75984

Опис репродукції картини М.П.Глущенка «Зима»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Ознайомити учнів з творчою діяльність М.П.Глущенка. Розвивати в учнів образне і логічне мислення. Духовно збагачувати внутрішній світ учнів. Формувати поняття пейзаж, колорит, композиційний центр і т.д. Вироблення вмінь і навичок аналізувати події, прикмети.

Украинкский

2015-01-27

180.5 KB

4 чел.

Опис репродукції картини М.П.Глущенка  "Зима".

Мета: Ознайомити учнів з творчою діяльність М.П.Глущенка. Розвивати  в учнів образне і логічне мислення. Духовно збагачувати внутрішній світ

учнів. Формувати поняття пейзаж, колорит, композиційний центр і т.д. Вироблення вмінь і навичок аналізувати події, прикмети. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання:репродукції картин М.Глущенка,фотоальбом, портрет художника, картина для опису П.20х 0.80) "Зима", пам'ятка аналізу художнього полотна (28 шт.), диск "Пори року (Зима) П.І.Чайковського. Малюнки берези, сосни (Легенди про дерева),дитяча література на тему "Зима" (виставка).

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до роботи.

а) Відгадування загадок - добавлянок.

Гра"Мікрофон"

Стало біло навкруги,

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Воду сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма

Здогадались? Я (Зима)

-За якими ознаками взнали ви зиму?

-Чи знаєте назви зимових місяців?

  1.  Холод нам несе мороку,

 У турботах лине будень

 Цей останній місяць року

 Зветься як? Вгадайте? (Грудень)

  1.  Вже морози розгулялись навколо,

  Та в будинки не пускаємо лютий холод

 Снігурі злетілися на збори віче

   Це такий настав зимовий місяць (Січень)

  1.  Аж тріщить мороз, лютує,

  Сніжна віхола танцює,

 І ставок у лід закутий

 Що за місяць діти? (Лютий)

і т.д.

б) Конкурс скоромовок про зиму(по групах) – "Метелиця", "Снігопад"

За малюнками 8-10 скоромовок 1) Метіль, метіль, метелиця Метелючи, метелиться Метеликів метелиця і т.д.

II. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми говорити будемо про цю чудову пору року. Її красу поети, письменники описали у своїх творах, а художники у полотнах, а композитори в піснях.

- Що ми називаємо пейзажем?

Пейзаж - жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи.

Дослідники - критики дають відомості

Відомості про М.Глущенка, його творчість.

Дослідник 1

Микола Петрович Глущенко (1901-1977) - український живописець, народний художник з 1976 р. У 1919-1924 рр. навчався у Берлінській вищій школі образотворчого мистецтва у Шарлоттенбурзі. Працював переважно в жанрі пейзажу "Київська осінь" (1950), "Блакитні сутінки"(1977), "Голубий день" (1970).

Цілі цикли написав.

Автор портретів Р.Роллана, А.Барбюса.

Написав багато натюрмортів "Українські квіти"(1977)

Нагороджений державною премією України ім.Т.Шевченка у 1972 р.

Дослідник 2

Деякі пейзажні роботи М.Глущенка поетичні. Ліричні, тонкі за живописом"Березневі берізки", ваблива сила неосяжних просторів у картині "Під Каневом" сприймаються як гімн красі рідної природи.

Це два полотна 1950 р. можна назвати ключовими в творчості цього періоду. Це сувора, продумана за композицією "Київська осінь", і сповнений драматизму "Вишгородський плацдарм".Останнє полотно надзвичайно лаконічне. Безлюдний берег, холодна поверхня Дніпра. Громоподібна тиша хвилини мовчання, якою вшановують пам'ять загиблих захисників Вітчизни.

Дослідник 3

У творчості М.Глущенка карпатські гори й полонини втілені в образах, сповнених романтичної сили; вони й донині не втратили значення ні для самого митця, ні для всього українського живопису.

М.Глущенка гори вразили вибагливою грою просторових форм, яка то розгортала безмежні панорами, то раптом обмежувала видимий світ тісними ущелинами. Прозоре повітря, що проміниться золотом сонця, і густі, майже відчутні на дотик вечірні, та передранкові тумани. Чистими кольорами й напрочуд ніжними, сказати б музикальними, малює блакить неба й синь озер та річок, зелень, золото й багрянець осінніх лісів і т.д.

