75537

Вибір професії. План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Активізувати у мові учнів ЛО теми «Вибір професії». Підготувати до самостійного висловлювання про вибір професії та можливість отримана подальшої освіти після закінчення 9 класу.

Украинкский

2015-01-15

53 KB

58 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 62

Тема: Робота і професії.

Підтема: Вибір професії

Мета: Активізувати у мові учнів ЛО теми «Вибір професії».

Підготувати до самостійного висловлювання про вибір професії та можливість отримана

подальшої освіти після закінчення 9 класу.

Обладнання: підручник, текст "Who did the picture belong to?" (HO1), "Match each sentence" (H02), "How express encouragement" (H03).

Хід уроку

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т:  We are going to talk about choosing a profession and ways of getting further education for the ninth-form pulps.

By the end of the lesson you should be able:

to recognize, understand and operate the word and word combinations for the topi "Choosing a profession" when training and speaking out;

to participate in common conversational exchange on the topic of our today's lesson.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Puzzle. "Who did the picture belong to?" (HO1):

Read the text and answer the questions.

One day the police found a gold ring, a picture and a coat in a car. They found
out that those things belonged to a filmstar, a doctor and a businessman. The
ring didn't belong to a doctor. The coat didn't belong to a businessman. The
picture belonged to a woman. The filmstar didn't wear coats.
Who did the picture belong to?

Who will be the first to answer?

Учням пропонується прочитати міні-текст і дати відповіді на запитання.

Key: а filmstar.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Vocabulary Practice 1. Активізація ЛО тем «Вибір професії», «Рід занять людей».

1) Presentation. Повідомлення вчителя "People who help us".

T: Every day many people work for us.

Let us call them our helpers.

How do they help us?

A farmer helps us to have good things to eat. He grows all kinds of grain am vegetables for us.

A baker makes bread for us.

A postman brings us letters, newspapers and magazines.

A barber cuts our hair, he shaves grown-up men.

A shoemaker mends shoes for us.

A dressmaker makes our clothes.

A driver drives car, buses and trolley-buses.

An engine driver drives a train for us.

A miner digs coal for us.

A fitter fits up new machines.

A turner turns new metal parts.

A joiner makes furniture.

A builder builds houses for us.

A fireman comes when somebody's house is on fire and puts out the fire. He carries grown-ups and children out of the houses and saves their lives.

A doctor cures us. He comes when we are ill and gives us medicine.

A teacher teaches us many interesting things.

An artist draws pictures for us.

A writer writes books for us.

A researcher makes experiments.

2) Matching. Перевірка знання лексики.

T: Match each sentence in the left-hand column with best meaning in the right-hand column. Place the letter in the space provided.

Match each sentence.

A baker

A barber

A miner

A researcher

A managing director

A chef

A carpenter

A guide

A lawyer

A electrician

a) This person cuts man's hair

b) A person who makes experiments

c) This person is the head of a company

d) Someone who helps people with the law

e) A person who makes bread

f) A person who makes wooden things

g) Someone who repairs electrical things

h) A cook in a restaurant or hotel, especially the head cook

i) A person who shows places of interest

j) A man who works in a mine

Key: 1e; 2a; 3j; 4b; 5c; 6h; 7f; 8i; 9d; 10g.

3) Listening and practising vocabulary. Виконання тренувальної вправи. Прослухати і сказати.

Т: Listen and say whose job do these things belong to. Example: bucket, ladder, duster: (window-cleaner) board, chalk, tape recorder: (English teacher) scalpel, mask, white uniform: (surgeon) make-up, script, stage: (actress) tractor, plough, barn: (tractor driver) sewing machine, scissors, needle: (dressmaker)

4) Lexical game. Гра «Що це за професія?»

Мета: Активізувати лексику теми «Професія», навчити будувати запитання про особливості різних професій, вживати мовні формули, що означають припущення think, to my mind).

Учитель роздає картки, на кожній з яких пише назву однієї професії (worker, miner, teacher, farmer, doctor, shop-assistant, postman...).

На початку гри вчитель кладе картки на стіл купкою написаним вниз. До столу підходить учень, бере верхню картку і уявляє собі, що це його професія. Завдання інших учнів відгадати, що це за професія, ставлячи запитання типу:

Do you work on the earth or under the earth?

Do you work with many people?

Do you often travel in your job?

Do people need higher education to have your job?

Такі запитання як: Are you a worker? не можна ставити. Якщо після кількох запитань хтось з учнів готовий назвати цю професію, він говорить: І think your are а... Хто відгадає професію, дістає очко і виходить до столу, щоб взяти наступну картку. Якщо ж після п'яти запитань учні не відгадують професію, очко зараховується ведучому. Він оголошує, яка це професія, і бере наступну картку. Виграє учень, який набере найбільше очок.

Oral Practice 2. Підготовка учнів до самостійного висловлювання про вибір професії та можливість

отримання подальшої освіти після закінчення 9 класу.

