75564

Великобританія. Уельс, Контроль позакласного читання

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Обладнання: підручник текст для аудіювання rthur Conn Doyle HO1 True or Flse H02 H04 Put the events in the order H03 Interesting fcts bout Wles H05. Wles. Предявлення тексту для читання Wles вир.Т: Wht do you think Why do the English like to spend their holidys in Wles Wles is known s lnd of songs why 2 WhileReding ctivities.

Украинкский

2015-01-15

76 KB

1 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 23

Тема: Життя суспільства. Люди.

Підтема: Великобританія. Уельс. Контроль позакласного читання.

Мета: Практикувати учнів в аудіюванні й читанні тексту з метою отримання загального уявлення та

максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому.

Проконтролювати підготовку позакласного читання.

Обладнання: підручник, текст для аудіювання "Arthur Conan Doyle" (HO1), "True or False" (H02), (H04), "Put the events in the order" (H03), "Interesting facts about Wales" (H05).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: The topic of our today's lesson is "Great Britain. Wales".

By the end of the lesson you should be able: to listen and understand the gist and details of the text despite the natural difficulties:

to identify details from the texts for reading;

to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson;

to discuss task 5 of your Home Reading.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Class survey "Do you like anecdotes?"

Find someone who...

Olga

Borys

Katya

Lesya

Likes to read anecdotes in the newspapers and magazines

Likes to listen to them

Can retell anecdotes perfectly

Knows more than: 10 anecdotes about famous people

T: Work in groups of four. Conduct a survey in your group and tell about the results.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Listening 1. Аудіювання тексту "Arthur Conan Doyle".

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до слухання тексту.
Problem solving.

Т: What do you think?

Do you know anything about Arthur Conan Doyle?

Was he an American or English writer?

Who was the main character of his book?

Whom were some of Holmes's features borrowed from?

2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

а) Первинне прослуховування тексту.

Т: Listening for the main idea of the text. What do you want to know about the famous English writer, Arthur Conan Doyle? Write 4 main questions and try to find the answers while listening.

(HO1):

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle was born in 1859 in Edinburgh in a family of an architect. He graduated from the Edinburgh University and set up his practice as a doctor.

Conan Doyle got world-wide fame not as a doctor, but as a writer, who created a remarkable character of Sherlock Holmes.

Some of Holmes' features were borrowed from Dr. Joseph Bell, one of Doyle's teachers at Edinburgh University. But the literary model was Edgar Poe's stories.

Holmes and his colleague Dr. Watson first appeared in a novel "A Study in Scarlet" in 1887.

But it was the collections of short stories "The Adventures of Sherlock Holmes" (1892) and "The Memoirs of Sherlock Holmes" (1894) that brought Holmes, Watson and their creator general love and popularity.

The writer tried to free himself from his creation and killed Holmes in the story "The Final Problem", but readers forced him to return to his famous character.

A total of 4 novels and 56 short stories about Sherlock Holmes are not just the most important contribution to detective literature but also the most imitated, parodied and screened literary works in the English language.

б) Повторне прослуховування тексту.

T: Listen to the text again to identify specific information.

(H02):

True or False.

Arthur Conan Doyle was horn in 1859 in Edinburgh.

Having graduated from the University he set up his practice as a teacher.

The literary model of Holmes was Edgar Poe's stories.

His first novel with Holmes as main character was "A Study in Scarlet".

Conan Doyle is the author of 56 novels and 4 short stories.

True

False

3) Post-Listening Activities. Етап контролю розуміння прослуханого тексту і виконання комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions on the blackboard
When and where was A. C. Doyle born?

What did he do after graduating from the University in Edinburgh?

How did he become world-wide famous?

Who was the main character of his book?

Whom were some of Holmes' features borrowed from?

How can we judge Holmes' popularity?

б) Т: Tell about Arthur Conan Doyle using the questions as a plan.

Check on Home Reading 2. Контроль позакласного читання, завдання 5 (стор. 95—96).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.
Бесіда з учнями.

Т: Can anecdotes about famous people judge their popularity? What is the most famous Sherlock Holmes' method?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

(H02)

Put the events in the order they appear in the story.

  1.  When he paid the cabman, the man said, "Thank you, sir Arthur Conan Doyle".
  2.  He took a cab from the railway station to a hotel.
  3.  "Splendid! Said Sir Arthur". You analyzed the facts absolutely correctly.
  4.  Sir Conan Doyle once came to Paris.
  5.  "You name is on both your travelling bags. That fact also helped", said the cabman.

Reading

Key: 4; 2; 1; 3; 5.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Answer the questions of ex. 2, p. 96.

б) Retell the anecdote about Conan Doyle.

