75992

Овочі. Т. Коломієць «Лічилка». Загадки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Активізувати словниковий запас дітей. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість, відповідати на запитання українською мовою. Виховувати любов до усної народної творчості, почуття любові до української мови.

Украинкский

2015-01-27

69.5 KB

0 чел.

Автор: Спірке Олена Андріївна,

вчитель початкових класів,                                                                        Донецької загальноосвітньої школи № 112

Українська мова

(для 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою)

Урок № 27

Клас: 1

Тема.  Овочі. Т. Коломієць «Лічилка». Загадки.

Мета: вивчити та засвоїти слова до теми, ознайомити з лічилкою, загадками. Активізувати словниковий запас дітей. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість, відповідати на запитання українською мовою. Виховувати любов до усної народної творчості, почуття любові до української мови.

Обладнання: підручник.Українська мова: Усний курс: Підруч. для 1 кл. загальноосв. навч. закл. з навч. російською мовою/ О.Н. Хорошковська, Г.І.Охота. – К.: Освіта, 2012; комп’ютер, або проектор, презентація, індивідуальні карточки, кошик, картинки осені та овочів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Прийоми і форми роботи: проблемне питання, відгадування загадок, гра “Впіймай овочі”,  колективна, парна та індивідуальна форми роботи.

Використана література:

  1.  Кобзар О.Г. Українська мова. 1 клас: Розробки уроків. – Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2008. – 326с.
  2.  Навчальні програми для 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою, 2012
  3.  Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології критичного мислення //Упоряд.Г.О.Ярош, Н.М.Седова. – Х.:Вид.гр.”Основа”, 2005. – 240 с.
  4.  Підручник. Українська мова: Усний курс: Підруч. для 1 кл. загальноосв. навч. закл. з навч. російською мовою/ О.Н. Хорошковська, Г.І.Охота. – К.: Освіта, 2012
  5.  Химинець В. В., Кірик М.Ю. Інновації в початковій школі. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. –312 с.
  6.  http://ovochi-lenysya.blogspot.com/2011/08/blog-post_26.html
  7.  http://www.ukrgazeta.kz/archive/2004/May_2004/19_475_2004/urok_19_475.htm

План уроку

Етапи уроку

Час

І

Організація класу.

1 хв.

ІІ

Мотивація навчальної діяльності.

Відгадування загадки. (Колективна робота). Бесіда про осінь.

Слухання пісні про осінь.

4  хв.

ІІІ

Повідомлення теми уроку.

Колективна робота над словами.

Проблемне питання. 

10 хв.

ІV

Сприймання та усвідомлення нових знань.

Слухання казки “Як овочі головного обирали”.

5 хв.

V

Фізкультхвилинка.

1 хв.

V І

Закріплення та осмислення знань.  

Слухання лічилки. Словникова робота.

Відгадування загадок.

8 хв.

VІІ

Узагальнення і систематизація знань.

Практична робота на картці.  Виставка робіт.

Колективна гра «Впіймай овочі».

5 хв.

VIII

Підсумок уроку.

1 хв.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент.

Доброго дня, учні, батьки та вчителі.

Щирою посмішкою всіх вас вітаєм,

Доброго настрою на весь день бажаєм.

  •  Щоб налаштуватись на урок української мови, дружно всі разом віршик розкажем. (Діти розповідають вірш про чарівні слова). Не забуваймо сьогодні казати один одному будь-ласка, дякую.
  1.  Мотивація навчальної діяльності.
    •  - Послухайте загадки i намагайтеся вiдгадати, хто сьогодні прийшов до нас на урок.

Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли, діти, це буває?  (Восени)

  •  Сьогодні до нас на урок прийшла  осінь. (Картинка осені). Подивіться на картинки і скажіть, яка осінь? (Золотиста, холодна, багата).
    •  Передаючи м’ячик, назвіть кольори осені. (Жовтий, червоний, багряний, коричневий)
    •  Які у осені є синочки-місяці? (Вересень, жовтень, листопад)
    •  Чому їх так назвали?
    •  Осінь пропонує настроїтись на урок і згадати, які вірші ви знаєте про осінь. (Відповіді дітей.)
    •  Вона принесла пісню, про себе. Послухайте і скажіть, про що осінь хоче сказати? (Незабаром настане зима. Потрібно підготуватися до зими).

3.     Повідомлення теми уроку.

- Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про овочі і послухаємо про них казку, виконаємо завдання, будемо відгадувати загадки.

Колективна робота над словами.

Осінь – це господиня. Вона дозбирала урожай з полів, городів, садів. Подивіться, що вона принесла до нас. Це овочі. Називаємо овочі, які появляються на екрані.

Проблемне питання.

  •  Як ви, вважаєте, який овоч найголовніший? (Відповіді дітей). Сьогодні ви послухаєте казку, та скажете, хто найголовніший серед овочів.
  1.  Сприймання та усвідомлення нових знань.

