78577

Водойми рідного краю. Охорона водойм

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм. Формувати в учнів поняття «водойми». З’ясувати значення водойм рідного краю у житті людини. Ознайомити з різноманітністю водойм рідного краю. Розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.

Украинкский

2015-02-08

64.5 KB

22 чел.

Тема: Водойми рідного краю. Охорона водойм (1 клас)

Мета. Виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм. Формувати в учнів поняття «водойми». Зясувати значення водойм рідного краю у житті людини. Ознайомити з різноманітністю водойм рідного краю. Розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.

Обладнання. Презентація уроку на проекторі, індивідуальні картки.

Тип уроку. Засвоєння нових знань

                                  

Хід уроку

I.Організаційний момент. Техніка безпеки на уроці.

Пролунав уже дзвінок

Час почати наш урок

Ми часу дарма не гаймо,

До природи вирушаймо.

(на екрані – слайд № 1 )

II.Фенологічні спостереження.

Вправа «Погода»

Сьогодні 12 лютого, вівторок. Надворі ясний зимовий день. Температура повітря – 5 градусів вище нуля. Опади у вигляді.

III.Актуалізація опорних знань.

1. Діти,нам сьогодні пощастило. До нас завітає на урок  справжня чарівниця. Та вона з’явиться за умови, якщо ви розгадаєте ребус.

(на екрані –слайд № 2)

Так, діти, це звичайна вода – справжній дар природи. – У чому ж чари води?  З давніх - давен люди мріяли про безсмертя. А мандрівники шукали еліксир життя.Та вони не здогадувались, що ним виявиться звичайна вода.Адже без води –  життя на Землі неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає птиця. Усе живе потребує води. Кожна її краплина є дорогоцінним скарбом природи.

Наша чарівниця -  вода володіє багатьма скарбами(багатствами).

-Чи хочете ви дізнатися, де вона переховує свої скарби?

А дізнатися про це вам допоможе слідуюче завдання.

(на екрані – слайд № 3, 4)

2. Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, море, озеро, струмок, ставок, океан.

(річка)

- Доведіть свою думку. ( Всі слова повязані з водою, крім, слова – гора)

- Ось де переховує свої скарби наша чарівниця.

- Як можна одним словом обєднати всі ці слова?

(водойми)

IV Повідомлення теми і мети уроку.

Вірно, діти. Саме такою є тема нашого уроку: «Водойми рідного краю. Охорона водойм.»

(на екрані – слайд № 5)

  •  Що ми називаємо рідним краєм,як ви думаєте?
  •  Учениця читає вірш

Рідний край, рідний край -

України квітуча перлина -

І черешня в саду,і калина в гаю,

Серед стиглого жита стежина!

Тут цілюща роса, тут колиска моя,

Тут маленьким я вчився ходити,

Тут казки на Різдво заглядають в вікно.

Хіба можна цей край не любити?!

Наша держава – Україна. Частина великої України – це наш рідний край. А називається він – Дніпропетровщина.

Що для вас значить – «рідний край»?

( на екрані – слайд № 6 )

- Місце, де ми народилися.

- Місце, де ми проживаємо.

- Місце, де живуть батьки.

- Місце, де живуть друзі.

( на екрані – слайд № 7 )

Карта України, де виділено Дніпропетровську область.

( на екрані – слайд №8 )

Учень читає вірш П. Воронька « Облітав журавель»

Облітав журавель

Сто морів, сто земель.

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

- Ми спитали журавля:

- Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

- Краще рідної -  не має!

- Чому так відповів журавель?

Учень читає вірш.

Для мене моє місто – справжній рай,

Хоч інколи його так і не назвеш

Дніпродзержинськ – чарівний край,

Ріднішого, напевно, не знайдеш.

-Які прислів’я про рідний край знаєте?

Кожному мила своя сторона.

Тільки в ріднім краї солов’ї співають.

Та земля мила, де мати народила.

V Вивчення нового матеріалу.

-В гості загадки прийшли

Вам завдання принесли.

Діти, загадки допоможуть вам дізнатися, в яких водоймах нашого краю  заховала скарби наша чарівниця вода.

( на екрані – слайд № 9 )

1. Загадки

1) Синя стрічечка блищить

Щось тихенько гомонить,

І біжить собі, біжить

Не зупиниться й на мить.

( річка )

Через територію нашого краю протікає 217 річок. Річки – народне багатство. Люди завжди селилися поблизу річок. Брали воду, ловили рибу, возили вантажі. Біля річки чисте свіже повітря.

( на екрані - слайд № 10 )

2) Стоїть корито,повне води налито.

(ставок, озеро)

3) Серед села стоїть бочка немала.

(ставок, озеро)

-Чим відрізняється озеро від  ставка?

Озеро – природна водойма, а ставок зробили люди. Багато ставків у нашому краї – майже в кожному населеному пункті. А от озер зовсім мало.Озера потребують захисту. Адже, якщо про них не дбати, то вони швидко можуть перетворитися на болото. А болото – ніколи не стане вже озером.

