74967

Материки Землі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Продовжувати формувати уявлення про глобус, карту півкуль, уміння читати карту, працювати з нею; Розвивати просторові уявлення, вміння висловлювати свої думки, сформувати уявлення про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу...

Украинкский

2015-01-09

417 KB

0 чел.

Тема       Материки Землі.

Мета    

  •  Продовжувати формувати уявлення про глобус, карту півкуль, уміння читати карту, працювати з нею;
  •  Розвивати просторові уявлення, вміння висловлювати свої думки, сформувати уявлення про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу, розвивати навички роботи в парі, в групах;
  •  Вчити працювати з контурними картами, додатковою літературою;
  •  Збагачувати словниковий запас;
  •  Виховувати спостережливість, любов до природи, інтерес до вивчення природознавства.

Обладнання  

Фізична карта півкуль, глобус, контурні карти, атласи,  картки, мультимедійна презентація.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент (звучить «невісома» мелодія)

Вже вкотре милувались космонавти

З округлого віконця корабля

Блакитною планетою, що завжди

Ми звикли звати іменем Земля!

Сьогодні на уроці ми продовжимо мандрувати планетою Земля, поповнимо скарбницю знань.

Тому:     Працювати    -  оперативно

              Міркувати      -  доказово

   Відповідати   -  активно

Тож полинемо у світ природи та науки.  Слово нашим синоптикам:

  1.  Підсумок фенологічних спостережень.

Синоптик розповідає:   небо - ____________, опади - _______, t повітря - ____, вітер - ________ .

Чи є доповнення у наших друзів природи:

  •  7 листопада – вшановується память святої Матрони.
  •  На Матрону або дощем заливає, або снігом замітає.
  •  7 листопада – день без снігу – ще не буде зими.
  •  Якщо замерзла земля і дме холодний вітер – снігу не буде до Нового року.

Учитель:  Ви не тільки повідомили нам про погоду, а й надали цікаву інформацію.

  •  Продовжимо урок  -  вправою «Відкритий мікрофон».
  1.  Скільки планет у Сонячній Системі  ( 9 )
  2.  Діти, як називається планета, на якій існує життя (Земля)
  •  Завдяки тому, що нашу планету оточує щільний шар повітря, на ній існує життя.
  1.  З чого складається поверхня Землі? (З суші та водного простору)
  2.  А чого на земній кулі більше: води чи суші? (Води)
  •  Дійсно, 29% - займає суша, 71% - вода.
  •  Сьогодні ми з вами здійснимо навколосвітню подорож. А ось де саме ми побуваємо, дізнаєтесь виконавши

Природничий диктант.

  1.  Актуалізація опорних знань.

   Перевірка домашнього завдання.

А у цей час декілька учнів будуть працювати за індивідуальними картками, виконуючи тестові завдання.

Тож ми починаємо Природничий диктант.

Кросворд.

  1.  Лінії на глобусі, які з’єднують Північний і Південний полюси і проведені згори вниз.  – меридіани
  2.  Зображення Землі на площині  -  карта
  3.  Лінія, що умовно поділяє Землю на Північну і Південну півкулі  - екватор
  4.  Планета, яка не має супутників  - Венера
  5.  Лінії на глобусі проведені зліва -  направо, що вказують напрям захід-схід  - паралелі
  6.  Карта, де умовно зображується земна поверхня  - фізична
  7.  Половина Земної кулі  -  півкуля
  8.  Частини суші на карті, які позначають зеленим кольором  -  рівнина

           

ТЕСТ.

Сонце  -  це:

а) зірка                     б)планета                    в)комета

         2.  Модель Землі  -  це:

     а) глобус                  б)карта                        в)план місцевості

        3. Лінії на глобусі або карті, які проведені зліва – направо називаються:

    а) меридіани          б)паралелі                    в) допоміжні осі

       4. Простір Землі, який можна охопити оком, називається:

    а) горизонт            б) екватор                  в) полюс

      5. Чому буває день і ніч:

  а) Земля обертається навколо Сонця

 б) Земля обертається навколо своєї осі

 в) Сонце обертається навколо Землі

      6. Основні сторони горизонту

 а)  південь                  б) північний захід        в) північ

      7. Скільки полюсів має Земля

 а) три                        б) один                          в) два

     8. Карти, на яких умовно зображується земна поверхня називалася:

 а) фізичними            б) політичними         в) природних зон

     9. План місцевості – це:

 а) креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні

 б) точне креслення вигляду предметів зверху

 в) точне відтворення Землі, зменшеної у десятки мільйонів разів

    10.Найбільше сонячного тепла отримує:

  а) помірний пояс      

 б)холодний  пояс    

 в) жаркий пояс

ВИСНОВОК:

Вчитель: Які знання вам були потрібні, щоб дати відповіді на поставлені питання, при виконанні природничого диктанту та тестових завдань?

