78564

Я – дитина. Я теж маю права!

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати в учнів уявлення про те що школа – це осередок розвитку громади в якій діти можуть відчути свою значущість взявши участь у розробці та реалізації правових та соціальних проектів; сформувати уявлення про права і свободи громадян...

Украинкский

2015-02-08

7.14 MB

1 чел.

Я – дитина. Я теж маю права!

Позакласний захід

Вчитель історії Стебницької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 Іваник О.М.

Тема: «Я – дитина. Я теж маю права!»

Епіграф. Давайте менше говорити про обовязки дітей, а більше про їхні права.   

        Ж.-Ж.Руссо

(слайд1)

Мета: сформувати в учнів уявлення про те, що школа – це осередок розвитку громади, в якій діти можуть відчути свою значущість, взявши участь у розробці та реалізації правових та соціальних проектів; сформувати уявлення про права і свободи громадян; формувати навички використання своїх прав у життєвих ситуаціях; виховувати активну громадянську позицію учнів.

Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, учнівські проекти про борців за права людини, «Конвенція про права дитини», Конституція України, відеоролик «Фільм про Юнісеф», відеоролик «Пісня-гімн Юнісеф», слайд-шоу «Права людини», презентація «Права дітей», виставка символів «Права дітей».

Хід заняття.

Учитель. Шановні присутні! Сьогодні ми будемо говорити про права дітей. Ми знаємо, що робити і до кого звертатися, коли заболіла голова або в разі нападу апендициту. А як бути, коли порушуються права підлітка? До кого звертатися, кому довіряти, кого запитувати? Як поводитися в тій або іншій ситуації? Саме на ці питання ми спробуємо сьогодні відповісти. Тому ми запросили до нас фахівця із правових знань, який допоможе нам знайти відповіді на запитання, які нас хвилюють.

(слайд 2)

  Права і свободи людини і громадянина держава закріплює у правових, насамперед конституційних нормах. Без юридичного закріплення державою реалізація прав і свобод людини виявилася б проблематичною. У ст.3 Конституції України наголошується «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю”. Це означає, що людина є цінністю не тільки сама для себе, а й для усього суспільства. У цій статті зазначено також: «Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави” Саме тому в багатьох статтях Конституції України зафіксовано, що держава «гарантує», «забезпечує» права і свободи людини, «дбає» про здійснення прав людини.

 

 Робота в групах

  Клас ділиться на 4 групи відповідно до розданих на початку уроку кольорових карток (сині, червоні, жовті, зелені). Кожній групі роздані конверти, в яких знаходяться картки з правами людини і громадянина відповідно до ІІ розділу Конституції України. Групам треба відокремити ті картки, які стосуються групи прав, отриманих групою:

  •  особисті (цивільні) права;
  •  політичні права;
  •  соціально-економічні права;
  •  конституційні гарантії прав людини і громадянина.

Після виконання задачі представник групи називає права людини, які належать до його категорії. Інші учні висловлюють свою згоду.

Робота з ілюстраціями

За ілюстраціями на екрані визначте, про яке право, гарантоване людині і громадянину Конституцією України, йдеться.

(Демонстрація ілюстрацій у вигляді слайдів) 

Учитель. Чи завжди люди користувалися такими правами? Звичайно, ні! Історія людства – це історія боротьби людини за її права.

Учні 10 класу презентують проекти про борців за права людини.

Учитель. Багато людей присвятили своє життя боротьбі за права людини. У 1945р.закінчилася одна із найстрашніших воєн людства. Загинуло 60млн.людей. Мільйони людей втратили домівки, розпалося безліч сімей, багато дітей залишилися сиротами. Саме тоді люди усвідомили необхідність об’єднання для захисту своїх прав. У 1945р. була утворена ООН. 11 грудня 1946р. – створено Дитячий фонд ООН – ЮНІСЕФ.

Демонструється відеоролик про Юнісеф.

Учитель. 10 грудня 1948р. на засіданні Генеральної Асамблеї ООН була прийнята Загальна декларація прав людини. У 1959р. була прийнята Декларація прав дитини. Під час підготовки цієї Декларації точилася дискусія щодо того, чи потрібна вона, адже вже була прийнята Загальна Декларація прав людини. Чи потрібна окрема декларація для дітей? Світова спільнота вирішила, що потрібна, адже діти мають свої особливі права, які повинні бути захищені.

 «Світовою конституцією прав дитини» називають Конвенцію про права дитини, прийняту Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989р. Конвенція містить повний перелік прав дитини.

Презентація «Права дітей».

Виступ фахівця у галузі права.

