73381

Олександр Олесь (Кандиба). «Микита Кожум’яка»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст твору, визначити його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів та сюжет. Виховна: виховувати пошану до героїв нашого народу. Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру мовлення, виразне читання.

Украинкский

2014-12-15

169.8 KB

6 чел.

Урок №45

Тема.           Олександр Олесь (Кандиба). «Микита Кожум'яка».

Мета:

□ Навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст твору, визначити його тему й ідею, охарактеризувати головних персонажів та сюжет.

□ Виховна: виховувати пошану до героїв нашого народу.

□ Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру мовлення, виразне читання.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

    І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

    1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

    2. Перевірка домашнього завдання

▼ Які події княжої доби ви пам’ятаєте?

▼ Чим відзначився в історії України князь Ярослав?

3. Кросворд «Олександр Олесь: життя та творчість»

    По горизонталі: 1. Хто був в роду О. Олеся по батьківський лінії? (Чумаки) 2. Одеський збірник віршів, у якому публікувався поет. («Багаття») 3. До якого Харківського інституту вступив О. Олесь 1903 року? (Ветеринарний) 4. Цикл віршів, у якому поет висвітлив моторошні події голодомору 1921-1923 років. («Голод»)

5. Назва збірки еміграційного періоду (Чупиною).

6. Письменник, із яким Олесь познайомився під час поїздки на відкриття пам’ятника І. П. Котляревському в Полтаві. (Коцюбинський) 7. Назва рукописного журналу, який поет видавав під час навчання в хліборобській школі. («Комета»)

    По вертикалі: 1. Справжнє прізвище Олександра Олеся. (Кандиба)

4. Актуалізація опорних знань

▼ Що вам відомо про Микиту Кожум’яку?

▼ Чим прославився його батько Кирило?

II.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя

— Творчість Олеся — визначне явище в українській літературі перших двох десятиріч XX ст. М. Рильський писав: «Нема ніякого сумніву, що поезія Олександра Олеся позначилася сильними своїми сторонами на розвитку української літератури, отже, й радянської української літератури. Зі смутком визнаючи його вільні і невільні провини, хибні його кроки, у яких сам він гірко каявся, шкодуючи, що така дужа творча індивідуальність не дістала повного свого розвитку, ми повинні, проте, сказати, що поет Олександр Олесь посідає певне місце в історії нашої культури і що все краще з його спадщини повинно стати набутком нашого радянського читача».

У творчості О. Олеся наявні релікти народницької символіки, його ліричний герой є втіленням мужності та героїзму українського народу. Саме таким постає перед нами Микита Кожум’яка, персонаж однойменного твору О. Олеся.

2. Робота над твором «Микита Кожум'яка»

2.1. Пояснення назви та довідковий матеріал для вчителя.

Трубіж — річка на Придніпровській низовині, ліва притока Дніпра, впадає в Канівське водосховище. Протікає в Бобровицькому та Козелецькому районах Чернігівської області та Броварському, Баришівському й Переяслав-Хмельницькому районах Київської області. Бере початок з болота поблизу с. Петрівського, тече Придніпровською низовиною. У пониззі знаходиться місто Переяслав-Хмельницький. Найбільша притока — Недра (ліва). Права притока — Ільтиця.

Існує багато тлумачень походження назви річки. Її виводять від давньоруського трубити, трублю, ніби від того, що в давнину тут під час полювання трубили в мисливські роги або ж робили «трубіж» під час воєн на знак перемоги або відбою.

Переяслав-Хмельницький — місто обласного значення на сході Київської області, районний центр над рікою Трубіж, лівою притокою Дніпра.

Знайдені сучасними археологами залишки людського житла пори пізнього палеоліту свідчать про те, що земля ця була заселена із древніх часів. Уперше Переяслав згадується 907 року в договорі князя Олега з Візантією.

На той час траплялися часті напади степових кочовиків. З печенігами легенда про заснування міста пов’язує і саму його назву. Налетіли якось на поселення вороги. Серед кочовиків був один непереможний витязь. Став той витязь викликати собі ворога з русинів, але ніхто з князівської дружини не наважувався прийняти виклик. Засумував ясний князь — стало йому соромно й прикро. Аж тут вийшов юнак із простолюдинів, що й погодився стати на герць із поганином. Жорстокий був двобій. І здолав хлопець печеніжина, чим й «перея славу» собі. На честь цієї перемоги місто почали називати Переяславлем. Володимир Великий заклав тут велику фортецю для захисту південних меж Русі від кочовиків.

