75586

Вашингтон — столиця США, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Обладнання: підручник автентичний текст для читання Wshington D. Т: Tody we re going to tlk bout Wshington D. By the end of the lesson you should be ble: to review lexicl nd grmmr mteril bout the United Sttes nd its lrgest city New York; to identify min ides nd detils from the uthentic text for reding; to tlk bout Wshington D. The clp of the US is Wshington D.

Украинкский

2015-01-15

74.5 KB

11 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 45

Тема: Наука і культура. Дозвілля.

Підтема: Вашингтон — столиця США. Підготовка до контрольної роботи.

Мета: Повторити лексичний та граматичний матеріал теми «США. Загальна характеристика», «Нью-Йорк — найбільше місто США».

Практикувати учнів у читанні автентичного тексту з метою отримання загального уявлена (skimming) та з метою точного та повного розуміння усієї інформації, що в ньому міститьс-(scanning).

Обладнання: підручник, автентичний текст для читання "Washington, D. С". (НО1), слова на дошці для гри "Hurry up", "Circle the letter" (HO2), "True or False" (H03), "Complete the sentences" (H04).

Хід уроку

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т:  Today we are going to talk about Washington, D. C, the capital of the United States. We have to review lexical and grammar material about the United States of America and its largest city, New York.

By the end of the lesson you should be able:

  •  to review lexical and grammar material about the United States and its largest city New York;
  •  to identify main ideas and details from the authentic text for reading;
  •  to talk about Washington, D. С , the capital of the United States.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Game "Hurry up".

Учні діляться на дві команди та шикуються двома шеренгами.

Правила гри.

On one side of the blackboard the teacher writes a list of 20 known words for team A, and the same words in a different sequence on the other side for team B.

The teacher calls out one of the words, and one member of each team runs to the blackboard to cross out that word on his team's side of the blackboard. They do it in turn.

For crossing the correct word the first team gets one point (one counter).

Who will be the first to cross out all the words?

Team A

Team B

1. developed

2. ethnic

3. the Pacific Ocean

4. background

5. harbour

6. territory

7. rich

8. district

9. polar

10. mineral

11. resources

12. capital

13. state

14. famous

15. is situated

16. climate

17. country

18. is washed by

19. tropical

20. North America

1. harbour

2. territory

3. resource

4. capital

5. state

6. district

7. famous

8. country

9. tropical

10. climate

11. rich

12. ethnic

13. mineral

14. developed

15. background

16. polar

17. is situated

18. the Pacific Ocean

19. North America

20. is washed by

ОCHOBHA ЧАСТИНА УРОКУ

Vocabulary Practice

1. Повторення лексичного та граматичного матеріалу тем «США. Загальна характеристика», «Нью-Йорк — найбільше місто США».

  1.  Practising pronunciation. Виконати впр. 9а (стор. 47) та впр. 25а (стор. 50). Read the words, word-combinations and sentences in English.
  2.  Translating. Виконати впр. 9c (стор. 47) та впр. 256 (стор. 50).

Cover the left side of the exercise and translate the words, word-combinations and sentences into English in 40 seconds.

3) Writing. Закінчити речення.
Finish the sentences:

The USA is one of the most...

The USA is situated-New York is...

The United States of America is rich in.

The climate of the USA is...

4) Lexical game. Гра. Clap Gaps Dictation "The USA".

Учні слухають текст диктанту, в якому є пропуски слів і словосполучень. Замість пропуска учні чують хлопок руками та вставляють ЛО, що підходять за змістом. Виконуючи таку вправу, учні більше зосереджуються на значенні того, що вони чують, а не на правописі окремих слів і словосполучень. Це дає їм змогу підготуватися до виконання комунікативних завдань наступної контрольної роботи.

Clap Dictation " The USA"

The USA is (clap) in the central part of the North (clap). Its territory is (clap). It washed by three (clap): the Atlantic, the Pacific and (clap). It borders on (clap) and Mexico.

The climate of the USA is different in different (clap) of the country.

The coldest (clap) is in the North.

The climate is subtropical in (clap).

The (clap) of the USA is Washington, D. C.

New York is (clap) in the country.

It was founded about three (clap) years ago. New York is an excellent (clap).

Key: The USA is situated in the central part of the North America. Its territory is vast.

 It is washed by three oceans: the Atlantic, the Pacific and the Arctic. It borders on Canada and Mexico.

The climate of the USA is different in different parts of the country.

The coldest climate is in the North.

The climate is subtropical in the South of the country.

The capital of the USA is Washington, D. C.

New York is the largest city in the country.

It was founded about three hundred years ago. New York is an excellent harbou

Reading 2. Пред'явлення тексту для читання "Washington, D. С".

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.
Problem Solving.

Т; What do you think?

Why do people choose one city to be the capital?

Is it the biggest, the richest, or is it the one situated in the middle of the country?

Can you think of other reasons?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

a) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлений про йог,о зміст. Т: Look through the text and circle the letter of the best answer.

(HO1):

Washington, D.C.

Washington, D. С is the capital of the United States. It is an unusual city. It is the city that has no state. It is a district the District of Columbia or D. C. That is why we say Washington, D. C.

George Washington became the first president of the United States in 1790. At that time the new United States had no capital city. It was necessary to have a capital city that was not a part of a state. Washington picked a place for the capital near his home, Mount Vernon. The state of Maryland gave some land and Virginia gave some land. This made the District of Columbia. The name of the capital is after George Washington.