Учитель. Права дитини є не менш важливими, ніж права людини. Але більшість населення України навіть уявлення не має про особисті права дітей, Конвенцію ООН про права дитини. Тому порушити права дітей дуже легко, бо історично так склалося, що до дітей не ставилися як до самостійної особистості. Дуже часто дорослі навіть не замислюються, що своїми вчинками порушують права дитини. Тому і дітям, і дорослим буде корисно знати, в яких випадках права дитини порушуються, чи вчинено щодо дитини насильство, які бувають види насильства.

Діти визначають, які бувають види насильства та в яких випадках порушуються права дитини.(Діти на заготовлених хмаринках пишуть про відомі їм порушення прав дитини, зачитують, потім складають хмаринки в «корзину, яка більше не буде відкриватися».)

Демонстрація таблиці щодо виконання Конвенції й порушення прав дитини.(слайд)

Учитель. – Куди ж звернутися?

Лист дитини.(на екрані гімн-колискова Юнісеф)

  «Я – людина, хоча ще дитина. І не має значення, чи тільки-но з’явилася на світ, чи мені 5 місяців, чи 16 років. Я живу. Маю право жити. Я прислухаюсь до світу, вдивляюсь у його, часом, не такі вже й добрі очі, вростаю в нього своїми думками, мріями, почуттями. Я стаю його частинкою. Нехай і малесенькою. Але серед океану слів хтось почує і мій голос. Нехай тихий, але в ньому та незвідана сила, якої не збагнути вам, дорослим, заклопотаним власними справами, турботами. Я – особистість, і ви маєте прислухатись до мене, почути, помітити мене! Я творю свій світ, він схований десь далеко-далеко, на межі між вічністю і реальністю. І однаково, чи білий він, чи чорний – ніхто не має право нівечити його.

  Я – проти зла, проти воєн і насильства, проти фальші і лицемірства, проти сварок і образ. Зазирніть мені у вічі і збагнете: я хочу бачити світ лише добрим, щасливим, усміхненим. Не розбивайте моїх рожевих мрій. Бо ж, зрештою, не так вже й мало залежить від вас.»

Учитель. Приблизно таким має бути лист дитини до дорослої людини. Але кому його адресувати? До кого має звернутися дитина по допомогу? У нашому законодавстві говориться, що держава захищає права дитини, дотримується Конвенції і контролює її дотримання. Але чи існує в Україні така організація, яка б, насправді, постійно, систематично захищала права дитини і відстоювала.(слайд на екрані)

Учитель. Група соціологів провела опитування на виявлення найбільш типових ситуацій з порушення прав дитини. Отже, ми пропонуємо їх вашій увазі, а нашого гостя попросимо прокоментувати і дати правову оцінку ситуацій.

Моделювання ситуацій.

Ведуча.  Готуючись до уроку, ми провели серед підлітків опитування, в ході якого вони мали відповісти на такі запитання:

1. У якій ситуації ти відчув потребу бути захищеним законом?

2. У яких сферах життя найбільше порушуються ваші права?

  На основі результатів соціологічного опитування ми змоделювали кілька ситуацій, які відображають порушення, що трапляються найчастіше в житті підлітка. Пропонуємо вашій увазі –

«Один день з життя підлітка».

(слайд на екрані)

Ситуація 1.До класу заходить учитель історії.

Учитель: Добрий день. Сьогодні на уроці ми проаналізуємо письмову роботу. За результатами дуже добре видно, хто як готувався: хто уважно читав підручник, той добре написав. А той, хто не читав… Ось Іванченко, що ти понаписував? Де це ти взяв?!

Іванченко: (дуже тихо, несміливо). Маріє Іванівно, так це я власні думки виклав.

Учитель: Ну, як вам це подобається?Він свої думки викладає! А підручник для чого? Якщо кожен дурень буде свої дебільні думки писати, то що буде з історією?

Іванченко: Але…

Учитель: Так ти ще будеш зі мною сперечатися?! Іди геть з класу, щоб я тебе більше на своїх уроках не бачила! Дуже розумний!

Ведуча. Це був тільки початок тяжкого для підлітка дня. Це тільки квіточки – далі буде ще гірше.

Ситуація 2.

(Іванченко пише, мати шиє. Лунає дзвінок телефону. Мати знімає слухавку).

Мати. Добрий день. (Прикривши трубку – синові.)Твій класний керівник. Так, Олено Григорівно, добре. От скотина. Убю його сьогодні. (Погрожує синові кулаком.) Та навіщо ви його захищаєте?! От паразит! Добре, я прийду. До побачення. (Підбігає до сина, починає його бити). Та скільки вже тебе лупцювати, щоб ти зрозумів, як поводитись у школі? Убю тебе, заразу. Знову мене до школи викликають. Що ти вже зробив на історії? Чому хамив учителю? Дуже розумний? Все: ніякого інтернету, ніяких зустрічей з друзями. Іди зараз же до дядька в магазин. Розвантажуй машини, хоч від цього буде користь. Ледацюга, сидиш на моїй шиї. Та не намагайся втекти, перевірю – вбю.

