74999

Українська народна іграшка. Лялька-мотанка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Ознайомлення учнів з історією виникнення ляльки, різновидами матеріалів, з яких виготовляли, сформувати уявлення про способи виготовлення, стимулювати розвиток ініціативності, самостійності, сприяння розвитку творчої активності, навичок самоосвітньої діяльності...

Украинкский

2015-01-09

41.5 KB

7 чел.

Спільний дослідницько-пошуковий проект учнів 4 класу.

Тема.  Українська народна іграшка. Лялька - мотанка

Мета.  Ознайомлення учнів з історією виникнення ляльки, різновидами            матеріалів, з яких виготовляли, сформувати уявлення про способи  виготовлення, стимулювати розвиток ініціативності, самостійності, сприяння розвитку творчої активності, навичок самоосвітньої діяльності, формування ключових компетентностей учнів; виховання глибокої поваги до надбань попередніх поколінь, прагнення продовжити їхні традиції.

ІІ. Практичний етап

Пошуково-дослідницька робота з реалізації проекту

Спільна робота      Індивідуальна робота

  1.  Екскурсія в музей    пошук інформації, виготовлення
  2.  Виготовлення ляльки – мотанки  іграшок, створення презентацій,

на уроці трудового навчання;  написання рефератів.

  1.  Майстер клас по виготовленню

народної іграшки – ляльки.

  1.  На уроці образотворчого мистецтва

малювання народної іграшки.

  1.  ГПД – виготовлення іграшок з

паперу, природніх матеріалів.

ІІІ. Заключний етап

  1.  Створення презентацій.
  2.  Оформлення виставки «Народна інрашка».

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ

Мета уроку: розширити, поповнити знання про традиції використання мотанки, її призначення Зацікавити учнів вивченням історії розвитку ляльки-мотанки, прищепити повагу до культурних традицій родини й країни. Домогтися глибокого осмислення учнями значення ляльки-мотанки в житті людини. Вироблення духовної потреби берегти її як сімейний скарб, як оберіг. Виховувати любов до праці майстринь-лялькарів. Виховувати любов до матері-трудівниці, до своєї Батьківщини.

    Хід уроку

І. Організаційний момент.

  •  Дітки, над чим ми працювали отсаннім часом?

( Дитячі відповіді).

Епіграф уроку:

Моя лялька - мотанка
Ниточкою змотана,
Оберіг мій на землі,
Талісман мені в житті.

Хто мені скаже, які є іграшки?

  •  Спортивні, дидактичні, технічні, образні…
  •  Де і хто виготовив ці іграшки?
  •  Чим гралися діти у давнину?
  •  Яка іграшка найдавніша?
  •  Чи цікаво вам дізнатися, якою колись була лялька, із чого і як виготовляли ляльки?

Ми з вами, готуючись до проекту, об’єдналися в групи. Прошу зайняти свої місця.

І. Дослідники

1. Чим гралися діти у давнину?

2. Яка іграшка найдавніша?

3. Дізнатися з енциклопедії, словника, що таке лялька?

ІІ. Народознавці

  1.  Якою колись була лялька?
  2.  З чого і як виготовляли ляльки?

ІІІ. Журналісти

Підготувати презентацію про народну іграшку.

IV. Фольклористи.

Зібрати народні примовлянки, колисанки.

Питання для інтерв’ю

  1.  Чи любили ви гратися ляльками?
  2.  Яка ваша улюблена лялька?
  3.  Чи робили коли-небудь іграшки влсноруч?

Тести

  1.  Ляльці-мотанці виповнилося:

а) понад 5000 років;

б) 200 років;

в) 10 років.

     2. Лялька-мотанка має бути:

а) безликою;

б) з нафарбованими очима;

в) з випуклими губами.

3. Якого типу ляльок-мотанок не існувало?

а) немовля;

б) баба-берегиня;

в) наречена;

г) лялька-школярка.

4. Лялька баби-берегині оберігала:

а) хлопчиків;

б) дівчаток;

в) достаток сім’ї.

5. Обов’язковими атрибутами ляльки є:

а) вишиванка та намисто;

б) чоботи;

в) корзинка;

г) головний убір – учіпок, стрічка чи хустка.

6. Ляльку-немовля клали:

а) на стіл;

б) на лаву;

в) в колиску.

7. Лялька-наречена символізувала:

а) придане нареченої;

б) красу нареченої;

в) характер нареченої.

8. Головне призначення ляльки-мотанки:

а) берегти хату;

б) берегти худобу;

в) берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів.

Виступ майстрині.

Відкриття виставки. Тексти екскурсоводів.

І. В давнину іграшки виготовляли з різних матеріалів: дерева, глини, ганчір’я, соломи, тіста, сиру, природніх матеріалів. Улюбленими іграшками з дерева були конячки, тріщалки, возики, сопілки тощо. Діти любили гратися й іграшками з глини. Особливо облюбували свищики.

