74936

Одиниці вимірювання довжини. Перетворення одиниць вимірювання довжини

Конспект урока

Математика и математический анализ

Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання; закріпити вміння розвязувати задачі на спосіб відношення; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини; розвивати аналітико-синтетичні вміння...

Украинкский

2015-01-09

427.5 KB

37 чел.

Математика        4 клас

Урок  № 31 за підручником  М.В.Богдановича,  с. 41- 42.

Тема: Одиниці вимірювання довжини. Перетворення одиниць вимірювання довжини.

Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання; закріпити вміння розв’язувати задачі на спосіб відношення; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини;  розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички, вміння працювати з фізичною картою України, користуватися масштабом; формувати компетентність вміння вчитися; виховувати наполег-ливість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання:  презентація, таблиця одиниць вимірювання довжини, фізична карта України, карта півкуль.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент 

1.- Дзвоник пролунав веселий,

     Дружно всіх він кличе в клас.

     Починаємо наш урок.

     Цікаві дії на уроці

     Пропоную я для вас.

Станьте струнко, схаменіться,

одне одному всміхніться.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Приготовлено? ( Хиток головою)

2.       Програмування учнів на змістовну роботу: - Математика – точна  наука, вона вимагає конкретних, міцних знань. Тому  треба на  уроці  бути уважним, правильно мислити, добре запам’ятовувати. А ще потрібна буде  ваша дружня допомога один одному і мені в тому числі.

II. Контроль і закріплення знань учнів:

  1.  Усні обчислення (презентація):   

    

    

2.  Завдання для опитування:

•   У скільки разів збільшується число, коли до нього справа приписуємо один нуль; два нулі?

•   Як зміниться число 30 000, якщо відкинути в його запису один нуль?

•   Розв’язати задачу:   

Довжина коридору 10 м, ширина — 3 м. Знайти периметр коридору.

 •   Знайти рівні значення величин, поєднати їх стрілками:

IІІ. Повторення та узагальнення вивченого про одиниці вимірювання довжини

1.  Виконання завдання № 259 (1): - Назвіть відомі вам одиниці довжини, починаючи з найменшої (міліметр) і закінчуючи найбільшою (кілометр).

2. – Прочитайте і запамятайте  таблицю вимірювання довжини за № 259 (2):

1 м = 10 дм

1 м = 100 см

1 м = 1000 мм

1 км = 1000 м

1 дм = 10 см

1 см = 10 мм

-  У скільки 1 м більший від 1 см; 1 дм; 1 мм?

3. Математичний диктант:  - Виразіть у кілометрах і метрах.  

(Зразок міркування: 1 км становить 1000 м. Отже, відстань  2 061 м  містить стільки кілометрів, скільки тисяч у числі  2 061, тобто  2;   2 061 м = 2 км 061м).
Найвища гора Українських Карпат - г. Говерла – 2
 061 м.
Найвища гора Кримських гір - г. Роман - Кош – 1 545 м.                                                        Найвища гора Тибета – Еверест  (Джомолунгма)– 8 848 м.                                                      

3. Коментоване виконання завдання  № 261: 

а) – Скільки всього сотень у числі  2 800? Скільки метрів у 2 800 см?

б)  - Виразіть  6 785 см у метрах і сантиметрах.

.

4.  Фізкультхвилинка 

       Фізкультвправи  -  у пошані,

   Ми їх дуже любимо.

   За хвилину відпочинем

   І писати будемо.

   Раз – піднялись, два – присіли,

   Хай мужніє наше тіло.

   Хто ж втомився присідати,

   Може вже відпочивати.

5.  Самостійна робота: № 262 (на вибір 1 стовпчик). 

   - Номер в книзі ви знайдіть,

 Завдання розв’яжіть.

 Прийшов час вже показати,

 Чи вмієте ви рахувати.

  •  Заповніть пропуски так, щоб рівності були правильними.     

64 км =    м

10 км =    м

10 м =      см

25 м =      см

25 м =      дм

25 м =      мм

20 м 8 см =     см

20 м 8 см =     дм

20 м 8 см =     мм                                                  

 

6.  Хвилинка цікавого. Історична довідка. 

