75552

З історії України, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

By the end of the lesson you should be ble: to red the text for the min ide nd to find specific informtion; to tlk bout the historicl role of the Ukrinin Cosscks nd Ukrinin Hetmns. Етап підготовки до аудіювання тексту а Т: Wht things do you ssocite with the words Ukrinin Cosscks Write them on the blckbord mking Mind Mp . Mke s much sentences s possible bout the Ukrinin Cosscks using our Mind Mp . Exmple: The Ukrinin Cosscks were brve.

Украинкский

2015-01-15

28.83 KB

8 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 11

Тема: Наука і культура. Дозвілля

Підтема: З історії України.

Мета: Практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального уявлення про прослухане та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті.

Обладнання: Підручник, текст для аудіювання "Ukrainian Hetmans", карта України, портрет українського гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, висловлювання Григорія Сковороди про необхідність вивчення своєї країни, "True or False" (НО1), на дошці питання для контролю розуміння тексту.

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: The topic of our today's lesson is "From the History of Ukraine". By the end of the lesson you should be able:

to read the text for the main idea and to find specific information;

to talk about the historical role of the Ukrainian Cossacks and Ukrainian Hetmans.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Робота над висловлюванням Григорія Сковороди "Know yourself and you will know the world".

Hryhorij Skovoroda (1722-1794).

T: Have you ever heard this quotation?

Read and translate it.

What does it mean?

Who was Hryhorij Skovoroda?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Listening 1. Пред'явлення тексту для аудіювання "Ukrainian Hetmans".

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до аудіювання тексту, а) Т: What things do you associate with the words "Ukrainian Cossacks?" Write them on the blackboard making "Mind Map".

the Zaporizhzhian Sich

to undertake the defense                                                                                                                                                                                                                            independent            

to protect the peasants                                                                                                   courageous

to build a fortress                                                                                                                  brave

to have got military skills                                                                                                     freedom-loving

  to have got clever                                 adventurous

  commanders Hetmans

б) Т: Take part in the competition.

Make as much sentences as possible about the Ukrainian Cossacks, using our "Mind Map".

Example:

The Ukrainian Cossacks were brave. They undertook the defence of the Ukrainian people. The Cossacks built a fortress, the Zaporizhzhian Sich ... Etc.

в) Т: Look at this portrait and say who this man in the picture is.
Has he got a special atribute of power? What is it?

What is the man's occupation?

2) While-Listening Activities. Етап власне слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

a) Listening for the main idea of the text.

T: What do you want to know about the Ukrainian Cossacks and their Hetmans?

Write 4 questions and then try to find the answers.

Ukrainian Hetmans

The famous Cossacks appeared in the 16th century. They undertook the defence of the Ukrainian people. The original Cossacks were adventurous. They left masters and gathered together in the southern Ukrainian steppes. They lived in a no-man's land between Poland, Muskovy, and the Crimean Khanate.

The Cossacks protected the growing communities of free peasants. In 1557, the Cossacks built a permanent fortress. It was called there in a struct military brotherhood. From the Sich they attacked the Crimean Khanate and the Turkish Empire. They protected free peasants of southern Ukraine against Polish landl ords and Tatar slave trades. The Cossacks were independent, freedom-loving and courageous. They had perfect military skills and clever commanders.

The commanders of the Ukrainian Cossacks were originally known as Chieftains. In Ukrainian Chieftain was called Starshyna. At the end of the 16th century they became known as Hetmans. Hetman comes from German Hauptman Headman. The first Ukrainian Hetmans were Kryshtof Kosynskyi, Severyn Naiyvaiko, Petro Sahaidachnyi, Marko Zhmailo, Mykhailo Doroshenko, Taras Fedorovych, Bohdan Khmelnytskyi.

Petro Sahaidachnyi was a clever and brave Hetman and an outstanding military leader. The Cossacks under Hetman Sahaidachnyi led a number of successful campaigns agaist the Crimean Khanate and Turkey in 1614-16 and 1620. In 1621 he commanded the cossacks at the battle of Khotyn. Sahaidachnyi was deadly wounded in the battle. He died on April, 1622.