Учні: Нам допомогли знання карти, умовні знаки, які застосовують під час складання карти, вміння визначати сторони горизонту та полюси Землі.

Вчитель: Дізнаємося ключове слово кросворду

МАТЕРИКИ

Звернемося до фізичної карти півкуль і помандруємо просторами суші – материками. Дізнаємося їх назву, будемо досліджувати характерні особливості кожного, їх географічне положення, клімат, рослинний і тваринний світ.

Вчитель:

Материки – це великі ділянки суходолу (суші), оточені з усіх сторін водою.

На Землі є 6 материків:

Найбільший материк на Землі  -  ЄВРАЗІЯ.   Він складається з 2-х частин – Європи та Азії і омивається чотирма океанами – Північним Льодовитим, Тихим, Атлантичним, Індійським. Найбільше солоне озеро – Каспійське море, найглибше у світі озеро – Байкал.

Умовна межа між Європою та Азією проходить уздовж Уральських гір. У Європі розташована і наша Україна.

АФРИКА  -  другий за розміром материк Землі. На ньому знаходиться найжаркіше місце – пустеля Сахара, найдовша річка на планеті  -  Ніл.

ПІВНІЧНА ТА ПІВДЕННА АМЕРИКА   -  мають спекотні пустелі та густі тропічні ліси. У Південній Америці є пустеля Атакама, в якій не буває дощів.  

Найменший континент  -  АВСТРАЛІЯ.  Майже половину його площі займають пустелі.

АНТАРКТИДА   -  найхолодніший материк. Його населення науковці- дослідники з усіх країн.

Крім материків, на Землі є ще невеликі ділянки суші, які теж з усіх сторін оточені водою. Це – острови. Найбільший острів – Гренландія.   Він за територією в 3,5 рази більший за Україну.

Якщо ділянка суходолу оточена з трьох боків водою, а з четвертого зєднана з сушею, то це – півострів. Найбільшим півостровом у світі є Аравійський, що знаходиться на півдні Азії. В Україні найбільший Кримський півострів. (Показати на карті)

Вчитель: Доповнимо свої знання, звернувшись до нашого помічника  -  підручника.

  •  Відкрийте підручник на с.95 і опрацюйте статтю «Які материки є на Землі» та підготувати відповіді на запитання:

СЛАЙД

 I варіант – Що називається материком?

        -  Який материк складається з двох частин?

II варіант – Скільки материків на планеті Земля?

        -Чим відрізняється острів від півострова?

  •  Завдання для найуважніших.
  •  Покажіть на глобусі материк, на якому ми живемо.
  •  Як називається найменший материк?
  •  Який континент найхолодніший?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (Слайд)

  •  Працюючи в парі, застосуємо набуті знання практично. Візьміть контурні карти, надпишіть назви материків.
  •  Назвіть материки, які знаходяться у східній півкулі.
  •  Назвіть материки, які знаходяться у західній півкулі.

ЗАПАМЯТАЙТЕ!  Антарктида знаходиться у двох півкулях Землі – східній та західній!

Вчитель: до вашої уваги історичні цікавинки «народження материків».

Вчені припускають, що 400 млн. років тому існував єдиний величезний материк, який мав назву Пангея. (Слайд)

Через величезної сили поштовхи з внутрішньої частини земної кулі він розколовся на кілька частин. Так утворилися Північна та Південна Америка, Австралія та Євразія, Африка, Антарктида. Ще й зараз Північна Америка віддаляється від Європи на 8 см в рік.

Дякую за надану інформацію.

Висновок:   узагальнимо наші знання    .(схема)

Вчитель: сьогодні наші групи будуть працювати туристичними фірмами. Їх завдання:  зробити рекламу, цікаво розповісти про обрані материки за допомогою презентації, щоб у всіх нас виникло бажання побувати на кожному континенті.

  1.  Євразія – материк, на якому розташована наша держава. На території Євразії є три теплові пояси. (Слайд 16) Клімат різноманітний – від арктичного на півночі до тропічного на півдні. (Слайд 17)

Різноманітний рослинний і тваринний світ. Тут ростуть (Слайд 25) тис ягідний, сибірський кедр, росичка, цукрова тростина, хлібне дерево, лавр вічнозелений. У лісах, степах, тайзі та тундрі живуть бурі та білі ведмеді, олені, вовки, песець, сайгаки, сова полярна, глухарі. А на півдні мешкають слони, тигри, крокодили, білі лелеки. (Слайд 26)

  1.  Африка – Материк, розташований по обидва боки від екватора, другий за розмірами. Омивається водами двох океанів – Атлантичного та Індійського. (Слайд)

