78586

Комахи в нашому житті

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: уточнити уявлення учнів про комах, поширити знання про цих тварин, учити називати істотні ознаки комах, їх будову; розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до тварин, любов до природи.

Украинкский

2015-02-08

330 KB

0 чел.

Яблонська Тетяна Дмитрівна, вчитель І категорії

початкових класів Миколаївської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів №1 імені Олега Ольжича

Сучасний урок природознавства у 1 класі

Тема:  Комахи

Мета: 

  •  уточнити уявлення учнів про комах, поширити знання про цих тварин, учити називати істотні ознаки комах, їх будову;
  •  розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість;
  •  виховувати бережливе ставлення до тварин, любов до природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: ілюстраціїї комах, індивідуальні картки, шапочки із зображенням комах, „смайлики”.

Хід уроку:

І Організаційний момент

       Вчитель.

На урок природознавства

Друзів всіх зібрав дзвінок,

Прошу, встаньте всі рівненько, 

Починається урок.

Поверніться до гостей,

Привітайтесь тихо,

Поцілунок свій пошліть

Кожному на втіху.

(Діти сідають)

Вчитель. Сьогодні урок незвичайний у нас,

     Приємний сюрприз чекає на вас.

     Ми у казку завітаємо,

     І про нове всі дізнаємось.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

Влітає  Муха-цокотуха

Вчитель: Ой, ти хто?

Муха-цокотуха:

Я маленька мушка,

Мушка-цокотушка,

Я з дороги збилась, заблукала,
Несподівано у клас ваш завітала.

На дворі холодно стало,

Не знаю, що це за пора настала?

Вчитель. Відповідь ми зможемо знайти,

              Наш синоптик допоможе тобі.

Вправа „Синоптик”

( – Зараз пора року зима, місяць – січень, день тижня – середа, стан неба – похмурий, опадів немає. У народі кажуть: „Якщо січень мокрий та з відлигами – чекай холодного літа. Якщо січень сухий, морозяний, то літо буде сухе і спекотне. ” ) 

Муха-цокотуха: Дякую.

Вчитель:             А чому ти, мушко, така сумна?

Муха-цокотуха: Скоро День народження я свій святкую,

                  Але дуже я сумую.

Вчитель: В день народження не можна сумувати,

    Треба друзів всіх скликати.

Муха-цокотуха:

Своїх друзів не знайшла,

За допомогою до вас прийшла.

Вчитель: Ми допоможемо тобі. А кого  ж ти хотіла запросити?

Муха-цокотуха:  А ви відгадайте.

Вчитель:

  Діти, коли загадки відгадаєте,

Шапочку відповідну одягайте.

А як ці труднощі здолаєте,

Тему нашого уроку на дошці прочитаєте.

Мушка загадує загадки. По мірі відгадування загадок на дошці зявляються слова-відгадки та букви – далі – тема уроку.

  1.     Нами всі милуються,

     Розглядають і дивуються.

     Вони, мов ті квіти,

     Гарніше їх нема на світі.

     Живлять птахів

     І пилок переносять,

     Справу природі

     Корисну приносять.   (Метелики)

  1.     Вона – трудівниця,

     Бере з квіток пилок,

     Несе його у вулик,

     Бо люблять всі медок!        (Бджола)

  1.     Цей жук красивий,

     Червоний в крапку кожушок.

     Пташки його не зачіпають,

     Летить щасливий на лужок.        (Сонечко)

  1.    Добре стрибає,

    Зелений колір має.

    Тому серед трави

    Його нам не знайти.

    Якщо ввечері співає,

    Про сонце вранці сповідає.        (Коник-стрибунець)

  1.    Вони – санітари,

    Від бруду чистять ліс,

  Зранку до вечора працюють,

  Чистий ліс нам дарують.                  (Мурахи)

  1.    Він чорний, мохнатий,

    Великий, волохатий.

    Цілий день літає,

    Втоми не знає!

