7483

Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку і правила безпечної роботи в шкільних майстернях

Конспект урока

Безопасность труда и охрана жизнедеятельности

Мета: ознайомити учнів із програмою й обєктами праці, основними галузями виробництва, із прикладами технологій, які в них застосовуються; повторити правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях, навчити характе-ризувати основні галузі виробництва і види технологій

Украинкский

2013-01-24

24.45 KB

1 чел.

Тема. Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуються. Правила внутрішнього розпорядку і правила безпечної роботи в шкільних майстернях.

Мета: ознайомити учнів із програмою й об'єктами праці, основними галузями виробництва, із прикладами технологій, які в них застосовуються; повторити правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях; навчити характеризувати основні галузі виробництва і види технологій; формувати свідоме виконання правил внутрішнього розпорядку і безпечної роботи під час роботи в майстернях.

Обладнання: таблиці «правила внутрішнього розпорядку в шкільних майстернях», «правила безпечної праці в шкільних майстернях».

Основні поняття: галузі господарства (промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво, зв'язок); види технологій; правила внутрішнього розпорядку, безпечної роботи.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент   1 хв.

IІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів   8 хв.

IІІ.вивчення нового матеріалу    26 хв.

  1.  Поняття про основні галузі господарства і технології, які в них застосовуються.
  2.  Правила внутрішнього розпорядку і безпечної

В шкільних майстернях (із практичним закріпленням).

IV.закріплення нових знань і вмінь учнів    7 хв.

V. Підсумки уроку    1 хв.

VI. Домашнє завдання    2 хв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель знайомить учнів із програмою курсу, із завданнями й об'єктами праці в цьому році, демонструє зразки виробів, виготовлених учнями в попередні роки (на експозиціях у майстерні, презентація).

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Бесіда.

  1.  Що таке технологія?
  2.  Назвіть відомі вам види технологій у побуті.
  3.  Яке обладнання, інструменти, матеріали використовуються в кожному з цих видів технологічної діяльності? Яке їхнє призначення?

IІІ. Вивчення нового матеріалу

1.   Поняття про основні галузі господарства і технології,  які в них застосовуюся.

Розповідь учителя.

Господарство (економіка) — найважливіша сфера суспільного життя. У ній на основі використання різноманітних ресурсів здійснюється виробництво, обмін, розподіл та споживання продуктів людської діяльності.

Основні галузі господарства:

  1.  Промисловість;
  2.  Транспорт;
  3.  Сільське господарство;
  4.  Будівництво;
  5.  Зв'язок.

Мозковий штурм.

Учитель чітко формулює проблемне питання (записує на дошці) і пропонує всім висловити ідеї, коментарі, навести фрази чи слова, пов'язані з цією проблемою.

Усі пропозиції записуються на дошці чи великому аркуші паперу в порядку їх виголошення без зауважень, коментарів чи запитань.

Коли всі присутні вважатимуть кількість поданих ідей достатньою, їх висування припиняється.

Після того, як ідеї зібрано, їх групують, аналізують, розвивають.

Вибираються ті ідеї, що допоможуть вирішенню поставленої проблеми.

Проблемне питання. Назвіть відомі вам галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, будівництва, зв'язку.

Евристична бесіда.

Чи можна сказати, що процеси виробництва різних товарів (машин, тканин, одягу, взуття, продуктів харчування та ін.) Є технологічними? Доведіть це.

Учитель підводить учнів до висновку про те, що в різних галузях господарства застосовуються відповідні технології.

Наприклад, у промисловості основними є такі технології:

  1.  Машинобудування;
  2.  Машинобудівна промисловість;
  3.  Приладобудування;
  4.  Верстатобудування;
  5.  Літакобудування;
  6.  Суднобудування;        
  7.  Виготовлення меблів (деревообробна промисловість);
  8.  Виробництво продуктів харчування (харчова промисловість);
  9.  Виробництво тканин (текстильна промисловість);
  10.  Вирибництво одягу (легка промисловість);
  11.  Виробництво взуття тощо.

У сільському господарстві застосовуються такі технології:

  1.  Овочівництво, садівництво, вирощування кормових культур;
  2.  Скотарство, свинарство, вівчарство, кролівництво, птахівництво, рибництво та ін.

Для галузей будівництва також характерні певні технології:

  1.  Спорудження житлових будинків;
  2.  Спорудження комунальних об'єктів;
  3.  Будівництво доріг;
  4.  Будівництво і реконструкція заводів, фабрик та інших виробничих споруд та ін.

У транспорті застосовуються технології:

  1.  Експлуатація електротранспорту (трамваї, тролейбуси);
  2.  Експлуатація автотранспорту (автобуси, таксі та ін.);
  3.  Експлуатація залізничного транспорту;
  4.  Експлуатація повітряного транспорту (літаки, вертольоти) тощо.

У галузях зв'язку розрізняють такі технології:

  1.  Радіозв'язок;
  2.  Пошта;
  3.  Телеграф;
  4.  Телефон;
  5.  Телебачення;
  6.  Мобільний зв'язок та ін.

Слід звернути увагу учнів на те, що структура господарства постійно удосконалюється і змінюється, з'являються нові технології, запровадження яких приводить до виникнення нових галузей (наприклад, поява інтернету, мобільного зв'язку і т. Ін.).

