73376

Народне уявлення про добро і зло в казці «Ох»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Без праці ми б не змогли пересуватися за допомогою літаків пароплавів машин а ходили би пішки та навіть голі бо не могли би пошити собі одягу. Існує багато прислівїв та приказок які розповідають про важливість праці: Без труда нема плода Хочеш їсти калачі не сиди на печі та інші.

Украинкский

2014-12-15

62.07 KB

0 чел.

1

Урок № 10

Тема.         Народне уявлення про добро і зло в казці «Ох».

Мета:

Навчальна: проаналізувати казку «Ох», охарактеризувати її героїв, визначити, хто з них втілює добро, а хто — зло.

Виховна: виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, повагу до дорослих, почуття справедливості.

Розвивальна: формувати кругозір, навички виразного читання та вміння висловлювати власну думку.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Забезпечення емоційної готовйості до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

Що треба робити, щоби стати мудрою людиною?

Чи потрібно ставати мудрим?

Хто такі мудреці?

3. Актуалізація опорних знань

Що таке добро? Яку людину можна вважати доброю?

Що таке зло? Які вчинки вважаються лихими?

Поміркуйте, чому в казках завжди перемагає добро.

II.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя

— У душі кожної людини завжди живуть дві несумісні речі — добро і зло. Хто з них переможе, такою і буде людина. Дуже важливо, щоб душі більшості з нас були чистими, щедрими, щоб зло не мало змоги оселитися там і перемогти.

Пригадайте ті казки, які розповідали вам бабусі,— у них завжди перемагають справедливість, правда, добро, незважаючи на важкі перешкоди та вчинки поганих персонажів. У них герої знешкоджують страховиськ, відьом, підступних тварин. Завжди в казках є щасливий кінець. Завдяки їм ви знайомитесь з добрими героями: хоробрими воїнами, відважними принцами, богатирям, и намагаючись наслідувати їх, та недолюблюючи поганих — Чахлика Невмирущого, Бабу-Ягу. А добрі стають втіленням дитячих мрій і наслідувань. Казки вчать доброти, милосердя, любові, вони — наші перші вчителі.

Праця — це перша потреба людини, бо вона зробила людину з мавпи. Тому усім, що є в нас, ми зобов’язані саме їй.

Наполеглива праця дає можливість удосконалювати свої витвори, щоб оточення могло насолоджуватись результатом. Природа дарує людині воду, землю, каміння, залізну руду, але тільки праця здатна перетворити їх на корисні для життя речі. Без праці ми б не змогли пересуватися за допомогою літаків, пароплавів, машин, а ходили би пішки та навіть голі — бо не могли би пошити собі одягу.

Якщо людина нероба та ледащо — люди її не люблять і не поважають. Ніхто не хоче мати поруч друга-ледаря або родича- нахлібника. Тому й спонукають своїх близьких оволодівати навичками, навчатися та працювати не лише заради грошей, але й заради насолоди.

Існує багато прислів’їв та приказок, які розповідають про важливість праці: «Без труда нема плода», «Хочеш їсти калачі — не сиди на печі» та інші. Усі вони дають нам зрозуміти, що якщо ви хочете чогось досягти або зробити, без праці вам не обійтись.

Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією казкою та побачимо, чого вона зможе нас навчити.

2. Читання казки «Ох»

2.1. Тема: зображення праці як шляху самовдосконалення людини.

2.2. Ідея: уславлення працьовитості та кмітливості, засудження та покарання хитрості та підступності.

    2.2. Головні герої: батько, син, Ох.

    2.3. Виразне читання казки за ролями (уривки).

    2.4. Аналіз казки «Ох» у формі бесіди за питаннями: 

▼ Чому батьки скаржилися на сина?

Що робив син на кожній новій роботі?

Знайдіть описи Оха, його оселі та жінки.,3а яких обставин герої познайомились з ним?

▼ Яку умову найму запропонував Ох батьку? Чи погодився на це батько?

Який ритуал проводив Ох, щоб зробити з ледачого парубка моторного козака?

▼ Хто навчив батька, як визволити сина від Оха? Чи вдалося це батьку?

Як син запропонував батьку заробляти гроші? У яких тварин він перекидався?

Що зробив Ох, щоб повернути собі наймита? Які пригоди чекали на нього, щоб утримати хлопця при собі?