    Пилок переносить,

    Квітам користь приносить.    (Джміль)

Вчитель.  Ти не дивуйся, мушко, що ти не знайшла своїх-друзів-комашок.  Адже взимку вони сплять. Подивися, скільки їх стало в нашому класі. Діти перетворилися на комашок. Ми допоможемо тобі відсвяткувати твій День народження.

  Діти, подивіться уважно на слова-відгадки. Там зявилися букви. Яке слово можна з них утворити?

(Комахи)

ІІІ Оголошення теми і мети уроку.

Вчитель. Сьогодні ми ознайомимося із чарівним світом комах.

  •  Тож, які знання ми отримаємо? (Відповіді учнів)
  •  Що будемо вміти? (Відповіді учнів)

Вчитель вивішує опорні схеми:

 

         Вчитель. А ще ви сьогодні дізнаєтесь, діти, про істотні ознаки комах,  про частини, з яких складається їх тіло. Я теж очікую, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті, як справжні комашки.

    А зараз будьте уважні. Пограємо в гру „Веселі комашки”. Ви маєте виконувати ті рухи, про які буде йти  мова у віршах.

  •  Всі прокинулись комашки,

Піднялися бджілки, сонечка, мурашки,

Коники, метелики, мушка і веселі джмелики.

Потягнулись, посміхнулись,

Крильцями змахнули,

Вітерець від них відчули.

Нахилились вправо, вліво,

Постукотіли по колінах.

Всі навколо повернулись.

Знов сусіду посміхнулись.

Тричі сплеснули в долоньки.

Рухи виконали всі,

Ви комашки – молодці!

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Робота з підручником.

Вчитель. Відкрийте, діти, підручники на с.56. Розгляньте малюнки. Назвіть, яких ви бачите комах. (Відповіді дітей)

  •  Як, на вашу думку, можна упізнати комах?
  •  Я вам допоможу. Подивіться на бджолу. Скільки ніг у бджоли? (6)
  •  Скільки частин тіла? (3 – голова, груди, черевце)
  •  Тож що об’єднує усіх комах? (Кожна комаха має 6 ніг)
  •  Так, це головна істотна ознака усіх комах.

2. Розповідь учителя. „Про різномаїття світу комах”

Вчитель.  Існує понад мільйон різних комах. Вони живуть скрізь, за винятком морських глибин.

Більшість з них має 6 ніг, пару вусиків, одну-дві пари крил і тіло, що складається з трьох частин – голови, черевця й грудей.

    А зараз за плющіть очі, послухайте. (Вмикаємо звук комара) Чий це звук? Так, це комар. Найголовніший орган чуття комара, як і всіх комах – вуса. Наприклад, у комара (показуємо малюнок комара) вони волохаті. Ротом у комах є хоботок. Комар своїм хоботком може проколоти навіть шкіру слона. У грудях комах є мязи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже міцні. Тонкий і нудний писк комара, який ви щойно почули – це спів його крил, що рухається з величезною швидкістю.

Багато комах добре бачать, а у деяких і зовсім немає очей. Зате очі бабки (показуюємо малюнок бабки) займають майже всю голову, кожне око складається з безлічі оченят. На всі боки дивиться бабка, і, не повертаючи голови, хапає здобич своїми довгими лапками.

   А тепер подивіться на цю тварину. Хто це?... Так, павук. Павуки (показуємо малюнок павука, вивішуємо його зображення на дошку) – це не комаха. Як ви думаєте, чому? (Припущення учнів). Павуки, діти, належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них вісім ніжок і відсутні крила. Тіло павука складається з двох частин, зате очей – аж вісім.

    Є комахи корисні, наприклад: сонечко, мурашка, бджола, джміль. Як ви вважаєте, чому вони корисні? (Відповіді учнів). Так, вони поїдають шкідливих комах, запилюють квіти, тим самим підвищують врожайність. Є комахи  шкідливі – це попелиця, кліщ, клоп, комар. Як ви гадаєте, чому вини шкідливі? (Відповіді учнів). Так, вони знищують рослини, а що нам дають рослини? (Відповіді дітей). А ще вони переносять інфекційні захворювання.

