75977

Охорона природи мішаних лісів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розширити уявлення дітей про ліси України їх рослинний світ значення лісів у природі і житті людини їх охорону Виховувати екологічне мислення. Обладнання: Карта України карта природних зон України ілюстрації рідкісних тварин рослин кросворд диск з голосами птахів...

Украинкский

2015-01-27

184.5 KB

3 чел.

Охорона природи

мішаних лісів

Урок з предмету « Я і Україна »

4-й клас

Вчитель  початкових  класів

Коростенської  ЗОШ І-ІІІ ст.. №7

Недощак С.А

Мета: Розширити уявлення дітей про ліси України, їх рослинний світ, значення лісів у природі і житті людини, їх охорону» Виховувати екологічне мислення. Розвивати спостережливість, пізнавальні інтереси.

Обладнання: Карта України, карта природних зон України, ілюстрації рідкісних тварин, рослин, кросворд, диск з голосами птахів, листочки з планом уроку, сигнальні картки, ілюстрація лісника, розгортка Червоної книги.

Форми: групова, індивідуальна, інтерактивні ( « Прес-конференція », «Мозковий штурм», Мульт. дошка).

Хід уроку

1. Організація класу

2. Оголошення теми

Вірш

Батьківщини  рідної сади Нахилились цвітом до води. Кожна гілка в сонці, у теплі, Щедро пахне соками землі. Батьківщини рідної гаї

Кличуть серце в затінки свої, Зупинись і слухай солов'я,

І відчуй, що це земля твоя.

М. Сингаївський

- Які прекрасні рядочки! Які чудові слова!

І це дійсно так. Адже земля на якій ми живемо - це наш дім, наш рідний край - це теж наш дім, поля, ліси - також наш дім. ( мульт. дошка )

В любу пору року - зима, весна, літо чи осінь, наша земля прекрасна. Кому як не нам оберігати, примножувати цю красу.

- Сьогодні ми з вами зробимо маленьку мандрівку в ліс, а саме в зону мішаних лісів. Розширимо уявлення про ліси України, їх рослинний і тваринний світ, про значення лісів у природі і житті людини, а також їх охорону.Допоможуть нам у цьому ось ці листочки:  

Повідомлення   синоптика.

З.  Перевірка домашнього завдання.

- Кого беруть в наукові експедиції? ( освідчених витривалих людей )

- Допуском до нашої подорожі стануть ваші знання.

- Давайте пригадаємо, що називають природними зонами?

- В якій зоні живемо ми?

- Як і ще називають цю зону?

( Українським Поліссям )

4. Тести ( додаток )

( в зошиті, а один учень біля дошки ) Взаємоперевірка і звіряють з відповідями на дошці.

Опитування ( по групах )

Групи: « Ботаніки », « Зоологи », « Геологи ».

( рослин. світ, тварин. світ, корисні копалини )

Додаткові питання задають групи.

5. Мотивація навчальної діяльності.

-  Давайте поміркуємо, що потрібно для існування лісу?

  •  Послухайте оповідання Юрія Дмитрієва « Що таке ліс ».

(Додаток )

  •  Без чого не може існувати ліс? (викор. Технології «Мозковий штурм » )
  •  Що ж потрібно, щоб ліс жив? Слухання диска з голосами птахів.

6. Вивчення нового матеріалу. Розповідь вчителя:

  •  Як бачимо, ліс є домівкою і для рослин, і для тварин. Він дає їм житло, годує тварин. Для людини ліс - найкращий, найщедріший друг.
  •  Ліс дарує людям свою неповторну красу, зміцнює здоров'я. тому ліси треба охороняти.
  •  Ліс - велике багатство. Як його використати і в той же час зберегти? Цим займається спеціальна людина - лісник.

