73361

Розв’язування трикутників в прикладних задачах

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розв’язування трикутників в прикладних задачах Мета уроку :1 формування вмінь учнів застосовувати знання розв’язування трикутників до розв’язування прикладних задач; розвивати пошукову пізнавальну активність учнів логічне мислення. Сьогодні наш урок пройде за девізом Справжній скарб для людини – вміння трудитися Езоп Протягом останніх уроків ми працюємо над якою темою Розв’язування трикутників...

Украинкский

2014-12-11

952.82 KB

3 чел.

                             Урок геометрії в 9 класі

                                                        м. Миколаїв, ЗОШ №3,

                                                                    Вчитель: Карасік Т. А.                                                          

Тема : « Розв’язування трикутників в прикладних задачах»

Мета уроку :1) формування вмінь учнів застосовувати знання розв’язування трикутників до                   

                            розв’язування прикладних задач ;

                       2)розвивати пошукову, пізнавальну активність учнів, логічне мислення.

Тип уроку :      застосування знань, умінь та навичок.

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент.
  2.  Сьогодні наш урок пройде за девізом «Справжній скарб для людини – вміння трудитися» ( Езоп)

Протягом останніх уроків ми працюємо над якою темою? (Розв’язування трикутників)

Сьогодні ми будемо учитися застосовувати знання яки придбали за цією темою для розв’язування прикладних задач.

Тому тема нашого уроку: «Розв’язування трикутників в прикладних задачах».

Запишіть число, класна робота, тема уроку.

Мета нашого уроку : 1) повторити все,що вивчили;

                                       2) пригадати те, що забули;

                                       3) вміло застосовувати отриманні знання до розв’язування

                                           прикладних задач.

План уроку: 1) Пригадаємо (фронт. запит. «Скринька знань»)

                        2) Перевірка д/з.

                         3)Як розв’язувати прикладні задачі.

                          4) Групова робота.

                           5)Підсумок уроку.

                           6) Рефлексія.

Починаємо трудитися, але за труд треба платити, отже за кожну правильну відповідь  

  жетон.  

  1.  Пригадаємо : збираємо « Скриньку знань»

а)відповідаємо на запитання;

б)складаємо рівності парами-отримаємо закодований вислів Блеза Паскаля. Та пара яка раніше складе отримає додатковий жетон.

А) 1. В чому полягає « Розв’язування трикутників» ?

     2. Скільки елементів трикутника мають бути відомими, щоб його можна було                  

         розв’язати?

3 . Які теореми потрібно знати, щоб розв’язати трикутник?

4 . Сформулюйте теорему косинусів.

5 . Сформулюйте теорему синусів.

6 . Сформулюйте теорему про суму кутів трикутника.

7 . Скільки типів задач ми розглянули на «Розв’язування трикутників»?

Б) Протягом 2 хв складіть рівності – де а, в, с-сторони трикутника, -кути трикутника, d – діагональ паралелограма, mc – медіана трикутника, R- радіус кола, описаного навколо трикутника.

Запишіть отриманий код- спочатку число, потім літера.

1 . a2=                                                          ( o )

2 . cos =                                                     ( і )

3 . mc =                                                      (р)

4 . cos =  ,  =                                      - ( х )

5 .  =                                                   +  - 2вс ( с )

6 .  =                                                       600 ( з )

7 . cos 450 =                                             2R ( у )

8 .  =                                                  900 ( з )         

9 . d12 + d22 =                                               (г )

10 .1 =                                                             ( р )

11 . cos 1500 =                                              2( +  ) ( п )

12 . cos 0 =                                                    sin2α + cos2α  ( т )

13 . a2                                                         1800 – ( β + γ ) ( у )

Перші три учня отримають по 2 жетона. Код записано та  закрито аркушем .

  1.  1.   2.  3.  4.  5.  6.  7.  8.  9.  10.  11.  12.  13.
  2.  С     р   р   з   о   у   і     у    п    т      х      з      г

« Серед рівних розумом – за однакових умов, інших умов переважає той, хто знає геометрію.»   Блез Паскаль.

  1.  Перевірка д/з.

Скільки типів задач ми розглянули на « Розв’язування трикутників» ?

Підручник « Геометрія – 9» автори А. Г. Мерзляк,  В. Б. Полонський.

Поясніть, до якого типу належіть задача кожного номера та алгоритм її розв’язання.

№117 (2: а= 14 см. α=240, в≈25,6см ), №119 (2: а≈11,5см, β≈200, γ≈150), №121 (2: γ≈1140, β≈290, α≈370), №124 (2 : с≈30,6 см, β≈550, γ≈890).

За правильне виконання кожного номера – 1,5 б; всього – 6б.

  1.  Практична геометрія : як розв’язувати прикладні задачі?

Існують задачі, розв’язування яких потребує знань з геометрії.

