка “Про Наталочку”

Метелик — дуже ніжне створіння, яке потрібно оберігати, милуватись.

Я вам розповім про дівчинку Наталочку, яка гуляла у саду. Вона підійшла до акації, на якій були гострі-гострі колючки. Над деревом кружляв барвистий метелик.

  •  Ой, як йому не страшно літати? Налетить на колючку — що ж тоді буде?

           Підійшла вона до акації, зламала колючку, другу, третю.

Матуся побачила і питає: “Що ти робиш, Наталочко? Навіщо колючки зламуєш?

  •  Щоб метелик не наколовся, - відповідає дівчинка.
  •  А ви як, діти вважаєте? Наталочка була доброю, чуйною дівчинкою? (Ні)

Рідкісні види метеликів узяті під охорону Гірським комітетом міжнародної спілки охорони природи.

  •  Зверніть увагу на цей знак.
  •  Як ви думаєте, що він означає? (Знак “Не лови метеликів, бабок та інших комах”)

Розповідь про Червону книгу України

       Існує, діти, книга, яка називається Червона книга України. У цю книгу занесені всі види рослин і тварин, які зникають або яких стає все менше і менше.

Ми не маємо права руйнувати те, що створювалося не нами!

  •  Чому книга ця має червоний колір, а не синій чи зелений, чи жовтий?
  •  На світлофорі, що означає червоний колір? (Стій).

     Ось і тут, стій, зупинись, не знищуй.

На перерві ви детальніше роздивитеся про комах, види яких є рідкісними.

Висновок: Не можна рвати квіти, бо вони загинуть, не можна ловити метеликів, бо в неволі вони жити не можуть. Потрібно торкатись краси не руками, а тільки серцем.

ХVІІ. Вірш “Метелика ловити я не хочу” 

(розказує учениця)

Я не хочу    А.Костецький

Метелика ловити я не хочу,

Він — квітка неба, хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче,

Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,

ЇЇ додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І не попити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку

Я не ображу — це страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

ХVІІІ. Підсумок уроку.

  •  На якому етапі найцікавіше було працювати?
  •  Що треба було зробити інакше? Чи все так?

Я задоволена вашою діяльністю на уроці та вашими результатами.

(медальки на згадку про сьогоднішній урок роздати)

Ось і настала пора розлучатись

Я вас прошу не забувати:

Кожна комашка варта любові,

В будь-який час, не лише у розмові.

- Дякую, діти. Дякую, гості, за увагу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40011. Оценка конкурентного окружения предприятия 319 KB
  Оценка конкурентного окружения предприятия Содержание занятия: 1. Микросреда предприятия это система отношений предприятия с ее непосредственным окружением: поставщиками посредниками конкурентами прессой властными структурами общественными организациями деловыми кругами стратегическими партнерами в первую очередь инвесторами потребителями. Возможности предприятия по выбору поставщиков по работе со средствами массовой информации по формированию связей с властными структурами по взаимодействию с общественными организациями по...
40012. Оценка конкурентных преимуществ предприятия 266 KB
  Оценка конкурентных преимуществ предприятия Содержание занятия: 1. Анализ конкурентных преимуществ предприятия. Все эти преимущества сводятся к тому чтобы убедить покупателя в получении им больших выгод от приобретения продукции предприятия по сравнению с аналогичной продукцией конкурентов. Стратегия дифференциации это стремление предприятия к уникальности в какомлибо аспекте существенном для большинства сегментов рынка или потребителей целевого рынка.
40013. Анализ целей и стратегий предприятия 232.5 KB
  Стратегия существования продукции. Проведение SWOTанализа в промышленном маркетинге связаны с прогнозированием и получением информации касающейся условий совершения покупки и характеристик покупаемой продукции. Маркетинговые исследования потребительских рынков охватывают широкие области особенно для производителей продукции с широким и сложным ассортиментом. Если руководство предприятия оценив текущее положение приходит к выводу о достаточности ресурсов для дальнейшего развития то встает проблема выбора наилучшего способа с большей...
40014. Современные информационные системы менеджмента и маркетинга в Российской Федерации 30.5 KB
  б Примерное содержание разрабатываемого материала: название информационной системы; назначение сфера применения информационной системы; состав и структура информационной системы; год выхода на рынок IPтехнологий Российской Федерации; разработчик информационной системы; решаемые информационной системой задачи; возможности информационной системы; достоинства информационной системы перед аналогами; недостатки информационной системы по сравнению с другими; занимаемый информационной системой сегмент рынка; перспективы...
40015. Оценка текущего состояния предприятия 311.5 KB
  Общие сведения о продукции предприятия. Расчет структуры выпуска продукции предприятия. Анализ выпуска товарной продукции. Факторный анализ выпуска товарной продукции.
40016. Анализ финансовых результатов деятельности предприятия 626 KB
  Выводы по финансовому состоянию ориентируют предприятие на выбор определенной стратегии: рост удержание положения или сворачивание производства.1 Расчет основных показателей и их нормативные значения Показатели Формулы расчета Нормативные значение Показатели ликвидности предприятия Коэффициент покрытия коэффициент текущей ликвидности показывает не обеспеченность обязательств предприятия оборотными средствами стр.290 баланса стр.220 баланса стр.
40017. Анализ маркетинговой среды предприятия 150.5 KB
  Анализ финансовых результатов от реализации продукции. Высоким темпам роста российской автомобильной промышленности будет способствовать сочетание развитого внутреннего рынка и значительного экспортного потенциала продукции с высокой добавленной стоимостью. Предполагаются следующие тенденции развития автомобильной промышленности: рост товарной продукции; рост инвестиций; рост экспорта автомобильной продукции; сохранение достаточно высокого уровня рентабельности производства; стабильный рост средней заработной платы; глобализация...
40018. Анализ издержек и безубыточности производства 132 KB
  Во второй строке определяется сумма затрат согласно условию 1 при неизменных структуре выпуска продукции сумме переменных затрат и сумме постоянных затрат затраты базового периода приводятся к объему выпуска отчетного фактического периода: ЗТтпУсл1 = ∑08 bуср08 IА УПЗ∑08. абсолютных...
40019. База данных для учета информации об участниках гаражного кооператива 8.77 MB
  Аccess достаточно хорошо совместим с MS SQL Server и другими форматами баз данных. Аccess изначально представлялся как настольная база данных и в этой сфере ему трудно найти равного соперника. ccess позволяет разработать профессиональную базу данных в более короткие сроки и за меньшие деньги и вполне удовлетворить запросы заказчика. Кроме того такое решение обладает большей гибкостью настраиваемостью в него легко можно внести дополнения и изменения быстрее и дешевле чем в промышленные базы данных на основе Orcle и C.