75577

Визначні та пам’ятні місця США. Узгодження часів в англійській мові

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Обладнання: підручник географічна карта США граматична таблиця The Sequence of Tenses HO1 Chnge the pronouns nd dverbs H02 Wht do they chnge for H03 Detective Dniels’ Report H04 True or Flse HOs. The def reporter sks Wht did he she sk nd wht did he she sy The student who sked the question reports his her question nd the nswer he she got. Word flshcrds: How old re you Where do you live re you mrried Hve you ever been to Mdrid before Do you like Spnish food re you stying here long Hve you visited Toledo Whos your...

Украинкский

2015-01-15

73.5 KB

2 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 36

Тема: Наука і культура. Дозвілля. Science and Culture. Free Time.

Підтема: Визначні та пам'ятні місця США. Узгодження часів в англійській мові.

Мета: Активізувати у мові учнів граматичний матеріал про узгодження граматичних часів в англійській мові. Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming), максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому (scanning).
Обладнання: підручник, географічна карта США, граматична таблиця "The Sequence of Tenses" (HO1), "Change the pronouns and adverbs" (H02), "What do they change for?" (H03), "Detective Daniels' Report”

(H04), "True or False" (HOs).

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Warm-up 1. Пред'явлення теми

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання

Т: Today we going to talk about some outstanding and interesting places of the US. By the end of the lesson you should be able:

to recognize, understand and operate the grammar: the Sequence of Tenses;

to identify main ideas and details from the text for reading;

to participate in common conversational exchange on the topic of our today's lesson.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Game "The deaf reporter" Правила гри:

The teacher chooses two students. One pretends to be a famous pop singer and the other a reporter who is hard of hearing. The rest of the class pretends to be reporters. The teacher gives the report word flashcards. They start asking the famous pop singer questions and he/she answers. The deaf reporter asks, "What did he/she ask and what did he/she say?" The student who asked the question reports his/her question and the answer he/she got.

Word flashcards:

How old are you? Where do you live? Are you married? Have you ever been to Madrid before? Do you like Spanish food? Are you staying here long? Have you visited Toledo? Who's your favorite actor? Are you making a new LP? Do you like sports cars? Do you earn lots of money? When did you start singing? Do you write your own songs? Are you going to try acting? Do you work hard? Can you fly a jet? Do you play squash? What's your favorite food? Are you happy with your life?

e. g. S1: How old are you?     S2: Where do you live?

PS: I'm 25.  PS: I live in New York.

DR: What did you ask? What did she say?            DR: What did you ask? What did she say?

S1: I asked how old she was and she said               S2: I asked where she lived and she said she lived in New                   

     she was 25.                                                                  York. etc.

                                                                             

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Grammar 1. Активізація вживання у мові учнів граматичного матеріалу (the Sequence of Tenses).

1) Discussing grammar. Робота з граматичним довідником.

Т: Read § 42 on the p. 147 of the Reference Grammar to find the answer for the following question.

What is the best way to find English equivalent while translating from Ukrainian?

2) Practice. Робота з таблицею.

Т: Finish the table. (НО1): 

The Sequence of Tenses

The best way to find English equivalent while translating from Ukrainian.

The tense in the subordinate clause changes one tense backwards.

Він сказав (що) він

  1.  перекладе (буде перекладати)
  2.  _________________________
  3.  перекладає
  4.  переклав
  5.  перекладав, переклав

Не said (that) he

  1.  would translate
  2.  translated
  3.  ______________________
  4.  had already translated
  5.  had translated the day before

Key: 2 — перекладати; З — was translating.

3) Presentation. Ознайомлення з вживанням обставин часу у непрямій формі. Робота з додатковим матеріалом.

Т: Study the table.

(НО2):

Change the following pronouns and adverbs.

this — цей

these — ці

now — тепер

today — сьогодні

tomorrow — завтра

the day after tomorrow

післязавтра

yesterday — учора

the day before yesterday

позавчора

ago — тому

next year — наступного року

here — тут

that — той, цей

those — ті, ці

then — тоді

that day — у той день

the next day — наступного дня

two days later — через два дні, два дні

потому

the day before — напередодні

two days before — за два дні до цього,

двома днями раніше

before — раніше

the next year, the following year

наступного року

there — там

4) Matching. Перевірка знання лексики. Match the pairs.

(HO3):

What do the following pronouns and adverbs change for?

