74939

Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Розв’язування задач

Конспект урока

Математика и математический анализ

Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням багатоцифрових чисел на одноцифрові з переходом через два і більше розрядів; формувати вміння розв’язувати задачі на основі творчих видів роботи; розвивати логічне мислення...

Украинкский

2015-01-09

56 KB

0 чел.

Тема. Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Розв’язування задач.

Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням багатоцифрових чисел на одноцифрові з переходом через два і більше розрядів; формувати вміння розв’язувати задачі на основі творчих видів роботи; розвивати логічне мислення,пам'ять, уважність, увагу; виховувати почуття любові та поваги до рідного краю, збагачувати знання учнів про Україну.

Обладнання: фізична карта України, карта-схема маршруту подорожі; маршрутні прапорці; таблиця з прикладами, схема-таблиця до задачі; опорні схеми знаходження швидкості, відстані та часу; ілюстрації об’єктів, які згадуються на уроці; підручник «Математика 4кл.», комп’ютер.

                                                          Хід уроку

І. Організація класу. Створення емоційно-піднесеного настрою.

- Діти, математика – наука точна і серйозна. Тому

                      Сьогодні ми будемо:

                      Діяти – активно!

                      Думати – оперативно!

                      Сперечатися – доказово!

                     Для всіх обов’язково!

  •       Різні в світі є країни,

    Різні люди є на світі,

    Різні гори, полонини,

    Різні трави, різні квіти…

    Є з усіх одна країна,

    Найрідніша нам усім.

    То – прекрасна…(Україна),

    Нашого народу дім.

                       ( Г. Черінь)

          1-й слайд ( Моя країна – Україна)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

   Вступне слово вчителя.

  •  А яка ж вона – наша країна? Звісно, щоб це зрозуміти, треба самому все побачити. А як? Найкраще, звичайно, вирушити у подорож. Сьогодні у нас незвичайний урок, ми вирушаємо у математичну подорож рідним краєм і будемо знайомитися з його цікавими і визначними місцями. То що, спробуємо?

ІІІ. Контроль, корекція і закріплення знань учнів.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  •  До подорожі ви готувалися заздалегідь ще вдома. Зараз ми перевіримо, як ви підготувались до неї, чи зможете здобути маршрутну карту.
  •  Перевірка виконання завдання № 428.
  •  Нам необхідно зясувати, яка загальна протяжність державного кордону України і яку частину становлять морські кордони. Для цього знайдіть суму перших чотирьох результатів прикладів.

       812 + 92 + 882 + 33 = 1819

І варіант додає до цієї суми число 4681 і знаходить загальну протяжність кордонів України.

      1819 + 4681 = 6500 (км)

ІІ варіант віднімає від цієї суми число 769 і знаходить протяжність морських кордонів.

     1819 – 769 = 1050 (км)

                2-й слайд ( Державний кордон України – 6500 км )

                3-й слайд ( Морські кордони України – 1050 км )

  1.  Перевірка задачі № 429.
  •  Територія України велика. Давайте визначимо, на скільки кілометрів простяглася вона із Заходу на Схід і з Півночі на Південь.
  •  Для цього запишіть вираз, який склали до задачі № 429, й обчисліть його значення.
  •  Дівчатка: якщо а = 1502; в = 67

( а – в ) – 119 = ( 1502 – 67 ) – 119 = 1316 ( км )

  •  Хлопчики: якщо а = 1100; в = 88

( а – в) – 110 = ( 1100 – 88 ) – 119 = 893 ( км )

                      4-й слайд ( Із Заходу на Схід – 1316 км )

                      5-й слайд ( Із півночі на Південь 893 км )

  •  Молодці, гарно підготувалися до подорожі, тож маєте право отримати маршрутну карту! У туристичній фірмі нам запропонували здійснити подорож за таким маршрутом ( демонструється на карті ): автобусом з Білокуракине до Луганська, а потім у Київ, далі теплоходом по Дніпру до Чорного моря і до Карпат, а тоді повернутися у рідне Білокуракине. Подобається маршрут? Отже, вирушаймо!
  1.  Завдання для опитування.
  •  Вирушаємо у дорогу з нашого рідного селища до обласного центру – міста Луганськ – на автобусі.

                      6-й слайд ( Білокуракине )

  •  Давайте пригадаємо, як  знайти швидкість, відстань, час.
  •  Визначте відстань від Білокуракине до луганська, якщо ми будемо в дорозі 2 години і рухатимемось автобусом із середньою швидкістю 65 км/год.

65? 2 = 130 (км )

                     7-й слайд ( Луганськ – обласний центр )

  •  Місто Луганськ – наш обласний центр. А чи знаєте ви, скільки областей є на Україні?

                     8-й слайд ( На Україні 24 адміністративні області і Республіка Крим )

  •  А яка найбільша за територією область?