( на екрані – слайд № 11 )

4) Не скляний він,не з металу,

А прислухайтесь – дзвенить,

Риє землю він розталу

І до річечки біжить.

(струмочок)

( на екрані – слайд № 12 )

5) З – під землі біжить водичка,

Але це не озерце,

Не струмочок і не річка,

А ці люще …джерельце.

Джерело – місце, де виходить підземна вода на поверхню називають джерелом.

- Чи доводилось вам пити джерельну воду? Найчистіша і найсмачніша вода – джерельна.

Фізхвилинка.

Напоїло джерельце трави, квіти,спраглу землю і натрапило на зернятко.Воно подякувало і…перетворилось на веселе деревце.Воно щасливе і хоче вам подарувати хвилинку відпочинку.

- Які ж водойми є в нашому краї?

- Які ще водойми вам відомі?

2. Прийом» Мозговий штурм»

- Яке значення водойм у житті людини?

(на партах у дітей аркуші з завданням)

Складіть речення – висновки.

Водойми – це сховища води.

Місце для відпочинку людей.

Служать перевезення вантажів.

Використовують в побуті та на виробництві.

Домівки для рослин і тварин.

(на екрані - слайд № 13)

3. Прийом»Мікрофон». Вправа «Очікування»

       Що б ви хотіли дізнатися про водойми?

(на екрані - слайд № 14)

4.Продовження розповіді.

Окрасою нашого краю – є річка Дніпро. Вона – найбільша ріка не лише в нашому краї, а і в Україні.

- Хто із вас бував на Дніпрі? Розкажіть, що вам найбільше сподобалось.

-Чому люди люблять відпочивати біля водойми?

Українці здавна нарекли Дніпро Славутичем, або Славутою. – Як розумієте ці слова? Саме навколо Дніпра сформувались українці як народ.

Учень читає вірш Т.Г.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий…»

Велична ріка. У Дніпра 1351 притока. Найбільші з них – Самара, Оріль.

( на екрані – слайд № 15,16 )

5. Продовження розповіді – бесіди.

Надзвичайною красою приваблює до себе невеличка річка Камянка. Вона співає в окрузі своїми водоспадами. А їх там цілий каскад.Найцікавіший Шолоховський водоспад.

( на екрані – слайд № 17 )

6. Блакитними перлинами, синіми очима Землі називають озера.

Озер в нашому краї небагато. Вони бувають різної форми: округлої,  продовгуватої, у вигляді серпика. Вони бувають із прісною і солоною водою. Найбільшим - є озеро Солоний лиман,  в ньому цілюща вода,яка допомагає позбутися багатьох недуг.

( на екрані – слайд № 18 )

Вода завжди потрібна людям. Завдяки воді, яка приводить в рух турбіни на електростанціях в наших будинках є світло. В нашому місті ми також отримуємо електроенергію із електростанції на Дніпрі.

( на екрані –слайд № 19 )

Продовження розповіді.

Водойми  -  це не  просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. Найбільш відомі, звичайно, риби.

- Чи любите ви порибалити?

Ми з вами відправляємось на риболовлю.

7. Гра «Риболовля»

(на партах у кожного - картки – криптограми  з назвами риб)

( на екрані – слайд № 20 )

Їм потрібний дім, і вони потрібні йому.

- Який дім потрібний мешканцям водойм?

Тепер перевіримо, яких риб ви можете зустріти в річках нашого краю?

Останнім часом у Дніпрові води переселились «незвані» гості – мешканці інших краї Азії, Америки.

(на екрані – слайд №  21 )

8. Розповідь про мешканців озер

( на екрані – слайд № 22 )

9. Розповідь про водоплавних птиць.

( на екрані – слайд № 23 )

Фізхвилинка.

10. Вірш про криницю.

Хай кожному нині присниться,

Прозора, немов  льодок,

Це слово співуче – криниця

Дзвінкої води льодок.

( на екрані – слайд № 24 )

- Чи доводилось вам пити воду з криниці?

Криниця – то святе місце, з нього починається життя. Це місце завжди оберігають.

Криниця це народний символ України. Про неї складено багато пісень, загадок, прислівїв.

До  доброї криниці стежка утоптана.

З глибокої криниці холодна вода.

Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

- Ось одна із легенд про криницю.

(учитель розповідає легенду)

( на екрані – слайд №   25 )

- Як же потрібно ставитись до криниці?А до інших водойм?

11. Гра «Так чи ні»

-Водойми потребують охорони.

-Чиста вода потрібна тільки людям.

-Водойма приховує небезпеку.

-Люди завдають великої шкоди водоймам і їх мешканцям.

12. Продовження розповіді.

Якщо люди будуть дбайливо ставитись до річок, озер, то ніколи не трапиться ось така ситуація.

На березі річки сидять троє рибалок.Засмикався поплавець у одного з них. Смикнув він вудку і виловив – старий черевик.

Засмикався поплавець у другого – і виловив він коробку з- під соку.

