78588

Осінь. Рослини восени. Як тварини готуються до зими

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: таблиці ілюстрації осінь у парку у лісі на городі осінні листочки костюми Осені білочки їжачка корони місяців овочі та фрукти – дари осені малюнки дітей. Під слова вчителя виходить дівчина Осінь розтрушує листочки Осінь хазяйнує скрізь куди не поглянь.

Украинкский

2015-02-08

72.5 KB

6 чел.

Бірюкова Олена Олексіївна

вчитель початкових класів

спеціаліст вищої категорії

КЗ «НСЗШ №6»

М. Нікополь

Тема: Осінь. Рослини восени. Як тварини готуються до зими.

Мета: розширити поняття про характерні ознаки осені в неживій і живій  природі. Вчити спостерігати за змінами, які відбуваються в живій природі.  Встановити причино – наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі,  житті рослин, тварин. Виховувати дбайливе ставлення до тварин і до  рослин.

Обладнання: таблиці, ілюстрації (осінь у парку, у лісі, на городі), осінні листочки, костюми (Осені, білочки, їжачка, корони місяців), овочі та фрукти – дари осені, малюнки дітей.

Хід уроку

  1.  Організація класу.
  •  Холодно зараз в лісах і в лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Тепло і затишно в класі у нас,

Доброго ранку, вітаю я вас!

Поглянемо всі один на одного і разом привітаємось:

- доброго ранку!

- Руку другу скоріш протягни

І міцніше долоньки стисни.

- А тепер пошепочемо, друже, тихенько! (говоримо тихо) «Щастя тобі, я бажаю тобі і собі!»

- А тепер голосніше і лагідно: …..

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, сьогодні у нас урок природознавства курсу «Я і Україна», присвячений порі року – осені. Разом з Осінню ми будемо подорожувати парками, садами, городами і зазирнемо в країну, яка зветься «Лісом». Ця країна дуже цікава, і ми з вами будемо знайомитися з її життям восени.

3. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

(тихо звучить музика. Під слова вчителя виходить дівчина – Осінь,  розтрушує листочки)

- Осінь хазяйнує скрізь, куди не поглянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте, багряне листя. Дивишся і милуєшся: чарівниця пофарбувала усе навколо в червоні й жовті, багряні й мідні кольори!

(Осінь)

  •  Я – Осінь! Славна, мила, золота!

Я в лісі побувала, на городах все зібрала,

Не забула я про час, щоб порадувати вас.

Не сама я до вас прийшла,

Місяченьків – братиків привела.

 

  •  Перший місяць – вересень, він смачний,

Нам дарує яблука запашні,

Груші, сливи, дині й виноград –

То солодка радість

Для наших малят.

  •  Жовтень – так мене назвали,

Бо кругом все жовтим стало.

Розфарбую все навкруг –

Золотіє ліс та луг!

  •  Листопадом мене – називають,

бо листочки з дерев опадають.

Вітер понад лісом співа – гуде,

Засипайте скоріше, зима іде.

  •  (Учитель) Чудові братики у тебе, Золота  Осінь! Кожен із них гарний, чарівний по -своєму. Та ми знаємо, що восени погода часто змінюється. І нам необхідно описати нашу осінь. Звернемося по допомогу у бюро прогнозу погоди.

( дві дівчинки – синоптики)

  •  Добрий день! З вами бюро погоди.
  •  Зверніть увагу на нашу інтерактивну дошку.
  •  Ось і настала пізня осінь. Сонечко гріє слабко, не так весело.
  •  Небо вкрите хмарами. Часто ідуть дощі.
  •  Усі перелітні птахи відлетіли у теплі краї.
  •  Люди зібрали урожай овочів і фруктів.
  •  З дерев облітає листя.
  •  Вітер плаче, вітер віє,

дощ осінній дрібно сіє,

жовкне листя, в’януть, квіти,

скрізь калюжі поналито.

  •  Дні стали коротші. Незабаром настане зима.
  •  Дякуємо за увагу!

(учитель) – А чи знаєте ви, що молоді дерева скидають листя пізніше, ніж старі; останніми скидають листя дуб і осика. В народі кажуть: пізній листопад – буде довга і сувора зима. А які ви знаєте народні прикмети?

  •  (вересень)  Грім у вересні – осінь тепла.
  •  (жовтень)  Грім у жовтні – на малосніжну, мяку і коротку зиму.
  •  (листопад) пізній листопад – до суворої і тривалої зими.

