75532

Відвідування театру. Враження від вистави. План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Т: The topic of our lesson is Going to the thetre Describing performnce . By the end of the lesson you should be ble: to review nd ctivize the words nd wordcombintions to the topic Going to th thetre nd Describing performnce ; to predict fcts nd events from the newspper rticle by its hedline; to understnd the gist nd detils of the newspper rticle despite the nturl difficulties; to express your opinions bout performnce. I went to the thetre lst Sundy. Do you often go to the thetre Why Cn you sy wht the thetre is Where re the best sets in...

Украинкский

2015-01-15

55 KB

5 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 57

Тема: Наука і культура. Дозвілля.

Підтема: Відвідування театру. Враження від вистави.

Мета: Повторення та активізація ЛО теми «Відвідування театру», «Враження від вистави».

Практикувати учнів у читанні газетної статті з метою отримання загального уявлення (skimming та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning).

Підготувати до самостійного складання відгуку про переглянуту виставу на основі прочитаної статті.

Обладнання: підручник, "What word is being defined" (HO1), "Put in the words" (H02), "True or False" (H03).

Хід уроку

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т:  The topic of our lesson is "Going to the theatre", "Describing a performance".

By the end of the lesson you should be able:

to review and activize the words and word-combinations to the topic "Going to th theatre" and "Describing a performance";

to predict facts and events from the newspaper article by its headline;

to understand the gist and details of the newspaper article despite the natural difficulties;

to express your opinions about a performance.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Т: Ask as many questions as you can to get more information. I went to the theatre last Sunday.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Vocabulary Practice 1. Повторення та активізація ЛО тем «Відвідування театру», «Враження від вистави».

1) Conversation. Бесіда з учнями.

Т: Answer the questions.

Do you often go to the theatre? Why?

Can you say what the theatre is?

Where are the best seats in the theatre, in the stalls, circle, or in the boxes?

Do you like the interior of a theatre?

What is the difference between a cinema, and a theatre?

Which do you prefer?

Which of the two, the theatre or the cinema, is more popular among the teenagers?

What role does the theatre play in your life?

When was the last time you went to the theatre?

Which play appeals to you deeply?

Who is your favourite theatrical actor/actress?

Can you name the most popular theatrical companies in Ukraine?

2) Matching. Перевірка знання лексики.

Поєднати описання слів з їх значеннями.

Т: Match the descriptions of the words with their definitions. (НО1):

What word or phrase for the topic "Describing a performance is being defined?"

1. scenery, buildings, furniture on the stage

2. clothes the actor wears on stage

3. the way the director had organized

the performance

4. to give a performance

5. all the actors in a performance

a) cast

b) the direction

c) sets

d) to act on the stage

e) costumes


3) Practising vocabulary. Тренування учнів у вживанні ЛО в контексті. (HO1):

Put in the words and word-combinations.

We went to see a new production "Jeanne d'Arc" at_____________— theatre.

The ________ were incredibly realistic, especially old buildings and scenery.

The costumes were______________.

All the actors performed well. It was a good__________that evening.

The theatre's artistic ___________ was Serhiy Danchenko.

His _____________was excellent.

Bohdan Stupka gave a marvelous__________________.

Reading 2. Пред'явлення тексту для читання. A newspaper article from "News from Ukraine", вир. 57 (стор. 76).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

а) Бесіда з учнями.

Т: Do you like to read newspapers?

What kind of newspapers do you prefer to read?

Can you read newspapers in English?

What newspapers are published in English in our country?

б) Припущення учнів про зміст газетної статті за її заголовком.

Т: Look at the newspaper headline of ex. 57, p. 76. Predict what this article is about.

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.
a) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.

T: Answer the questions. What kind of the text is it? What kind of newspaper is it taken from? What is this article about? 6) Scanning.Читання тексту з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті та критичного її осмислення. Т: Read the text again and find out if the facts are true or false.

True or False.

The troupe of the Ivan Franko Ukrainian Drama Theatre has staged classic plays dramas and musicals.

The ballet "The White Crow" appeared on the theatre's billboards.

The premiere was a failure.

The stage production is based on the events of the Middle ages.

The White Crown is Jeanne d'Arc.

There's no place for white crow among the black ones, if she can't live the way others do.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятексто-вих комунікативних вправ.

а) Т: Put 10 questions to the text and write them in your exercise books. Виконати вир. 59 (стор. 77).

б) Т: Pretend to be a reporter from the newspaper "News from Ukraine". Ask your classmates about the impressions of the audience from the performance.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

Написати про свої враження від переглянутої нещодавно вистави (10-12 речень). Використати (Н02) цього уроку.

Впр. 58 (стор. 77). Повторити правило утворення питань, що починаються з Wh. § 39 (стор. 145-146).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: What were we talking about today?

Was it difficult for you to read the newspaper articles in English?

What must you do to improve your English reading?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78026. Задачи и методы специальной психологии 75.5 KB
  Специальная психология изучает причины сущность и закономерности отклоняющегося нарушенного психического развития психологические особенности детей с недостатками в развитии познавательной деятельности и эмоционально волевой сферы личности.
78027. Молекулярная биология: исторические вехи и перспективы развития в XXI веке 1.09 MB
  Перекрываясь с другими смежными областями биологии и химии а именно с генетикой и биохимией молекулярная биология изучает взаимодействия между различными системами живой клетки включая процессы синтеза таких жизненно важных биополимеров как ДНК РНК и белков а также взаимодействия регулирующие эти процессы.
78028. Информатика. Понятие, роль, сущность 193.5 KB
  Термин информационные технологии появился в конце 70-ых годов и его стали широко применять в связи с использованием современной электронной техники для обработки информации. Понятие информатики охватывает области связанные с разработкой созданием использованием...
78030. История развития компьютерной техники 1950-1970 годов 55 KB
  Утверждение В.М. Глушкова о том, что С.А. Лебедев - независимо от ученых Запада - разработал принципы построения компьютеров с хранимой в памяти программой - принципиально важный момент. Именно хранение программы в оперативной памяти стало завершающим шагом в развитии первых компьютеров.
78031. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ СТРАТЕГИЙ РОССИИ И США НА БОЛЬШОМ БЛИЖНЕМ ВОСТОКЕ: ПРОБЛЕМЫ СОТРУДНИЧЕСТВА И СОПЕРНИЧЕСТВА 1.69 MB
  Совместные же усилия наших двух стран в преодолении последствий этой агрессии обусловили формирование новой системы отношений в регионе, практически сведя на нет риски масштабного военного взрыва между главными в прошлом антагонистами – Израилем и арабскими странами.
78032. Игра как средство повышения интереса к урокам русского языка 113 KB
  Система современного образования не активирует в достаточной степени внутренние мотивы учения. Она диктует ребёнку свои условия и не оставляет места для его вопросов. В результате школьник перестаёт их задавать, теряет интерес к окружающему миру и, соответственно, к обучению.
78034. Укрощение «фабрики бумаг» 59 KB
  Первый вопрос решается на стадии предпроектного исследования когда определяются численные характеристики потоков документов реально существующих в организации. Измерение документооборота Параметры описывающие документооборот в организации можно разделить на три основных класса: объем документооборота...