Як хлопцю вдалося здобути волю?

Чи можна стверджувати, що в цій казці Добро перемогло Зло? Обґрунтуйте свою думку.

▼ Який план казки можна укласти?

3. Міні-характеристика головних героїв твору

Складання інформаційного ґрона.( І варіант-сина, ІІ варіант-Оха).

    4. Тренінг «Хто найуважніший?»

Установіть відповідність між роком праці та твариною, на яку перетворював парубка Ох.

1  1-й рік праці                                      А голуб

2  2-й рік праці                                      Б півень

3  3-й рік праці                                      В вовк

                                                                  Г баран

    Ключ: 1 б, 2 г, 3 а

Установіть відповідність між персонажем та тим, на кого він перекидався.

1 Син       А щука

                  Б хорт

                  В кінь

2 Ох          Г циган

Д старичок

Є сокіл

    Ключ: 1 б, в, є; 2 а, г, д.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Тестове опитування

1. Чому син був не такий, як треба?

А Він був дурним;

Б він був ледащо;

В він не вмів розмовляти;

Г він не міг ходити.

2. Якій із професій не навчався син?

А Кравця;

Б шевця;

В коваля;

Г лікаря.

3. Як звали діда, що раптово з’явився з-під пенька?

А Ох!;

Б Ах!;

В Ух!;

Г Ой!

4. Що запропонував Ох батьку?

А Знайти сину гарну роботу в іншому царстві;

Б повернутись додому, бо все марно;

В найняти його сина;

Г перепочити та вивести їх із лісу коротким шляхом.

5. Що мав зробити батько, щоб повернути сина в перший рік?

А Знайти його в оселі Оха;

Б впізнати його серед півнів;

В покликати голосно в лісі;

Г відшукати його серед інших наймитів Оха.

6. Як мав повернути батько сина у другий рік?

А Чекати його в лісі до світанку;

Б дати Оху могорича;

В знайти його в іншому царстві;

Г відшукати сина серед баранів.

7. У кого зачарував Ох сина на третій рік?

А У голуба;

Б у вовка;

В у півня;

Г у лисицю.

8. Яке чарівне вміння здобув син у наймі?

А ставати невидимим;

Б розмовляти з рослинами;

В перекидатися у тварин; 

Г знаходити загублені речі.

9. У кого перекинувся Ох, щоб обдурити батька?

А У пана;

Б у цигана;

В у діда;

Г у селянина.

10. На що перетворився парубок, щоб його знайшла царівна?

А На мушлю;

Б на квітку;

В на перстень;

Г на гребінець.

11. За яких обставин хлопець познайомився з царівною?

А Він перекинувся на хлопця із пшона;

Б він розмовляв з нею у подобі персня;

В їх познайомив Ох;

Г його знайшли охоронці царівни.

12. Чим закінчилася казка для парубка?

А Він навічно залишився у наймитах в Оха;

Б він утік додому й щасливо почав жити із батьками;

В Ох зачарував його навічно залишатись у подобі тварини;

Г він одружився з царівною.

    2. Робота з картками в парах (групах)

Картка № 1

1. Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему «Як праця допомагає людині стати кращою?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте прислів’я: «Білі руки роботи бояться»?

3. Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Обґрунтуйте свій вибір.

Картка № 2

1. Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему «Чи треба допомагати стареньким батькам?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте прислів’я: «Була б охота — знайдеться всяка робота»?

3. Яке чарівне вміння ви би хотіли мати? Обґрунтуйте свій вибір.

Картка № З

1. Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему «Чи можна хитрістю змушувати людей працювати, як це робив Ох?» (5-7 речень)

2. Як ви розумієте прислів’я: «Очам страшно, а руки зроблять»?

3. Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Обґрунтуйте свій вибір.

Картка № 4

1.  Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему «Чи можна хитрістю заробляти гроші, як це робив парубок?» (5-7 речень)

2. Як ви розумієте прислів’я: «Бджола мала, а й та працює»?

3. Яке чарівне вміння ви би хотіли мати? Обґрунтуйте свій вибір.

Картка № 5

1. Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему «Батьки роблять все, щоб їхня дитина була найкращою» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте прислів’я: «Діло майстра величає»?

3. Яке чарівне вміння ви би хотіли мати? Обґрунтуйте свій вибір.