      Але кожна комаха, навіть корисна, може бути небезпечною. Як ви гадаєте чому?  (Відповіді дітей). Так, тому краще їх не чіпати.

Фізкультхвилинка.

ПІСНЯ „МУРАХА” (діти виконують відповідні рухи)

1. Щоб зробить  собі хатинку,

   Мурашка тягла  лозинку.

   А назустріч грізний кіт

   Визирнув із-за воріт.

Приспів:

    Не ображайте ви мурах,

    Вони корисні дуже,

    Не ображайте цих комах,

    Вони природі служать.

2.   Крикнув я котові: „Брись!

     Коте, ти побережись!”

     І розбійник швидко так

     Заховався у кущах.

Приспів.

3.   У мурашки цілий дім

     І панує радість в нім.

    Радісно тепер й мені,

    Користь я приніс Землі.

Приспів.

Вчитель. На  святкуванні Дня народження завжди весело, тому я пропоную вам пограти.

  1.  Гра „Упізнай комашку(вчитель пропонує назви тварин, коли учні почують назву комахи, плескають у долоні)
  •  Соловей, ворона, синичка, бджілка, дятел.
  •  А може хтось знає щось цікаве про бджілку?

ВПРАВА „НАВЧАЮЧИ  ВЧУСЯ”

1 учень-бджілка: Я знаю, що бджоли виробляють цілющий мед, запилюють квіти. Хатки, в яких живуть бджоли, називаються вуликами. Бджола працьовита. Недарма в народі кажуть: „Бджола мала, а й та працює”.

  •  Продовжуємо гру.
  •  Лисиця, вовк, мурашка, ведмідь.
  •  А що цікаве ви знаєте про мурашок?

2 учень-мурашка: Я знаю, що мурашок називають лісовими санітарами, тому що вони знищують 15-20 тисяч шкідливих комах за день, а корисних не чіпають. Мурашки, як і бджоли працьовиті.  Живуть ці комахи сім’ями.

  Продовжуємо гру.

  •  Окунь, карась, жаба, сонечко, павук.
  •  А що цікаве ви знаєте про сонечко?

3 учень-сонечко: Я знаю, що сонечко – корисна комаха. Вона поїдає попелицю – крихітних комах, які обсипають молоді рослини і висмоктують з них соки. Ця працьовита комаха за день зїдає до двохсот шкідливих комах.

- Дякую. Молодці!

4. Гра „ Вибери комаху” (робота на картках: диференційовано, за рівнем складності.)

– Оберіть собі завдання:

У першому – треба відшукати комаху серед групи інших тварин;

У другому – визначити, яка комаха корисна, а яка шкідлива

    

  КОМАХИ

                                                     

                  

КОРИСНІ   

ШКІДЛИВІ

                                                      

– Перевіряємо. (Учні називають відповіді, решта – показує результат сигнальниками)

V. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

1. Гра „ Назви частину тіла комахи”

В учнів на листочках-картках зображена комаха. Вчитель називає частини тіла комахи, учні позначають відповідною цифрою.

– Позначте цифрою 1 груди, цифрою 2 – черевце, цифрою 3 – голову.

– Перевіряємо.

     Вчитель вивішує на дошку велику схему-зображення комахи з позначеними частинами тіла. Учні перевіряють,  сигнальниками показують правильність виконання свого завдання.

    РОБОТА В ПАРАХ

  1.  Гра „Фантастична тварина”   

Вчитель. На світі існує багато різних комах. Усі вони мають тіло, що складається з трьох частин і 3 пари ніг. Зараз ми пограємо в гру, яка називається „Фантастична тварина” У вас на партах картки. Працюватимете ви в парі. Уважно розгляньте зображення цієї фантастичної тварини. З частин яких комах воно складене?  (Відповіді учнів).

  •  Про кого ми сьогодні говорили?
  •  Назвіть, яких комах ви знаєте?
  •  Які істотні ознаки усіх комах?
  •  Зі скількох частин складається тіло комахи? Назвіть ці частни.
  •  А які комахи найпрацьовитіші?
  •  Зверніть увагу на дошку. Яка тварина зайва? (Павук. Учні доводять чому. Вчитель знімає ілюстрацію із зображенням павука.)
  •  Діти, як ми маємо ставитися до комах?