Третій рибалка виловив маленьку рибку і вирішив її відпустити. Але рибка заговорила людським голосом: « Не відпускай мене в річку! Краще кинь мене в акваріум  з чистою водою! Силоньки більше немає жити в річці!»

( на екрані – слайд №  26 )

  •  Чому рибка не схотіла повертатись до своєї домівки?
  •  Які засоби охорони водойм ви можете запропонувати?

( на екрані – слайд №  27 )

- Якою ви бажаєте бачити річку?Чистою, прибраною,свіжою.

VI Підсумок уроку

  •  Яких правил треба дотримуватися, перебуваючи біля водойми?

( на екрані –слайд № 28 )

МНР. Водойми  треба охороняти і берегти тому, що….

Охороняти  природу – значить охороняти свою Батьківщину!

( на екрані –слайд № 29 )

PAGE  6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76737. Передние мышцы и фасции бедра 182.5 KB
  В передней области бедра широкая фасция формирует влагалище для четырехглавой мышцы портняжной и тонкой. Подкожная щель овальная ямка формируемая широкой фасцией на передней поверхности бедра лежит на 56 см ниже паховой связки в бедренном треугольнике. Передние мышцы бедра Портняжная мышца с началом от передней верхней подвздошной ости и прикреплением к большеберцовой бугристости и фасции голени где сухожилие ее перекрещивается с сухожилиями тонкой и полусухожильной мышц образуя треугольную фиброзную пластинку с синовиальной сумкой.
76738. Предмет и содержание анатомии 183.43 KB
  Анатомия изучает внешние формы и внутреннее строение вплоть до микроскопического как всего человеческого организма так и отдельных его органов и тканей. Основными методами анатомического исследования являются вскрытие рассечение препарирование мертвого тела с осмотром измерениями описанием взвешиванием органов микроскопическим изучением отдельных органов группы органов или системы всего организма. Общая задача при изучении современной анатомии состоит в том чтобы системно рассмотреть внешние формы и внутренние структуры положение...
76739. Современные подходы к анатомическому исследованию 183.79 KB
  Они дополняются инъекцией сосудов полостей органов бальзамирующими растворами цветными контрастными наполнителями; просветлением и мумификацией коррозией изготовлением распилов замороженного тела по Н. Для ритуального бальзамирования древнеегипетских фараонов после вскрытия тела и извлечения внутренностей использовалось промывание пальмовым вином просаливание наполнение благовониями с последующим обматыванием трупа материей пропитанной воском благовониями и смолами и погружением в серию гробов саркофаги и пирамиды. Но существует и...
76740. Анатомия и медицина 183.07 KB
  Систематическая анатомия описывает строение нормального здорового человека по системам: костной суставной мышечной и т. она изучает методом системного подхода строение здорового нормального человека; в связи с этим полезно знать определение здоровья и нормы. Здоровье полное физическое психическое и социальное благополучие человека находящееся в равновесии с окружающей средой определение Всемирной организации здравоохранения ВОЗ.
76741. Основные методологические принципы анатомии 182.27 KB
  Из одной клетки создавать ткань орган системы органов и в целом весь организм пересаживать клетки и ткани человеку и животным. У человека различают следующие основные ткани: Эпителиальная покровная ткань т. Соединительная ткань собственная хрящевая костная состоящая из клеток коллагеновых и эластических волокон и основного гелеобразного вещества. Собственная соединительная ткань рыхлая и плотная имеет много разновидностей ретикулярная жировая пигментная волокнистая кровь и лимфа.
76742. Анатомия и медицина древней Греции и Рима 183.8 KB
  были обобщены все достижения современной ему анатомии. Гиппократ свел в единое руководство достижения современной ему анатомии используя первые рукописи в виде Анатомии Диоклесса трудов Алкмеона и своих собственных. Древнегреческая Александрийская медицинская школа в изучении анатомии стояла на передовых позициях.
76743. Анатомия эпохи Возрождения 183.2 KB
  В методику исследования органов вводятся новые способы: инъекции сосудов и полостей распилы костей консервация органов и тканей новые химические методы бальзамирования измерения и зарисовки органов с подробным описанием. Великий итальянский художник и ученый Леонардо да Винчи вскрывая трупы производил подробное и тщательное описание анатомических структур сразу же все зарисовывал дополнял измерениями; производил инъекции сосудов желудочков мозга; создавал модели органов чтобы понять их функцию. Позиции европейских университетов в...
76744. Первые русские анатомы XVIII века 183.81 KB
  В становление анатомии и физиологии в Петровской Академии наук внесли вклад Д. Протасов ставший тоже академиком читавшим университетский курс анатомии. В лекциях впервые использовал данные микроскопической анатомии.
76745. Отечественная анатомия Древней Руси 183.52 KB
  Анатомические знания получали при вскрытиях трупов животных и людей оказании помощи раненым и больным. С развитием иконографии анатомические знания о пропорциях тела его пластике потребовались художникам иконописцам. Некоторые анатомические сведения излагались в Люцидарии Вepтограде переводных рекомендациях древнегреческих и древнеримских ученых и врачей.