75555

Леонід Каденюк — перший космонавт незалежної України, Контроль позакласного читання

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Аудіювання тексту Leonid Kdeniuk is the first stronut of the independent Ukrine. Leonid Kdeniuk 2 WhileListening ctivities. Leonid Kdeniuk is the First stronut of the Independent Ukrine Leonid Kdeniuk is the first stronut of the independent Ukrine.

Украинкский

2015-01-15

26 KB

4 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 14

Тема: Наука і культура. Дозвілля

Підтема: Леонід Каденюк — перший космонавт незалежної України. Контроль позакласного читання.

Мета: Практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального уявлення про прослухане
та з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті.
Проконтролювати підготовку позакласного читання.
Обладнання: підручник, речення для "Warm-up" (НО1), таблиця "Main Life Events" (H02), "Put the events in the order" (H03), "Connectors" (H04).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: The topic of today's lesson is "Leonid Kandeniuk is the first astronaut of the independent Ukraine". By the end of the lesson you should be able:

  1.  to understand the gist and details of the text for listening;
  2.  to discuss Task 2 of your Home Reading;
  3.  to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

"Put the questions in pairs". Учням пропонується (HO1) реченням:

The name of Serhiy Korolyov will go down in the history of the world civilization.

T: Work in pairs. Underline the part of the sentence or a word which you want to put a question to. Write your question on a piece of paper. Do it in turn.

Which pair will be the first to finish?

Is the number of your questions the largest one?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Аудіювання тексту "Leonid Kadeniuk is the first astronaut of the independent Ukraine".

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до аудіювання тексту.

Т: How much do you know about the outstanding scientist in the branch of rocket and space engineering in Ukraine?

Here's a kind of a quiz.

What is his name?

  1.  He was born in Zhytomir and is one of the most outstanding scientists in the branch of rocket and space engineering. His name will go down in history of the world civilization. (Serhiy Korolyov)
  2.  He worked in Dniepropetrovsk with "Pivdenmash". He created a new direction and his own school in developing rocket and space equivalent. His name was given to a medal. (Mykhailo Yangel)
  3.  He headed the creation of the carrier rockets. (Volodymyr Cheloiney)
  4.  He came from the glorious Cossack family of Nalyvaiko. His scientific basis of rocket engineering were used by modern scientist in the branch of rocket and space engineering. (Kostyantyn Tsiolkovsky)
  5.  He made calculations for the manned flight to the Moon. (Yuri Kondratyuk)
  6.  He was the first astronaut of the independent Ukraine. (Leonid Kadeniuk)

2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

a) Listening for the main idea of the text.

T: What do you want to know about the first astronaut of the independent Ukrain Write 4 main questions and try to find the answers when listening.

Leonid Kadeniuk is the First Astronaut of the Independent Ukraine

Leonid Kadeniuk is the first astronaut of the independent Ukraine.

He was born on January 28, 1971 in Ukraine in the village Klishkovichy not far from Chernovtsy.

In 1967 Leonid Kadeniuk finished school in Chernovtsy. He dreamt to be a pilot. So he went to Chernigov high military flying school. In 1971 his dream came true. Leonid I become a test-pilot. Since 1976 he has trained for flights in different kinds of spaceship

In 1996 Leonid Kandeniuk was included in the group of the Ukrainian astronauts. He trained to fly on spaceships "Space Shuttle".

In July 1996 Leonid Kadeniuk arrived to the LTSA for space flight training.

In December 5, 1997 he made a space flight as the experimenter on the American spaceship "Columbia". His flight was 15 days 16 hours 35 minutes and 1 second long. 

After his space flight Leonid Kadeniuk returned to Ukraine.

He works in National space Agency of Ukraine.

Leonid Kadeniuk is still in the group of the NASA astronauts.

Ukrainian people are proud of the first astronaut of the independent Ukraine.

6) T: Listen to the text again for getting specific information and filling in the grid.

When?

Main Life Events

January 28, 1971

Was born in the village of Klishkovichy (Chernovsty oblast)

Finished school and went to Chernigov high military flying school.

1971

Since 1976

Has trained for flights in different kinds of spaceships.

Was included in the group of Ukrainian astronauts.

July, 1996

Made the space flight as the experimenter on the American spaceship "Columbia".

Compare your answers with your partner. Then we are going to check the filling in the grid.

3) Post-Listening Activities with the Focus on Speaking out. Контроль розумів тексту і виконання комунікативних вправ після його прослуховування.

а) Т: Answer the questions.

