75565

Лондон — столиця Великобританії

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Ввести та активізувати у мові учнів ЛО теми «Лондон — столиця Великобританії». Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning). Підготувати учнів до самостійного висловлювання про Лондон на основі змісту прочитаного тексту,

Украинкский

2015-01-15

74.5 KB

1 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 24

Тема: Життя суспільства. Люди.

Підтема: Лондон — столиця Великобританії. Нові ЛО.

Мета: Ввести та активізувати у мові учнів ЛО теми «Лондон — столиця Великобританії». Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning). Підготувати учнів до самостійного висловлювання про Лондон на основі змісту прочитаного тексту,

Обладнання: підручник, карта Лондона, фотографії або картинки з видами Лондона або кольорові плакати з його видами на дошці, "Match the Pairs" (НО,), (Н02), "Which sentences do not fit to the text" (H03).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we are going to talk about London, the capital of Great Britain. By the end of the lesson you should be able:

to recognize, understand new words and word combinations in the text and use the: when speaking out;

to identify main ideas and details from the text for reading;

to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Робота з висловлюванням про Лондон.

Quotation:

"When a man is tired of London, he is tired of life, for there is in London all that life can afford".   (Samuel Johnson)

T: Listen to the quotation from the teacher's voice.

Read and translate.

Do you agree with this quotation about London or not? Why?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Vocabulary Review

1. Повторення раніше вивчених ЛО теми "Town Features".

1) Eliciting. Схематичний запис слів, що асоціюються в учнів з даною темою.

Т: Do you remember the names of main town's features? Let's refresh them by making up "Mind Map" for this topic.

                                                                                                         long avenues

                                                         beautiful streets                                                      green shady parks

                                                            cinemas                                                                              old churches

                                                         

                                                            theatres                                                                           large squares

                                          interesting museums                                                                       ancient cathedrals

                                                                                           imposing building                          modern galleries

2) Competition. Практикування учнів у вживанні вивчених ЛО.

Т: Make up as many sentences as you can to describe a modern town or city.

Presenting   Vocabulary  2. Уведення та первинна активізація нових ЛО теми "London is the capital Great Britain".

1) Practising pronunciation. Виконання впр. 42а (стор. 37-38).

Read the words, word-combinations and sentences together with the translation.

2) Translating the sentences. Переклад речень.

T: Cover the right side of the page and translate the words, word-combinations and sentences into Ukrainian.

3) Matching. Знайти пару. (Н01):

Match the words, word-combinations

with their translation.

1. a tomb

2. great statesman

3. Westminster Abbey

4. an industrial district

5. business centre

6. banks and offices

7. administrative centre

а) Вестмінстерське абатство

b) промисловий район

с) місце поховання

d) адміністративний центр

є) державний діяч

f) банки та офіси

g) діловий центр

Key: 1c; 2е; За; 4b; 5g; 6f; 7d.

(Н02):

Match the sentences with their translation.

  1.  Westminster is the administrative centre of London.
  2.  The City is the business centre of London.
  3.  To the west of Westminster is the

West End.

  1.  Westminster Abbey is an old

beautiful church.

  1.  The East End is the industrial

district of the capital.

  1.  Іст Енд — індустріальний район столиці.
  2.  Вестмінстер — адміністративний центр Лондона.
  3.  Вестмінстерське абатство — це стара красива церква.
  4.  Сіті — це діловий центр Лондона.
  5.  На схід від Вестмінстера розташований Вест Енд.

Key: 1b; 2d; Зе; 4с; 5а.

4) Practicing vocabulary. Закінчити речення.

Т: Finish the sentences using the words and word-combinations of ex. 49, p. 37-38.

London is...

The City is...

Westminster is...

The West End is to the west of...

The East End is...

Westminster Abbey is...

In Westminster Abbey there are tombs of...

Reading 3. Пред'явлення тексту для читання "London", впр. 38 (стор. 34—37).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

а) Problem solving.

Т: What do you think?

Why do people often collect post-cards with places of interest pictured on them?

Why are they interested in the history of cities, towns and villages?

Do you want to know more about different cities and towns in our country and abroad?

б) Read and pronounce correctly.

Greenwich meridian

Thames residence

Buckingham Palace ceremony

Westminster differ (from)

Westminster Abbey

Piccadilly Circus

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

a) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.