                   9-й слайд ( Одеська область найбільша за територією )

  •  А яка область найбільша за кількістю населення?

                    10-й слайд ( Донецька область найбільша за кількістю населення )

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  •  Чи знаєте ви, скільки в Україні нараховується міст, селищ і сільських населених пунктів і скільки в них проживає людей? Спробуйте підрахувати, розв’язавши приклади.
  1.  Пояснення алгоритму множення на дошці.

151                                            223                                                      7153

?   3                                          ?   4                                                    ?     4

453                                            892                                                    28612

              11-й слайд ( На Україні – 453 міста, 892 – селища, 28612 – сіл)

              

  1.  Закріплення множення. ( Самостійно )
  •  А чи знаєте ви, скільки людей проживає в Білокуракине, Луганську, Києві? Обчисліть:

   2583                            235934                             400322

?      3                          ?           2                           ?          7

   7742                            471868                           2802254

                    12-й слайд (Білокуракине – 7742, Луганськ – 471868, Київ – 2802254)

                  

  •  А скільки людей всього проживає в Україні?

               9396040

           ?               5

            46980200

  •  Давайте тепер підрахуємо, яку територію займає наша держава. До речі, за площею Україна більша, ніж Франція, Іспанія, Королівство Швеція, і серед Європейських держав вона поступається лише Росії.

           150925

        ?           4

           603700 (км)

                      13-й слайд (Територія України – 603700 км)

  •  Ну, а тепер з автовокзалу нашого центру ми можемо вирушати до столиці нашої держави – міста Києва. Але спочатку зробимо маленьку зупинку, щоб перепочити.

Фізкультхвилинка.

                            Моя Україна – широка-широка,

                            А гори Карпати – високі-високі,

                            Чорне море – глибоке-глибоке,

                            А річка Дніпро – така синьоока.

                            Дністер у Карпатах дуже стрімкий,

                            В степах України віє вітер швидкий,

                            А над нами веселе сонечко сяє.

                            Хто вище підстрибне, той і дістане.

V. Робота над задачами.

- Після короткого відпочинку знову вирушаємо в дорогу.

1. Розвязування задачі № 436.

- Задача № 436 допоможе нам зясувати, скільки годин ми будемо у дорозі і яку відстань подолаємо. Розгляньте схематичне зображення задачі.

                        75 км/год                   5год                               65км/год

                        І__________________А____________________І

                                                             ? км

  •  За поданими виразами поясніть два способи розвязування задачі.

                    65 – 5 + 75 – 5                      ( 65 + 75 )? 5

  •  Якщо ми будемо рухатись автобусом зі швидкістю 65км/год, то яку відстань подолаємо?
  •  А чи знаєте ви, яка відстань від Луганська до Києва?

               14-й слайд ( Від Луганська до Києва – 802км )

  •  Ми прибули до столиці нашої держави – міста Києва. Що ви знаєте про Київ? Хто заснував місто і коли?

2.Розвязування задачі зі схеми-таблиці.

- А тепер, щоб продовжити подорож, ми оберемо інший транспорт і вирушимо в плавання по Дніпру туристичним теплоходом. Будемо рухатись за течією по річці і розв’яжемо задачу, в якій визначимо довжину річки.

Рухомий обєкт

Швидкість

Час

Човен

38 км/год

32 год

Теплохід

82 км/год

12 год


Моторний човен плив по Дніпру територією Росії і Білорусії 32 години зі швидкістю 38 км/год. А теплохід «Метеор» на території України плив 12 годин зі швидкістю 82 км/год. Яка загальна довжина річки Дніпро?

VІ. Розвиток математичних знань.

  •  Ми дісталися Чорного моря, що омиває береги Кримського півострова. У Чорне море впадає не тільки Дніпро, а й Дунай, Дністер і Південний Буг.

                  15-й слайд ( Найбільша глибина Чорного моря – 2235 м)

  •  Опускання його дна триває і тепер.
  •  Кримський півострів омиває ще одне море – Азовське. Йому належить світовий рекорд – воно наймілководніше море в світі із середньою глибиною 8 м, а найбільшою глибиною – 15м. А тепер порахуйте, у скільки разів Чорне море глибше від Азовського.

                 2231: 15 = 149.

  •  Ще на Кримському півострові є гори – Кримські, - що займають трохи більше п’ятої частини Криму.

            16-й слайд ( Кримські гори)

  •  Найвища вершина – гора Роман-Кош, заввишки 1545м.

            17-й слайд (Роман-Кош -  1545м )

  •  Та подорож наша продовжується, і тепер ми літаком вирушаємо на Захід нашої країни. А які гори ще є на Україні?
  •  Карпатські гори знаходяться на Заході країни і займають площу понад 24000км2.