         - У старовину існували інші одиниці вимірювання. Порівняйте їх із існуючими.


Верста  як міра використовувалась на Русі з ХІ ст.

 Сажень махова сажень – довжина між вказівними пальцями разведених рук - 2,13 – 2,36 см. (Сахаров).
Коса сажень відстань від пальців витягнутої вверх руки до пальців відстав-ленної в сторону протилежної ноги.

 Бадог (батог)  -  півсажені - 1,06 м. Міра при будівельних роботах ( «правило» у теслярів).

Раніше аршин порівнювали з довжиною руки до плеча. Але довжина руки у всіх різна. Звідси і з’явився вислів «Міряє на свій аршин», тобто судить про все тільки по собі.                                                                                                    Лікоть – найстаріша міра довжини, якою користувались майже всі народи світу. Це відстань від кінця витягнутого середнього пальця руки або зжатого кулака  до ліктевого сгибу. Його довжина коливалась від 38 см до 46 см.

П’ядь – відстань від великого пальця до вказівного – 17 см 8 мм.

Дюйм – ширина великого пальця. У наш час використовується для вимірюван-ня внутрішнього діаметру труб, автомобільних шин, товщини дошок

Перст – стародавня назва вказівного пальця руки, ширина якого дорівнює приблизно 2 см.

7.  Математичний диктант:
- Запишіть, яка на зріст Дюймовочка з казки Г.-К.Андерсена. (2 см 5 мм)
- Марійці з казки «Мудра дівчинка» пан наказав виткати 100 ліктів полотна. Запишіть це в сучасних одиницях вимірювання. (46 м)
- Дві жінки йшли із села в місто на базар. Обидві пройшли 5 верст. Яку відстань пройшла кожна з них? (5 км 355 м)
 8.    -  У наш час для  вимірювання довжини ми користуємося метром.

       Метр -  основна одиниця метричної системи, яка була прийнята у Франції в конці 18 ст. Тогді метр визначали як одну десятимільйону долю ділянки земного меридіану від Північного полюса до екватора. Метрична система поступово розповсюджувалася по країнах і у 1875 році була законодавчо визнана в   17 державами, в том числі і в Росії.

      - Знання мір і самі міри довжини використовуються в різних галузях господарства, їх треба добре  знати.

ІV. Розвиток математичних умінь учнів:

  1.  Коментоване розв’язування задачі  № 263:
  •  З  3 кг сирої кави виходить  2 кг смаженої. Скільки кілограмів смаженої кави вийде з 12 кг сирої?

                                                          3 кг — 2 кг

                                                          12 кг —?

(Зразок міркування. У скільки разів більше ми взяли сирої кави, у стільки ж разів більше вийде смаженої).

  1.  Практична робота з картою України. ( На малюнку у підручнику, с. 42 — карта Глухівського району Сумської області. За цією картою і завданням у вправі № 265 учні знаходять відстані, користуючись масштабом. Доцільно згадати, що таке масштаб і як ним користуватись ).

( Відповіді: 15 км, 15 км, 9 км, 22 км 500 м, 33 км 750 м).                             

V. Домашнє завдання: № 267, 268 (з коментуванням)

      Збіг урок наш, як коротка мить,

     Дуже швидко час біжить.

      Та попереду у нас багато кроків,

      І веселих, із мандрівкою уроків.

      Тож намагайтесь вправно все              вивчати,

      Щоб добре математику знати!

VІ. Підсумок уроку: 

1. — Які одиниці вимірювання довжини вам відомі?  Про які давні одиниці вимірювання довжини ви почули вперше?

2.     Презентація «У світі цікавого» ( з використанням карти півкуль):

  •  Вулкан Везувій на Аппенінах розташован на висоті  1 281 м над рівнем

моря.

  •  Діючий вулкан Етна в Сицілії - на висоті  3 350 м. 

  •  Виразіть висоти вулканів у кілометрах.

  •  За роботу по заслузі щиро дякую вам, друзі.

