73380

Література рідного краю. Микола Кирилович Возіянов. «Легенда про Харків»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; опрацювати ідейно-художній зміст твору, визначити його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів. Виховна: прищеплювати інтерес до літератури рідного краю.

Украинкский

2014-12-15

83.38 KB

7 чел.

Урок №40

Тема.             Література рідного краю. Микола Кирилович Возіянов. «Легенда про Харків».

Мета:

□ Навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; опрацювати ідейно-художній зміст твору, визначити його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів.

□ Виховна: прищеплювати інтерес до літератури рідного краю.

□ Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння аналізувати почуте.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Обладнання, наочність: портрет автора, книжкова виставка його творів, дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

    I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

    II. АКТИВІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

    1.  Бесіда

▼ Який вид художньої творчості називається фольклором?

▼ Поясніть походження фольклору.

    2.  Рубрика «Знавець фольклору»

    Розкажіть про жанри фольклору за схемою.

   Що ж таке легенда?

   II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

   III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

   1.  Вступне слово вчителя

— Возіянов Микола Кирилович народився 19 січня 1937 року в селі Байрак Горлівського району на Донеччині. Закінчив Український заочний політехнічний інститут. Працював слюсарем, майстром, старшим майстром, заступником начальника цеху, інженером-енергетиком.

Друкуватися почав з 1954 року. Тільки в періодиці опубліковано майже півтори тисячі байок, гуморесок, усмішок. Автор книг «Мудрість кутнього зуба», «Смішний заєць», «Фіговий листок», «Заміж до Європи» та інші. Лауреат літературних премій імені Олександра Олеся, Леоніда Глібова, Остапа Вишні. У літературі відомий як прозаїк, поет, гуморист. Автор розважальної передачі на радіо «Від суботи до суботи».

Член Національної спілки письменників України з 1999 року.

З 2000 року — відповідальний секретар Харківської організації Національної Спілки письменників України.

2. Робота з текстом

2.1. Зачитування вчителем вірша «Легенда про Харків».

2.2. Історична довідка.

Текст 1

ОТАМАН ХАРКО

Був Харко чоловіком запорозького покоління, розумний ратоборець, мав тверду руку і твердий погляд. І був у нього золотогнідий кінь, котрий добре знав козацький норов. Звали коня Гнідко.

Одного разу Харка оточили ляхи; ховаючись на ходу за свого коня, йому вдалося випрутитись і гайнути у відкритий степ. Швидше за кулю летів Гнідко, все більше й більше відривався він від переслідувачів. Ляхи як зрозуміли, що їм не наздогнати козака, роз’їхались широким півколом, підпалили траву і торопко повернули до міста. Вогняні язики з жадобою жерли траву й кущі; ще трішки — і степ перетворився на величезне море суцільного вогню. У чорному диму, що здіймався до неба, задихалися птахи; не в силах більше летіти, вони падали прямо у вогонь.

Зрозумів досвідчений сотник, що йому не врятуватися утеком, що для спасіння свого життя і життя вірного коня необхідно було щось терміново вчинити. І ось що зробив Харко. Він зістрибнув на землю, до кожної стріли, що були у нього в сагайдаку, прив’язав жмут сухої трави, викресав вогню і, підпалюючи по черзі, почав пускати перед себе стріли. І ось уже степ запалав перед ним. Харко опинився між двох вогнів; один вогонь наздоганяв його, а другий, від віяння вітру, швидко рухався уперед. У цьому й полягав порятунок козака. Він скочив на Гнідка і пішов гатала по випаленій землі услід вогняній хвилі. А той вогонь, що ніс йому погибель, мав згаснути, не сходячи ні трави, ні кущів для свого просування.

Довго, ох як довго полювали ляхи на відважного сотника, поки одного разу не спромоглися заманити його в пастку і полонити. Але й тоді не змогли б вони стратити козака, якби не здогадалися прикути Гнідка за чотири ноги у стайні. Лицарський кінь порозбивав би стіни темниці, а таки визволив би свого товариша, не дав би йому пропасти. А так... як учув Гнідко Харкову кров, заіржав громозвучно, але несила йому була порвати залізні ланцюги.

А ляхи як зачали рубати Харка, то рубали-його цілих три дні, а все ніяк не порубають; вже потім якось здогадались, що козака треба рубати його власною шаблею. А у того була шабля лицарська, чарівна, вона Харка й перемогла.

Текст 2

ІВАН СІРКО

Життя цієї людини оповите легендами. Іван Дмитрович Сірко (близько 1610-1680), славетний кошовий отаман Запорозької Січі уособлював, мабуть, як ніхто з когорти визначних українських полководців XVII століття, лицарську вдачу. Військовий і політичний український діяч, до самої смерті, обирався січовиками кошовим отаманом, тому й цілком справедливо вважався найуспішнішим оборонцем українського народу. Найбільших лаврів він здобув у боротьбі з турками і кримськими татарами.

За все своє довге життя Сірко не програв жодної битви, заслуживши у татар прізвисько «Урус — шайтан», а в одноплемінників славу перевертня. Звідси й прізвисько: Сірко, тобто, вовк. Вмираючи в глибокій старості, Іван Сірко написав у заповіті, що якщо козакам стане нелегко, то щоб узяли з могили його праву руку і з нею йшли в бій. Навіть мертва рука отамана наводила жах на татар.

