75988

Чи може природа існувати без осені?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчати розглядати певну тему з різних точок зору, виявляти їх переваги та недоліки, висувати альтернативну точку зору, сприяти розвитку мислення та вміння вести дискусію; спонукати дітей до пошуку додаткової інформації, розширювати їхній світогляд...

Украинкский

2015-01-27

346 KB

0 чел.

Тема: Чи  може природа  існувати без осені ?                                                                                                                                     

Мета: навчати розглядати певну тему з різних точок зору, виявляти їх переваги та недоліки, висувати альтернативну точку зору, сприяти розвитку мислення та вміння вести дискусію; спонукати дітей до пошуку додаткової  інформації, розширювати  їхній світогляд; розвивати комунікативність,      пізнавальний інтерес до вивчення предмету; виховувати любов до природи. Обладнання: мультимедійна дошка, різнокольорові капелюшки, аплікації та  фрагменти малюнків, осіннє листя, фарби.                                            

Технології: «Шість мислячих капелюхів»

Тип уроку: інтегрований.

                                                   Хід уроку:

І. Органайзер.

-Сядьте зручніше, заплющіть очі, розслабтеся. У кожного з вас є мрії, бажання, сподівання. Спробуйте уявити їх у вигляді зірки. Роздивіться її уважніше . Якого  кольору   та розміру вона ? Чи бачите ви щиру посмішку на її обличчі ?

Зірка радіє, бо знає, що робота кожного з вас веде старанною, сумлінною, успішною.  

ІІ. Актуалізація опорних знань.

      - Сьогодні ми з вами поринемо в цікавий світ уяви, фантазії та незвичної для нас теорії доказу.

Слайд 1.

     Вправа «Очікування»

  •  Що ви очікуєте від уроку ?

(Учні висловлюють свої думки, починаючи фразою « Я очікую …»)

Вчитель:

-Я очікую, що ви правильно і красиво висловлюватимете, уявлятимете, злагоджено працюватимете.

 -Я вам прочитаю казку-загадку, а ви здогадайтесь, про кого у ній йдеться .

 Жив Старик-роковик. Було у нього чотири доньки і дванадцять онуків, які по черзі приходили на землю.

        Коли панувала найстарша сестра, віяло вітрами, мело хуртовинами,виростали замети, а діти будували чарівні снігові  палаци і вартових    біля них – сніговиків.

Слайд 2.

        Коли приходила молодша сестра, то вона випускала перших своїх провісників-шпаків і сама тишком – нишком підкрадалася за ними. Тоді танули замети, веселіли струмочки, наповнюючись водою, раділи дерева і вкривалися буйним цвітом.

Слайд 3.

Часто її не можна було відрізнити від третьої сестри-тільки ця більш засмагла, з вінком волосся на голові, любила зелені хащі та спекотне сонечко.

Слайд 4.

            Остання сестра приносила з собою холодні дощі. Але найбільше її любив Старик–роковик,мабуть, тому, що  вона була найпрацелюбніша і збирала все те ,що готували для неї старші сестри. А ще одягала вона дерева і трави у багряні, бурі шати. І від цього ставало тепліше навколо.

 Слайд 5.

-Про  яких сестер йдеться в загадці ?             

-Яка ж сестра зараз панує ?

Слайд 6.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

        Створення проблемної ситуації.

-Уявіть, що в сучасному світі природних катаклізмів сталася дуже несподівана подія: зникла осінь як часова форма, як природне явище.

І ваше завдання - за допомогою мислення, доказів, фактів довести, чи може світ існувати без неї, чи потрібна осінь природі?

Перетворімо наш клас на магічний. Об'єднайтеся парами. Одягніть свої кольорові капелюшки і уявіть себе учнями магічної школи. У вас буде багато повноважень: міркувати, доводити, суперечити.

 Слайд 7.

ІV. Відкриття нового знання.

Побудова проекту виходу  з проблемної ситуації.

( Використання інтерактивного методу «Шість мислячих капелюхів)

     Методика проведення

Учні утворюють шість пар. Кожна група обирає собі завдання за кольором капелюхів,потім отримують у конвертах завдання або запитання,на які потрібно дати відповідь. Діти розподіляють між собою обов'язки: хто буде доповідати.