Наприклад, улюблена гра усіх хлопчиків у футбол. Влітку  відбулася довгоочікувана подія в нашої державі. Яка ? (Євро -2012 ) Майже усі слідкували за  матчами.

Пропоную вам розв’язати наступну задачу.(на екрані фрагмент гри, на дошці розпечатаний на аркуші фрагмент гри)( додаток №1)

  1.  Футбольний м’яч знаходиться в точці А футбольного поля на  відстані 23м і 24м від штанги відповідна. Футболіст направив м’яч у ворота. Знайдіть кут влучення м’яча у ворота, якщо ширина воріт 7м.
  2.  Складемо математичну модель за умовою задачі.

                                                         Дано:        АВС,

                                                          АВ=23м, АС = 24м, ВС = 7м.

                                                          Знайти:  < А                                      

В      7                             2. Розв’язуємо математичну модель.                                            

23                        С                    До якого типу відноситься задача?   

?            24                                 Яку теорему треба використати,щоб знайти кут А?

 А                                                         Розв’язування:

Застосуємо теорему косинусів та знайдемо косинус кута А :

                      232+242-72

 =                              ≈ 0,956

                      2*23*24

<А = 170 

3 . Отже, кут влучення м’яча у ворота  170 

Відповідь: 170 

Ми живемо у місті корабелів – місті Миколаєві. За два століття миколаївські корабели побудували тисячі кораблів і суден – від парусників до атомних авіаносців.

Наступні задачі будуть пов’язані з морською тематикою.

Цю задачу пропоную розв’язати парами. За 2 хв. ви повинні скласти математичну модель задачі та алгоритм розв’язання. Перші 3 пари отримають додатковий жетон, всі, хто  правильно виконає завдання отримає  один жетон.

2) Два теплохода А і В, що знаходяться в відкритому морі на відстані 20 км один від одного, одночасно отримали сигнал sos з корабля С. Радіопеленг по відношенню до прямої АВ на судні А дорівнює 550, а на судні В 800.Який теплохід першим прийде на допомогу, якщо максимальна швидкість судна А – 60км/год, а судна В – 45км/год ? ( малюнок на екрані)( додаток 2)

                                         С                        1. Математична модель:

                                                                     Дано:     АВС, <А = 550, <В = 800,

 

                                                         В           АВ= 20км, V1= 60км/год, V2 = 45км/год.

     А                     20км                     Знайти: t1 та t2 і порівняти.

                                                                                               2 . Розв’язання:

                                            а)  Алгоритм:

  1.  <С -?
  2. За теоремою синусів АС та ВС
  3.    t1=                 t2 =  

                                     b) Обчислення:

1 )<С= 1800 – ( 550 + 8о0 ) = 450

2 ) АС= 

ВС =  .

4 ) t1=      t2=

3 . Отже, перший теплохід витратить менше часу на подолання відстані, тому прийде першим на допомогу.

Відповідь: перший теплохід.

Трохи втомилися, тому , як завжди зробимо фізхвилинку для очей. (1 хв.)

4 ) Робота у групах.

(Клас поділено на групи по 4 учня, так як сидять повертаються до парти, яка за ними, всього 6 груп, кожна отримує задачу з малюнком, яку треба розв’язати за 5 хв.  Потім , за 1 хв пояснити алгоритм розв’язання та обчислювання , малюнок на екрані. Задач всього дві, тому кожні три групи розв’язують одну і ту саму задачу, мають  можливість перевіряти себе.  За правильне    розв’язання по 5 балів)( додаток 3 та 4)

Задача №1.

Берегові радіомаяки А і В розміщені на відстані 10 км один від одного. З теплоходу С , за допомогою радіолокаційної станції, що знаходиться на ньому, визначили відстань до маяка А, яка дорівнює 11км, кут пеленга радіомаяка 0. Знайдіть відстань від теплоходу С до радіомаяка В та кут пеленга СВА.  (відповідь: ; 0 )

Задача №2.

Знайти відстань від т. А, в якій знаходиться корабель в певний момент часу до маяка на березі, якщо з цієї точки видно маяк під кутом 600 до курсу, а через деякий час корабель буде знаходитись в точці В на відстані 50 км від т. А і 56 км від маяка. (відповідь: 64 км.)  

5 ) Підсумок уроку:

  1.  Шкала оцінювання: 18-20б – оцінка -  «7»

                                      21-22б- оцінка – «8»

                                      23-24б- оцінка – «9»

                                            25-  оцінка – «10»

                                             26б – оцінка – «11»

2 ) Звернемося до мети уроку:

а) Що повторили?

б)Що пригадали ?

в)Що застосовували ?

г)Мети досягли ?

6 ) Рефлексія: 1) За яким девізом ми сьогодні на уроці працювали ?

2 ) за допомогою смайліка продемонструйте свої почуття після уроку.