(Іванченко вибігає з кімнати).

Ситуація 3.

(Хлопець підходить до дядька. Зморений. Знімає робочі рукавички.)

Іванченко. Дядю Володю, вже пізно, девята година. Мені треба додому. Я щось заробив?

Дядько. Ти що, дуже розумний? Віддам матері. Іди зараз же додому, бо мати буде сваритись.

Ситуація 4.

(Іванченко сидить, відпочиває на лавочці. Підходять двоє правоохоронців.)

Правоохоронець. Пацан, а ну підійди сюди. Що ти робиш?

Іванченко. Відпочиваю. Я з роботи.

(Нічого не кажучи, правоохоронці починають перевіряти кишені і забирають все, що знаходять.)

Іванченко. Пробачте, але це мій проїзний.

Правоохоронець. Дуже розумний? Пацан, ти щось нам не подобаєшся. Поїхали у відділок.

ІІ правоохоронець. Документи є?

Іванченко. Так, учнівський квиток.

ІІ правоохоронець. Теж мені документ.

Іванченко. Але мені ще немає 16 років. Який ще у мене може бути документ?

Правоохоронець. Дуже розумний? Ось закрию тебе в камері – порозумнішаєш. Давай складемо протокол. Відведи його.

Ведуча. Минає година, друга. Уже початок на дванадцяту.

Правоохоронець. Де цей малолітній?

(Другий правоохоронець приводить хлопця, віддають йому учнівський квиток.)

ІІ правоохоронець. Давай звідси. І більше не попадайся.

Ситуація 5.

(Іванченко на тій же лавочці)

Іванченко. Боже, як зараз йти додому, вже дванадцята. Мати прибє.

(Підходять два хлопці)

І хлопець. Пацан, дай запалити.

Іванченко. Не палю.

ІІ хлопець. А гроші є?

Іванченко. Немає.

І хлопець. А ми зараз перевіримо. (Починають його обшукувати). І справді грошей не має. Добре, що не збрехав. Але провчити треба.

(Починають бити Іванченка, тікають.)

Іванченко. Ну і як жити далі?

Учитель. Просимо фахівця із правових знань прокоментувати змодельовані ситуації.

(Бесіда з юристом)

(слайд на екрані)

Учень.       Я маю право жити на землі,

 Творити, дихати, учитись.

 Примножувать багатства всі її,

 Своєю Україною гордитись.

 Я маю право Україну восхвалять,

 Боротися за неї, і за честь стояти.

 Безкрайнії поля її любити,

 І щовесни журавликів із вирію зустріти.

 Я маю право на веселку й на весну,

 На щедру осінь і на тепле літо,

 На зиму, так безмежно чарівну,

 І на лани із стиглим житом.

 На золотаве сонце в небесах,

 Що щедро Україну зігріває.

 На соловейка спів в гаях,

 І на любов батьків, безмежну і безкраю.

      Олена Більська

Учитель. В нас «виросло» Дерево – не просте, а чарівне. Зараз весна і воно може зацвісти квіточками прав дитини. Тут потрібна ваша допомога. На столах у вас є квіточки, на яких ви напишете права дітей, про які сьогодні дізнались.(Діти пишуть права дітей і прикріплюють до дерева.)

(слайд на екрані)

Вправа «Відгадайко» (Учні повинні відгадати, які речі лежать у «чарівній скриньці»).

Запитання І. Міжнародний документ, завдяки існуванню якого всі люди в світі можуть захистити свої права, прийнятий ООН у 1948р.

Відповідь. Декларація прав людини (учитель дістає документ і показує учням).

Запитання ІІ. Який документ називають «світовою конституцією прав дитини»?

Відповідь. Конвенція про права дитини (учитель дістає документ і показує учням).

Запитання ІІІ. Документ, який «гарантує», «забезпечує» права і свободи людини і громадянина в нашій державі.

Відповідь. Конституція України (учитель дістає документ і показує учням).

Запитання ІV. Найголовніша цінність на Землі. Має совість, сумління, розум.

Відповідь. Людина.

Учень.         Ти знаєш,

  що ти – людина?

 Ти знаєш про це чи ні?

 Усмішка твоя – єдина,

 Очі твої – одні.

 Більше тебе не буде,

 Завтра на цій землі.

 Інші ходитимуть люди –

 Добрі, ласкаві й злі.

 Сьогодні усе для тебе –

 Озера, гаї, степи.

 І жити спішити треба,

 Кохати спішити треба –

 Гляди ж – не проспи!

 Бо ти на землі – людина,

 І хочеш того чи ні,-

 Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Учитель. А чи хотіли б ви зазирнути до «чарівної скриньки» й побачити найціннішу, найважливішу людину?