Він займається вирубкою, насадженням та проріджуванням лісу. Підгодовує тварин взимку, слідкує за порядком в лісі. У зоні мішаних лісів бурхливо розвиваються промисловість, сільське господарство, будуються міста, села, осушуються болота. Це призводить до змін у природі, впливає на рослинний та тваринний світ, Зменшується або зовсім зникає велика кількість рослин і тварин. Великої шкоди завдає лісу нерозумне використання його багатств, непродумане вирубування дерев, неправильне збирання грибів та ягід. Держава піклується про охорону природи. В Україні прийнято Закон « Про охорону навколишнього середовища »( 1992 ), який регулює використання тваринного і рослинного світу. В Україні створено « Червону книгу »,в яку занесені рослини і тварини, що охороняються законом. У зоні мішаних лісів створений Поліський заповідник ( 1968 ) Овруцько - Олевський р-н; з метою збереження рідкісних рослин і тварин, боліт. (Демонстрація ілюстрацій деяких рідкісних видів - журавлина, водяний горіх, кіт лісовий, чорний лелека, сірий журавель)

7. Осмислення нового матеріалу.

1. Самостійне читання статті і підготовка до «Прес - конференції».

1.в.- « журналісти » готують питання.

2. в. - « фахівці.» відповідають.

( Перевіряється засвоєння статті)

8. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Які помилки допустили діти?» (додаток)

(Учні слухають « розповідь ровесників», і вибирають з картки, що лежить у кожного на парті, пункт, де сказано, які помилки допустили школярі у лісі.)

2. Завдання від дідуся - Лісовичка, що принесла Мудра Сова.

- Дідусь- Лісовичок не витримав і надіслав послання. Він надіється, що ті учні виправляться і вивчать правила поведінки. А зашифроване воно в цьому кросворді, якого принесла тітонька Сова.

9. Підсумок уроку

- Наша мандрівка закінчується.

- Але що не слід забувати?

- Що потрібно завжди пам'ятати?

( Вчитель  знімає листочки і діти читають прислів'я) Нема ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

Оцінення  дітей

10. Домашнє завдання:

Підготувати відповіді на питання по групах. Дібрати загадки, прислів’я про природу, ліс. 

МІШАНИЙ ЛІС

ТЕСТИ

  •  Де знаходиться зона мішаних лісів?

а) на сході України;

б) на півночі України*;

в) на півдні України.

  •  Ще зону мішаних лісів називають?

а) українське Полісся*;

б) українське Поділля;

в) українські степи.

  •  Які берези ростуть у наших лісах?

а) пухнасті;

б) бородавчасті*;

в) карликові.

  •  Кого називають санітаром лісу?

а) вовка*;

б) зайця;

в) білку.

  •  На Поліссі найпоширеніші:

а) хвойні ліси;

б) листяні ліси;

в) мішані ліси*.

ДОДАТОК ДО УРОКУ

1. Що таке ліс?

Одного разу художник вирішив намалювати ліс.

  •  

Що таке ліс? — розмірковував він. — 'Звісно, ліс — це дерева. — І він намалював дуби, ялини, сосни, кущі ліщини, зелену траву і яскраві квіти.

А в куточку картини пін намалював маленького чоловічка з довгою бородою діду-ся-лісовичка. Бо ж який цс ліс без лісовичка.

Повісив художник свою картину на стіну, помилувався нею і кудись поїхав. Коли за деякий час він повернувся, то на картині побачив лише чорні сухі стовбури дерев.

  •  Що трапилось з лісом? Чому він пропав? жахнувся він.
  •  Ти.забув намалювати гриби, озвався дідусь- лісовичок. Без грибів не буде лісу.

Художник взяв пензлик і намалював знову дерева і кущі, траву, квіти, а серед трави гриби. Проте ліс продовжував усихати.

  •  Це тому, що в твоєму лісі немає комах, зауважив лісовичок.

Художник знову взявся за пензля, і на квітах і листячку з'явилися яскраві метелики і моторні жуки.

  •  Ну, нарешті все в порядку! вирішив художник, ще раз помилувався картиною і знову кудись поїхав. А коли він невдовзі з'явився, то не повірив власним очам: на місці розкішного килима з трав і квітів була лише оголена земля. І дерева були теж голі, наче взимку.