1) Practising vocabulary. Уведення тематичної лексики.

Т: Read the words, word-combinations and sentences with their Ukrainian equivalents. Виконати впр. 11а (стор. 81-82).

2) Translating. Виконання впр. 116 (стор. 81-82).

Т: Cover the right side of the page and translate the words, word-combinations and sentences into Ukrainian.

3) Pairwork. Практикування учнів у вживанні вивчених ЛО в спілкуванні. Виконати впр. 12 (стор. 82).

Т: Read the questions in English in pairs and answer them.

4) Conversation. Бесіда з учнями.

T: Where can you continue your education?

Do you have a dilemma in choosing the ways to continue your education? What subjects have you always given your preference to? What school subjects do you need for your future profession or trade? Are you good at them?

Are your abilities, your health, features of character important when choosing a profession or not?

Success comes to those who are prepared to achieve it by hard work. Do you agree or disagree with this statement?

Учитель відкриває питання, які він записав заздалегідь на дошці. Учні записують ці питання в зошити-словнички та використовують їх для складання свого усного повідомлення про плани на майбутнє.

5) Dialogue. Підготовка інтерв'ю.

Т: Interview your partner about his plans for the future using then questions on the blackboard to help you.

Express encouragement while listening to your partner's answers.

How то Express Encouragement

Let's hope for the best.

Never give up!

Make the best of it.

Don't let it get you down.

Why not give it another try?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.

Впр. 13 (стор. 83), повторити ЛО теми.

Підготувати усне повідомлення про свої плани на майбутнє, використовуючи план-питання у зошиті-словничку та впр. 17 (стор. 83).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: What have we done today?

Which activities do you like most of all?

It is interesting for you to talk about your plans for the future? Why?

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45076. КЛАССИЧЕСКИЙ ПСИХОАНАЛИЗ 39 KB
  Психоанализ инструмент дающий возможность Эго достичь победы над Ид . Он считал что в психоанализе основные усилия направлены на то чтобы усилить Эго сделать его более независимым от СуперЭго расширить сферу действия перцепции и укрепить его организацию. Цель психоанализа Фрейд видел в том чтобы сделать бессознательное сознательным; он утверждал что дело анализа обеспечить насколько это возможно хорошие условия для функционирования Эго .
45077. Гуманистическая психотерапия 26 KB
  Метод позитивной психотерапии основывается на 3х принципах каждому из которых соответствует определённая методическая составляющая: Принципу надежды соответствует позитивный подход в видении способностей и возможностей человека. Принципу баланса соответствует содержательный дифференциальный анализ психодинамики личности результатом которого есть гармонизация первичных и вторичных актуальных способностей человека. Принципу самопомощи соответствует 5шаговая метамодель используемая как стратегия гармонизации адаптации и развития...
45078. Социальная реабилитация 29 KB
  Все реабилитационные мероприятия должны быть нацелены на вовлечение самого больного в лечебно-восстановительный процесс. Реабилитировать больного без его активного участия в этом процессе невозможно. Реабилитация объединяет усилия врача медицинского персонала и больного направленные на восстановление социальнопсихологического статуса последнего. Охранительный режим предусматривает постоянное пребывание больного в постели преимущественно по соматическим показаниям и требует от медицинского персонала постоянного наблюдения за ним.
45080. Введение. Сестринский процесс в психиатрии 45 KB
  Психиатрия медицинская дисциплина которая занимается диагностикой терапией и профилактикой психических заболеваний человека. В качестве этиологических факторов психических заболеваний выступают эндогенные чаще наследственная предрасположенность генетические аномалии конституциональная неполноценность и экзогенные инфекции интоксикации черепномозговые травмы психотравмы. В основе патогенеза психических расстройств лежит нарушение взаимоотношения процессов возбуждения и торможения в ЦНС. Сделаны первые шаги в понимании психических...
45083. Память,мнестическая деятельность, сила памяти 49.5 KB
  Сила памяти зависит от: степени концентрации внимания на поступающую информацию эмоционального отношения к ней заинтересованности а также от: общего состояния человека степени тренированности характера психических процессов. расстройства памяти 2 Два вида фиксации информации: кратковременная память следы внешних раздражений удерживаются в памяти до тех пор пока существует источник сигналов а затем угасают долговременная информация сохраняется в памяти долгие годы. расстройства памяти...
45084. Классификация эмоций 46.5 KB
  Нарушения эмоциональной сферы 2 Классификация эмоций Настроение Нарушения эмоционального статуса высшие социальные Э проявляются в патриотизме товариществе дружбе в трудовой доблести в чувстве долга перед родиной обществом. Нарушения: депрессия эйфория дисфория слабодушие эмоциональная тупость. нарушения эмоциональной сферы 3 Депрессия выражается стойким угнетением настроения унынием тоской. нарушения эмоциональной сферы 4 Эйфория выражается благодушным блаженным...