73379

«Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?», «Хто вона?». Особливості поетичної мови Л. Глібова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна: проаналізувати програмні ліричні твори; визначити художні засоби, образність та особливості поетичної мови. Виховна: формувати шанобливе ставлення до поетичного слова. Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразне декламування віршів.

Украинкский

2014-12-15

135.01 KB

3 чел.

Урок №38

Тема.         «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?», «Хто вона?». Особливості поетичної мови Л. Глібова.

Мета:

□ Навчальна: проаналізувати програмні ліричні твори; визначити художні засоби, образність та особливості поетичної мови.

□ Виховна: формувати шанобливе ставлення до поетичного слова.

□ Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразне декламування віршів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

    І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

3. Актуалізація опорних знань

    3.1. Рубрика «Відгадай-но».

    Питання: 1. Де працював Глібов. (Чернігів); 2. Як звуть письменника Байкаря? (Леонід); 3. Як звали батька

Л. Глібова? (Іван); 4. Що писав Л. Глібов?  (Байки); 5. Вірш, у якому перші літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово або речення. (Акровірш).

6. Головний герой вірша Л. Глібова «Химерний маленький». (Вареник).

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Особливості поетичної мови Л. Глібова

Мовні засоби, якими користувався Л. Глібов, лексичні, фразеологічні та синтаксичні, працювали на створення єдиного стилю газети. Його мова емоційно забарвлена, експресивна. Творча індивідуальність автора, його світосприймання та світовідчуття, ставлення до явищ навколишньої дійсності й оцінка їх — усе це позначилося на доборі та організації мовних засобів. Авторові вдалося органічно поєднати мовні засоби публіцистики, що вимагала впливу, переконання, довіри (розмовна лексика, вставні слова, звертання) та художнього письма (тропи, фразеологізми). Усі ці мовні засоби працюють на створення його індивідуального стилю, який витворювався в гармонійному поєднанні елементів художнього та публіцистичного стилів письма, глибокого ліризму й гострої сатири. Характерною ознакою цього стилю було використання засобів комічного (іронії, сатири, дотепу).

2. Робота над твором «Хто розмовляє?»

«ХТО РОЗМОВЛЯЄ?»

Акровірш дає відгадку, що розмовляють річкова рослина осока, яка на відміну від калини, не дуже у великій пошані в людей, і сорока. Сорока ж має чим похвалитися: про неї складена казка- примовка для маленьких діточок, котрим показують на пальчиках, як вона кашку варила, діток годувала. Акровірш викликає посмішку, адже автор використав смішні словосполучення («і ніхто ніде ніяк»). Твір дуже емоційний за рахунок окличних речень.

2.1. Тема: розмова осоки та сороки про пошану в народі.

2.2. Ідея: засудження негативних рис характеру.

    2.3. Основна думка: доведення значимості для суспільства.

    2.4. Бесіда за змістом твору.

▼ Хто головні герої в акровірші Л. Глібова «Хто розмовляє»?

▼ Чому хизується сорока?

▼ Які риси характеру осуджуються автором?

▼ Чи треба заслужити пошану в людства?

▼ Що ви побачили смішного в акровірші?

▼ Про що розмовляють сорока і осока? Доведіть.

    3. Робота над твором «Хто сестра і брат?»

«ХТО СЕСТРА І БРАТ?»

    Великою пошаною в народі користувалися хліб та круп’яні культури, з яких люди готували щоденні страви. Тому Л. Глібов і склав акровірш про гречку, з якої виходить добра каша з поливкою (підливкою) та маслечком. Не менше популярним було й просо, з якого робили пшоняну крупу та варили польову кашу чи козацький куліш. Акровірш нагадує народну пісню звертаннями, повторами, вигуками, вживанням пестливо-зменшувальних слів.

3.1. Тема: зображення двох зернових культур. їхня значимість у народі.

3.2. Ідея: просо та гречка, корисні для людини. .

3.3. Основна думка: слід хвалити людину за добрі вчинки.

3.4. Бесіда.

▼ Чому саме в акровірші Л. Глібова порівнюються ці зернові культури?

▼ Чи нагадує вам акровірш народну пісню? Чим саме?

▼ Хто брат, а хто сестра? Прокоментуйте.

▼ Як зображено гречку у творі?

▼ Чого навчає нас цей акровірш?

    4.  Робота над твором «Хто вона?»

«ХТО ВОНА?»

    У вірші йдеться про першу весняну пташку — ластівку, яка приносить тепло, будить природу та дає надію на нове життя.

4.1. Тема: зображення першої весняної пташки — ластівки.

4.2. Ідея: ластівка — символ надії на нове життя.

4.3. Основна думка: усе в житті може змінитися.

4.4. Бесіда.

▼ Яку весняну пташку описує автор?

▼ Яку пору року змальовує автор в акровірші?

▼ Чому саме навесні до нас прилітають ластівки?

▼ Чи бачили ви колись ластівку? Опишіть її.

     5. Рубрика «Я вмію». Робота в групах

Складіть акровірші на запропоновану тему. (Мова, сова, хліб, вовк)

    Орієнтовні акровірші

Милозвучна і дзвінка,

Особливості має.

Весела, слів багато в ній,

А ще... Вона одна-єдина для кожної людини.

Хвалить його кожен,

Любить його кожен.

І дня ми прожити Без нього не можем.

Сидить хитра баба аж на версі граба.

«Ой не злізу з граба! — дурить діток баба.