2.  Правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях (із практичним закріпленням). Бесіда.

  1.  Із якими інструментами та обладнанням ви працювали на уроках трудового навчання?
  2.  Пригадайте, яких правил безпечної роботи необхідно було при цьому дотримуватися.

(до обговорення залучається максимальна кількість учнів.)

Міні практикум.

Учитель об'єднує учнів у групи (3—5 осіб), повідомляє (нагадує) їм правила роботи в малих групах. Кожна група одержує картки з правилами внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільних майстернях.

Завдання.

1) при виконанні яких видів робіт необхідно дотримуватися цих правил?

2) до яких наслідків може призвести їх недотримання?

Подальше спільне обговорення дозволить у короткий термін повторити необхідні правила.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Із метою закріплення нових знань про види технологій, які застосовуються в господарстві, учитель може організувати роботу в групах або індивідуально, письмово або біля дошки.

Зразок дидактичних карток:

Картка 1

Установіть відповідність між назвою галузі й технології.
  промисловість                   1) поштові послуги

сільське господарство                   2)верстатобудування

зв'язок                   3) рослинництво

Картка 2

Виберіть і підкресліть технології, які застосовуються у сфері

Зв'язку.

Літакобудування, поштові послуги, виготовлення меблів, виробництво взуття, мобільний зв'язок, телеграф, будівництво шкіл, приладобудування, експлуатація автотранспорту, телебачення.

Картка 3

Доведіть або спростуйте твердження, що процес виготовлення швейних виробів є технологічним.

V.   Підсумки уроку

Заключне слово вчителя.

Будь-яка галузь народного господарства пов'язана із застосуванням різних технологій, оскільки виробництво тих чи інших товарів, організація роботи транспорту, зв'язку, вирощування рослин та інше є перетворюючим технологічним процесом.

VI. Домашнє завдання

Повторити правила внутрішнього розпорядку і безпечної роботи в шкільній майстерні.

Ознайомитися з підручником. Вступ.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23628. Как я изучаю языки 706.5 KB
  Работая с этими языками я перевожу с одного на другой в любом сочетании и в перевод включаюсь мгновенно. Прежде чем приступить к работе связанной с применением итальянского испанского японского китайского или польского языка я чтобы освежить знания обычно трачу полдня просматривая свои записи. С остальными шестью языками я работаю только как переводчик художественной и специальной литературы то есть имею здесь лишь пассивную практику.
23629. СКОЛЬКО НА ПЛАНЕТЕ ЯЗЫКОВ 808 KB
  Сканировал и проверил Илья Франк СКОЛЬКО НА ПЛАНЕТЕ ЯЗЫКОВ На скольких языках говорят люди населяющие планету Ответить на этот вопрос казалось бы не так уж трудно. Но почему тогда разные ученые называют различное число языков планеты: одни говорят о 20 тысячах другие о 10 тысячах третьи о 5 тысячах а некоторые лингвисты полагают что население нашей планеты изъясняется всегонавсего на 2 тысячах языках. Но можно ли провести границу при исчислении количества языков между языком и его диалектом Мы знаем что на Юге России говорят не...
23630. ЯЗЫКОВОЕ РОДСТВО СЛАВЯНСКИХ НАРОДОВ 346 KB
  литовский белорус. белорусский нем. старославянский древнепрус. древнепрусский укр.
23631. Философия языка А.Ф.Лосева: типологический лик, генетические истоки, основные идеи и подходы 58 KB
  если слово не действенно и имя не реально. И вот рассмотреть его как имя я и дерзаю. имя. Имя откровение личности.
23632. Теория электропривода лекции 2.82 MB
  Общие сведения об энергетике электроприводов. Потери энергии в электроприводе. Потери энергии в переходных режимах. Нагрев и охлаждение электродвигателя. Номинальные режимы работы электродвигателя. Понятие о компенсации постоянной времени...
23633. Закон «Об обеспечении единства измерений». Государственная система обеспечения единства измерений в стране 19.86 KB
  Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ) - государственное управление субъектами, нормами, средствами и видами деятельности по обеспечению заданного уровня единства измерений в стране...
23634. МОРФОНОЛОГИЯ В ОПИСАНИИ ЯЗЫКОВ 433.5 KB
  Таково например противопоставление классов сильных и слабых глаголов в германских языках. например противопоставление сильных и слабых глаголов в германских языках противопоставление процессов словообразования происходящих с исконными и неисконными элементами лексики в современном английском языке разграничение первичных и вторичных основ типа другдружитьдрузья в русском языке и т. Из пяти русских глаголов на оть только один молоть маркирован морфонологически ср. Причина чередования лежит по нашему мнению в предотвращении...
23635. ЛАОКООН, ИЛИ О ГРАНИЦАХ ЖИВОПИСИ И ПОЭЗИИ 676.5 KB
  Поглощенные этой мыслью они самоуверенным тоном произносят самые поверхностные приговоры считая главными недостатками в произведениях художников и поэтов отклонения друг от друга этих двух родов искусства и большую склонность 386 поэта или художника к тому или другому роду искусства в зависимости от собственного вкуса. Как сильны эти выражения гнева скорби и отчаяния если даже поэтическое выражение их заставляло содрогаться театр Третье действие этой трагедии находят вообще несравненно более кратким чем остальные. Легко раненная Венера...