75558

Книги в нашому житті, Контроль позакласного читання

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Обладнання: підручник Reding Preferences НО1 текст It is interesting to red different kinds of booksrdquo;. Т: We re going to discuss the topic Books in our life . By the end of the lesson you should be ble: to prticipte in common converstionl exchnges bout books in your life; to identify detils from the given text; to discuss tsk 3 of your Home Reding.Т: Do you like reding Do you spend much time reding Not counting mgzines for teengers how much do you red out of school One book week One fortnight month One now nd gin Wht kind...

Украинкский

2015-01-15

21.98 KB

0 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 17

Тема: Наука і культура. Дозвілля. Science and Culture. Free Time.

Підтема: Книги в нашому житті. Контроль позакласного читання.

Мета: Підготувати учнів до самостійного висловлювання на основі змісту прочитаного тексту.

Проконтролювати підготовку тексту для позакласного читання.

Обладнання: підручник, "Reading Preferences" (НО1), текст "It is interesting to read different kinds of books”. (H02), картки з завданнями до тексту (Н03), "Put the events in order" (H04).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: We are going to discuss the topic "Books in our life". By the end of the lesson you should be able:

  1.  to participate in common conversational exchanges about books in your life;
  2.  to identify details from the given text;
  3.  to discuss task 3 of your Home Reading.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Conversation. Бесіда з учнями про роль читання в їхньому житті.
Т: Do you like reading?

Do you spend much time reading?

Not counting magazines for teenagers how much do you read out of school?

One book a week? One a fortnight? A month? One now and again?

What kind of books do you read?

Have you got your favourite writer?

If so, give his name and the name of one of his books.

Did you like fairytales when you were little?

And how about now? Do you still enjoy them?

Can you give the names of some books you have enjoyed reading lately?

2) Group work. Conduct a group survey. Робота в групах.
Interview your group of four about their reading preferences.

(НО1):

Reading Preferences

Tanya

Oleh

Dima

Olga

1. Do you like reading?

2. Is reading your favourite pasttime?

3. How much do you read out of school?

4. If you had to do without books, radio, television, what would you rather give up?

5. Which books would you take with you if you went to live on a desert island?

6. Are there any English books apart from textbooks in your room?

T: Write a short summary of your findings and tell about reading preferences in your group.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Reading 1. Пред’явлення тексту для читання.

(HO2):                               It is interesting to read different kinds of books

"Except for a living man there is nothing more wonderful than a book! They teach us and open their hearts to us as brothers", wrote Charles Kingsley, and English writer of the 19th century.

Books teach us to live. We learn many things by reading books. There are different kinds of books: novels, short stories, tables, poems, plays, memoirs, atlases and textbooks.

Books can be humorous, adventurous, detective, fantastic, historical, political, scientific. They can be interesting, thrilling, fascinating, exciting, powerful, useful, unusual, original, amusing, moving, true-to-life, well-written, unoriginal.

Books are certainly one of the greatest inventions of man.

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.
Problem solving.

T: What do think?

What do we read books for?

Are books one of the greatest inventions of man?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

Read the text and fill in the chart.

(Н03):

What kind of books are there?_____________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

What adjectives can we use to describe books?________________________________________________

______________________________________________________________________________________

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions.

Do you agree with the statement of Charles Kingsley about the books?

Who was Charles Kingsley?

What do we read books for?

What kind of books are there?

What adjectives can we use to describe a book?

Are books one of the greatest inventions of man?

б) Т: Tell about books in our life using the questions for the text as a plan.

Check on Home Reading  2. Контроль позакласного читання.

Task 3, p. 92-93. "The Tiger Who Wished to Be a King".

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.

Т: What genre does this story probably belong to? What do all fables have in common?

Topic. Science and Culture. Free Ті

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

(Н04):

Put the events in the order they appear in the story.

  1.  The tiger walked through the jungle till he came to the lion's den.
  2.  It was a terrible fight and it lasted until the setting of the sun.
  3.  One morning the tiger woke up in the jungle.
  4.  All the animals of the jungle joined in.
  5.  When the moon rose, all the beasts were dead except the tiger, and his days were numbered.

Key: 3; 1; 2; 4; 5.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions on the blackboard.
Who wanted to be a new king of beasts?
Who fought in the jungle?
What were they fighting for?

What human qualities do the animals have in his fable? Who won?

Will it not be the same in the atomic war? What is the moral of this fable?

б) T: Retell the fable using the questions to the text on the blackboard as a plan.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.

Підготуватися до контрольної роботи. Повторити впр. 66-70 (стор. 20-21). Завдання 4 для позакласного читання, стор. 93-95.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: Which activities have we done today? Is reading your favourite pastime? Why?