The city of Washington, D. C. has wide streets, parks, and beautiful building. These buildings tell the history of the United States. The most famous building is tl White House. This is the home of the president. Another important building is tit-Capitol. This is where Congress meets to make the laws of the country.

Washington, D. C. is very special in the spring. It is cherry blossom time. Japa: sent more than 3,000 cherry trees to the United States in 1912. The trees have beautiful flowers in March or April. It is a very good time to see Washington, D. С.

Millions of people visit Washington, D. С Tourism is an important business. The other business is government. Every year the president sees the leaders of many countrir: in Washington, D. C.

(НО2):

Circle the letter for the best answer.

1. Washington, D. С has no______.

a) a city

b)state

c) district

2. George Washington .

a) picked the place for capital

b) gave some land to Virginia

c) did not want a capital city

3. The city of Washington, D. С has .

a) the homes of all the presidents

b) no parks

c) the home of the president

6) Scanning. Читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння усієї інформації, що в ньому міститься та критичного його осмислення. (Н03):

True or False.

Mount Vernon was George Washington's home.

Virginia was not a state.

The Capitol is another name for the White House.

Congress meets in the White House.

Japan sent cherry trees to the United States.

The trees are beautiful but have no flowers.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

 a) Answer the questions.

What is the capital of the United States?

Why do we say: Washington, D. C?

Name the most famous buildings in Washington.

Why is Washington very special in the spring?

What can you say about tourism and government activity in Washington?

(HO4):

Complete the sentences with the correct article. Use a or the. If no article is necessary, write ×.

Example: × Washington, D. C. is very special in the spring.

Washington, D. С is capital of the United States.

Washington, D. C. is district the District of Columbia.

 ___ Japan sent cherry trees to the United States.

The most famous building is White House.

It is the home of president.

    ___ Capitol is another important building in Washington, D. C.

6) Tell which facts about Washington, D. C. impressed you most of all Use the questions on the blackboard as a plan.

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

Підготуватися до контрольної роботи. Повторити впр. 9 (стор. 47), впр. 25 (стор. 50), впр. 36 (стор. 52), впр. 57 (стор. 55), впр. 84 (стор. 62).

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: What have we done today?

Can you name the most famous buildings in Washington, D. C?

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38200. Міграційні процеси і екологічний імператив як фактор світової політики 27.04 KB
  З врахуванням триваючої тенденції до росту чисельності населення можна припустити можливість своєрідного демографічного «перевантаження» нашої планети...
38201. Конфлікти та війни сучасності 55.19 KB
  Терміном «Близькосхідний конфлікт» (конфлікт на Близькому Сході) позначається серія міжнародних конфліктів, що протікають із 1940-х років в цьому регіоні. В цих конфліктах брали та досі беруть участь численні арабські держави, Ізраїль, Іран, Туреччина, зовнішні актори – США, СРСР, Росія, ЄС, міжнародні організації. Важливість Близькосхідного конфлікту завжди обумовлюється стратегічним значенням регіону – на Близький Схід
38202. Структура воєнної політики сучасної України 30.84 KB
  Сьогодні українсько-російські відносини перебувають у досить складному, якщо не сказати критичному стані, про що свідчать оцінки експертів (і з російського, і з українського боку). Останнім часом спостерігалося зростання конфліктності в багатьох сферах співробітництва
38204. Актуальні проблеми воєнної політології 108.5 KB
  За такого підходу до предмета â€œВійськової політологіїâ€ відносять військові аспекти окремих галузей знань: філософії політики політичної історії політичної соціології та економіки та ін. Звідси “військову політологію†пропонують вважати не самостійною наукою а комплексною науковою дисципліною на зразок теорії безпеки окремі галузі якої відповідали б різновидам військової політики; 3 третя група політологів зазначає що â€œВійськова політологія†має свій специфічний предмет. Їхня думка зводиться до того що...
38205. Обороноздатність держави: сутність, зміст 105.5 KB
  Політичні і економічні засади забезпечення обороноздатності України. ОСНОВНА ЧАСТИНА: Проблеми повязані із забезпеченням воєнної безпеки нашої держави були актуальними з перших днів незалежності України. Однією з вихідних категорій що застосовується для розкриття сутності та змісту процесів забезпечення оборони нашої країни і які часто зустрічаються у...
38206. Політичні і економічні засади забезпечення обороноздатності України 103.5 KB
  Оборона України - система політичних, економічних, соціальних, воєнних, наукових, науково-технічних, інформаційних, правових, організаційних, інших заходів держави щодо підготовки до збройного захисту та її захист у разі збройної агресії або збройного конфлікту
38207. Альфред Мехен – Морська могутність 112 KB
  Щоб збагнути виникнення і розвиток життя на Землі Ратцель пропонує подивитися на нього ніби зверху з космосу. Правильна інтерпретація цього цілого або його частин можлива лише тоді коли ми не тільки сьогоднішнє становище Землі будемо розглядати як окремий розділ історії Всесвіту уточнює він але і взагалі всякий стан Землі що видається нам спокоєм необхідно розуміти тільки...
38208. Основні понятійні категорії теорії інформаційно-психологічних операцій 112.5 KB
  Аналіз закономірностей розвитку сучасного людства говорить про те, що світ знаходиться на порозі глобального інформаційного суспільства, суспільства цивілізаційних змін, що передвіщає кардинальні зміни у всіх сферах особистого та суспільного життя