ІІ. Дівчатка любили гратися ляльками, які для них виготовляли мами. Вони й самі залюбки робили мя’кі (ганчіркові) іграшки.

Цікаво знати:

Всі елементи одягу ляльки є оберегами:

  •  спідниця символізує землю
  •  сорочка позначає три часи – минулий, теперішній, майбутній
  •  обов’зкови атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток
  •  символічним є те, що лялька мотанка не шиється, а робиться лише за допомогою ниток, стрічок, шляхом намотування.

ІІІ. Милували око різноманітні іграшки з соломи. А іграшки з тіста й сиру були не тільки гарними, а й смачними. І тепер діти роблять іграшки своїми руками з природнього матеріалу, паперу. Учні нашого класу, готуючись до проекту, також виготовляли іграшки. Ось вони, до вашої уваги.

  •  З цією виставкою ми ознайомимо і учнів інших класів.

Підсумок уроку

Кожна група отримує смайлики, за допомогою яких має дати оцінку проекту.

  •  Чи я виконав те, що задумав?
  •  Що було зроблено добре?
  •  Що було зроблено погано?
  •  Що особливо запам’яталося?
  •  Що є головним результатом роботи?
  •  Постав оцінку проекту.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20479. Графічний метод відокремлення коренів 39.5 KB
  Найчастіше в додатках використовуються трансцендентні рівняння. Для відокремлення коренів можна ефективно використати ЕОМ. Проте слід памятати що дане твердження справедливе лише за умов монотонності на заданому відрізку і виборі достатньо малого кроку приросту аргументу з врахуванням характеристик. Слід аналізувати три можливості що можуть виникнути а саме: Якщо рис.
20481. Детальний розгляд критичних етапів життєвого циклу. Принципи структурного аналізу 34 KB
  Принципи структурного аналізу. Всі методології структурного аналізу базуються на ряді загальних принципів частина з яких регламентує організацію робіт на початкових етапах ЖЦ а частина використовується при виробленні рекомендацій щодо організації робіт. В якості двох базових принципів використовуються наступні: принцип розділяй і володарюй і принцип ієрархічного упорядкування. Перший є принципом вирішення важких проблем шляхом розбиття їх на безліч менших незалежних завдань легких для розуміння і вирішення.
20482. Совокупное предложение и кривая 94 KB
  Совокупное предложение базируется на производственных возможностях национальной экономики. Оно является функцией экономики от доступных на текущий момент факторов производства, технологии и уровня цен. В процессе анализа совокупного предложения важно различать совокупное предложение в краткосрочном и долгосрочном периодах.
20483. Діаграми “сутність-зв’язок”. Основні означення та терміни. Нотація Чена 55.5 KB
  Модель сутністьзв'язок ERмодель англ. Entityrelationship model або entityrelationship diagram модель даних яка дозволяє описувати концептуальні схеми за допомогою узагальнених конструкцій блоків. ERмодель це метамодель даних тобто засіб опису моделей даних. ERмодель зручна при проектуванні інформаційних систем баз даних архітектур комп'ютерних застосунків та інших систем моделей.
20484. Діаграми атрибутів. Категоризація сутностей 38 KB
  Діаграми випадків використання описують взаємозвязки і залежності між групою випадків використання і акторами що беруть участь у процесі. Важливо зауважити що діаграми випадків використання не призначено для показу компонування вони не можуть описати внутрішню структуру системи. Діаграми випадків використання призначено для полегшення обміну інформацією між майбутніми користувачами системи і замовником вони особливо корисні для визначення переліку можливостей які повинна мати система. За діаграмами випадків використання можна...
20485. Діаграми потоків даних. Основні означення та символи 29 KB
  Діаграма потоків даних англ. Data Flow Diagram графічне представлення потоків даних в інформаційній системі. Діаграма потоків даних також може використовуватись для представлення обробки даних структурна розробка.
20486. Закони булевої алгебри 28 KB
  Конюнкцією висловлень А і В називаємо висловлення А^В буде істинним тоді і тільки тоді коли обидва висловлення істинні. Дизюнкцією висловлень А і В називаються висловлення АvВ в якій буде істина тоді і лише тоді коли істинне хоча б одне із висловлень. Імплікацією висловлень А і В називається таке висловлення АВ яке буде хибне тоді і лише тоді коли А істинне В хибне. Заперечення висловлення А називається складне висловлення А яке буде істинне тоді і лише тоді коли А хибне і хибним тоді коли а істинне.
20487. Запити, типи запитів, обчислення в запитах 32 KB
  Запити дозволяють обраховувати підсумкові значення і виводити їх у компактному форматі а також виконувати обчислення над групами записів. Запити можна створювати самостійно і за допомогою майстра. Майстри запитів автоматично виконують основні дії залежно від відповідей користувача на поставлені питання.