На півночі Африки розкинулася найбільша пустеля Землі – Сахара. Пісок тут нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Мешкають леви, леопарди, верблюди, зебри, жирафи, слони, антилопи. (Слайд ? ) Страус Ему – найбільший птах і найкращий бігун. У річках Ніл, Конго, Лімпопо живуть крокодили, бегемоти. Природа Африки різноманітна. Там ростуть рослини, що пристосувалися до умов життя в пустелях, тропічних лісах, безкраїх степах – саванах. Це баобаби, евкаліпти, зонтиковидні акації, кокосові пальми, кавове дерево, драконове дерево. (Слайд 29)

  1.  Визначіть назву материка за рекламою:

Найменший від інших населених материків куточок Землі. Материк, де все «навпаки» - у липні зима, а у січні – літо. Омивається двома океанами – Індійським і Тихим. Дерева цього материка скидають не листя, а кору. Омивається двома океанами – Індійським і Тихим. Дерева цього материка скидають не листя, а кору. Найсухіший материк. До таких умов життя пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт, пляшкове дерево, акація біла. (Слайд 39) Тут водяться (Слайд 40) звірі, які вилуплюються з яєць – качкодзьоб і єхидна. Тільки на цьому материку поширені кенгуру і сумчастий ведмідь коала, дикий собака Дінго. Різноманітний світ птахів – хвилясті папуги, райські птахи, птахи ківі. (Слайд карта. В кінці слайд 37)

Яку назву має цей материк?    Австралія.

  1.  Північна Америка – третій материк за величиною. Береги Північної Америки омивають води трьох океанів – Північного Льодовитого, Тихого та Атлантичного. Знаменитістю є Ніагарський водоспад (Слайд) Рослина, яка зустрічається тільки в Північній Америці, є дерево-гігант Секвоя. (Слайд 35) Ростуть акація біла, клен цукровий, аронія, магнолія, кактуси, пальми. Водяться бізони, овцебики, ведмеді-грізлі, олені-карібу, скунси, гримучі змії, білки-летяги. (Слайд 35)
  2.  Південна Америка (Слайд 31) це батьківщина картоплі, кукурудзи, арахісу, помідорів, шоколадного дерева, ананасу. Тут знаходиться найповноводніша ріка Амазонка (Слайд), в її водах водиться риба піранья (Слайд ? ). На заході височать гори Анди (Мідні гори). (Слайд) Видобують олово, залізо, золото, срібло, алмази, нафту. Ростуть дивовижні рослини гевея (Слайд) – дерево, із соку якого виробляють гуму, трава-банан. (Слайд) У тропічних лісах росте найбільша квітка у світі – рафлезія (діаметр 1 метр). Тут ми також можемо зустріти кактуси, авокадо, ананаси, шоколадне дерево. (Слайд 32) У річках водяться крокодили, найбільша водяна змія анаконда, страус нанду, ягуари, капібари (Слайд 33), лінивець, мурахоїд (Слайд)

Переглянувши фільм, визначте назву материка. (Фільм)

  1.  Антарктида – це велетенська льодова пустеля. «Королева холоду», «Край Землі» - так називають цей материк. Товща криги у деяких місцях сягає до 2000 метрів (2 км). Омивається трьома океанами .  На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни, білі ведмеді, тюлені, кити, морські леопарди. (Слайд 42) В Антарктиді люди не можуть жити постійно. Влітку температура повітря -50о, а взимку -90о. Там розміщені дослідні станції.  Вчені-дослідники працюють в масках і утепленому спеціальному одязі, вони спостерігають за погодою, вимірюють товщину криги, вивчають тварин.

Вчитель:  Сподіваюсь, що ви, прослухавши таку цікаву рекламу, одразу впізнаєте материк у цікавій грі. (Слайд)

Гра «Впізнай материк»

  1.  Там дивні рослини,

Там міднії гори

І ріка Амазонка –

Широченна, як море.  (Південна Америка ) Слайд

  1.  Ночі полярні, крига довічна

І пінгвін живе на землі  Південній.   (Антарктида)  Слайд

  1.  Багата вона мальовничими місцями,

Розливами рік та високими горами

Мов дві сестри, що разом зросли. (Євразія)  Слайд

  1.  Чи насправді так, чи може сон це,

Наче казка, неповторний дивний світ.

Цей материк – улюблениця Сонця

Де бував чудовий лікар Айболит.  (Африка) Слайд

  1.  У перекладі з латині –

«Південна» означає

Батьківщина кенгуру,

Де завжди він проживає.   (Австралія)  Слайд

  1.  Це два материки,

А назва в них одна.

Світ новий Колумб відкрив,

Перший він сюди приплив.  (Північна Америка) Слайд

 ВИСНОВОК: Ви з цікавістю розповіли про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу.

 Вчитель:  Попрацюємо у групах. Перевіримо набуті знання, виконавши завдання на картах.