-Візьмемо в руки  осінні листочки і промовимо слова, які допоможуть вам у роботі.

-Для мене цей урок дуже  важливий. У мене все неодмінно вийде.

-Саме ми разом і зможемо зробити цю справу.

-Навіть якщо не вийде, то зможу наступного разу.

Учитель. -Отже, починаймо!Ви це добре зробите!

Білі капелюхи: збір істотної інформації.

1 учень.  Існують певні природні ознаки осені. Ми з Богданом П. створили Бюро погоди.

Слайд 8.

     

                                      

Сонце не так гріє . Дні стали короткі.

2 учень. Усі перелітні  птахи відлетіли в теплі краї . Люди зібрали урожай овочів та фруктів. Небо вкрите хмарами. Часто йдуть дощі. З дерев облітає пожовкле листя. Незабаром настане зима.

Слайд 9.

     

                                        

1 учень. - Хіба можна сказати,що це зима? Або весна?

Учні. -Ні. Це осінь.

Червоні капелюшки: ставлення до уявної події.

1 учень. - Зникнення осені призведе до катастрофи у Всесвіті. Зіб'ється ритм поступових часових змін у природі.

2 учень. - Із зникненням пори року – осені, зникнуть великі мовні надбання українського народу: прикмети, прислів'я, приказки про осінь. А це багатство українського народу.

Фізхвилинка.

Червоні капелюхи: визначення негативних сторін.

1 учень. - Не можу з вами погодитися! Осінь - це сумна пора року. Боляче дивитися на  безлисті дерева, на сіре небо. Дуже сумно, коли чуєш крики відлітаючих птахів.

2 учень. - Не дуже приємна й погода восени!Ллють дощі,мокре взуття та одяг,епідемії грипу. Осінь - помилка у створенні природи.

Слайд 10.

Жовті капелюшки: виявлення позитивних сторін явища, переваг.

1 учень. - Я так не вважаю. У  природи немає поганої погоди. Зникнення осені призведе до великого розчарування, бо багато людей сповнені любові до осінньої краси.

2 учень. - Люди не зможуть жити без осені. Вони без неї «задихатимуться», тому що вона зачаровує своєю  неповторністю та оригінальністю.

Слайд 11.

Зелені капелюшки: існуючі альтернативи ( Що ж робити?)

1 учень. – В осені, як пори року, є велике призначення: контролювати цикл оновлення і подальшого розвитку живої природи. В цей період настає час відпочинку для рослин та багатьох тварин. Вони  наділені якостями, які їх захищають від холоду.

2 учень. – Жива природа готується для перебування у стані спокою, набирається сил і енергії для подальшого життя. А люди, завдяки своєму розвиненому інтелекту знайшли свій шлях вирішення проблеми – теплі будинки та одяг.

Слайд 12.

                  

Сині  капелюшки: контроль над розумовим  процесом, висловлювання спостережень, коментарів, висновків.

1 учень. - Кожна група була дуже переконлива. Прослухавши виступи кожної групи, можна сказати,що позитивних переваг у осені більше, ніж негативних.

  1.  учень. - Можна  зробити висновок: осінь все-таки повинна бути!

V. Розвиток уяви.

- Малювання долоньками осені

Учитель. - Ну що ж, діти! Ми багато говорили сьогодні про осінь. А тепер уявімо себе художниками і намалюймо одну картину на всіх. Вона називатиметься «Осінь». Але малюнок буде незвичайний, тому що ми створюватимемо його долоньками. Виберіть колір, який асоціюється у вас з осінню і намастіть ним долоньку. ( Учні залишають відбитки своїх долонь на ватмані. В результаті з,являється незвичайний малюнок.)

Учитель. -Яка гарна картина ! Що ж ви намалювали?

Учні.

  •  Це птахи , які відлітають у вирій.
  •  Це осінній  листопад…
  •  А це наші теплі долоньки прощаються з осінню…

 VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

  •  Чи справдилися ваші очікування щодо уроку ?
  •  Що було для вас цікавим?
  •  Що нового відкрили, пережили на уроці ?
  •  З якими труднощами зустрілися ?
  •  Хто здивував вас своїми знаннями ?
  •  Як ви використовуватимете те ,  про що дізналися сьогодні ?