Reading 3. Пред'явлення тексту для читання "Wales", вир. 37 (стор. 33).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.
Т: What do you think?

Why do the English like to spend their holidays in Wales? Wales is known as a land of songs, why?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту і виконання вправ під час читання.
a) Reading for the main idea of the text.

T: Read the text and point out the facts that impressed you most of all.

б) Т: Read the text again to get specific information and say if the sentence is true or false.

(Н04):

True or False.

1. The Capital of Wales is Edinburgh.

2. The Welsh people like to sing.

3. Welsh people speak only English as their native language.

4. The mountains in Wales are beautiful.

5. South Wales is the industrial part of the country.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

Т: Read some more interesting facts about Wales and make up a quiz about this land.

(H05):

Interesting Facts about Wales

Wales had its beginning in the 6th century.

The Anglo-Saxons called Britain's Celtic inhabitants Wealth (Foreigners).

The Welsh call their country Cymru ["kimru], a word which has the same root as "comrade" (friend, or comrade).

The 1st of March is the church festival of St David, the patron saint of Wales.

The 1st of March is the National holiday of Wales.

Wales is the smallest land of the United Kingdom.

The national symbol of Wales is a leek or a daffodil.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.

Т:  Tell your classmates about Wales, using the ex. 37, p. 33-34.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: What have we done today?

Which activity did you like best?

What facts about Wales impressed you most of all?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39741. Метод (метод исследования) 35.5 KB
  В общей психологии – это один из основных эмпирических методов психологического исследования состоящий в преднамеренном целенаправленном систематическом восприятии психических явлений с целью изучения их специфических изменений в определенных условиях. Метод занимает промежуточное положение между методом простого объективного наблюдения и методом лабораторного эксперимента. Создан Лазурским с целью избежать недостатков методов наблюдения и эксперимента и соединить их достоинства; формирующий эксперимент ход которого направлен на...
39743. Общее понятие об ощущении 78 KB
  Физиологической основой ощущений является деятельность сложных комплексов анатомических структур названных И. Рассмотрим систематическую классификацию ощущений. Рассматривая наиболее крупные и существенные группы ощущений он разделил их на три основных типа: интероцептивные проприоцептивпые и экстероцептивные ощущения. Рассмотрим основные типы ощущений по отдельности.
39744. Отрасли психологии 27 KB
  Социальная психология исследует психологические явления и процессы обусловленные принадлежностью человека к конкретным общностям. Зоопсихология раскрывает особенности и закономерности психики животных на разных этапах развития животного мира. Педагогическая психология занимается исследованием психологических особенностей и закономерностей процессов обучения и воспитания подрастающего поколения.
39745. ПАМЯТЬ 469.02 KB
  Общее понятие о памяти. Исторический экскурс в проблему изучения памяти. Классификации видов памяти. Характеристика процессов памяти и факторы определяющие их эффективность.
39746. МЫШЛЕНИЕ 129.93 KB
  ПОНЯТИЕ О МЫШЛЕНИИ Практическая значимость Сегодня мы приступаем к изучению сложного познавательного процесса и тема нашей сегодняшней лекции –Мышление. Для чего же нам нужно изучать мышление Через год мы получим диплом психолога и ктото будет работать по специальности. Мышление также входит в структуру межличностного познания.
39747. Особенности психологии как науки 93 KB
  Психология – наука в которой сливаются объект и предмет познания слияние предмета и объекта психологии объясняется тем что человек с помощью психики познает окружающий мир а потом на основе этого и свою собственную психику влияние мира на нее 3. Особенность психологии заключается в ее уникальных практических следствиях уникальные практические следствия психологии состоят в том что результаты исследования этой науки достаточно значимы для людей и объективно и субъективно поскольку объясняют причины всех действий поступков и поведения...
39748. Развитие мышления в онтогенезе 64.5 KB
  Пиаже отмечал что: 1 изменения внутри каждой стадии обычно количественны и линейны изменения между стадиями носят качественный характер; 2 последовательность прохождения этих четырех стадий обязательно и чтобы достичь очередной стадии ребенок должен пройти через все предыдущие. В последующем ребенок может осуществлять поведение с иной целью чем собственно поведение. Координирование таких средств и целей происходит на следующем этапе третичные схемы когда ребенок может проделывать с объектом несколько различных вещей взять его...
39749. Речь и мышление 338.98 KB
  Общая характеристика речи. Значение речи в жизни человека Определение речи Речь и язык. Понятие языка Понятие речи Отличие языка от речи Теории речи. Рефлекторный характер речевой деятельности Динамическая локализация речи Соотношение центра с периферией Восприятие и понимание речи Функции речи.