75559

Канада. Перші українці в Канаді, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Мета: Перевірити рівень навчальних досягнень учнів за вивченими темами: Cnd. The first Ukrinins in Cnd . Т: We\'ve got test tody to check your skills in communictive writing bout Cnd nd the first Ukrinins in Cnd. By the end of the lesson you will be ble: to mtch the English words word combintions nd sentences with their Ukrinin equivlents Level 1 2; to put the questions to show your bility of operting fcts bout Cnd nd the first Ukrinins in Cnd Level 3; to write bout Cnd nd the first Ukrinins in Cnd to check your skills in communictive...

Украинкский

2015-01-15

56.5 KB

12 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 18

Тема: Наука і культура. Дозвілля. Science and Culture. Free Time.

Підтема: Канада. Перші українці в Канаді. Контрольна робота.

Мета: Перевірити рівень навчальних досягнень учнів за вивченими темами: "Canada. The first Ukrainians in Canada". Сприяти розвиткові самостійного мислення учнів.
Обладнання: 4-рівнева контрольна робота (НО1).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: We've got a test today to check your skills in communicative writing about Canada and the first Ukrainians in Canada.

We have to check your linguistic accuracy in using of lexical and grammar material for this topic.

By the end of the lesson you will be able:

  •  to match the English words, word combinations and sentences with their Ukrainian equivalents (Level 1, 2);
  •  to put the questions to show your ability of operating facts about Canada and the first Ukrainians in Canada (Level 3);
  •  to write about Canada and the first Ukrainians in Canada to check your skills in communicative writing using a given situation (Level 4).

Instruction 2. Інструкція по виконанню контрольної роботи та її оцінюванню за 12-бальною шкалою.

Т: Our test consists of 4 levels.

You'll get 3 points for each if you cope with it properly.

Level 1 and 2 will help to check your knowledge of the words, word combinations of the topics: "Canada. The first Ukrainians in Canada".

Level 3 will show whether you remember, can use and convert the key-facts about these topics in a new situation.

Level 4 is the most important one.

It will check your skills in communicative writing. You have to use a given situation to write not less than 15-18 sentences.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Test Виконання 4-рівневої контрольної роботи.

(НО1):        "English-speaking countries". Canada. The first Ukrainians in Canada.

Level 1

Score: 3

1. Match the English word and word combinations with their Ukrainian equivalents.

  1.  total area
  2.  to come from
  3.  maple leaf
  4.  an independent stale
  5.  the common wealth
  6.  a settler
  7.  ethnic Ukrainians
  8.  to pave the way
  9.  on the turn of two centuries
  10.  national language
  1.  незалежна держава
  2.  Британська співдружність
  3.  національна мова
  4.  етнічні українці
  5.  загальна площа
  6.  прокладаючи шлях
  7.  походити від
  8.  на межі двох століть
  9.  поселенець
  10.  кленовий лист

Level 2

Score: З

2. Match the sentences with their translations.

  1.  Вони прибули до Нью-Йорка.
  2.  Ми не можемо не поважати їх.
  3.  Вони були першими, хто прибув на канадську землю.
  4.  Перші емігранти були сміливими людьми.
  5.  Зараз більш ніж один мільйон українців живуть у Канаді.
  1.  The first emigrants were courageous men.
  2.  Now more than one million Ukrainians live in Canada.
  3.  They arrived in New York.
  4.  We cannot but respect them.
  5.  They were the first to come to the Canadian land.

Level 3 Score: 3

3. Pretend to be a quiz show maker. You quiz in devoted to Canada. Think of questions you would like to include in a quiz and write them down.

Level 4 Score: 3

4. Imagine that the Ukrainian Diaspora in Canada has invited the participants of your English groups to stay in Toronto during your autumn holidays. Tell the pupils who may be chosen to go there about Canada and the first Ukrainian in this country. Write not less than 15-18 sentences.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Summarizing Підбиття підсумків уроку.

Т: Could you cope with all the levels of the test?

Have you got any difficulties?

What was the most difficult task for you? Why?