  VІ. Підсумок уроку.

  •  Діти, тож які знання ви сьогодні отримали?
  •  Чому навчилися? (Вчитель акцентує увагу учнів на схеми-опори, учні відповідають.)
  •  Сьогодні весь час за вами спостерігали наші друзі-смайлики. Тож, якщо ви здобули нові знання, то прикріпіть свою комаху біля веселого смайлика, а якщо були труднощі і щось, можливо, не зрозуміли –  то біля мрійливого смайлика. (Учні прикріпляють картку-комаху до обраного ними смайлика.)

Вчитель.  Мушко, чи сподобався тобі твій День народження?

Мушка.    Так, мені було дуже цікаво й весело. І я хочу всіх пригостити.

(Мушка роздає гостинці.)

Вчитель.   Дякую, урок закінчено.

 

PAGE  8


Істотні ознаки

комах

Назви комах

Знати

Виділяти комах із

групи інших тварин

озрізняти частини

тіла комах

Вміти


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

5007. Экономическая система: понятие, структура, генезис 180 KB
  Экономическая система есть совокупность взаимосвязанных и определенным образом упорядоченных элементов экономики, образующих экономическую структуру общества. Вне системного характера экономики не могли бы воспроизводиться (постоянно возоб...
5008. Анализ стилевых особенностей и имиджа менеджера 309 KB
  Общество представляет собой сложную, многоуровневую, целостную и динамически развивающуюся систему. Неотъемлемым атрибутом любой системы – является управление, которое обеспечивает ее сохранение и развитие, упорядочение структуры, взаи...
5009. Возможности использования в российских условиях зарубежного опыта управления предприятием, организацией, фирмой 148.5 KB
  Возможности использования в российских условиях зарубежного опыта управления предприятием, организацией, фирмой. Теория и практика менеджмента получили широкое применение в развитых странах. В США доля менеджеров различных уровней в общей...
5010. Элементы квантовой теории. Основы атомной и ядерной физики 516.5 KB
  Введение В сборнике представлены тестовые задания закрытого типа и на соответствие по разделам Элементы квантовой теории, Основы атомной и ядерной физики, предназначенные для аудиторной и внеаудиторной самостоятельной работы студентов. Тестовые за...
5011. Загадка сверхзвезд. Квазары и радиогалактики. Незвездная материя 185.5 KB
  Загадка сверхзвезд До недавнего времени в звездной астрономии считалось, что масса звезд не может превосходить массу Солнца более чем в 100 раз. В противном случае звезда окажется неустойчивой и распадется. Однако, Хойл и Фаулер предположили, что вр...
5012. Матеpиальное стимулиpование как фактор повышения производительности труда 139 KB
  Управление производительностью - составная часть управления промышленным производством. Управление производительностью, так же, как и управление вообще, на научную основу было впервые поставлено Ф.У. Тейлором, который...
5013. Рыночная инфраструктура и проблемы ее формирования 147 KB
  Целью данной курсовой работы является дальнейшее изучение проблем современного рынка. Характеристику рынка как совокупности или арены актов купли-продажи можно раскрыть через его структуры, систему и инфраструктуру. Становление и...
5014. Системы массового обслуживания и их основные элементы 150 KB
  Во многих областях практической деятельности человека мы сталкиваемся с необходимостью пребывания в состоянии ожидания. Подобные ситуации возникают в очередях в билетных кассах, в крупных аэропортах, при ожидании обслуживающим персоналом са...
5015. Сучасні стереотипи відносно особистості та професійної діяльності психолога 138 KB
  Дослідник вважає дане дослідження досить актуальним тому що всі аспекти і процеси життя людина сприймає і реагує на них тільки через свої стереотипи взаємодіє з людьми на підставі стереотипів робить усі свої умовиводи і висновки тільки на пі...