Дослідник 4.

У творах М.Глущенка 60-70 -х років відчуваємо оновлення його власного сприймання природи, злиття в новій формі пережитого і осмисленого за довгі роки життя світосприймання митця глибоко ліричне,але в ньому зростає відчуття якоїсь космічної основи, природних процесів. Це світосприймання захоплює і в полотні "Весняна чарівність", де все просякнуте рухом, буйно, нестримно пробуджується природа. Блакить весняної повені затоплює острівці торішньої пожухлої трави, свіжі бруньки пробиваються до сонця, а в тріщинах землі та в струмках пролягли яскраво-сині тіні. Картини захоплюють притаманними майстру відчуттям гармонії ритмів і свіжим диханням природи("Весняний Дніпро", "Світанок", "Карпати"). Колористична гама полотен часом підсилюється за допомогою невеликих плям контрастного кольору.

На екрані

Словничок - довідничок.

АнріБарбюс- французький письменник.

Написав романи "Вогонь", "Ясність", книга "Кати" повість "Золя", був кілька разів у Харкові, був на відкритті Дніпрогесу.

Ромен Роллан- французький письменник, музикознавець, академік.

Написав "Жан-Крістоф", роман "Зачарована душа". Українською мовою вийшли: "Твори", "Думка про мистецтво". Має Нобелівську премію.

   2.Мовчазний розгляд картини учнями.

   3.Бесіда за картиною.

Свіжість і радість - основний мотив картини М.П.Глущенка.

Микола Петрович - незрівнянний майстер пейзажу, який оспівує могутню красу лісів, полів. Художник цілісно вмів зобразити життя природи. А скільки у нього було прекрасних етюдів, які він привозив із своїх поїздок по країні. В цій картині також використані окремі замальовки дерев, кущів. І тому в ній відчувається все ніби живе, все багатство лісу. Чудова його "Зима", або "Зимовий ліс", "Зимовий день". Як вдало він передає заціпенілі берізки, холод ясного дня, ліс, який спить під пухнастою сніговою ковдрою. Берізки стоять з якимось сумом. На снігу від них бачимо сині тіні.

-Як би ви назвали цю картину?

(Я б "Голуба зима").

Картина сповнена тиші й душевного спокою. В ній найпростіші, традиційні, композиційні схеми, стриманий, чудовий колорит.

-Яка пора року зображена на полотні?.

-Який день - похмурий чи сонячний? Чи світить сонце?

-Що бачите на передньому плані?

-Що зображено в центрі картини? Опишіть берізки.

-Що зображено зліва?

-Що зображено на задньому плані?

-Що створює враження прохолоди?

-Чи відчуваєте ви прохолоду, яка віє з лісу?

-А тишу?

-Як ви думаєте, приємно в такий день побувати в лісі?

-Якими фарбами написав художник картину?

-Яке небо?

-Що ще написано голубими фарбами?

-Що найяскравіше в картині?

 -Який настій картини?

-Як художникові вдалося це передати?

4. Словниково-стилістична робота.

"Мозковий штурм"

а) Зима

біловолоса                                          завітала

чарівна                                                заглянула

злюча                                                   запорошила

казкова                                                вкрила

сніжна                                                 морозна

б) Сніг-пушок, пороша

пухкий                                               кружляє

лапатий                                             сиплеться

м’який                                                танцює

сліпучо-білий                                    грається

рожевий                                              переливається

фіолетовий                                         виграє

голубий                                               сяє

синюватий                                          клубочиться

липкий

Іній – снігове мереживо, паморозь, білий цвіт, біла пелена

         іскристий                                          прикрашає                   

сріблястий                                        грає

блискучий                                        мерехтить

квітучий                                            світиться

                                                           цвіте

                                                           іскриться

в) Мороз – жартівник, склодув, художник

колючий                                       студить

                                                      щипає

                                                           кусає

г) Вітер - пустун, сніговій

губатий                                             студить

          легенький

д) Сонце -  світило, діжа, куля

блискуче                                      котиться

холодне                                     всміхається

зимове                                              ховається

золоте                                     посилає

яскраве                                    торкається

веселе                                              ранкове

с) Хмара – пушинка, перина

снігова                                      пливе

купчаста                                      розсипає

кучерява

біла

є) Небо,  небесна височінь

безхмарне

високе

низьке

холодне

привітне

молочне

сірувате

зимове

чисте

змінилося

ж) День - днина

щасливим                                         дивує

веселий                                         дарує

світлий                                             згасає

святковий                               народився

з) Дерева: сосна, калина, берізка

сонні                                                дрімають

засніжені                                         одягають

замріяні                                           шепочуть

зажурені                                          мріють

зачаровані                                       журяться

мовчазні                                          спочивають

Читання віршів (Білокорі красуні.