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23524. Водский язык в 19 – 20 веках 294.5 KB
  А теперь как здороваться и прощаться: Terve Tere päivä Тэрве Тэрэпяйвя Здравствуйте Добрый день Tere oomnikkoa Тэрэ оомниккоа Доброе утро Tere õhtagoa Тэрэ ыхтагоа Добрый вечер Jäämm yvässi Яямм ювясси До свидания Познакомимся теперь с так называемыми кумулятивными рунами: Kuza piippu Ađđaa nalla. Возьмем глаголы из прошлого урока и образуем от них будущее время: valaa наливать valavad наливают nõizõn valamaa буду наливать juvva пить joovad пьют nõizõn joomaa буду пить syvvä есть ...
23525. Повседневный арабский язык 1.95 MB
  Что касается ритма занятий то было бы оптимально если бы Вы прослушивали каждый день по новому разговору. Предисловие для преподающих арабский язык Дорогие коллеги Данный материал может быть использован для занятий как в группе так и индивидуально. Это господин Али альХаляби. Меня зовут Али альХаляби.
23526. АРАБСКИЙ ЯЗЫК В ДИАЛОГАХ 590 KB
  Разговор 3 В гостинице اَلْحِوَارُ اَلثَالِثُ فِي اَلْفُنْدُقِ Добрый вечер يُورِي: مَسَاءُ اَلْخَيْرِ Добрый вечер سَعِيدْ: مَسَاءُ اَلْخَيْرِ Меня зовут Юрий Кабанов. شُكْراً جَزِيلاً Не за что прощение اَلْعَفْوُ Разговор 6 Телефонный разговор مُكَالَمَةٌ هَاتِفِيَّةٌ Алло أَلُو Да кто на линии на проводе نَعَمْ، مَنْ عَلَى اَلْخَطِّ؟ Я Юрий из Москвы. Добро пожаловать господин Юрий Где ты сейчас أَهْلاً وَسَهْلاً يَا سَيِّدْ يُورِي أَيْنَ أَنْتَ اَلآنَ؟ Я сейчас в городе Фес в гостинице. Основная часть Разговор 1...
23527. Словарь шумеро-аккадского языка 849 KB
  Составление первого подобного словаря на русском языке при отсутствии картотеки картотека составлявшаяся в течение многих лет погибла во время Отечественной войны и блокады Ленинграда оказалось делом исключительно трудоемким и создание его потребовало большого напряжения и большой затраты сил хотя словарь этот включает только не большое число текстов рассчитанных для чтения на первых двух курсах обучения в университете и естественно не может претендовать на полноту. Струве вполне отвечает научным требованиям составления...
23528. Грамматика датского языка 475 KB
  they немое после l n r и перед t s dreng [дрэŋ] мальчик gade [гэ:ðэ] улица holdt [хольт] остановка e [e] [æ] [a] закрытое как в слове меч в конце открытое э перед g открытое a leve [лeвэ] жить spise [сби:сэ] есть jeg [яй] я meget [майэт] очень f [ф] как русское far [фа:] отец g [г] [у] [ŋ] [и] [ ] в начале слова г в середине или конце слова у носовое ŋ как в англ. слове sing после гласной и иногда немое в середине слова give [gi:væ] or [gi] give brag [брa'у] удар synge [сюŋэ] петь sang [саŋ] песня jeg...
23529. ГРАММАТИКА ИСПАНСКОГО ЯЗЫКА 1.03 MB
  1 Имя существительное Nombre sustantivo В испанском языке существительные бывают: собственные Rosa Роза Carmen Кармен 2 нарицательные la mesa стол el árbol дерево одушевленные el hombre мужчина el gato кот неодушевленные el bosque лес la silla стул конкретные la cara лицо el techo потолок абстрактные el tiempo время el aire воздух собирательные la biblioteca библиотека la muchedumbre толпа 1. Существительные которые оканчиваются в единственном числе на согласные z и x меняют их во множественном числе на c:...
23530. Повседневный немецкий язык 1.92 MB
  ru Einleitung Введение Первая часть Herr Klein Guten Tag Hören Sie bitte zu Ich bin Dieter Klein. Ich bin Lehrer. Ich bin Deutscher. Ich spreche Deutsch.
23531. ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ ФРАЗЕОЛОГИЯ НЕМЕЦКОГО ЯЗЫКА 1.56 MB
  Немец же говорит: Как стары Вы Wie alt sind Sie Сколько часов Wieviel Uhr ist es Я имею голод. Entschuldigen Sie bitte daß ich so spät anrufe. Sie wollen hier einen Dokumentarfilm drehen 4: Sieben Tage in Moskau‘. Da brauchen wir für sie einen guten Ubersetzer.