Художник підійшов поближче... і вжахнувся. Весь ліс було вкрито товстим шаром гусені та жуків.

Навіть лісовичок з острахом відсунувся на край картини і вигляд мав дуже засмучений.

  •  Це ти в усьому винний! заволав художник. Ти наказав мені намалювати комах. А вони з'їли весь ліс! Що ж робити? Невже я ніколи не зможу намалювати справжній ліс?
  •  Ніколи, мовив лісовичок, якщо не намалювати птахів. Тому що справжній ліс не може існувати без птахів.

Художник не сперечався, взяв пензлі, фарби. Він знову намалював дерева, траву, кущі і квіти. Під деревами у траві він хитро замаскував гриби, на листях посадив метеликів, бджіл і бабок, а на гілках з'явилися веселі птахи.

Працював він довго.

Та коли йому здалося, що роботу закінчено, лісовичок мовив.

  •  Мені затишно у цьому лісі. Однак я не хочу, щоб він знову загинув.
  •  Але чому ж він тепер може загинути? Адже у ньому є все! Не все, сказав лісовичок. Намалюй жабу і ящірку. І художник намалював жабу і ящірку. І ще різних звірів.

Він закінчив роботу, коли на дворі було темно.

Художник хотів запалити світло, аби побачити, що ж у нього вийшло, та раптом почув якісь шерехи, форкання, тріск гілок.

  •  Ось, нарешті, це справжній ліс,
  •  почувся із темряви голос дідуся лісовичка. Тепер він буде жити. Тому, що тут є все;.і дерева, і трава, і гриби, і тварини. Це ліс.

Художник запалив світло і уважно подивився на картину.

Але лісовичок десь подівся. А може він просто причаївся у траві або сховався у кущах. Може, він заліз на дерево і йо- го не видно було серед листя. Та він міг заховатися в лісі де завгодно. Адже там живуть тисячі й тисячі мешканців, яких неможливо побачити! Але всі вони неодмінно знаходяться в лісі.

Всі вони разом — це і є справжній ліс.

Юрій Дмитрієв

2. Гра «Які помилки допустили ровесники?»

Картка правила поведінки в лісі

1.У ліс треба брати компас.

2. Гучна музика лякає птахів.

3. Для вогнища збирають сухі гілки.

4. У лісі можна відпочивати.

5. Не можна залишати сміття.

6. Вогнище закидати піском, землею, залити водою.

7. Брати яйця пташок не можна.

8. Брати тварин не можна.

9. Не слід чіпати мурашник.

10. Ховатись під одинокі дерева не можна, коли блискає.

11. Не можна бити змій.

12. Не можна зривати квіти, можуть трапитись рідкісні.

   3. «Розповідь ровесників».

За тиждень тільки й було розмов про майбутню подорож до лісу. В останній момент захворіла вчителька Марія Іванівна. Але ми вирішили поїхати в ліс самі. Дорогу ми вже знали, взяли продукти, компас, не забули і про магнітофон. Веселою музикою ми повідомили про наше прибуття в ліс. Дні стояли теплі, сухі. Знайома стежка привела нас до березового гаю.

Привал. Швидко наламали гілок з дерев і розпалили вогнище, зробили чай, поїли і пішли далі. Перед тим, як іти, Петрик повикидав склянки і поліетиленові пакети і сказав: «Мікроби все одно їх зруйнують!» Палаюче вогнище ніби прощалося з нами. В кущах ми знайшли, гніздо якогось птаха. Потримали в руках теплі яєчка і поклали на місце. Ставало все тепліше. На лісовій галявині ми знайшли маленького їжачка. Вирішили, що мати його покинула, взяли з собою у школі стане на користь. Побачивши мурашник, вирішили доторкнутися до нього пальцями.