Слухання казки “Як овочі головного обирали”.

        На багатому городі в однієї господині чого тільки не росло. Були там і цибулька з часничком, і соковиті помідори з зеленими огірочками, і жовтогаряча морква з солодким буряком, редиска з редькою, гарбуз та диня, лежебоки кабачки, капустинка в ста кофтинках та пишна картопелька. 

        Якось городним жителям захотілось вибрати поміж себе головний овоч.

- Я повинен бути головним, адже я найбільший, -- сказав гарбуз.

- Я теж хочу бути головною, бо серед вас найкрасивіша: в мене чубчик зелений, а вся я жовтенька, -- відізвалась морква.

- Чого б мені не бути головним, я серед вас найяскравіший, -- обізвався помідор.

- А я найкорисніший, -- промовив буряк.

- Може тоді я буду головною, бо у мене найбільше одягу, -- тихо мовила капуста.

Поки овочі сперечались, картопля сиділа осторонь.

- А як тоді нас розсудити? -- стривожились всі через певний час.

- Давайте так, -- вигукнув гарбуз, -- поєднаємо нашу користь і нашу здатність до виживання. Ще треба звернути на те, як нас вживають. З ним погодились усі.
Так трохи-потрохи серед кандидатів залишились картопля, капуста, цибуля і часник.
 

Овочі почали голосувати. І тут підвелась капуста:

- Я відмовляюсь від дальшої участі, адже, не зважаючи на мою корисність, люди не їдять мене постійно і з часом я втрачаю свій смак.

- Я теж відмовляюсь, бо у мене взагалі гіркий смак. -- відповіла цибуля.

- Тоді й мені не бути головним, -- промовив часник.

- Хай головним овочем буде картопля, бо її найчастіше вживають, перелік страв, до яких вона входить, збільшується постійно, вона дуже поживна і гарно зберігається. -- сказав гарбуз. Йому ніхто не заперечив. Так картопля стала головним овочем. 

- Який овоч став головним? Хто любить страви з картоплею?

4. Фізкультхвилинка

Два прихлопи, три притопи. 
На носок, на каблучок. 
Руку вліво, руку вправо — 
Ми танцюєм гопачок! 
Раз — присіли, два — присіли, 
Настрій гарний. 
Покрутились, повертілись 
І тихесенько ми всілис
ь.

5. Закріплення та осмислення знань.  

6. Слухання лічилки.

На городі бараболя, кабаки, буряки,

Редька, морква, огірки,

Пастернак, повний мак.

А ми кошика візьмем

Та повненький наберем.

Хто піде, той візьме.

Робота з підручником. Словникова робота.

Бараболя – картошка, буряк-свёкла, огірки огурцы.

Робота в парі.

Завдання. Розгляньте картку. Покажіть гарбуз, диню, картоплю, часник, цибулю, помідор, баклажан, огірок, капусту.

  •  Осінь принесла загадки про овочі. Показуємо на картці, та відповідаємо.

Відгадування загадок.

Cидить баба на грядці,
В сто сорочок одяглась.
Ціле літо достигає,

До нас в борщик поспішає. (Капуста)
Стріли випустив у небо,
Сам захований в землі.
Знає: всім на зиму треба
Його зубчики малі...   (Часник) 
Одягнулася в лушпиння,
Заховалася в землі.
Буде потім на насіння,
Буде з салом на столі...(Цибуля
)
Є солодкий, є гіркий,
Різні форми має.

Є худий, а є товстий,
Кожний його знає!..(Перець)  
Помаранчева і гарна,
У землі сиджу не марно:
Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитину.
Хай корисну з’їсть...М
орквину...
Навесні кладемо в ямку,
Восени збираємо.
У супи, борщі, солянку
Цілу зиму маємо...(Картопля) 
Ріс на грядці молодець.
Хап за чуба, — та й кінець, 
бо без нього, кажуть люди, 
борщику у нас не буде...  (Буряк)  
Ця широколиста пані
На землі і на паркані.
У стручки, як у торби
Заховала всі скарби...(Квасоля)
 

Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґадзині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі.
 (Помідор) 
Він довгастенький, зелений
,
Заховався під листки.
А всередині у нього
Сплять малесенькі синки.
 (Огірок)

6. Узагальнення і систематизація знань.

Практична робота на картці.  

Осінь принесла кошик. Вона просить наповнити його овочами. Для цього, виберіть і розмалюйте овоч. Хто виконав завдання, несе до кошика, називає овоч і його колір.

Виставка робіт.

Колективна гра «Впіймай овочі».

Учитель називає слова. Діти, коли чують назву овоча плескають в долоні.

Дерево, картопля, помідор, вишня, хліб, кабачки, капуста, огород, диня, гарбуз, морква, кошик, осінь, цибуля, часник, квіти, морква, буряк, огірок.