          18-й слайд (Карпатські гори)

  •  Це гори середньої висоти, і найвища її вершина – гора Говерла, заввишки 2061м.

          19-й слайд ( Говерла – 2061м)

  •  Порахуйте на скільки гора Говерла вища за Роман-Кош.

                           2061 – 1545 = 516м

  •  Багато цікавого ми дізналися на уроці. Ми визначили найглибші і найвищі місця України, почули пізнавальну інформацію про наш край. Тепер час повертатися додому, і знову допоможе нам наш літак. А щоб у дорозі не сумувати, пропоную розв’язати задачу: наш літак летів із швидкістю 600км/год. Всю відстань він подолав за дві з половиною години. Скільки кілометрів він пролетів?

                       600? 2 + 300 = 1500км

VІІ. Підсумок уроку.

  •  Ось ми з вами й дісталися додому. Що  найбільше сподобалося і запам’яталося вам у подорожі? Чого нового навчилися з математики? Що було найважчим?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22925. Поняття базису 25.5 KB
  aik лінійно незалежна; Всі вектори системи a1 a2 am лінійно виражаються через ai1ai2. Базисом простору Rn називається система векторів a1 a2 an є Rn така що система a1 a2 an лінійно незалежна; Кожний вектор простору Rn лінійно виражається через a1 a2 an. Звідси α1= α2==αn=0 лінійна коомбінація тривіальна і система лінійно незалежна. Будьякий вектор простору лінійно виражається через e1e2en .
22926. Властивості базисів 33.5 KB
  Оскільки при m n система з m векторів лінійно залежна то m≤n. Якщо m n то за означенням базису всі вектори простору а тому і вектори системи e1e2en лінійно виражаються через базис a1 a2 am .Тоді за лемою про дві системи вектори e1e2en лінійно залежні. Отже В просторі Rn будьяка лінійно незалежна система з n векторів утворює базис простору.
22927. Поняття рангу 47.5 KB
  В довільній системі векторів a1a2am візьмемо всі лінійно незалежні підсистеми. Число векторів в цій фіксованій підсистемі будемо називати рангом системи векторів a1 a2 am . Таким чином рангом системи векторів називається максимальна кількість лінійно незалежних векторів в системі. Зрозуміло що ранг лінійно незалежної системи дорівнює числу всіх векторів в системі.
22928. Поняття рангу матриці 28 KB
  Ранг системи векторів a1 a2 am називається горизонтальним рангом матриці або рангом матриці за рядками і позначається . Стовпчики матриці A можна розглядати як m вимірні вектори b1 b2bn з дійсними координатами елементи простору Rm. Ранг системи векторів b1 b2bn називається вертикальним рангом матриці A або рангом матриці A за стовпчиками і позначається rbA.
22929. Поняття базисного мінору 15.5 KB
  Припустимо Поняття базисного мінору. Припустимо Δr деякий мінор порядку r матриці A r≤mr≤n. Мінор порядку r1 матриці називається оточуючим для мінора Δr якщо його матриця містить в собі матрицю мінору Δr .
22930. Існування базисного мінора 21 KB
  Для мінора Δ1 складаються всі можливі оточуючі мінори. Для цього послідовно до мінора Δ1 дописуються всі можливі рядки і всі можливі стовпчики. Якщо всі оточуючі мінори дорівнюють нулю то за означенням мінор Δ1 базисний і процес закінчується . Для мінора Δ2 складаються всі можливі оточуючі мінори послідовно дописуючи всі можливі рядки і стовпчики.
22931. Теорема про базисний мінор та її наслідки 87 KB
  Нехай мінор Δr порядку r є базисним мінором ненульової матриці. Тоді рядки матриці на яких будується мінор Δr лінійно незалежі; всі інші рядки матриці лінійно виражаються через них. Не втрачаючи загальності міркувань можна вважати що базисний мінор будується на перетині перших r рядків і r стовпчиків матриці . Можна вважати що a11 інакше для того щоб це виконалось можна переставити перші r рядків матриці A і при цьому умови теореми не змінюються.
22932. Теорема про ранг матриці 21 KB
  Для будь якої матриці її горизонтальний та вертикальний ранги рівні та співпадають з рангом матриці за мінорами . Це означає що порядок базисного мінора матриці дорівнює k . За теоремою про базисний мінор k рядків матриці A на яких будується базисний мінор лінійно незалежні а решта рядків лінійно виражаються через них.
22933. Методи обчислення визначників n порядку 761.5 KB
  Поняття визначника n–го порядку. Числа aіj називаються елементами визначника . Добуток 5536 є одним з добутків визначника  оскільки серед його співмножників є по одному і лише по одному елементу з кожного рядка і кожного стовпчика визначника. Аналітичний запис визначника.