  •  Розгляньте її. Візьміть картку, покладіть перед собою. Зєднайте стрілками з материком тільки правильні твердження. (Додаток)

Вчитель:  Наша подорож завершується.

  •  Чи зявилась у вас думка побувати на одному з материків?
  •  На якому саме?
  •  Чому?

Вчитель:  Як ви помітили фауна і флора нашої планети різноманітна.

  •  Від чого це залежить?  (Від географічного положення кожного материка, клімату).

Вчитель:    Звичайно, за такий короткий час ми не змогли дізнатися все про материки. Але я думаю, що сьогоднішній урок спонукає вас до самостійного пошуку нових цікавих знань про материки. А потім ви поділитесь своїми знахідками.

Тож вдома:        Домашнє завдання  (Слайд)

І група  -  готує повідомлення на тему: «Природа океанів».

ІІ група – готує розповідь про материки із додаткової літератури.

ІІІ група – готує розповідь про тваринний і рослинний світ материків.

ВИСНОВОК     (Слайд з анімаціями, природа, музика)

Ви щойно дізналися про материки, їх фауну та флору.

Запамятайте!  Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого, доброго ставлення.

Живімо так, щоб наша Земля була ще багато років щедрою і прекрасною, щоб на ній дзвінко співали чисті струмки, дзвеніли голоси птахів, цвіли дивовижні квіти!

Дякую Вам за урок!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22298. Организация санитарно-противоэпидемических мероприятий в чрезвычайных ситуациях 181 KB
  Ознакомить студентов с организационной структурой и задачами санитарно-эпидемиологической службы, основами организации и порядком проведения противоэпидемических мероприятий в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
22299. ОРГАНИЗАЦИЯ ОКАЗАНИЯ КВАЛИФИЦИРОВАННОЙ И СПЕЦИАЛИЗИРОВАННОЙ МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ НАСЕЛЕНИЮ В ВОЕННОЕ ВРЕМЯ 160.5 KB
  Изучить организацию лечебно-эвакуационного обеспечения населения в очагах массовых санитарных потерь при применении противником ОМП. Рассмотреть организацию оказания квалифицированной и специализированной медицинской помощи пострадавшим. Изучить организацию работы второго этапа медицинской эвакуации
22300. Медицинское снабжение формирований и учреждений, предназначенных для медико-санитарного обеспечения населения в ЧС 240 KB
  Изучить организацию медицинского снабжения формирований и учреждений СМК, ГОЗ в мирное время и в режиме работы в ЧС. Рассмотреть вопросы классификации медицинского имущества, его нормирования и защиты от воздействия поражающих факторов ЧС.
22301. Работа с элементами списка 1.26 MB
  Затем новый элемент списка заполняется информацией: NOV^ := DAT;. Для поиска места подключения нового элемента надо просмотреть все элементы списка от его начала до элемента имеющего NZ = KEY или до конца списка. Продвижение вдоль списка от его начала к его концу осуществляется с помощью двух указателей: CUR и PR.
22302. ОРГАНИЗАЦИЯ САНИТАРНО-ГИГИЕНИЧЕСКИХ И ПРОТИВОЭПИДЕМИЧЕСКИХ МЕРОПРИЯТИЙ СРЕДИ НАСЕЛЕНИЯ В ВОЕННОЕ ВРЕМЯ 238 KB
  Изучить организацию проведения санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий в очагах боевых действий и ЧС мирного времени, методику оценки санитарно-эпидемиологического состояния территории. Методику расчета возможных санитарных потерь. Изучить организацию проведения санитарной экспертизы продовольствия и воды.
22303. Медицинская служба Вооруженных Сил Российской Федерации в чрезвычайных ситуациях мирного времени 196 KB
  Ознакомить с задачами военной медицины в Единой государственной системе предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций в мирное время. Изучить задачи, предназначение, организационную структуру и порядок использования медицинских формирований Министерства обороны РФ при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций мирного времени.
22305. Данные и основные операторы 725.5 KB
  Хороший выбор структур данных позволяет разрабатывать на языке Паскаль простые и эффективные алгоритмы. Достоинства Паскаля: он ориентирован на структурное программирование имеет развитые средства контроля и достаточно прост в изучении; язык имеет хороший состав типов и структур данных; трансляторы с Паскаля есть во всех распространенных ПК; конкретные реализации языка дают возможность использовать все аппаратные средства ПК; на основе языка Паскаль разработана Delphi одна из современных систем визуального программирования....
22306. Организация лечебно-эвакуационного обеспечения населения при ЧС 269.5 KB
  Опыт ликвидации медико-санитарных последствий ЧС позволяет выделить общие факторы обстановки, которые, как правило, имеют место при всех ЧС, сопровождающихся значительными потерями населения, и влияют на организацию лечебно-эвакуационного обеспечения. К ним можно отнести следующие...