75574

Сполучені Штати Америки, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Обладнання: підручник географічна карта США граматична таблиця Узгодження часів в англійській мові пісня meric the Beutiful НО1 текст Kthrine Lee Btes H02 True or Flse H03 Keyfcts H04. Т: The topic of our todys lesson is The geogrphicl position of the United Sttes of meric...

Украинкский

2015-01-15

68.5 KB

5 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 33

Тема: Наука і культура. Дозвілля. Science and Culture. Free Time.

Підтема: Сполучені Штати Америки. Географічне положення. Загальна характеристика.

Мета: Активізувати у мові учнів ЛО теми «Географічне положення США». Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому (scanning).
Обладнання: підручник, географічна карта США, граматична таблиця «Узгодження часів в англійській мові», пісня "America the Beautiful" (НО1), текст "Katharine Lee Bates" (H02), "True or False" (H03), "Key-facts" (H04).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: The topic of our today's lesson is "The geographical position of the United States of America". We have to learn the grammar the sequence of Tenses.

By the end of the lesson you should be able:

to activize the geographical terms learned at the previous lesson to understand the gist and details of the text for reading and to express your attitude to its contents.

Warm-up  2. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Presentation of a truly loved "national" American song "America the Beautiful".

Ознайомлення з піснею.

Listen to the song for the first time.

Listen to it for the second time and fill in the blanks of the first part of the song. Check your answers on overhead project (or using the key on the blackboard).

( H О j): America the Beautiful

О beautiful for spacious , О beautiful for heroes proved

For amber waves of ,                                     In liberating strife.

For purple  majesties Who more than self their country loved

Above the plain" And mercy more than life!

America! !                                     America! America!

 shed his grace on thee May God thy gold refine

And crown thy good with  Till all success be nobleness,

From sea to shining sea! And every gain divine!

О beautiful for pilgrim feet, О beautiful for patriot dream

Whose stern, impassioned stress That sees beyond the years

A thoroughfare for freedom beat Thine alabaster cities gleam

Across the wilderness! Undimmed by human tears!

America! America!                                      America! America!

God mend thine every flaw, God shed his light on thee

Confirm thy soul in self control, And crown thy good with brotherhood

Thy liberty in law! From sea to shining sea!

(Katharine Lee Bates)

Keys: skies; grain; mountain; fruited; America!; God; brotherhood.

Problem Words:

thee [di:] you

thorougfare ['BArafea] — шлях

wilderness [wialdanis] — пустеля

flaw [fb:] — вада

liberating strife [stra:if] — боротьба за визволення

thy [da:i] your

divine ['diva:in] — досконалість

alabaster ['selaba:sta] — алебастр, гіпс

2) Discussion. Перевірка розуміння змісту пісні.

а) Т: Say which sentence fits best for the summary of the song.

The American people love their country, built by people from all parts of the world working together.

The American people are proud of the beauty and wealth of the country.

They want a better life for people all over the world.

б) Т: Answer the questions about the song.
What do you think is the song about?
Which emotions do you feel in the song?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Reading 1. Пред'явлення пізнавального тексту для читання "Katharine Lee Bates”.

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.

Problem Solving.

Т: What do you think?

Is "America the Beautiful" the national anthem?

Who is the author of this famous song?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

(Н02):

Katharine Lee Bates ['kseOrin li: 'beits] sophomore  [sofamo:]  — студент другого курсу

lofty [lofti] — дуже високий rejoice [ri'djDis] — показувати радість

to pay homage — віддавати належне

to set to music — покласти на музику 

Katharine Lee Bates

Katharine Lee Bates started writing poetry as a student at Wellesley College, in Massachusetts, one of the country's fine colleges for women. While she was a sophomore, one of her poems was published in the Atlantic Monthly (now the Atlantic), then as now a leading literary journal.

Critics have said of her poem "America the Beautiful", that it expresses the loftiest of patriotism of the American people: it rejoices in the natural gifts and beauties of the United States, they say; it pays homage to the people's past and to their heroes; and, above all, it utters their aspirations.

"America the Beautiful" has been set to music. It is not the national anthem of the United States, though many insist that it should be. But certainly it is a truly loved "national" song.

In 1928 the loved teacher Katharine Lee Bates, then approaching 70, was guest of honour and main speaker at the annual meeting of the National Education Association, held that year in Minneapolis, Minnesota. In her address Miss Bates spoke of her poem "America the Beautiful" by then better known as a song. She wrote it, she said, to express her feelings for her country, built by people from all parts of the earth working together.

(Adapted from "English Teaching Forum")

T: Read the text and say if the sentences are true or false.

(НО3):

True or False.

Katharine Lee Bates started writing poetry as a student.

One of the poems was published in the Atlantic Monthly.

"America the Beautiful" is the national anthem of the USA.

This song express Katharine Lee Bates feeling to her country.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions.

Who is the author of the famous song "America the Beautiful"?

Who was Katharine Lee Bates?

Where did she study?

In what literary journal was her poem "America the Beautiful" first published?

Was the poem set to music?

Is "America the Beautiful" the national Anthem of the United States or a truly loved "national" song?

What do you think is the song about?