(інші)

  •  Яка погода в листопаді, така і в квітні.
  •  Восени випав сніг – весна буде рання.
  •  Бурхливий листопад – на сувору зиму.
  •  Якщо молодий місяць припадає на дощовий день, то весь наступний місяць буде дощовий.

  •  (вчитель) А тепер давайте вирушимо на прогулянку у  двір.

(ФІЗХВИЛИНКА: уявіть що ви листочки. Дерева гойдаються, немов казкові птахи, летять і повільно падають на землю листочки. )

  •   А чи знаєте ви, чому листочки змінюють колір? А чому третій місяць називають листопадом? А може це погано, що листя опадає? Що нам на це скажуть в бюро знань?

  •  (1 учень) Зелений колір листю надає хлорофіл. Влітку хлорофілових зерен утворюється багато, а восени тепла і світла  менше, тому і хлорофілу утворюється менше. Але крім хлорофілу в листочках є речовини:

Ксантофіл – речовина жовтого кольору;

Каротин – речовина жовто – оранжевого кольору;

Антоціан – речовина червоного кольору.

Тому восени краще видно інші речовини – жовті, червоні, жовтогарячі.

  •  (2 учень)Листопад необхідний для життя дерев і кущів. Листя випаровує велику кількість води. Скинувши листя, дерева зменшують кількість випаровуваної вологи, захищають себе від механічних походжень під час великих снігопадів. Листопад сприяє видаленню мінеральних солей, які збираються у листі. До листопаду дерева готуються ще влітку. В місці, де черешок листка з’єднується з деревом, зароджується нова брунька. Прийде весна і за рахунок цих запасів виросте новий пагінець і листочок.

1 уч. - ОТЖЕ, підведемо підсумок:

- Листя опадає тому, що так дерева готуються до зими і краще переносять морози.

2 уч.-  Так дерева позбуваються шкідливих продуктів обміну.

1  уч. -   Так гілки не обламаються від снігу й вітру взимку.

2 уч. - Опале листя удобрює землю, затримує вологу.

1 уч. - Взимку опале листя є теплою ковдрою для коренів дерев, кущів та різних звірят у лісі.

(учитель) - Дякуємо! Недарма кажуть: « У листопаді зима з осінню стрічається і залишається»

ФІЗХВИЛИНКА

1, 2 — дерева,
3, 4 — в лісі звірі,
5, 6 — пада лист,
7, 8 — птахи в лісі,
9, 10 — це сунички
підняли червоні личка.

  •  (Осінь) 

Осінь … Осінь … Лист жовтіє.

З неба чистий дощик сіє.

Червонясте, золотисте

Опадає з кленів листя.

Пожовтів зелений сад –

Вже почався листопад.

Дощик часто накрапає,

Нас гуляти не пускає.

(учитель) -  А зараз, діти, я запрошую вас до осіннього лісу. Подивимось, як приготувалися до зими звірята.

(виходить учень, Осінь, учень – їжачок, учениця – білочка)

Учень – Ходить осінь лісом і звірят питає …

Осінь   – Що ви поробляєте,

    Як про зиму дбаєте?

Учень    – Загойдалась гілка,

      Обізвалась білка..

Білка      – Я збираю шишки, жолуді, горішки.

Учень  – Обізвався їжачок …

Їжачок – У мене шубка з гілочок,

    Я носив суниці, грушки й печериці.

Білка   – В мене хатка гарна, тиха,

   Повно в ній шишок, горіхів.

   Взимку добре буду жити,

   Не страшний мороз нам, діти!

Учень.  – Рада Осінь!

Осінь  – Добре звірята про їжу взимку подбали!

Учитель  - А чи знаєте ви, які звірі готуються до зими?

1 – уч. Ведмідь, їжак і борсук – запасають жир і на зиму впадають у сплячку.. під час зимової сплячки серце цих тварин бється повільно і мляво, дихання ледь помітне, температура тіла знижується. Організм живиться за рахунок жиру, який накопичився восени. Засинають змії, ящірки, хомяки,  ховрахи.

2 – уч. Білочка міняє руду шубку на сіру – теплішу, м’якішу, пухнастішу. У своєму затишному дуплі вона ховає на зиму горіхи, жолуді, шишки, сушить гриби.