Поступово почали набігати хмари, стемніло, загуркотіло. Пішов дощ, заблискотіла блискавка. Але нам було не страшно ми встигли сховатись під одиноким деревом. Веселі ми йшли на станцію. І раптом побачили змію. «Це гадюка» закричав Петрик і вдарив її палицею. З великим букетом квітів ми підійшли до станції. Гарно пройшов день.

4. Кросворд.

1. Стоїть Олена в неї хустка зелена, тоненький стан, білий сарафан.

            (Береза)

2. Тварина рогата і рогів багато.                                         (Олень)

3. На засніженій галявині, ходить хлопчик в білій шапці.     (Пролісок)

4. Вірно людям я служу, їм дерева стережу, дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю.                                                           (Дятел)

5. Котиться клубочок зовсім без ниточок. Замість ниточок триста голочок.

(Іжачок)

6. У вінку зеленолистім, у червоному намисті, видивляється у воду на свою хорошу вроду.                                                                                (Калина)

7. Прийшла кума з довгим віником, на бесіду з нашим півником, схопила півня на обід, та й замела мітлою слід.                                           (Лисиця)

8. З гілочки на гілочку стрибає, грається, спритна і проворна, а не птах.

            (Білка)

9. Всі пани скинули жупани, а один пан не скинув жупан.           (Сосна)

PAGE   \* MERGEFORMAT11


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

59212. Особливості тексту-опису. Робота автора у тексті-описі 72.5 KB
  Особливості текстуопису. Виявити особливості текстуопису Виявити роботу автора опису. Які види текстів ми вже уміємо писати Текстрозповідь Які ж особливості мас тексірозповідь Важливо викласти послідовність подій не розірвати ланцюжок подій...
59213. Вправи і завдання на застосування і заучування таблиці множення числа три 219 KB
  Мета: Пояснити, як скласти таблицю множення числа три. Вчити застосовувати її при розв’язанні прикладів, завдань. Розвивати математичні знання учнів. Виховувати працелюбність.
59214. Команда присвоєння. Кодоплівка. Проміжні величини 34.5 KB
  Для того щоб запам’ятати або змінити значення величини в алгоритмічній мові є спеціальна команда – команда присвоєння яка записується в такому вигляді: зміна: = вираз або кодоплівка ім’я змінної: = вираз...
59215. Перевірка і редагування тестів-описів 43 KB
  Мета: Вчити перевіряти творчі роботи, редагуючи тексти і виправляти помилки. Розвивати мислення, мовлення та уміння самостійно здійснювати контроль за виконанням творчих робіт. Виховувати шанобливе ставлення до мови.
59216. Множення двоцифрового числа на одноцифрове 26 KB
  Розвивати мислення і память виховувати охайність працелюбність. Розв’язуємо задачі. Розв’язування прикладів коментовано множення числа на суму ІІІ. Розв’язування задач.
59217. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Приклади виду 34 + 52 68.5 KB
  Вчити застосувати здобуті знання під час обчислення виразів розв’язанні різних завдань. Розвивати увагу спостережливість. 24 73 = 20 4 70 3 Як зручно обчислити суму 2 Пояснити розв’язання прикладу 34 52.
59218. Текст-опис за картиною. Сценарій проведення уроку 28.5 KB
  Передати функції контролю за написанням твору групам Розвивати спостережливість, зв’язне мовлення, уміння чітко висловлювати свої думки. Виховувати шанобливе ставлення до слова і любов до природи.
59219. Текст-опис за картиною В. Д. Поленова: Ставок, що заріс 32 KB
  Мета. Вчити змальовувати пейзажі за картиною та колективно складеним планом. Розвивати мову і спостережливість, збагачувати словниковий запас, розвивати уміння висловлювати свої думки та почуття.
59220. Письмове ділення багатоцифрового числа на одноцифрове у випадку, коли в частці дістають нулі 27.5 KB
  Мета: Ознайомити учнів з випадком ділення, коли в середині або в кінці частки з’являються нулі. Продовжити роботу з формування в учнів уміння виконувати письмове ділення на одноцифрове число. Розвивати логіку мислення. Виховувати працелюбність.