75015

Українські народні думи, Відкритий урок у 4-му класі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Українські народні думи. Сьогодні на уроці прозвучать особливі своєрідні вокальні фольклорні твори думи. Боротьба українського народу за свободу і незалежність зумовила виникнення дуже відомого нині жанру народної творчості думи.

Украинкский

2015-01-11

118.5 KB

6 чел.

Відділ Дебальцівської міської ради

Дебальцівська загальноосвітня школа І-ІІІ  ступенів №3

                      Відкритий урок

у 4-му класі 

на тему

«Українські народні думи»

Учитель музичного мистецтва

Костенко Ю.С.

                                               Дебальцеве

                                              2012-2013 н.р.

 Тема.  Українські народні думи.

Мета: ознайомити школярів з жанром українського фольклору – українськими народними думами, розкрити жанрову своєрідність українських народних дум; розвивати образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання; виховувати інтерес до народної творчості, дум, почуття патріотизму та поваги до героїчного минулого. Виховувати гордість за український народ, який має славне героїчне минуле, прищеплювати глибокі почуття любові до пісні, рідного краю, свого народу. Виховувати естетичний смак учнів. Розвивати вокальні навички. Розвивати загальні і спеціальні здібності. Формування культури художнього сприйняття, тобто здатності до його переживання і розуміння. Формування індивідуальності  музично-естетичного сприйняття. Набуття елементарних умінь та навичок художньо-творчої діяльності. Накопичення художнього досвіду, формування музичного мислення та здатності до художньо -музичного пізнання дійсності.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Методи і прийоми: бесіда, розповідь, пояснення, нагадування,

                                   порівняння, питання, аналіз, диригентський жест,   

                                  робочий жест

Обладнання: синтезатор, телевізор, DVD- програвач, CD- диск

                                                 

                                                Хід уроку

    Добрий день. Починаємо урок музичного мистецтва.

 1.Музичне привітання. Сіли рівненько, співаємо музичне привітання світло, весело, виразно.( діти виконують музичне привітання).

 2. Актуалізація знань.

   Сьогодні на уроці прозвучать особливі, своєрідні вокальні фольклорні твори - думи.

Основне завдання уроку - визначити, чим вони відрізняються від інших пісень, у чому їхня своєрідність.

Українська народна дума – цей національно своєрідний жанр склався у період визвольних воєн українського народу за свободу і незалежність.

                      

 Дума – це епічна пісня чи епіко-лірична словесно-музична художня оповідь-спів у супроводі кобзи (бандури) або ліри. У ній відображена неписана історія українського народу, героїчні і трагічні її сторінки. У більшості дум розповідається про важливі історичні події в Україні, про характер народу, його працьовитість, волелюбність, мужність і стійкість у боротьбі із загарбниками й гнобителями.

Боротьба українського народу за свободу і незалежність зумовила виникнення дуже відомого нині жанру народної творчості думи. Складали і виконували думи народні музиканти-кобзарі.

Українські народні думи - це великі пісенно-розповідні твори, що описують важливі події української історії, розказують про героїв боротьби за свободу. Думи істотно вирізняються  з фольклорного моря української пісенності.

Характерною рисою народних дум є їх сюжетність, насиченість розповідними елементами, хоча у них присутні й ліричні відступи. У них немає міфологічних образів, надприродних сил, тут діють люди певного часу, як з позитивними якостями (патріотизм, мужність, волелюбність тощо, так і з негативними (зрадництво, боягузтво, скупість тощо). До істотних рис творів цього жанру належить також перебільшення, завдяки чому підкреслюються типові риси позитивного героя-богатиря.

Для композиції дкм властиве дотримування певної послідовності у викладені зображуваних подій і вчинків героя. Обов`язкові такі елементи: вступ (заспів), епічна розповідь (розгортання сюжету) і кінцівка (славославіє). Думи не мають звичайних, як у піснях строф (куплетів).

Особливо важливу роль у створенні художніх образів, характеристиці героїв і в оцінці їхніх вчинків відіграють епітети і порівняння.

Виконання дум одним співцем-кобзарем або лірником відзначається варіативністю й імпровізаційністю, неповторністю виконавського стилю.

3.Слухання музики:  Послухайте та порівняйте відомі українські народні думи «Іван Богун» та «Дума про козака Голоту». (Звучать зазначені твори.)

                       

    Про які героїчні події розповідають думи?

Зверніть увагу на особливості будови думи: вступ {заспів) епічну розповідь (розгортання сюжету), кінцівку (славослов'я).

   4. Виконання української народної  пісні: «Ой на горі та й женці жнуть» в необхідному темпі, характері.