When and where was Leonid Kadeniuk born?

Where did he get the perfect skills of a test-pilot?

When was he included in the group of the Ukrainian astronauts?

Where did he go for space flight training in July, 1996?

When did he make the space flight?

What was the name of the spaceship on which Leonid Kadeniuk made his flight?

How long was his space flight?

Is Leonid Kadeniuk still in the group of the NASA astronauts?

б) Т: Tell which 4 facts from the text about the first Ukrainian astronaut of
independent Ukraine impressed you most of all.

The following expressions will help you.

It was interesting for me to know...

I hardly believed that, but....

Without doubt the information about....

It should be mentioned here about....

2. Контроль тексту для позакласного читання "Crossing a River", завдання 2 (стор. 91-92).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.
Problem Solving.

Т: Do teenagers like adventures?

Do they often run risk and do dangerous things?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

(H03):

Put the events in the order they appear in the story.

  1.  So he stepped into the water.
  2.  On our way there we had to cross a mountain river.
  3.  Suddenly Taras disappeared under the water.
  4.  But Taras was already out of danger.
  5.  As we could not cross a river, we thought of a plan.
  6.  We took a rope and quickly threw its end to Taras.
  7.  All of us gave a loud shout.
  8.  When there were only four or five steps left to the bank the rope broke.

Key: 2; 5; 1; 3; 7; 6; 8; 4.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions of ex. 2, p. 92.

б) Т: Retell the story using the questions of exercise 2 as a plan.
Use the following connectors putting your ideas in sequence.

(H04):

Connectors: putting your ideas in sequence.

When you are speaking, it's important to mark your introduction and conclusion

clearly, and to indicate the sequence of ideas.

Introduction

I am going to talk about....

Sequence

First

Second

Third

Next

After that

Then

Soon

Later

Finally

Conclusion

So  Therefore  In conclusion.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.

Завдання 3 для позакласного читання (стор. 92-93).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: Which activities have we done today?

Was it difficult for you to listen to the text about the first Ukrainian astronaut of the independent Ukraine?

What have you to do for improving your skills of reading?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

72091. Разработка практических рекомендаций, направленных на тушение пожара холодной насосной установки № 104 нефтетерминала ОАО «ЛИСКИ-ТЕРМИНАЛ» 2.85 MB
  Пожары на предприятиях нефтехимической промышленности в 2,5 раза больше среднего убытка, приходящегося на один пожар по всей стране. Кроме прямых убытков от пожаров на промышленных предприятиях по производству нефтехимической продукции, необходимо учитывать косвенные убытки...
72094. Эффективность использования финансовых ресурсов предприятия ООО «Маджерик» 274.75 KB
  Цель дипломной работы - провести анализ эффективного использования финансовых ресурсов предприятия ООО «Маджерик», а также предложить мероприятия по совершенствованию использования финансовых ресурсов. Для достижения данной цели необходимо решить следующие задачи: Рассмотреть теоретические основы управления финансовыми ресурсами предприятия...
72095. Разработка и проектирование локальной вычислительной сети для ООО “Карнавал” 3.67 MB
  Характеристика подразделений и видов их деятельности Данная организация состоит из: коммерческой службы финансовой службы административно-хозяйственной части и руководство исполнительной дирекцией рисунок 1 Коммерческая служба объединяет ряд отделов: Отдел рекламы определяет планирование и направление рекламных...
72096. Левобережная Украина в составе России: проблемы интеграции со времен Петра I до Екатерины II. Присоединение к России Правобережной Украины и Белоруссии 17.52 KB
  После смерти Петра Великого политический курс Петербурга по отношению к Украине меняется в связи с обострением отношений с Османской империей усиливается тенденция к централизации управления. принимаются Решительные пункты устанавливавшие правовую основу управления Украиной.
72097. Российско-украинские отношения и гражданская война на Украине (1657-1687) 16.88 KB
  По условиям этого договора: 1 Украина вошла в польско-литовское государство на правах ограниченной автономии; 2 прямых выборов гетмана не было: Украина могла лишь выбирать кандидатов из числа которых король назначал гетмана; 3 в сенат Речи Посполитой вошли православные епископы...
72098. Русская Америка в контексте российско-американских отношений (1809-1867 гг.) 16.54 KB
  В 1776 году было образовано независимое государство Соединенные Штаты Америки в 1807 году между Россией и США были установлены дипломатические отношения. Шеффер предложил Александру I завладеть островом на Гавайях и сделать его промежуточным портом для кораблей РАК но император крайне...