Текст З

Григорій Сковорода — просвітитель, філософ і поет Григорій Савич Сковорода — один із видатних мислителів історичного минулого нашої держави. Людина універсальних знань і здібностей, палкий захисник інтересів знедоленого народу, він все своє свідоме життя присвятив пошукам істини, боротьбі проти соціальної нерівності.

2.3. Зачитування учнями вірша «Легенда про Харків».

Нам доля легенду дарує

Про Харків і назву його.

По Дикому Полю гарцює

Козацький отаман Харко.

Той гомін козацької слави

І герць пам’ятає Сумська.

Як краяли небо заграви,

Мов шабля Івана Сірка.

У Лопані, баяли люди,

Ловились великі лини.

А тихою річкою Уди

Ходили козацькі човни.

І містом ходив стоголосим

В задумі, як тиха вода,

Великий і мудрий філософ

Григорій Сковорода.

Легенда в минуле заводить,

Прадавнє минуле святе.

А сонце над Харковом сходить,

По Харкову свято іде.

    2.4. Бесіда за прочитаним твором

▼ Чи сподобався вам цей вірш?

▼ Яких історичних постатей згадує письменник?

▼ Що ви знаєте про Івана Сірка, Григорія Сковороду, отамана Харка?

▼ Чи можемо ми простежити історичне минуле Харкова?

▼ Чи нагадує цей вірш нам жанр усної народної творчості — «легенду»?

▼ 3 якими почуттями автор говорить про Харка?

▼ 3 чим порівнює у вірші автор Григорія Сковороду?

▼ Які річки змальовані у вірші?

▼ Розкажіть про річку Лопань. Використовуйте рядки з поезії.

▼ Розкажіть про річку Уди. Використовуйте рядки з поезії,

▼ Розкажіть про рідний Харків.

    2.5. Рубрика «Намалюй».

    Учням пропонується намалювати й захистити малюнки на теми: «Мій Харків», «Історичні постаті».

    V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

   VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

   Ознайомитись з літописами княжої доби.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

13567. Общество - свод камней, который обрушился бы, если бы один не поддерживал другого Сенека 28 KB
  Общество свод камней который обрушился бы если бы один не поддерживал другого Сенека. Выбранное мною высказывание затрагивает проблему общественной солидарности то есть взаимосвязи составляющих её элементов. Данная проблема всегда была и будет оставаться...
13568. Потребности людей диктуют их поведение с такой же властностью, как сила тяготения - движения физических тел 15.77 KB
  Потребности людей диктуют их поведение с такой же властностью как сила тяготения движения физических тел Б.Ф Ломов Выбранное мною высказывание рассматривает проблему потребностей человека как определяющей движущей силы в его линии поведения. Данная проблема...
13569. Потребность во внимании, признании, самовыражении являются универсальными потребностями каждого индивида 14.02 KB
  Потребность во внимании признании самовыражении являются универсальными потребностями каждого индивида. Б.Д. Парыгин В выбранном мною высказывании затрагивается проблема значимости социальных потребностей связанных с жизнью и взаимоотношениями людей в обществ...
13570. Сухомлинский. В семейной жизни надо считаться с мыслями, убеждениями, чувствами, стремлениями любимых людей 30.5 KB
  В семейной жизни надо считаться с мыслями убеждениями чувствами стремлениями любимых людей В.А. Сухомлинский Выбранное мною высказывание касается формирования семейного уклада значимости семьи для человека. Данный вопрос крайне важен в современном мире так ...
13571. Способность не может возникнуть вне соответствующей конкретной деятельности 30 KB
  Способность не может возникнуть вне соответствующей конкретной деятельности. Б. М. Теплов Выбранное мною высказывание связано с ролью деятельности в развитии человеческих способностей в формировании личности. Данная тема крайне актуальна в современном мире и отно
13572. Жизнь – процесс решения бесконечного числа конфликтов. Человек не может избежать их. Он может только решить, участвовать в выработке решений или оставить это другим 17.44 KB
  Жизнь процесс решения бесконечного числа конфликтов. Человек не может избежать их. Он может только решить участвовать в выработке решений или оставить это другим. Б. Вул В выбранном мною высказывании автор затрагивает проблему сущности социального конфликта дел...
13573. Особенности развития предпринимательства в России 275.5 KB
  Виды предпринимательва зависят от векторности и содержания бизнеса, точек приложения капитала и получения конкретных результатов, связи процесса воспроизводства с основными стадиями предпринимательской деятельности, по последним данным
13574. Свобода — это, в первую очередь, не привилегии, а обязанности 28.5 KB
  Свобода это в первую очередь не привилегии а обязанности. Альбер Камю Выбранное мною высказывание затрагивает проблему сущности человеческой свободы. Как часто люди слышат о свободе говорят о ней прославляют ее считают ее самой главной в жизни Но знают ли они...
13575. Свобода – это, в первую очередь, не привилегии, а обязанности 16.2 KB
  Свобода это в первую очередь не привилегии а обязанности А. Камю Избранная мною тема связана с пониманием сущности свободы. Как часто люди слышат о ней прославляют ее считают ее наличие самым главным в жизни Но знают ли они что такое свобода Об этом люди спори