       Всі дружні й активні були увесь час,

       Тому добрі оцінки отримав кожен із вас.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25430. Основные направления социальной работы с женщинами 38 KB
  Женщины социальнодемографическая группа населения которая в силу своих особенностей является категорией особенно нуждающейся в социальной помощи.Основной признак выделения женщин в качестве особой социальнодемографической группы и специфической категории клиентов социальной работы заключается в их генеративной функции то есть способности к деторождению. Споры о роли женщины в обществе о ее социальном положении существовал всегда но на каждом историческом этапе вставал с особой характерной для того времени остротой.
25431. Место и роль пожилых и старых людей в современном обществе 54.5 KB
  Структура ответа: Вступление Понятие пожилого и старого человека Исторический аспект положения пожилых и старых людей в обществе Современная ситуация. За последние 60 лет доля в населении детей уменьшилась почти вдвое а доля пожилых и старых людей в возрасте после 60 лет напротив возросла почти втрое. Согласно международным критериям например ООН население страны считается старым если доля людей в возрасте 65 лет и старше превышает 7.
25432. Регион как объект хозяйствования и управления 51.34 KB
  Реализя крупн региональн программ программ развития сырьевых экологичх освоения террии Одна из задач районирования обеспечить управляемость развитием государства. Региональные структуры характерные для РФ: 1. Суть воспроизводственного подхода Требует обеспечить преимущ региона и использовать возможности при комплексн развитии хозяйства региона.Воспроизводственный процесс единство внутренних и межрегиональных связей обеспечив последовательный процесс прва распределения обмена потребления.
25433. Отличительные особенности регионального воспроизводственного процесса 11.9 KB
  Через четыре месяца вышел первый номер Бюллетеня оппозиции . До 7080 материалов Бюллетеня принадлежали его перу. Всего вышло 87 книжек Бюллетеня .
25434. Социальный работник – клиент - особенности взаимодействия. Клиент в системе социальной работы. Структура социальной помощи клиенту в системе соц.обслуживания 21.46 KB
  работе помощь клиента соц.работника и клиента является восприятия последнего как неповторимой личности. Основными принципами работы с пожилыми людьми являются уважение и интерес к личности клиента акцент на нужности и полезности его опыта и знаний окружающим людям. Определение типа клиента первый шаг в установлении контакта так как отношение и взаимодействие соц.
25435. Клиент в системе социальной работы 13.52 KB
  одним из важнейших условий взаимодействия ср и клиента является восприятие последнего как неповторимой личности. полного знания о клиенте не может быть никогда но ср надо стремиться к тому чтобы получить те знания от клиента которые нужны ему для оказания помощи.Джонсон типы клиента: ищут помощи для себя просят помощи для другогодругих не ищут помощино тем или иными причинами угрожают жизнедеятельности другого чела ищут или используют помощь как средство для собственных целей ищут помощи но не для достойных целей Определение типа...
25436. Идеологическая подготовка масс к предстоящей войне 13.71 KB
  Воскресные номера газет за 22 июня 1941 г. 22 июня в 12 часов дня Центральное радио передало правительственное Заявление о вероломном нападении фашистской Германии на СССР. 22 июня ЦК ВКПб и правительство ввели военное положение на территориях Прибалтики Белоруссии Украины Молдавии и ряда областей РСФСР. 23 июня была объявлена мобилизация военнообязанных 19051918 гг.
25437. Проблематика советской журналистики периода Великой Отечественной войны 13.22 KB
  центральными оставались несколько тематических направлений: освещение военного положения страны и боевых действий Советской Армии; всесторонний показ героизма и мужества советских людей на фронте и в тылу у врага; тема единства фронта и тыла; характеристика военных действий Советской Армии на территориях европейских стран освобождаемых от фашистской оккупации и Германии. центральными оставались несколько тематических направлений: освещение военного положения страны и боевых действий Советской Армии; всесторонний показ героизма и мужества...
25438. Через неделю после начала войны 11.26 KB
  В условиях начавшейся войны советская журналистика была призвана показать коварные замыслы врага в отношении народов Советского Союза раскрыть его захватнические планы. Фронтовые газеты стали выходить с самого начала войны. На начальном этапе войны была предпринята попытка издания газет рассчитанных на разложение войск противника.