1. Match the English word and word combinations with their Ukrainian equivalents.

  1.  total area
  2.  to come from
  3.  maple leaf
  4.  an independent stale
  5.  the common wealth
  6.  a settler
  7.  ethnic Ukrainians
  8.  to pave the way
  9.  on the turn of two centuries
  10.  national language
  1.  незалежна держава
  2.  Британська співдружність
  3.  національна мова
  4.  етнічні українці
  5.  загальна площа
  6.  прокладаючи шлях
  7.  походити від
  8.  на межі двох століть
  9.  поселенець
  10.  кленовий лист

2. Match the sentences with their translations.

  1.  Вони прибули до Нью-Йорка.
  2.  Ми не можемо не поважати їх.
  3.  Вони були першими, хто прибув на канадську землю.
  4.  Перші емігранти були сміливими людьми.
  5.  Зараз більш ніж один мільйон українців живуть у Канаді.
  1.  The first emigrants were courageous men.
  2.  Now more than one million Ukrainians live in Canada.
  3.  They arrived in New York.
  4.  We cannot but respect them.
  5.  They were the first to come to the Canadian land.

3. Pretend to be a quiz show maker. You quiz in devoted to Canada. Think of questions you would like to include in a quiz and write them down.

4. Imagine that the Ukrainian Diaspora in Canada has invited the participants of your English groups to stay in Toronto during your autumn holidays. Tell the pupils who may be chosen to go there about Canada and the first Ukrainian in this country. Write not less than 15-18 sentences.

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27229. Определите методику работы с картой в зависимости от выбранного типа урока истории 30 KB
  Создание представлений об историческом пространстве ведется с помощью исторической карты. Школьная историческая карта будучи разновидностью исторической карты вообще служит для наглядного пространственного изображения тех событий явлений и процессов знакомство с которыми осуществляется в рамках преподавания истории. приступая к изучению истории какойлибо страны надо при помощи карты показать географическую обстановку этой страны с точки зрения влияния природных условий на хозяйство быт населения. Также правилами работы с картой для...
27230. Продумайте методику работы с понятиями разной широты обобщения в зависимости от выбранного типа урока истории 23 KB
  Виды понятий Пути формирования понятий ИНДУКТИВНЫЙ Изучение фактов формирование представлений Выделение существенных признаков понятий Определение понятия Применение ДЕДУКТИВНЫЙ: сначала дается теория затем понятия раскрываются при помощи множества различных фактов постепенно обогащаются из темы ктеме конкретизируются фактическим материалом.
27231. Предложите приемы проблемного обучения на конкретном уроке истории 23 KB
  Предложите приемы проблемного обучения на конкретном уроке истории ПРОБЛЕМНОЕ ОБУЧЕНИЕ организованный преподавателем способ активного взаимодействия субъекта с проблемнопредставленным содержанием обучения в ходе которого он приобщается к объективным противоречиям научного знания и способам их решения. Достоинства проблемного обучения: 1.
27232. Покажите приемы использования метода Шаталова на уроке истории 23 KB
  Покажите приемы использования метода Шаталова на уроке истории КОНСПЕКТ представляет собой наглядную схему в которой отражены подлежащие усвоению единицы информации представлены различные связи между ними а также введены знаки напоминающие о примерах опытах привлекаемых для конкретизации абстрактного материала. Таким образом опорный конспект система опорных сигналов в идее краткого условного конспекта представляющего собой наглядную конструкцию заменяющую систему фактов понятий идей как взаимосвязанных элементов целой части...
27233. Продемонстрируйте возможности использования проектного обучения на уроке истории 24 KB
  Разработка проектного задания которая может включать публикации для родителей или какойлибо другой аудитории с целью распространения информации о начале проекта его целях и задачах информацией о возможной помощи родителей своим детям. Для успешного завершения проекта группы должны иметь равноценный состав.Разработка проекта.Оформление результатов проекта.
27235. Определите возможности использования дебатов на уроке истории 24.5 KB
  определите возможности использования дебатов на уроке истории ДЕБАТЫ чётко структурированный и специально организованный публичный обмен мыслями между двумя сторонами по актуальным темам. Классификация дебатов на уроках истории: а проблемные дебаты предусматривают знакомство участников с историографическими концепциями затрагивают ключевые дискуссионные проблемы например Роль варягов в образовании Древнерусского государства Влияние ордынского ига на историческое развитие Руси; б экспрессдебаты по минипроблемам дебаты в...