 

7) Д/з : Підручник: № 84 ( на 6б ),  № 125 ( на 9б ), додаткова задача за малюнком ( 12б )(додаток 5 )     

            Додатки : №1

№2

№3

№4

№5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84141. Категории отрицания и отрицания отрицания. Метафизическое и диалектическое понимание отрицания. Закон отрицания отрицания 38.35 KB
  Отрицание в логике – это акт опровержения некоего несоответствующего действительности высказывания который разворачивается в новое высказывание. В философии же отрицание – это возникновение нового отменяющего и замещающего собой старое. Применяться подобным образом в философии термин отрицание стал Гегелем который с его помощью объяснял циклический характер развития действительности: 1. В чем суть этого противоречия которое созревает в Разуме и отменяет отрицает собою нынешнее состояние Разума Рассмотрим это: суть этого внутренне...
84142. Общая характеристика философских категорий. Метафизическое и диалектическое понимание их взаимосвязи 39.51 KB
  Кроме того категории отражают наиболее важные характеристики и явления бытия которые пронизывают бытие насквозь во всём его многообразии и во всей его необъятности время пространство движение причина следствие единичное общее материя дух взаимодействие сила субстанция и т. К основным категориям относятся: бытиенебытие единичноеобщее причинаследствие случайностьнеобходимость сущностьявление возможностьдействительность материядвижение времяпространство качествоколичество сущностьявление содержаниеформа...
84143. Понятие общества. Основные идеи формационного и цивилизационного понимания общественной жизни и истории 38.69 KB
  Народ – это всё население как таковое вовлеченное в совместную жизнь в системе какоголибо общества. Особая специфика и особая сложность общества состоит в том что его главным смысловым элементом является человек в результате чего общество в отличие от природных систем взаимодействия обладает высокой степенью непредсказуемости своего развития. Благодаря этому общественное развитие – это процесс настолько сложный что его исследовательский анализ и теоретическое описание вызывают огромные трудности и сопровождаются безостановочными...
84144. Трудовая деятельность людей как основной фактор антропосоциогенеза. Общественное бытие и общественное сознание, характер их соотнесенности 32.32 KB
  Общественное бытие и общественное сознание характер их соотнесенности. Решающим для превращения человека в разумное и общественное животное стало пользование огнем и приручение животных. Таким образом благодаря труду бытие отдельного человека включено в общественное бытие. Общественное бытие – это совокупность всевозможных форм совместной деятельности людей подчиненной общественной необходимости.
84145. Материальное производство и его структура: производительные силы и производственные отношения. Характер их соотнесенности 34.15 KB
  Теория материального производства разработана марксизмом. Главной особенностью материального производства которая служит его показательным отличием от любого другого вида производства различные виды производства духовных продуктов и нематериальных благ является наличие в процессах материального производства обязательного взаимодействия человека с природой. Таким образом в процессе материального производства человек воздействует на природу с помощью какихлибо средств труда. Сырье – природный материал который в процессе производства...
84146. Структура производительных сил и производственных отношений. Базис и надстройка. Роль производительных сил и техники в развитии общества 31.33 KB
  Производственные отношения. Поскольку материальное производство непредставимо без участия человека то существенным фактором процесса производства выступают связи и отношения между людьми складывающиеся в производственной деятельности. Эти связи и отношения называются производственными отношениями. ПРОИЗВОДСТВЕННЫЕ ОТНОШЕНИЯ.
84147. Социальная структура общества и этнические общности. Исторические формы социальных и сословно-классовых общностей 36.93 KB
  Социальная структура – с одной стороны указывает на различное положение людей по отношению друг к другу по тем или иным критериям имущественный критерий политические права привилегии возрастные образовательные и другие критерии а – с другой стороны выражает деление людей в обществе по их интересам национальные классовые профессиональные религиозные семейные и т. ЭТНОС – это исторически сложившаяся на определенной территории устойчивая совокупность людей обладающих одним языком общими народным искусством обычаями обрядами...
84148. Понятие социального института. Государство как важнейший социальный институт. Его происхождение и сущность 37.3 KB
  Таким образом государство отвечает за исполнение всех социальных функций общества и если говорить о сущности государства то в социальном плане сущность государства состоит в том что государство наделено всеми социальными функциями как верховный социальный институт. Эти функции для государства делятся на внешние и на внутренние: 1. Внешние функции государства сводятся к задачам обороны страны и отстаивания ее интересов во взаимоотношениях с другими государствами. Несмотря на очевидность назначения государства и несмотря на его...
84149. Политическая система общества. Роль государства в развитии общества. Основные признаки государства. Власть и демократия 33.8 KB
  Политическая система общества – это система правовых норм государственных и гражданских организаций политических отношений и традиций а также элементов политического сознания и политической культуры какоголибо общества. Политическое сознание отражающее идеологические установки и целевые устремления различных политических сил и социальных единиц. Политическую деятельность охватывающую как действия политических объединений так и деятельность конкретных людей. ПОЛИТИЧЕСКАЯ ВЛАСТЬ – это способность определенных политических сил...