1. this

2. these

3. now

4. today

5. tomorrow

6. the day after tomorrow

7. yesterday

8. the day before yesterday

9. ago

10. next year

11. here

a) there

b)that

c) that day

d) two days later

e) two days before

f) then

g) the day before

h) before

i) the next day

j) those

k) the next year

Key: 1b; 2j; 3f; 4c; 5i; 6d; 7g; 8e; 9h; 10k; 11a.

5) Practice. Тренування учнів у перекладі речень в "Future-in-the-Past".

а) Виконати впр. 26 (стор. 50).

Т: Translate into English.

Do it in turn. Use (HO1) and (H02) to help you.

6) Writing. Виконання додаткової комунікативної вправи.

Detective Daniels is investigating a murder. Read what a suspect he questioned told him. Pretend to be a detective and write the detective's report. (H04):

Detective Daniel’s Report
I have known James for many years. I have worked as his driver for ten years. I got
on very well with him. I can't believe he is dead. The last time I saw him alive was
at
10 o'clock last night. I drove him to the cinema in town and I left him there.
On the way back I had a flat tyre. I think I arrived home at about
1 o'clock. You
can check this information with my wife. I swear I didn't kill James!

Reading 2. Пред'явлення тексту для читання "The Grand Canyon", впр.   28 (стор. 51).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

а) Problem solving.

Т: Have you ever heard about the seven Nature's greatest wonders? What are they?

б) Read and pronounce correctly.

the Grand Canyon snow-clad

the Pacific Basin a plateau

the Colorado a gorge

craggy

2) WhileJ3eading Activities/ Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

а) Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст (skimming).

Т: Look through the text and try to answer the following questions.

What is Canyon?

Does it belong to seven Nature's greatest wonders?

б) Читання тексту з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті та критичного її осмислення (scanning).

Т: Read the text again and say if the following sentences are true or false.

True or False.

1. The Grand Canyon belongs to seven Nature's greatest wonders.

2. It is formed by the Columbia river.

3. The Grand Canyon flows across a plateau.

4. The Grand Canyon carves a deep gorge.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Answer the questions after the text.

б) Т: You've got a guest from Grand Canyon Village (state Arizona). Ask him/her about the Grand Canyon.

в) Т: Pretend to be a guest from Grand Canyon Village (state Arizona). Tell the Ukrainian students about the Grand Canyon.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання

Впр. 27 (стор. 51), письмово.

Впр. 256 (стор. 50), вивчити слова та словосполучення.

Summarizing        2. Підбиття підсумків уроку.

Т: What have we done today?

Were you impressed by the beauty of the Grand Canyon? Why?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

72246. Детали машин и основы конструирования (Лекция № 2) 1 MB
  Выкрашивание начинается в зоне, где создаются наиболее неблагоприятные условия: большие давления и силы трения, разрыв масляной пленки и др. явления. В этой зоне появляются микротрещины, развитие которых приводит к осповидному выкрашиванию, которое разрастается и увеличивающиеся...
72247. Детали машин и основы конструирования (Лекция №3) 679.5 KB
  В прямозубой передаче направление зуба перпендикулярно торцевой плоскости колеса. Для того, чтобы и косозубое колесо было геометрически подобно прямозубому, должно выполняться условие перпендикулярности зуба торцевой поверхности колеса.
72248. Детали машин и основы конструирования (Лекция №1) 798.5 KB
  Весьма сложные зависимости работоспособности реальных элементов машин от величины и характера нагрузки, размеров и формы деталей, материалов и их обработки, требуемого срока службы и др. вызывают необходимость введения допущений и поправочных коэффициентов при их расчетах.
72249. ЭТИКА ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ПОВЕДЕНИЯ МЕДСЕСТРЫ 91.24 KB
  Медицинская сестра и право пациента на качественную медицинскую помощь. Медицинская сестра должна уважать неотъемлемые права каждого человека на наивысший достижимый уровень физического и психического здоровья и на получение адекватной медицинской помощи.
72250. ФИЛОСОФИЯ СЕСТРИНСКОГО ДЕЛА 50.5 KB
  Философия сестринского дела является частью общей философии и представляет собой систему взглядов на взаимоотношения сестры пациента общества и окружающей среды. Необходимость философского осмысления сестринского дела возникла потому что в профессиональном сестринском...
72254. Процессуальное право Республики Казахстан 98 KB
  Цель лекции: сформировать у студентов представление о системе процессуального права его принципах участниках уголовно и гражданско-процессуальных правоотношений и стадиях уголовного и гражданского процесса.