А у зайчика на зиму хутро стає густішим і світлішим. Взимку він їсть кору і гілки дерев та кущів. У нього нема постійного житла. Його ноги рятують від ворога.

3 – уч. Лисичка і вовк сподіваються на свої ноги, які їх годують і рятують. Вони є запеклими ворогами зайців, мишей. Ці звірі є їхньою їжею.

Учитель – Про те, як інші тварини готуються до зими, ви дізнаєтеся із свого підручника с. 45 – 49.

  •  Осінь – пора великих трудових справ. Багато роботи доводиться виконувати людям на полях, городах, садах, у парках і скверах.
  •  Чи доводилося вам допомагати дорослим їх збирати?
  •  Що найбільше вам сподобалось робити?
  •  Послухайте легенду про осінь.

За народним переказом, Осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все своє багатство. Я віддам все своє золото, будь щедрою і люди любитимуть тебе».

  •  Чи виконує Осінь накази Сонця?
  •  Тож давайте на останні подякуємо Осені за її дари, проводимо її і розкажемо ті вірші і загадки, які ви підготували самостійно.

4. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися?

- Чому настала осінь?

- Яку тепер пору року будемо зустрічати?

Дякую дітям, які брали активну участь на нашому уроці і перетворили його на справжнє свято. І яка б пора року не була в природі – осінь чи весна, зима чи літо, -  я бажаю, щоб у вашім серці завжди панувала весна!

Вірші (додаток)

Листопад

Листя з лип і беріз осипається,

За стебло верболіз зачіпається.

Стали трави, стежки золотистими,

А тоненькі гілки – та й безлистими.

А як буде весні путь простелено,

Знов на тому гіллі стане зелено.

Осінь

Висне небо синє,

Синє, та не те,

Світить, та не гріє

Сонце золоте.

Чистим стало поле

Од серпа й коси,

Ніде приліпиться

Крапельці роси.

Темная діброва

Стихла і мовчить,

Листя пожовтіле

З дерева летить.

Хоч би де замріла

Квіточка одна;

Тільки й червоніє

Що й горобина.

Здалеку під небом,

в вирій летючи,

голосно курличуть

журавлів ключі.

Кленові листочки

Осінь, осінь … Лист жовтіє,

З неба часом дощик сіє.

Червонясте, золотисте

Опадає з кленів листя.

Діти ті листки збирають,

У книжки їх закладають,

наче човники, рікою

їх пускають за водою.

З них плетуть вінки барвисті –

Червонясті, золотисті.

Золоті квітки

Вишиває осінь на канві зеленій

Золоті квітки.

Квіти доживають, і з дерев спадають

Жовті нагідки.

Яблука і груші падають на землю,

Боки, спини бють.

Люди їх збирають, у мішки ховають,

Кури їх клюють.

Бавляться дітками, бавляться квітками,

Моляться батьки.

Вишиває осінь на канві зеленій

Золоті квітки.

Жоржини

Уже і вересню кінець,

Настали дні холодні.

До нас, я чула, морозець

Прийде вночі сьогодні.

Впаде на луки, на гаї,

Повісить лист на вишні …

Погасить сонечка мої –

В саду жоржини пишні.

Та я морозцеві тому

Не дам жоржин стоптати:

На руки ніжно їх візьму

І понесу до хати!

Осінній листочок

Листя падає до долу,

Засинає гай і поле.

На вербі один листочок.

До зими один деньочок.

Осінь

Осінню дмухнуло –

Висохли квіточки.

Хмуро, безпритуло

Глянули садочки.

Жовкне і травиця,

Така її доля.

Хіба зелениться

Хлібець серед поля.

Швидко погнав води

Струмок бистрохвилий.