Вловіть мені тую курочку рябую,

А я подарую грушку золотую».

Він у лісі проживає,

Одяг темно-сірий має.

Вечорами тихо ходить,

Кого зможе — того зловить.

    IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,

    ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Тестове опитування

1. У якому вірші йдеться про першу весняну пташку?

А «Хто брат і сестра?»;

Б «Що за птиця»;

В «Хто розмовляє»;

Г «Хто вона?»

2. З ким розмовляє сорока у вірші «Хто розмовляє»?

А Осока; 

Б калина;

В малина;

Г горобець.

3. Який жанр нагадує акровірш «Хто брат і сестра»?

А Переказ;

Б легенда;

В народна пісня;

Г казка.

4. Хто злякається води у вірші «Хто вона?»

А Зима;

Б сніжок;

В сонечко;

Г ластівка.

5. Хто сховається у вірші «Хто вона?»

А Ластівка;

Б сніжок;

В сонечко;

Г зима.

6. Хто прогляне у вірші «Хто вона?»

А Сніжок;

Б сонечко;

В квітка;

Г хмарка.

7. Кому складають пісні у вірші «Хто розмовляє?»

А Сороці;

Б осоці;

В Україні;

Г калині.

8. Хто догодив славі у вірші «Хто розмовляє?»

А Осока;

Б калина;

В сорока;

Г Україна.

9. Про кого забувають у вірші «Хто розмовляє?»

А Україну;

Б сонце;

В осоку;

Г сороку.

10. Хто вмивався росою у вірші «Хто сестра і брат»

А Просо;

Б гречка;

В поле;

Г ластівка.

11. Чия страва кипить у полі у вірші «Хто сестра і брат»

А Гречка;

Б рис;

В просо;

Г овсюка.

12. Про кого літає славонька аж до моря у вірші «Хто брат і сестра»?

А Просо;

Б рис;

В калина;

Г гречка.

    2. Робота з картками в парах (групах)

Картка № 1

1. Напишіть твір-мініатюру за темою «Моє враження від акровіршів Л. Глібова».

2. Охарактеризуйте сороку у вірші «Хто розмовляє?»

3. Складіть акровірш на тему «Школа».

Картка № 2

1. Напишіть твір-мініатюру за темою «Чарівний світ акровіршів».

2. Дайте пораду осоці у вірші «Хто розмовляє?»

3. Складіть акровірш на тему «Зима».

Картка № З

1. Напишіть твір-мініатюру за темою «Що я дізнався на уроці».

2. Зробіть порівняльну характеристику проса і гречки на основі вірша «Хто сестра і брат?»

3. Складіть акровірш на Тему «Весна».

    V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

    VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53327. Хобі: Дозвілля 45.5 KB
  I like to read about sports and sportsmen. I am reading an interesting story about hockey now. My father likes to read about football. He has got a lot of books about that game. My sister is fond of animals. She likes to read about them. She has got books with funny stories and fables about animals. I gave her a present yesterday: a very big and interesting book about animals at the zoo. There are a lot of funny stories in it. My mother is interested in history. So she spends her free time with a book on history. So I can say reading is my familys hobby.
53328. Вечірки і свята 144 KB
  Розвиваюча: Розвивати фонематичний слух учнів, здатність до імітації, якість вимовних навичок і довготривалу, короткотривалу, слухову пам’ять, слуховий контроль, здатність самостійно планувати мовний вчинок, уяву, здатність до здогадки; вміння логічно, послідовно висловлювати думки ІМ, культуру читання.
53329. Улюблені свята 85 KB
  My name’s Tanya. I live in Ukraine. We celebrate many holidays in our country. I should say I like all of them. Celebrating is my joy. I love greeting guests at my home. I like cooking something tasty. Guests come to share the joy of the day. Sometimes we make presents or surprises for each other. It’s great. Now tell me what holidays you like to celebrate.
53330. Spring holidays 72.5 KB
  (The class is decorated. There is a big wreath of flowers on the wall, it is written - Spring is coming. There are many childrens drawings and placards about spring. On the blackboard there is a map of the travelling over the spring forest. Prince and princess come in.)
53331. Національні свята в США та в Україні 123.54 KB
  The topic of our lesson is National Holidays in Ukraine and in the USA. Holidays are special days of celebration that form an important part of every countrys culture. American and Ukrainian holidays come throughout the year and in all varieties. Today you will learn about the different types of holidays that Ukrainians and Americans celebrate.
53332. Праздники 50 KB
  New Years Day is the most favourite of all holidays in Ukraine. We give New Year presents; children receive their presents under the New Year’s Tree on the morning of the 1st of January. The main folk heroes of this holiday are Father Frost (Did Moroz) and his granddaughter Snigurochka (The Snow Girl).
53333. Сорбционные явления в вакууме 728.5 KB
  Процесс поглощения газов или паров твердыми телами, независимо от того, происходит ли он на поверхности или в объеме твердого тела, называется сорбцией. Поглощение газа на поверхности твердых тел называется адсорбцией. Движущей силой адсорбции является снижение поверхностной энергии в твердом теле.
53334. Немає кращого місця ніж вдома 883 KB
  T: Good morning dear children. Cl: Good morning dear teacher T: How are you? CL: We are fine. T: Sit down, please. 1.2 Мотивація. Очікувані результати T: English people say “There is no place like home”. Dear friends, I believe that today we’ll have a pleasant lesson because we are going to speak about our homes and flats.