T: What do you want to know about London?

Write five questions and then try to find out the answers while looking through the text.

6) Scanning. Читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому та критичного її осмислення.

Т: Read the text again, then do the following activity.

(HO3):

Which sentences do not fit to the text about London?

  1.  London is one the world’s biggest cities.
  2.  London is a great industrial and cultural centre with the population of more than ten million people.
  3.  Buckingham Palace is known as "queen's house".
  4.  London consists of three main districts.
  5.  The City is the business centre of London.
  6.  Opposite the houses of Parliament is the Stock Exchange.
  7.  Piccadilly Circus is the heart of London's West End.

Key: 2, 4, 6.

T: Find out in the text the sentences or parts of them which correspond to the following Ukrainian ones. Ex. 39, p. 37.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Read the questions in English and answer them. Ex. 49, p. 39.

б) Tell which 4 facts from the text about London impressed you most of all.
The following expressions will help you to tell about it.

It was interesting for me to know...

I hardly believed that, but...

It should be mentioned here about...

Without doubt the information about..., was of great importance for me.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.

Впр. 42 (стор. 38). Впр. 43 (стор. 38).

Т: Use the table "English Tenses" (p. 129 "Reference Grammar".)

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: What have we done today?

Do you want to know more about different cities and towns in our country and abroad? Why?

Which fact from the text about London impressed you most of all?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1431. Система управления и контроля радиоприемным устройством 1.07 MB
  Обеспечение функционирования вычислительного комплекса, обнаружения сбоев и отказов модулей и горячего восстановления. Требования к организации и оборудованию рабочих мест с ПЭВМ для взрослых пользователей. Команды буфера интерфейсной информации.
1432. Расчет параметров двигателя 147.5 KB
  При выборе отношения хода поршня к диаметру цилиндра S/D необходимо учитывать следующие обстоятельства. Предназначен для преобразования возвратно-поступательного движения поршня во вращательное движение коленчатого вала.
1433. Проект для строительства завода по ремонту бытовых машин в городе Белово 128.5 KB
  Проект разработан для строительства в городе Белово, преобладающее направление ветров ЮЗ с силой 0.38 кПа. Нормативное значение веса снегового покрова принято 1.5 кПа. Глубина промерзания грунтов 2.2 м. Температура наружного воздуха наиболее холодной пятидневки – 400С.
1434. Экономическое обоснование проектирования двигателя 124.5 KB
  Целью расчетов является обоснование экономической целесообразности создания и применения спроектированного двигателя. Решение принимается на основе расчета экономического эффекта путем сопоставления результатов и затрат по проектируемому и базовому вариантам при условии сопоставимости их по объему
1435. Уровневые фронтальные лабораторные работы 231.52 KB
  Составной частью исследуемой проблематики является уровневый подход к формированию практических умений и навыков школьников. Для реализации этой цели учителем разработаны уровневые фронтальные лабораторные работы, и примеры использования проектной технологии как возможности вариативной организации учебных занятий.
1436. Алгоритм решения задачи с использованием программ Microsoft Excel и MathCAD 265.69 KB
  Данная работа посвящена автоматизации процессов расчетов. Ее целью является закрепление знаний по всем разделам дисциплины Информатика, проверка навыков практической работы с программными средствами обработки информации.
1437. Основные модели данных 182.57 KB
  В зависимости от используемой модели СУБД называются соответственно: сетевыми, иерархическими и реляционными. Манипулирование данными. Сетевая база данных. Достоинства и недостатки иерархических и сетевых СУБД.
1438. Теоретическое и экспериментальное исследование процесса сушки абрикос с применением токов высокой частоты 3.32 MB
  Современные теоретические представления о тепло- массопереносе в процессах сушки. Электрофизические параметры абрикос и их влияние на объемное тепловыделение. Экспериментальное определение электрофизических параметров абрикос. Математическая модель динамики изменения электрофизических параметров абрикос.
1439. Использование распознавания образов для обработки и восстановления музыкальных сигналов 7.15 MB
  Определение полного перечня признаков, характеризующих объекты, преобразование информации при распознавании музыкального сигнала. Статический подход к распознаванию образов. Общая характеристика современной техники восстановления.