                           Сосна.

                            Хвоя (листочки-хвоїнки)

Додаткова інформація. Хвоя не опадає зразу вся, а поступово через кілька років.

 Фізхвилинка " Лижники"

     5.Складання плану

      1.М.П.Глущенко-чарівник лісу.

 2.Зимовий день в лісі.

  Або:(У березовому лісі)

  Або: (Сонячний день у березняку)

      2.У зимовому лісі.

 а) - Замріяні берізки

 б)-Сосна

 в) - Сніг проти сонця

      3.Прославлення краси природи у картині "Зима".

     6.Створення усних варіантів твору на основі плану, та опорних слів та пам'ятки.

Пам'ятка у кожного учня І групи на парті.(Див. Методика роботи над художніми полотнами.)

І група пише твір самостійно (по пам'ятці)

П група за складеним планом

Ш група за планом та опорними словами (даю кожному карточку)

 Хвилина відпочинку

Загадки: а) Хто на зиму роздягається, а на літо одягається? (Дерева)

б)Всі пани скинули жупани, а один пан не скинув жупан (Листяні дерева, і хвойні)

в) Біле - не сніг, зелене - не луг, кучеряве - не людина(Береза)

г) Зимою і літом маячить зеленим цвітом (Сосна, ялина)

Вічнозелені рослини: копитняк, суниця, верес, барвінок.

    І V.Робота учнів над написанням першого варіанту твору.

     Слухання музики П.І.Чайковського "Зима".

 Читання художніх творів про зимовий ліс.

     V.Читання окремими учнями твору та його редагування.

( Звертаю увагу на ліричну красу кольорових поєднань, спокійність, витриманість в сріблясто-голубій гамі, а також любов поета до природи, душевну чистоту.)

     VІ. Створення удосконаленого варіанту.

             "Акваріум"

(Можна доповнити опис епіграфом - своїми поетичними рядками про ліс, або зиму, фантастичними реченнями із казки, яку складали про сніжинку і т.д.) – Поради один одному.

     VІІ.Підсумок уроку.

а)Маю плаття, гнучкі ніжні віти,

Білу кору, стан тоненький

-Як я звуся діти?

-Які дерева ми описували сьогодні?

-Хто черпає сили від берізки і сосни?

Легенди про березу і сосну (учні слухають із диска)

Береза, як і сосна має багато лікувальних властивостей (розповідь учнів)

- Що зачарувало вас у картинах М.Глущенка?

-Що вчив вас художник?

(Спостерігати за природою, бачити її красу)

Так і тоді ви почуєте, як дзвенять сніжинки, (слухаємо) свистить вітер-пустунець, відчуєте лагідні промені сонечка і т.д.)

б) Висновок.

Така картина тиші і спокою, - народжується у мовчазних довгих спостереженнях за зимовим днем. Вона пройнята радістю не тріумфальною, а тихого радісного життя.

М.Глущенко може-сказати про себе словами Каміля Коро: "Прагнучи сумлінно передавати природу, я ні на мить не втрачаю схвильованості, що охопила мене. Реальність - частина мистецтва: її доповнює почуття".

Спілкування з природою приносить художникові нові сміливі, часом несподівані думки і образи. Так народжуються нові полотна, в поїздках по чарівних куточках України!

Поясніть це вислів:

Я думаю, що…

Я розумію це …

Я вважаю…

 в) Конкурс знавців загадок "Сніжок".

           І група

    1.Впаде з неба - не розіб'ється,

        Впаде в воду - розпливеться.

    2.Білий як пір'їна, холодний як крижина.

    3.Без крил, без ніг - на дерево сідає.

    4.Без крил, без ніг білі мухи літаюті

    5.Маленьке, біленьке, а весь світ по:

6.Біле покривало весь світ обійняло.

7.Скатертина біла увесь світ накрила.