Пташки від негоди

Подалися в вирій.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21037. Исследование электрической дуги постоянного тока 134.5 KB
  Целью работы является исследование неподвижной дуги постоянного тока определение вольтамперной характеристики дуги между электродами выполненными из различных материалов исследование влияния длины дуги и шунтирующего сопротивления на характеристики дуги. Одной из основных характеристик дуги является ее вольтамперная характеристика зависимость напряжения на дуге от тока дуги. С ростом тока дуги вследствие разогрева дугового столба ее сопротивление уменьшается быстрее нежели растет ток.
21038. Исследование герконовых реле 552 KB
  Общие положения Отечественной промышленностью выпускаются одно и многоконтактные реле на замыкание размыкание и переключение преимущественно расположением герконов внутри катушки управления и с внешним магнитопроводом [12]. Для реле с одним замыкающим герконом рис.2 описывается выражением 1 и 2 и их соотношением определяются процессы срабатывания и возврата геркона где С приведенная жесткость контактных сердечников КС геркона; δн и δ начальное и текущее значения немагнитного зазора между КС; F магнитодвижущая сила МДС...
21039. ИССЛЕДОВАНИЕ АВТОМАТОВ 76 KB
  Краткие сведения об автоматах Автоматы это аппараты предназначенные для нечастых включений и отключений электрических цепей по команде оператора и автоматического отключения цепей при ненормальных режимах в них. Автоматы изготовляются на номинальные токи до 6000 А а отдельные серии до 2030 кА на номинальные напряжения до 660 В переменного тока и до 440 В постоянного тока. В зависимости от требовании к времени срабатывания и от назначения автоматы подразделяются на: 1 Небыстродействующие постоянного и переменного тока время...
21040. Исследование электромагнитных контакторов 67 KB
  Электромагнитный контактор представляет собой электромагнит постоянного или переменного тока по обмотке которого протекает ток. В качестве приводных электромагнитов постоянного тока обычно применяются клапанные Побразные электромагниты с внешним качающимся якорем рис. Кроме того необходимо иметь гибкое соединение для подвода тока к подвижному контакту. Исполнение дугогасительных систем контакторов зависит от рода и уровня тока коммутируемой цепи.
21041. Исследование герконовых реле 178.5 KB
  Ульянова Электротехнический факультет Кафедра электрических и электронных аппаратов ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА №64 Исследование герконовых реле Выполнили студенты группы ЭТ2103: Кузнецов А. Лабораторная работа №64 Исследование герконовых реле Цель работы: изучение конструкций герконов и реле на их основе исследование параметров реле и геркона. Отечественной промышленностью выпускаются одно и многоконтактные реле на замыкание размыкание и переключение преимущественно с расположением герконов внутри катушки управления и с внешним...
21042. Виртуальные машины 207.5 KB
  Опять же необходимо указать имя и место сохранения создаваемого диска. Поэтому сразу выберите место для сохранения с учетом достаточности свободного пространства на реальном разделе жесткого диска. Отмечу некоторые особенности: к системе можно подключить три жестких диска. Напоследок рассмотрим процедуру создания нового виртуального жесткого диска.
21043. УСТАНОВКА ВИРТУАЛЬНОЙ МАШИНЫ и ОС WINDOWS XP 763 KB
  Представьте как это удобно если вы хотите разрешить виртуальной машине полный доступ к вашим файлам на реальной машине. При выборе этого пункта создается лишь файл виртуальной машины без дефолтного железа после чего открывается окно настройки и на образ навешиваются и настраиваются дополнительные виртуальные комплектующие сетевые адаптеры образа дисков и прочее. Нажмите кнопку Next На третьем экране нам предлагают ввести имя нашей виртуальной машины и место где мы ее разместим на физическом диске компьютера.
21044. Работа с файлами и дисками в ОС Windows XP 161.46 KB
  В 32битной ОС Windows XP в виде командной оболочки методом эмуляции реализован режим MSDOS позволяющий выполнять все указанные выше действия по работе с файлами и дисками. Подготовка к выполнению лабораторной работы К числу основных команд и служебных утилит используемых при работе с файлами дисками и томами в ОС Windows XP посредством командной оболочки относятся: Assoc Attrib Cacls Cd Chdir Chkdsk Chkntfs Comp Compact Convert Copy Date Del Dir Diskcomp Diskcopy Erase Fc Find Findstr Format Label Md Mkdir Move...
21045. Патофизиология гемостаза 37.5 KB
  Этиология патогенез и патогенетическая терапия наследственной и приобретенной патологии сосудистотромбоцитарного гемостаза. Этиология патогенез и патогенетическая терапия вторичных нарушений коагуляционного гемостаза. Функции системы гемостаза: В норме поддержание жидкого состояния крови При патологии повышение свертываемости крови Патология гемостаза делится на 2 группы: гиперкоагуляция гипокоагуляция МЕХАНИЗМЫ ГЕМОСТАЗА а тромбоцитарнососудистый б коагуляционный Оба механизма включаются одновременно.