    V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

    Учитель. Казка «Ох» вчить нас того, що праця навіть з самого ледащого парубка може зробити гарного моторного хлопця. Але не треба зловживати своїми вміннями та навичками, бо це може скінчитися погано. Лише ті, хто живе по правді і використовує свої знання та досвід заради добрих справ, отримають гідну винагороду.

   VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    Поміркувати про місце праці в житті людини. Знати зміст казки «Летючий корабель», скласти план твору, вміти відповідати на питання до тексту.

2


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82869. ОСОБЕННОСТИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ ЖУРНАЛИСТА И СПЕЦИАЛИСТА ПО СВЯЗЯМ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ С ЦЕЛЬЮ ПРОДВИЖЕНИЯ КОСМЕТОЛОГИЧЕСКОЙ КОМПАНИИ 278.5 KB
  В данной работе мы рассматриваем взаимосвязь PR-специалистов и субъектов публичной коммуникации как взаимосвязанный и взаимообусловленный процесс распространения информации среди целевой общественности процесс селекции информации с учетом информационных запросов целевой общественности а так же на примере косметологической компании...
82870. Учет товаров в розничной торговле (на примере ООО «НиК») 646.5 KB
  Первая глава посвящена теоретическим аспектам учета движения товаров на предприятиях розничной торговли. Во второй главе рассмотрен анализ системы бухгалтерского учета движения товаров в розничном предприятии ООО НИК В третьей главе представлены рекомендации по совершенствованию учета товародвижения в ООО НиК.
82871. Разработка направлений эффективного управления дебиторской и кредиторской задолженностью на примере ООО «Юропеан Трэвел Групп» 633.5 KB
  Актуальность темы исследования обосновывается необходимостью и важностью данного явления в функционировании предприятия. Экономическая значимость данной темы признается обоснованной для развития хозяйствующего субъекта в силу значительного влияния состояния дебиторской задолженности на финансовое состояние предприятия.
82872. Организация работы производства ресторана с французской кухней на 75 мест 523.5 KB
  Определение количества блюд и напитков подлежащих изготовлению.Разбивка блюд по ассортименту в соответствии с коэффициентами потребления. К региональной кухне относятся блюда которые на протяжении веков готовили жители различных исторических областей страны. Её неповторимые блюда отличались разнообразием и изысканностью.
82873. Разработка всасывающей пневмотранспортной установки производительностью 6 т/ч 375 KB
  Здесь происходит отделение основной массы сыпучего материала от транспортирующего воздуха. Все элементы расположены по направлению движения воздуха после отделителей соединены между собой воздуховодами. Питатель всасывающей установки выполняет функцию загрузочного устройства для подачи материала в движущуюся струю воздуха...
82874. Качество жизни населения и исследование ее уровня 181.5 KB
  Актуальность темы курсового проекта заключается в том, что уровень и качество жизни населения являются одними из важнейших социально-экономических категорий, характеризующие благосостояние населения в Республике Башкортостан и определяют положение региона в целом.
82875. Оценка приспособленности грузовой платформы автомобиля КАМАЗ-4308-А3 (4х2) с прицепом НЕФАЗ-8560-62-02 к перевозке грузов и исследование расчетным методом тягово-скоростных свойств 276.56 KB
  Величину полезной работы можно оценить объемом перевозок т или производительностью ткм поэтому одним из важнейших условий определяющих эффективность эксплуатации АТС является степень приспособленности кузова АТС к превозке наиболее вероятных грузов.
82876. ЭКОНОМИЧЕСКАЯ СУЩНОСТЬ И ЗНАЧЕНИЕ ИНВЕСТИЦИЙ В ЛОГИСТИКЕ 89.13 KB
  Цель данной работы: раскрыть сущность сбережений и инвестиций в рыночной экономике и на основании теоретических данных рассмотреть проблемы превращения сбережений в инвестиции в России. Для достижения указанной цели необходимо решить следующие задачи: проанализировать понятие виды и функции инвестиций...
82877. Теоретические и практические аспекты усовершенствования механизма планирования фонда оплаты труда на предприятии ОАО «Русь» 119.89 KB
  Для осуществления этих целей необходимо выполнить следующие задачи. Во-первых, определить сущность категории заработной платы. Во-вторых, рассмотреть существующие формы и системы оплаты труда, порядок начисления некоторых видов заработной платы и то, как эти формы и системы применяются на обследуемом предприятии.