2.2. Тема: зображення мужності українського народу в боротьбі проти печенігів.

2.3. Ідея: уславлення патріотизму, мужності та сміливості українських народних героїв.

2.4. Виразне читання твору «Микита Кожум’яка».

2.4.1. Опрацювання твору «Микита Кожум’яка» у формі бесіди за питаннями,

▼ Як автор зображує ворогів?

▼ Чи знайшов Володимир героя серед своїх вояк? Хто виголосився захистити батьківщину?

▼ Що придумав хан? На що він очікував?

▼ Як минав двобій? Знайдіть описання в тексті,

▼ Хто переміг? Як ця непересічна подія назавжди увійшла в історію нашої країни?

3. Вікторина «Вгадай мене»

Впізнайте персонажа твору за описом.

1. Боязливий, хитрий, але вірить у свою перемогу. (Хан)

2. Військовий, дужий, непереможний. (Воїн-печеніг)

3. Кремезний, сором’язливий, має неабияку силу. (Микита Кожум’яка)

4. Талановитий стратег та захисник батьківщини. (Князь Володимир)

4. Теорія літератури

Гіпербола — художній засіб явного і навмисного перебільшення для посилення виразності і підкреслення сказаної думки.

Віршовий ритм — це повторення сумірних мовних одиниць, що ними є самі віршовані рядки, які промовляються поспіль один за одним.

Драматичний твір — це твір, написаний у формі мови персонажів і ремарок. Основною її ознакою є призначення її для театрального спектаклю. Текст драматичного твору розпадається на дві частини — мови героїв і ремарки, що вказують режисеру на декорації і дії персонажів.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Тестове опитування

1. Після вбивства якого князя печеніги пішли ордою в Україну?

А Ярослава;

Б Святослава;

В Ярополка;

Г Святополка.

2. Яку назву мало військове угруповування печенігів?

А Каганат;

Б навала;

В тьма;

Г орда.

3. Який титул мав керманич печенігів?

А Бай;

Б цар;

В тур;

Г хан.

4. Що запропонували печеніги київському князю?

А Улаштувати герць найсильніших воїнів;

Б укласти перемир’я;

В битися до останньої краплі крові;

Г обмінятися полоненими.

5. Чим мотивували печеніги цю пропозицію?

А Були невпевнені у своїх силах;

Б хотіли завершити битву з найменшими втратами;

В боялися гніву праведних богів;

Г були впевнені, що їх воїн найсильніший.

6. Як автор характеризує бійця печенігів?

А Удвоє більший за ведмедя;

Б втроє дужчий за вола;

В великий, як скала;

Г найсильніший.

7. Хто очолював київське військо?

А Володимир;

Б Ярослав;

В Всеволод;

Г Мстислав.

8. Чому дід був впевнений, що Кожум’яка зможе поборотися з воїном-печенігом?

А Тому що він був охочий до бійок;

Б тому що крім нього ніхто більше не визвався на бій;

В тому що він якось роздер шкуру;

Г тому що він був його найулюбленішим сином.

9. Як описує автор Микиту Кожум’яку?

А Соромливий, мовчазний, невисокого зросту;

Б розбишака, шибайголова;

В величезного зросту і недужої сили;

Г маленький, непоказний, але дужий.

10. Як перевіряв князь на міць добровольця?

А Наказав вночі пробратися до печенігів;

Б наказав боротися з роздратованим биком;

В влаштував двобій з командиром свого війська;

Г повірив йому на слово.

11.  Чим закінчився двобій Кожум’яки з воїном-печенігом?

А Бій було зупинено;

Б переміг воїн-печеніг;

В бій не відбувся;

Г переміг Кожум’яка.

12.  Як уславив Ярослав місце славетного двобою?

А Подарував цю землю переможцю;

Б поставив пам’ятник;

В побудував місто;

Г посадив віковічний дуб.

    2. Робота з картками в парах (групах)

Картка № 1

1. Напишіть міні-твір на тему «Микита Кожум’яка — герой з народу» (5-7 речень).

2. Пригадайте, хто у творі був мовчазним то сором’язливим. (Микита Кожум’яка)

3. Знайдіть уривок у тексті, який описує, як Ярослав дбав про Київ.