б) Tell about Katharine Lee Bates and her song "America the Beautiful" using the questions as a plan.

Reading 2. Пред'явлення тексту для читання "The United States of America", впр. 4 (стор. 46).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.

а) Problem Solving.
Т: What do you think?

Look at the map of the USA and answer the question:

Is the geographical position of the USA suitable for the development of its relations with foreign countries?

б) Listen to the following geographical names:
the United States of America
the Atlantic Ocean
the Pacific Ocean
the Arctic Ocean
Alaska
Washington

в) Find them on the map of the USA,
r) Do you know what the following words mean?

Do ex. 9a, p. 47.

Read the words, word-combinations and sentences in English.

Cover the right side of the exercise and translate the words, word-combinations and sentences into Ukrainian.

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

а) Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст (skimming).

Т: What do you want to know about the geographical position of the USA? Write 5 questions and then look through the text and try to find out the answers for your questions.

б) Читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті та критичного її осмислення (scanning).
Т: Read the text again and write down the Key-facts about the USA and its climate. (HO4):

Name: The United States of America

Key-facts

Area:

Washed:

Population:

Capital:

Climate:

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

  1.  Т: Answer the questions of ex. 5, p. 46.

T: All of you know and watch the most popular TV programme "What? Where? When?" Pretend to be a presenter of this TV programme. Ask questions about the USA using the Key-facts and the map.

  1.  Т: Tell about the USA using the questions as a plan.
  2.  

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання

Підготувати усне повідомлення про США, використовуючи впр. 4, 5 (стор. 46).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: What have we done today?

Which activities do you like best?

Why are the American people proud of their country?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52276. Повторювально-узагальнюючий урок за темою: «Передня Азія» 40 KB
  Назвати річки що протікають через Межерічча. Назвати та показати місто яке називали Ворота Божі. Назвати військову державу що розташована у верхній течії р. Назвати столицю Ассирійської імперії яку називали містом крові.
52277. Уроки державної мови 5.42 MB
  Ось що радить доктор філологічних наук Світлана Єрмоленко. У мовній практиці часом використовують ці лексеми як взаємозамінні. Але взаємозамінність у термінологічних висловах – річ небажана, і зрештою в кожному конкретному звороті утворюється якесь одне термінологічне слово, а інші, якщо вони не мають додаткових значеннєвих відтінків, виходять із літературно-нормативного вжитку.
52278. Бабуся – берегиня нашого роду 117 KB
  Та запросили у гості сьогодні тих людей яких обєднує не вік а високе почесне звання бабуся Ми зібралися великою родиною щоб вітати й вшановувати найрідніших найближчих нам людей. Що в мене є бабуся. Учитель: Так кого ж ми називаємо таким теплим іменем бабуся Діти відповідають а вчитель їх підводить до висновку що це мати мами або...
52279. Жизненная сила музыки И.С. Баха 69 KB
  Баха Цели и задачи урока: Закрепить понятие полифония на примерах вокального инструментального и произведения изобразительного искусства; Определить особенности содержания музыки И. Баха; Формировать: представление о стилистических особенностях музыки И. Баха понятие Сюита навыки хорового пения. Баха иллюстрации по теме урока стихи и высказывания по теме урока нотный материал.
52280. Бактериологическое оружие и его поражающие факторы 50.5 KB
  11й класс Цели: Познакомить учащихся с видами поражающими факторами бактериологического оружия. Обучить способам защиты от бактериологического оружия. Учебные вопросы: История применения бактериологического оружия. Краткая характеристика бактериологического оружия и его боевых свойств.
52281. Злочини бактерій проти людства 68 KB
  Характеристика холери менінгококової хвороби дифтерії туберкульозу сифілісу. Стан захворюваності на туберкульоз в Україні. Обладнання: ПК; мультимедійний проектор; презентації: Хвороботворні бактерії: вчора і сьогодні Туберкульоз підступний вбивця Профілактика бактеріальних хвороб ; оцінювальні завдання; слайд із відповідями на завдання; виставка газетбюлетенів: Кишкові інфекції Туберкульоз підступний вбивця Імунітет на сторожі здоровя . Фтизіатри зясувати особливості збудника туберкульозу причини поширення...
52282. Випускний вечір 88 KB
  Веселинівської районної ради Миколаївської області Випускний вечір 2011 Звучать фанфари на сцену виходять ведучі Ведучий. Ведучий. Ведучий. На сьогоднішнє свято запрошуємо тих хто впродовж одинадцяти років вів винуватців сьогоднішніх урочистостей нелегкими стежками шкільних наук ті хто вчив читати і писати відкрив чудесні світи літератури та точних наук наші вчителі звучить музика виходять вчителі Ведучий.
52283. Осінній бал. Поетично – музичний вечір присвячений посвяті учнів 9 класу в старшокласники 54 KB
  Осінь нам дарує радість й спокій І чарівних квітів розмаїть Осінь це пора прекрасних років Коли в повну силу треба жить В. Осінь уже не щедра на квіти. Вишиває осінь на канві зеленій золоті квітки Квіти оживають і з дерев спадають жовті ягідки. Вишиває осінь на канві зеленій золоті квітки В.