Порівняйте пісню з думами. Визначте ознаки, що відрізняють думу від пісні.

   Порівнюючи думи «Іван Богун» та «Думу про козака Голоту» з піснею «Ой на горі та й женці жнуть», учні визначають спільні риси (тематизм, епічний характер) та жанрові відмінності цих творів

   Історичні пісні мають куплетну форму з розгорнутим багатоголоссям, а думи відрізняються імпровізаційно-речитативним характером мелодики. Історичним пісням властивий хоровий спів без супроводу, а думам - сольне виконання в супроводі кобзи, бандури чи ліри народними співаками-музикантами, яких називали кобзарями {або бандуристами, лірниками). Шлях кобзарів - це шлях народу.

Відомими кобзарями були Остап Вересай із Чернігівщини, Євген Адамцевич із Полтавщини, Федір Гриценко-Холодний.

5. Проведення гри «Композитор».

Уявіть себе композитором та створіть мелодично-ритмічну розповідь про кобзаря Перебендю на вірші T. Шевченка.

Перебендя старий, сліпий,-

Хто його не знає?

Він усюди вештається

Та на кобзі грає.

6. Проведення гри «Згадай пісню».

Згадайте відомий музичний твір кобзаря Є. Адамцевича. Як він називається?

Допишіть ритмічний рисунок твору та виконайте в русі з музичним супроводом.

7. Підсумок уроку.

Що ви запам'ятали про народні думи?

У чому полягає їх жанрова своєрідність? Чи подібна дума до пісні?

Який висновок про значення українських пісень, українських дум можна зробити?

Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине...

От де, люди, наша слава, Слава України


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18229. Особливості мови QBE в середовищі СУБД Paradox 75 KB
  Особливості мови QBE в середовищі СУБД Paradox Реалізація мови QBE в СУБД Paradox є однією з найближчих по функціональним можливостям та по концептуальній схемі до тієї версії яку запропонував Zloof. Але дрібних відмінностей всетаки багато. Функція Print P задається за допом
18230. Query-By-Example 144.5 KB
  QueryByExample Семантична основа мови теорія відображень. QBE розшифровується як Query By Example запит за зразком є мовою запитів реляційних баз даних. Це графічна мова запитів. Основний спосіб роботи з використанням цієї мови полягає в тому щоб у надані бланки таблиць бази ...
18231. Реляційна модель баз даних. Мови запитів 119.5 KB
  Реляційна модель баз даних. Мови запитів. Теоретичні основи реляційної моделі баз даних були закладені Е.Коддом на початку 70х років [1] і спочатку дійсно мали чисто теоретичний характер. На відміну від поширених на той час систем з ієрархічними чи мережаними типами стр
18232. SQL – абревіатура від Structured Query Language (структурована мова запитів) 231.5 KB
  SQL SQL абревіатура від Structured Query Language структурована мова запитів. Мова SQL найбільш поширена мова запитів для реляційних баз даних. Її перші версії називались SEQUEL тому часом SQL називають сіквел але більш правильно його називати ескюел. Однією з головних переваг мо...
18234. Формирование у дошкольников гуманного отношения к матери 514 KB
  Гуманные чувства формируются и развиваются в процессе гуманного отношения ребенка со взрослыми и сверстниками. Большую часть своего времени ребенок-дошкольник проводит в игре. Игра является мощным фактором развития гуманных отношений у дошкольников.
18235. Проектирование тепломассообменного оборудования линии обработки зерна гречихи производительностью 1 т/ч 616 KB
  Стандартная технология получения крупы из зерна гречихи включает подготовку зерна к переработке и непосредственно переработку его в крупу путем шелушения.После очистки, при выработке быстроразвариваюшейся крупы, гречихуподвергают гидротермической обработке. Способ гидротермической обработки зерна гречихи включает предварительный прогрев зерна, пропаривание, сушку, охлаждение.
18236. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення 113 KB
  Земельні відносини, які виникають в процесі здійснення приватизації земель сільськогосподарського призначення, а також у сфері їх належності, екологічного, збалансованого використання і охорони земель, правового забезпечення реалізації земельних інтересів, гарантій суб’єктивних земельних прав по відношенню до земель сільськогосподарського призначення.
18237. Процесс формирования представлений о величинах у детей в детском саду и начальной школе 439 KB
  Раскрыть смысл преемственности в формировании представлений о величинах у детей дошкольного и младшего школьного возраста. Выявить педагогические условия, влияющие на реализацию преемственных связей в процессе изучения величин в детском саду и начальной школе. Определить принципы отбора содержания учебного материала, обеспечивающие непрерывность формирования представлений о величине у детей дошкольного и младшего школьного возраста...