One of the best battleships of Ukraine bears his name.

6) Listen to the text again to get specific information and say if the sentence is true or false.

(HO1)

True or False.

1. The famous Cossacks appeared in the 16th century.

2. The original Cossacks gathered together in the western
Ukrainian stepps.

3. In 1447, they built a permanent fortress.

4. The Cossacks had perfect military skills and clever
commanders.

5. Hetman comes from English Hauptman.

6. Petro Sahaidachnyi was an outstanding military leader.

7. One of the best battleships of Ukraine bears his name.

True

False

3) Post-Listening Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятексто-вих комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions (on the blackboard).
Who were the original Cossacks?

Where did the Cossacks build a permanent fortress?

Whom did they protect free peasants of southern Ukraine from?

Who was Petro Sahaidachnyi?

When did he command the Cossacks at the battle of Khotyn?

Whose name does one of the best battleships of Ukraine bear?

б) T: Tell about the Ukrainian Cossacks and Petro Sahaidachnyi, an outstanding military leader, using the questions on the blackboard.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework              1. Домашнє завдання.

Т: Write a brief entry for Petro Sahaidachnyi in the famous book "Who's Who". Use the following facts about Ukrainian Cossacks and their outstanding Hetman.

Petro Sahaidachnyi, an outstanding military leader.

Campaigns against the Crimean Khanate and Turkey in 1614-16 and 1620.

Deadly wounded in the battle of Khotyn in 1620.

The best battleships of Ukraine bears his name.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: Was it interesting for you to talk about the history of Ukraine? What facts about Ukrainian Cossacks impressed you most of all?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55147. Доходы и их виды. Дифференциация доходов 23.19 KB
  Доход — денежные средства или материальные ценности, полученные государством, физическим или юридическим лицом в результате какой-либо деятельности за определённый период времени.
55148. Аналіз майна підприємства, показники фондовіддачі 72 KB
  Відпрацювати практичні навички з аналізу структури, стану та ефективності використання майна підприємства; навчитись робити висновки за результатами проведених розрахунків та розробляти рекомендації щодо поліпшення фінансового стану підприємства.
55150. ПОНЯТТЯ І СУТНІСТЬ МЕНЕДЖМЕНТУ 119 KB
  Мета. Засвоїти зміст і сутність поняття менеджмент що таке менеджмент і хто такі менеджери; розглянути і проаналізувати такі поняття як менеджмент і управління та відповідно менеджера і керівника; значимість менеджменту в управлінні організацією. Еволюція погдядів на сутність менеджменту.
55151. Методи та засоби навчання аудіювання. Підготовчі та тренувальні вправи при навчанні аудіювання. Методичні рекомендації 31.5 KB
  Узагальнити та систематизувати знання студентів з теми Навчання аудіювання молодших школярів навчити студентів добирати завдання до аудіо текстів на різних етапах роботи з ними вчити студентів методично правильному предявленню аудіотексту.
55152. Категорійно-понятійний апарат з БЖД, таксономія небезпек 949 KB
  Мета: Усвідомити концепцію допустимого ризику та визначити небезпечні й шкідливі чинники для життя людини що найчастіше трапляються шляхом соціального опитування студентів.
55153. План рахунків бухгалтерського обліку. Структура та основи побудови балансу 127 KB
  Принцип повного висвітлення передбачає: а) фінансова звітність повинна містити всю інформацію потенційні наслідки госп-ських операцій; б) фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій...
55154. Українська товарна номенклатура ЗЕД: поняття, структура, особливості застосування 122.5 KB
  Законом України Про Митний тариф України що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи...
55155. Форми колективного обговорення професійних проблем 34 KB
  Які існують підходи до перемовин Як класифікують перемовини Які розрізняють стратегії ведення перемовин З яких стадій складаються перемовини Що таке збори Які є види зборів З яких етапів складаються збори Як треба виступати на зборах аби привернути увагу присутніх до змісту виступу та переконати їх...