75595

Відвідування кінотеатру в Англії, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Активізувати у мові учнів ЛО теми «Відвідування кінотеатру», «Кіно». Практикувати в аудіюванні та читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning). Практикувати учнів у спілкуванні в формі діалогу-розпитування, діалогу-обміну думками.

Украинкский

2015-01-15

61.5 KB

6 чел.

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів

Урок 54

Тема: Наука і культура. Дозвілля.

Підтема: Відвідування кінотеатру в Англії.

Мета: Активізувати у мові учнів ЛО теми «Відвідування кінотеатру», «Кіно».

Практикувати в аудіюванні та читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning). Практикувати учнів у спілкуванні в формі діалогу-розпитування, діалогу-обміну думками.
Обладнання: підручник, текст для аудіювання про американську актрису Джоді Фостер, "True or False (НО1),(НО2).

Хід уроку

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т:  The topic of our lesson is "Going to the cinema in England".

By the end of the lesson you should be able:

to activize the words and word-combinations from the topic "Cinema";

to understand the gist and details of the text for listening and for reading despite the natural difficulties and to express your attitude to their context;

to conduct dialogues about going to the cinema.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Game show "Blockbuster".

Т: As you know from our English lessons game shows or quiz shows are very popular on television in Britain.

Do you remember the name of the most popular show for school students in Britain?

School students are given a definition of a word and they must say what the word is in this quiz show.

This quiz show is "Blockbuster", isn't it?

Do you feel like taking part in the famous English quiz show "Blockbuster", too?

Well, the topic of our today's quiz show is "Types of films".

0. K.?

What word or phrase is being defined?

Film, showing some aspects of real human, social activity, etc. (documentary)

Story, appearing in parts on TV. (serial)

Film, shot on some novel, short story, opera, etc. (screen version)

Cinema film, made by photographing series of drawings, (cartoon/animated cartoon)

Love story, staged in the romantic background. (Romance)

Adventure film of a hard hit type, usually the stress lies on fights and murders.

(Thriller)

Film with a detective intrigue, (detective film)

Film about life in the future, often withipeople or creatures who live in other part of

the universe, (science fiction film)

Film that is intended to make you laugh (comedy)

Film about people who are on a long journey in a car. (road movie)

Film that is intended to make you feel frightened, for example, one in which people get

attacked by strange creatures, or in which dead people come to life, (horror film)

Film that has a lot of exciting events in it, for example, people fighting or chasing each

other in cars, (action film)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Listening 1. Пред'явлення тексту для аудіювання "Jodie Foster, an American actress".

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до аудіювання тексту.
Бесіда з учнями.

Т: Who is your favourite actor or actress?

Is his/her career successful?

At what age did he/she began to star?

What films with your favourite actor/actress do you like best?

Do you like American actors or actresses?

Name some of Hollywood's most respected actor or actresses.

2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

а) Т: Listen to the text for the first time and say why Jodie Foster is known as Hollywood Genius.

Jodie Foster is one of Hollywood’s most respected actresses.

Over her twenty-five year career she's impressed millions with her intelligent approach to acting.

At the age of 5 she could already read scripts. She did her first television commercial at the age of 3, her first TV series at the age of 6 and her first film at the age of 8 She was only 13 when she starred with Robert De Niro in "Taxi Driver".

Jodie was called as a brain child. Unlike many child stars, Jodie Foster was toe clever too let herself get burnt out.

Although she's worked with film legends like Martin Scorsese and Anthony Hopkins, Foster never let the glamour of Hollywood go to her head. She started her own production company (Egg Pictures) and got into directing. Recently, she's directed the comedy "Home For the Holidays" and a TV horror story called "Do Not Open this Box''.

Jodie was always an intelligent child, with a huge talent for acting.

She went to school in Los Angeles. She was fluent in French by the age of 10. Later she graduated from Gale, one of America's top universities. By Hollywood's standards this makes her a bit of a genius.

Foster's intelligence shines through in her performances. Many remember her portrayal of a young FBI agent, in the thriller "The Silence of the Lambs".

Forster's gripping performance won her a second Oscar.

Films like "The Accused" and "Nell" have increased her reputation.

Although she's spent a'Tot of time directing and producing.

б) Повторне прослуховування тексту з метою повного та точного розуміння усієї інформації, що в ньому міститься, та критичного її осмислення.

Т: Listen to the text again and say if the sentences are true or false.

True or False.

1. Jodie Foster is one of the most respected English actresses.

2. She did her first television commercial at the age of 5.

3. Jodie Foster starred with Robert De Niro in "Taxi Driver" at the age of 13.

4. She started her own production company (Egg Pictures).

5. Jodie Foster graduated from Harvard.

6. Foster's gripping performance in the thriller "The Silence of the Lambs" won her a second Oscar.

7. Films like "The Accused" and "Nell" have increased her reputation.

True

False

3) Post listening Activities. Контроль розуміння прослуханого тексту і виконанні вправ.

а) Т: Answer the questions on the blackboard.
Who is Jodie Foster?

When did she do her first television commercial?

At what age did Jodie Foster do her first film?

Whom did Jodie star with when she was 13?

Did she start her own production company and get into directing?

What university did she graduate from?

In what famous films did Jodie Foster star?

б) Т: Tell about Jodie Foster, one of Hollywood's most respected actresses.

Oral Practice 2. Практикування учнів у діалогічному мовленні.

  1.  Pairwork. Виконання впр. 36 (стор. 71).

Т: Answer the questions in pairs.

  1.  Acting out. Виконання впр. 37 (стор. 72). T: Read the dialogues in pairs and act them.

Reading 3. Пред'явлення тексту для читання "Going to the cinema in England", впр.   38 (стор. 38).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

Т: What are the ways to spend free time?