Картка № 2

1. Напишіть міні-твір на тему «Чи хотів би я бути схожим на Микиту Кожум’яку?» (5-7 речень)

2. Пригадайте, хто у творі був засмученим. (Володимир)

3. Знайдіть уривок у тексті, який описує, що Ярослав не любив воювати.

Картка № З

1. Напишіть міні-твір на тему «Одвічні вороги Київської Русі» (5-7 речень).

2. Пригадайте, хто у творі сміявся. (Воїн-печеніг)

3. Знайдіть уривок у тексті, який описує, як Ярослав зустрічав гостей.

Картка № 4

1. Напишіть міні-твір на тему «Переяслав — символ перемоги» (5-7 речень).

2. Пригадайте, хто у творі хотів перехитрити суперника. (Хан)

3. Знайдіть уривок у тексті, який описує хоробрість його брата Мстислава.

Картка № 5

1. Напишіть міні-твір на тему «Захищати батьківщину — наш одвічний обов’язок» (5-7речень).

2. Пригадайте, хто у творі порекомендував князеві Микиту. (Батько Микити)

3. Знайдіть уривок у тексті, який описує заповіт Ярослава.

    V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

    Учитель. «Микита Кожум’яка» — твір про народного героя та уславлення перемог українського народу в боротьбі із загарбниками-печенігами.

   VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    Підготуватися до позакласного читання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37519. Философия. Вспомогательный материал к лекциям в схемах 53.47 KB
  Критика чувственных методов познания. Постоянно изменяется не только материальный мир не только объект познания но и субъект т. О несуществующем или о природе Проблемы политики этики государства права языкознания познания. Отрицание познания космоса возможно лишь познать свою душу.
37520. Сравнительный анализ истоков философского мышления Запада и Востока 51.65 KB
  Существует также трактат Нань Цзин - один из древнейших в Китае медицинских трактатов, в основу которого положена девятка : - он описывает 81 трудность классической медицины И-Цзин по своей сути является трактатом, описывающим всеохватно-круговые перемены. Это учение о замкнутой, состоящей из 64 основных ситуаций, структуре постоянно и циклически изменяющегося мира.
37521. Наука 20.83 KB
  Проблема начала науки ее возникновения имеет важное методологическое значение для формирования теоретических подходов к определению природы науки ее статуса этапов развития. Античная наука Страна происхождения науки в европейском понимании Древняя Греция. Для этой науки характерна органичная связь с философией.
37522. Сравнительный анализ философских школ 119.35 KB
  Бытие первоначально имеет огонь и является равновесием двух потоков. Все появляется через отдельные промежутки времени. Отношение к рабовладению и роль рабов в государстве В государстве Платона рабство сохраняется в частности одной из задач сословия стражей является ведение завоевательных войн с целью добычи рабов. Если целью правящих является не благо государства а собственный корыстный интерес единолично правящего то монархия вырождается в тиранию.
37525. Основные концепции теории познания и истории философии (эмпиризм, рационализм, иррационализм) 17.74 KB
  Такая философия это методологическая ориентация познания которая признает основным по источникам и критериям чувственный опыт интегрируемый в материалистический эмпиризм как результат воздействия связей и предметов внешнего мира на человеческие чувства в результате чего они выступают образами этого мира. Иррационализм это направление философской мысли которое признает основой процесса познания и преобразования мира внерациональные аспекты духовной жизни человека: интуиция вера воля ограничивая или отрицая возможности разума в этом...
37526. Экзаменационные вопросы по философии с ответами для поступающих в аспирантуру 654.18 KB
  Специфика философского рассмотрения человека. Религиозные учения о сотворении человека. Проблема смысла жизни человека в истории религиозных и философских учений. Свобода и ответственность человека в современном мире.
37527. Философия. Шпаргалки 52.56 KB
  Роль философии определяется прежде всего тем что она выступает в качестве теоретической основы мировоззрения а также тем что она решает проблему познаваемости мира наконец вопросы ориентации человека в мире культуры в мире духовных ценностей. Функции: 1 мировоззренческая с помощью философии у человека формируется мировоззрение. Структура философии: 1Онтология сердцевина онто бытие логосучение фил. Основной вопрос философии метафилософская и историкофилософская концепция согласно которой основной проблемой философии на...