8.Ой за лісом, за пралісом біле плаття лежить.

      ІІ група

9.Восени родюся, по весні вмираю,

  А узимку своїм тілом землю зігріваю.      

10.Зимою грію, весною тлію,

  Літом умираю, восени оживаю.

11.Надворі горою, а в хаті водою.

12.Лежить - мовчить, лежить мовчить,

  А як умре - так і зареве.

13.Приходить тихо, а відходить з шумом.

      14.Лежало, поки лежалось, а припекло-то й сліду не зосталось.  

           ІІІ група

       15. Живе - лежить, помре - побіжить.

 16.Не п'є - живе, нап'ється - умре.

 17.Невидимий біле зерно сіє, та ще не зійшло, як зі світа втекло.

 18.Зимою гуляє, хати замикає,

      А весною плаче, людей випускає.

  19.Що зимою оживає, а літом пропадає?

  20.Біле, а не цукор, м'яке, а не вата, без ніг а йде.

  21.Біле, як сорочка, пухнасте, як квочка

       Крил не має, а гарно літає.

  22.Що за птиця, що сонця боїться?

Хвилина спілкування з природою. Прогулянка, махання вітерця, сонячний зайчик.

4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

11070. Философия эпохи Просвещения 38 KB
  Философия эпохи Просвещения. Основные тенденции развития культуры и философии. Социальная философия Просвещения. Все еще в рамках Нового времени следующий XVIII в. остался в истории как век Просвещения. Просвещение как деятельность – это распространение
11071. Знания эмпирические и знания теоретические 81.5 KB
  Знания эмпирические и знания теоретические. В сфере науки выделяются эмпирические и теоретические знания. В первом случае воспроизводятся эмпирические отношения во втором – внутренние связи закономерности.[2] ОСОБЕННОСТИ ЭМПИРИЧЕСКОГО ИССЛЕДОВАНИЯ На эмпирич...
11072. Эллюль Жак (1912-1994) - Французский философ и социолог, профессор университета в Бордо 39 KB
  Эллюль Жак 1912-1994 Французский философ и социолог профессор университета в Бордо. Основные сочинения: Введение в предмет церковных реформ 1943 История организаций Тома 12 1955-1956 Техника 1962 Пропаганда 1962 Политическая иллюзия 1965 Аутопсия революции 1969 Эти
11073. Карл Маркс 32.5 KB
  К. Маркс Проблема сущности техники относится к разряду вечных проблем. По мере того как западная цивилизация обнаруживает в себе глубокие противоречия становится все более актуальной потребность проникнуть в сущность техники. Настоящее как бы отбрасывает свет на пр...
11074. Креслення, вимоги до креслень, стандарти 41 KB
  Тема 4: Креслення вимоги до креслень стандарти. Мета: Навчальна: сформувати знання вміння та навички креслення рамки і оформляти креслення. Виховна: виховувати в учнів культуру праці. Розвиваюча: розвивати у школярів спеціальні здібності і естетичне мислення спр...
11075. Геометричні побудови на кресленнях. Спряження, їх види. Побудова овалів 35 KB
  Тема 5: Геометричні побудови на кресленнях. Спряження їх види. Побудова овалів. Мета: Навчальна: сформувати знання та навички креслення основних видів спряжень і оформлення креслень. Виховна: виховувати в учнів культуру праці та витримку в роботі. Розвиваюча: розв...
11076. Предмет безопасности жизнедеятельности. Основные понятия, термины и определения. Классификация опасных и чрезвычайных ситуаций 19.14 KB
  Предмет безопасности жизнедеятельности. Основные понятия термины и определения. Классификация опасных и чрезвычайных ситуаций Безопасность жизнедеятельности это область научных знаний изучающая общие опасности угрожающие человеку и разрабатывающая соответ
11077. Классификация основных форм деятельность человека 26.88 KB
  Труд целенаправленная деятельность человека на удовлетворение своих культурных и социально-экономических потребностей. Характер и организация трудовой деятельности человека оказывают существенное влияние на изменение функционального состояния организма человека. ...
11078. Понятие комфортных условий трудовой деятельности 21.75 KB
  Понятие комфортных условий трудовой деятельности Условия в которых трудится человек влияют на результаты производства – производительность труда качество и себестоимость выпускаемой продукции. Производительность труда повышается за счет сохранения здоровья чел...