( Відповіді дітей)

  •  Осінь кожному із вас приготувала подарунки.

     ( Дітей пригощають яблуками, грушами,виноградом, калиною та горіхами.)

 

                                                                                                         


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53865. Мій рідний край 74 KB
  Дати уявлення про мапу географічне положення Чернігівської області на мапі України. Я не помилилася По яких містах України ви подорожували Чернігів Київ Ніжин Львів А хто бував в інших державах В яких саме Росія Білорусія Туреччина Єгипет А вас там радо зустрічали Так Зізнайтеся чи хотілося вам додому Так А чому як ви думаєте Ми сумували за друзями за рідними за домівкою А як називається рідна земля Батьківщина. Що таке екскурсія Як називається людина яка проводить екскурсію Екскурсовод З...
53866. Наш край у 60 - 90-х pp. XX - на початку XXI ст 91.5 KB
  Мій дідусь Оніщенко Костянтин Іванович народився 4 квітня 1925 року в місті Полонне Хмельницької області. Воював у Великій Вітчизняній війні з березня 1943 року до червня 1945 року в Радянських Збройних Силах. В армії Південно Західного фронту з червня до жовтня 1943 року на посаді кулеметника.
53867. Люби і знай свій рідний край 69 KB
  Підготовчий етап У чому полягає задум дізнатися якомога більше про звичаї та обряди свого села народні промисли і народних умільців свого краю; дослідити краєзнавчий матеріал; Для чого це потрібно виховувати любов до рідного краю народу його звичаїв та обрядів. Планування діяльності Зібрати матеріал про народні промисли свого краю. Від батьків дідусів бабусь довідатись про звичаї і традиції свого краю.
53868. Мій рідний край, моя земля – красива і велична 262.5 KB
  Ребро Хто кого перебреше Діють: Свербигуз Індик і Чобіт. Свербигуз: Здоров Індиче Здоров Чоботе Індик і Чобіт: Привіт Свербигузе Свербигуз: Хлопці Індик і Чобіт: Га Свербигуз: Давайте влаштуємо змагання Індик: Яке Хто далі стрибне Свербигуз: Ні. Чобіт: Хто більше зїсть вареників Свербигуз: Ні. Індик: Переплюне Свербигуз: Ні.
53869. Мой край 142.5 KB
  Вступительное слово учителя. Вначале мы предоставим слово Виктории. Слово учителя. Да и слово собака ― скифского корня.
53870. Сложные методы оценки эффективности инвестиционных проектов 36 KB
  Под методом оценки эффективности инвестиционных проектов понимается система способов и приемов сопоставления связанных с проектом результатов и затрат.
53871. Розвиток креативного мислення учнів під час пізнавальної діяльності 85 KB
  Одним із вирішальних чинників розвязання цих завдань є розвиток креативного мислення учнів. Гілфорда який ототожнив поняття креативності та творчого мислення. Гілфорд визначав що креативність це процес дивергентного мислення.
53872. Майстер – клас «Креативність – мислення поза стандартами» 676 KB
  Одним із вирішальних чинників розвязання цих завдань є розвиток креативного мислення педагога. На сьогоднішній день існує більше 100 визначень креативності але ми будемо її розглядати як здатність до дивергентного мислення мислення що йде одночасно у багатьох напрямках воно спрямоване на те щоб породити безліч різних варіантів розвязання задачі. Дивергентне мислення лежить в основі креативності.
53873. ЩО ТАКЕ КРЕАТИВНІСТЬ? 194.5 KB
  Невже не може бути так щоб школа була місцем де плекають дитячу креативність Де діти не бояться помилятися. Людська спільнота набагато більше схожа на людський організм у якому креативність відіграє роль життєвої енергії. І саме від школи залежить чи буде вона розвивати креативність чи висушувати її приглушувати і придушувати щоб перетворити на добре запрограмований в міру інтелектуальний механізм. Чому б не використати цей невичерпний потенціал у вивченні математики й природознавства читання й письма Матеріал посібника дасть змогу...