Is it possible to combine pleasure and benefit?

Can it be done by going to the cinema and watching an interesting film?

Is it always comfortable to watch films at the cinema?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

Read the text and say if the sentences are true or false.

When English people go to the cinema, they do not do it in the same way as we do.

English people buy tickets beforehand.

English people prefer to stay at home and watch TV.

English people do not enter the cinema hall and come out of it at the fixed time.

They may come in the middle of the show and then stay to see it in full.

True

False

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятексто-вих комунікативних вправ.

а) Т: Put 5 questions to the text.

б) Т: Retell the text using the questions as a plan.

II. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

Впр. 39 (стор. 73), знайти в тексті впр. 38 (стор. 72) відповідний англійський еквівалент українським реченням.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

Т: Do you like to talk about your pastime?

Is it interesting for you to know more about the life style of people in English-speaking countries?

Do the English people go to the cinema in the same way as we do?

What is the main difference?

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34061. Земельная реформа в Российской Федерации: этапы, сроки, содержание (с 1990 года) 28 KB
  В определенной степени следуя происходящим социальным переменам законодательство Российской Федерации этого времени признало право собственности граждан на землю. Конституцией было закреплено что земля может находиться в частной муниципальной государственной и иных формах собственности. О собственности было установлено что имущество может находиться в частной государственной муниципальной собственности и собственности общественных объединений организаций. Этим же Законом было установлено что объектами права собственности...
34062. Мониторинг земель в Российской Федерации: задачи, содержание и порядок ведения мониторинга земель 25 KB
  Мониторинг земель в Российской Федерации: задачи содержание и порядок ведения мониторинга земель Мониторинг земель это система наблюдений за состоянием земельного фонда.Задачи мониторинга и порядок его ведения установлены Положением об осуществлении государственного мониторинга земель утвержденным Постановлением Правительства РФ от 28 ноября 2002 г.Задачами мониторинга земель являются: своевременное выявление изменений состояния земель оценка этих изменений прогноз и выработка рекомендаций о предупреждении и устранении последствий...
34063. Контроль за использованием и охраной земель: понятие, виды 35.5 KB
  Контроль за использованием и охраной земель: понятие виды Новый Земельный кодекс значительно расширил понятие контроля за использованием и охраной земель и дал классификацию его видов посвятив этому самостоятельную главу главу XII. В Земельном кодексе РСФСР 1991 г. хотя соответствующие отношения в нем и были выделены в отдельный раздел раздел X говорилось лишь о государственном контроле за использованием и охраной земель. В Земельном же кодексе Российской Федерации сказано также об иных его видах и кроме того используется обобщенное...
34064. Государственный земельный контроль: понятие, функции органов 33 KB
  Государственное регулирование земельных отношений является частью государственного управления в целом. Государственное регулирование земельных отношений это целенаправленная деятельность государственных органов по организации рационального использования земель и их охраны путем принятия экономикоправовых мер. Тем более что в настоящее время центр тяжести должен быть перемещен от командноадминистративного управления землей к заново разработанной системе экономического регулирования земельных отношений в России когда субъектами этих...
34065. Сравнение физических свойств и химического состава морской воды 834.27 KB
  Изучение литературных и интернет-источников по данной теме. Освоение методик ведения физических и химических исследований по изучению свойств и химического состава морской воды. Определение физических свойств морской воды: плотности, мутности, электропроводности. Определение химических компонентов воды: гидрокарбонат -ионов, сульфат- ионов, нитрат- ионов, хлорид ионов, бромид-ионов, уровень рН.
34066. Переоформление прав на земельные участки: основания, порядок 101 KB
  Любое из перечисленных прав подлежит государственной регистрации осуществляемой уполномоченным государственным органом в соответствии с Федеральным законом от 21 июля 1997 г. N 122ФЗ О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним . Именно с момента государственной регистрации прав на земельный участок можно считать данные права возникшими. 8 ГК РФ права на имущество подлежащие государственной регистрации возникают с момента регистрации соответствующих прав на него если иное не установлено законом.
34067. Оборотоспособность земельных участков 41 KB
  Земельные участки изъятые из оборота не могут предоставляться в частную собственность а также быть объектами сделок предусмотренных гражданским законодательством. К ним относятся земельные участки занятые находящимися в федеральной собственности следующими объектами:1 государственными природными заповедниками и национальными парками;2 зданиями строениями и сооружениями в которых размещены для постоянной деятельности Вооруженные Силы Российской Федерации другие войска воинские формирования и органы;3 зданиями строениями и...
34068. Классификация, основания возникновения и прекращения земельных правоотношений 30 KB
  Классификация основания возникновения и прекращения земельных правоотношений. КЛАССИФИКАЦИЯ ЗЕМЕЛЬНЫХ ПРАВООТНОШЕНИЙ Существенные различия природных свойств земли и неодинаковость хозяйственного ее использования могут обусловливать самые разнообразные земельные отношения. Это позволяет говорить о классификации земельных отношений по основному хозяйственному назначению земель. Классификацию земельных правоотношений можно строить и по другим признакам в зависимости от того какую особенность земельных правоотношений мы намерены выделить...
34069. Управление в сфере использования и охраны земель 39 KB
  Управление в сфере использования и охраны земель. В основе государственного управления лежит право территориального верховенства государства которое позволяет с одной стороны осуществлять защиту земельных прав и оказывать содействие физическим и юридическим лицам в реализации земельных прав напр. любое лицо может получить выписку из земельного кадастра с другой стороны – это право позволяет привлекать виновных лиц к ответственности и выявлять в целом нарушения земельного законодательства и предпринимать соответствующие меры....