  1.  Підсумок уроку.

Про яку пору року сьогодні розмовляли? (Осінь)

Яку казку читали? (Як овочі найголовнішого вибирали)

Які овочі запам’ятали? (Морква, буряк…)

Чи сподобався урок?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34481. Русское искусство середины 18в.: Живопись – расцвет портрета. Своеобразие творческого метода живописцев И.Я. Вишнякова, И.П. Аргунова, Л.П. Антропова 36 KB
  : Живопись – расцвет портрета. В его портретах особенно детских отразился дух русского рокайльного искусства но в них нет бездушности фривольности наружной слащавости и галантности присущих западному рококо. Но лица в портретах пронизаны теплотой и душевностью в них есть особая интимность и непритязательность обаяние и цельность образа. Аргунов первые приобретшие известность портреты соединяют в себе принцип композиции западноевропейского парадного портрета и идущие от парсуны черты застылости живописной сухости плоскостности.
34482. Русское искусство середины 18в.: Архитектура – от барокко к классицизму 31 KB
  : Архитектура – от барокко к классицизму. Переход от барокко к классицизму был одним из самых быстрых в смене стилей отечественной архитектуры. Конец 1750х годов еще расцвет барокко. Барокко как самостоятельный стиль в русской архитектуре оформилось в 1730х годах.
34483. Русская архитектура середины 18в. Школа Д. В.Ухтомского. Своеобразие архитектурного почерка 33 KB
  Ухтомского заключалась в руководстве правильной застройкой города. Ухтомского. Ухтомского выходили отличные зодчие примером чего может служить М. Ухтомского.
34484. Русская архитектура второй половины 18в. Деятельность М.Ф. Казакова 35 KB
  Казакова М. Казаков – ученик архитектурной школы известного русского зодчего Д. возглавил школу и команду Казаков приобрел большой строительный опыт: участвовал в создании Головинского дворца Триумфальных ворот на Страстной площади в честь коронации Екатерины II галереи Оружейной палаты. Впервые дарование Казакова как архитектора раскрылось во время его участия в восстановлении Твери после пожара в мае 1763 г.
34485. Русское искусство к.18в.: Эпоха русского классицизма. Портретный и исторический жанр в творчестве А.П. Лосенко. М.Шибанов – зачинатель крестьянского бытового жанра 34.5 KB
  Лосенко. Лосенко 1737 1773 сын крестьянина ставший потом директором Академии. Будучи воспитанником Академии художеств Лосенко создал большую историческую картину на евангельский сюжет Чудесный улов . Лосенко много внимания уделял он живописным этюдам обнаженного тела; в результате появились известные полотна Авель и Каин .
34486. Русское искусство к.18в.: Исторический пейзаж в творчестве Ф.М. Матвеева, С.Ф. Щедрина. Городской пейзаж в творчестве Ф.Я. Алексеева 31 KB
  Классицизм стремился подчинить себе все виды живописи превратить их по сути дела в исторический жанр. Среди его работ наиболее известны серии видов Павловского Гатчинского и Петергофского парков виды Каменного острова и декоративные панно для Михайловского дворца в Петербурге. Щедрин запечатлел конкретные виды архитектурных сооружений но главную роль отводил не им а окружающей природе с которой человек и его творения оказываются в гармоническом слиянии. Виды уютны уравновешенны в них есть прелесть открытия нового чувства природы...
34487. Русское искусство к.18в.: Портрет в творчестве Ф.С. Рокотова, Д.Г. Левицкого, В.Л. Боровиковского 34 KB
  : Портрет в творчестве Ф. Новый этап в развитии портретного искусства которое теперь не ограничивается запечатлением индивидуальных черт человека но проникает в его внутренний мир ознаменовался творчеством Ф. Удивительная одаренность Рокотова быстро принесла ему известность и признание при дворе но лучшие произведения относятся к московскому периоду его жизни где расцвел талант художника в области интимных камерных портретов. Созданный Рокотовым тип портрета камерный интимный портрет составляет целую эпоху в русской портретной...
34488. Архитектура первой половины 19в.: от классицизма к ампиру. А.Н. Воронихин. Ж.Т. де Томон, А.Д.Захаров, К.И. Росси 85 KB
  : от классицизма к ампиру. В Российской империи стиль ампир появился при Александре I. Для возведения Исакиевского собора Александр I пригласил начинающего французского архитектора Анри Луи Огюста Рикар де Монферрана впоследствии ставшего одним из основоположников русского ампира. Ампир от фр.
34489. Скульптура первой половины 19в.Скульпторы И.П. Мартос, Ф.Ф. Щедрин 26.5 KB
  Мартос Ф. Мартос создатель памятника Минину и Пожарскому а также Ф. Иван Петрович Мартос выдающийся русский скульптормонументалист. Портрет как самостоятельный жанр не занимает в творчестве Мартоса значительного места.