(Діти по черзі зазирають до скриньки. Посміхаються, розгадавши її таємницю, бо кожен побачив там своє дзеркальне відображення – на дні скриньки лежить дзеркальце.)

Учитель. Памятайте: якщо хтось має певне право, хтось повинен мати обовязки. Якщо немає обовязку – немає права. Права кожної людини закінчуються там, де починаються права іншої. Кожна людина повинна поважати права іншої людини.

Вправа «Дощ дитячих мрій»

Учитель. Кожна дитина має не лише права, а й дитячі мрії. На краплинах, діти, напишіть свої мрії і нехай проллється весняний «дощ дитячих мрій» на «дерево ваших прав».

PAGE   \* MERGEFORMAT 16


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38867. Совершенствование управлением постоянными и переменными затратами при формировании финансовых результатов на предприятии СПК «Куяштыр» Аскинского района 1.04 MB
  Понятие затрат предприятия существенно различается в зависимости от их экономического назначения. Четкое разграничение затрат по их роли в процессе воспроизводства является определяющим моментом в теории и практической деятельности. Переменные и постоянные затраты это два основных типа издержек.
38868. Призначення, будова і принцип роботи приладу типу МТМ-РЭ-160 366 KB
  Управління технологічними процесами з використанням автоматичних засобів включає в себе виконання наступних основних задач: контроль параметрів процесів (температури, тиску в апаратах, складу і якості рідин і газів і т. д.); регулювання параметрів (підтримання їх у заданих значеннях)
38869. Изучение системно-характерологических отношений личности с разным уровнем готовности к риску 247 KB
  Техногенные прорывы плотин дамб шлюзов перемычек аварии на коммунальных системах жизнеобеспечения и предприятиях внезапное обрушение зданий сооружений аварии на энергетических системах пожары взрывы транспортные аварии аварии с выбросом радиоактивных химических и биологических веществ; 3 экологическиеизменение состояния суши атмосферы гидросферы и биосферы; 4 биологические инфекционные заболевания эпидемии нашествия насекомых и животных и 5 социального характеравойны революции региональные конфликты и т. По...
38870. Разработка однолинейной схемы электрической подстанции 561.5 KB
  Расчет параметров короткого замыкания. Расчет параметров цепи короткого замыкания необходим для дальнейшей проверки выбранных токоведущих частей и оборудования подстанции по режиму короткого замыкания на термическую и электродинамическую стойкость и для проверки чувствительности релейной защиты. Последствиями термического и электродинамического воздействия токов короткого замыкания могут быть: механическое разрушение сборных шин частей аппаратуры токоведущих частей генераторов и трансформаторов; перегрев и расплавление...
38871. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ПОДГОТОВКЕ И ЗАЩИТЕ ДИПЛОМНЫХ РАБОТ (ПРОЕКТОВ) 432.5 KB
  В методических указаниях включены основные требования предъявляемые к структуре содержанию и оформлению дипломной работы проекта; краткие рекомендации по содержанию дипломной работы проекта и оформлению отзыва и рецензии; описана процедура защиты дипломной работы проекта. ВЫБОР НАПРАВЛЕНИЯ ИССЛЕДОВАНИЙ [5] 3 ВЫБОР ТЕМЫ ДИПЛОМНОЙ РАБОТЫ ПРОЕКТА [5.3 Формулирование темы дипломной работы проекта [5.5] 4 НАУЧНОЕ РУКОВОДСТВО ДИПЛОМНОЙ РАБОТОЙ ПРОЕКТИРОВАНИЕМ [6] 5 ИЗЛОЖЕНИЕ МАТЕРИАЛОВ ДИПЛОМНОЙ РАБОТЫ ПРОЕКТА [7] 6 СТРУКТУРА И...
38872. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ ДИПЛОМНЫХ РАБОТ 619.5 KB
  Дипломная работа - выпускная квалификационная работа студента, предназначенная для объективного контроля степени сформированности знаний, умений и навыков решать задачи по видам профессиональной деятельности, установленным образовательным стандартом специальности, и предусматривающая проведение анализа и разработки актуальных вопросов, проблем в соответствующей области знаний согласно требованиям задания на выпускную квалификационную работу.
38873. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання розділу «ОХОРОНА ПРАЦІ » в дипломних проектах 406 KB
  Передбачити в технологічних цехах та відділеннях де може статися вибух пожежа отруєння людей відділення отримання спирту та інші аварійне освітлення. Основними організаційними заходами є: експлуатація обладнання у відповідності з технічними характеристиками згідно паспорту заводувиробника; проведення своєчасного профілактичного ремонту обладнання; розміщення обладнання з підвищеним рівнем шуму і вібрації в ізольованому приміщенні дробильнопресове відділення; дотримання режимів праці та відпочинку; використання...