78589

Тварини взимку. Як зимують птахи?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати уявлення про світ птахів; вчити дітей здійснювати проектну діяльність на основі колективно вироблених завдань; розвивати творчий підхід до розв’язання поставленої проблеми усне мовлення громадську та соціальну компетентності; виховувати любов до птахів прагнення не тільки спостерігати...

Украинкский

2015-02-08

121 KB

6 чел.

Клас  2

Предмет: природознавство

Тема.   Тварини взимку. Як зимують птахи.

Мета:  формувати уявлення про світ птахів; вчити дітей здійснювати проектну діяльність на основі колективно вироблених завдань; розвивати творчий підхід до розв’язання поставленої проблеми, усне мовлення, громадську та соціальну компетентності; виховувати любов до птахів, прагнення не тільки спостерігати і милуватися їх красою, а ще й турбуватись і охороняти їх.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій, мультимедійної  презентації, виставки книжок, малюнків дітей

Обладнання: мультимедійний проектор, виставка книжок, малюнків.

Хід уроку

І. Організація класу.

Доброго ранку, сонечко ясне,

Доброго ранку, небо прекрасне,

Доброго ранку, дерева, пташата,

Людям усім і звірятам.

  1.  Актуалізація опорних знань учнів
  2.  Загадка

Ой, що це за пора,

Що кличе Мороза?

Морозить лиця, щипає носа,

Холодними вітрами дує,

І Іа річках з льоду мости будує? ( Зима)

  1.  Слайд 1 «Зимовий пейзаж» (рефлексія-діапог).

Вчитель. Що зима робить?

Учні. Землю снігом укриває.

Вчитель. А чому так буває?

Учні. Сонце його не нагріває.

Вчитель. А що заснуло поневолі?

Учні. Річка і дерева голі.

Вчитель. А хто на дереві сидить?

Учні. Дятел дзьобом стукотить.

Вчитель. Чого не вистачає на картині з перелічених ознак зими?(Дятла, птахів).

Отже, мова на уроці буде йти про птахів.

  1.  Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні поглибимо знання про зимуючих птахів, дізнаємось чому птахи відлітають у теплі краї та як ми можемо допомогти їм узимку.

  1.  Робота над новим матеріалом

1. Розгляд малюнків «Птахи», які принесли діти.

  •  Ви принесли дуже гарні малюнки. З них видно, що ви любите природу, вмієте бачити її.
  •  Як ви гадаєте, чи всі птахи залишаються зимувати у нас?
  •  Як називаються птахи, що відлітають на зиму в теплі краї?
  •  Назвіть, яких перелітних птахів ви знаєте?
  •  Послухайте вірш «В теплі краї» (читає учень) і запа-м'ятайте назви тих птахів, яких ви не назвали? (Слайд 2 «Перелітні птахи»)

В теплі подались краї

Гуси, чаплі, солов'ї,

Журавель, зозуля, шпак,

Трясогузка, стриж і грак,

З ними жайвір польовий,

Вивільга, деркач прудкий,

Конопляночка-співачка,

Лебідь, ластівка і качка.

І.Величко

  •  Як називають птахів, що залишаються зимувати у нас?
  •  Яких ви знаєте осілих птахів?
  •  Послухайте вірш «У зимовий час» і перевірте чи всіх зимуючих птахів ви назвали? (Слайд 3 «Осілі птахи»)

У скрутний зимовий час

Залишаються у нас

Дятел, ворон, горобець,

Галка, щиглик і норець,

І сорока-білобока

Ще й синички жовтогруда.

Серед розсипу снігів

Чути їхній мужній спів.

І. Величко

  •  Хто з вас знає вірші про зимуючих птахів?

«Горобчики»

В зимові дні на стовпчиках, На вітах, на дахах

Сидять малі горобчики

У сірих піджачках.

Сидіти б їм під стріхами, Чекати б їм тепла,

Та жаль, що всюди віхола Поживу замела.

Сніги, мов білі килими,

І долі ні зерна.

Я хліба накришила їм, Посипала пшона,

Горобчики наїлися

І, наче у теплінь,

Всі радо розлетілися, Цвірінь-цвірінь-цвірінь.

Г.Бойко

«Сорока»

Довгохвоста, білобока,

На тину сидить сорока,

Поглядає до воріт –

Рибку там смакує кіт.

До голівки вже доїв!

  •  Хоч би це мені лишив!
  •  Пурх Сорока із тинка,
  •  За голівку й до садка!

К.Перелісна

«Дятлова кузня»

В дятловій кузні гаряча пора,

Дятлова кузня стоїть край двора,

Дятел невтомно працює щодня,

Така роботяща у нього рідня.

Вчився він змалку так працювати.

Щоб шкідників з-під кори добувать.

М.Сингаївський

  •  Хто знає загадки про птахів?

Вірно людям я служу

їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

У блакитнім піджачку,

В рожевій сорочечці

По зимовому садку

Гуляють, як гості. (Снігурі)

Хто в саду нашім літає

І комашок поїдає.

Жовті грудки, темна спинка,

Мала й веселая пташинка. (Синичка)

  1.  Робота в групах.

Складіть і прочитайте прислів’я про птахів, поясніть як ви їх розумієте.

Де багато пташок - морозу не бувати

Зозуля стала кувати горобець багатий

Восени і там немає комашок.

Ранні пташки росу п’ють, стільки пісеньок.

Скільки пташок — а пізні сльози ллють.

  1.  Створення проблемної ситуації.
  •  Чому не всі птахи зимують у рідному- краю?
  •  Що для них страшніше голод чи холод?

V. Засвоєння нових знань.

  1.  Читання учнями тексту  «Як зимують птахи»
  •  Які птахи прилітають до нас з далекої півночі? (Чечітки, снігурі, омелюхи, шишкарі).
  1.  Повідомлення орнітологів
  •  У нас працює група орнітологів. Вони підготували цікаву наукову інформацію про птахів.

1) Шишкарі - темно-червоні птахи з темними крилами. Довжина тіла 14- 20 см. Маса тіла 30-55см. Дзьоб у них великий. Верхня частина його загнута вниз, а нижня - вгору. Вони виводять своїх пташенят взимку. їдять насіння ялинових або соснових шишок, які достигають наприкінці року. Ці птахи прилітають до нас з півночі, бо зима у нас тепліша порівняно з їхньою. (Слайд 4 «Шишкарі»)

2) Омелюхи - горобцеподібні. Довжина тіла 15-18см., а маса 50-60 см. Дзьоб широкий, трохи загнутий донизу. На голові невеликий чубок. Бурувато-сірого кольору. На крилах поперечні біло-жовті смуги. Живляться плодами омели, горобини. У гніздечку 3-7 яєць. Самка насиджує 14 діб. Це також північні гості. (Слайд 5 «Омелюхи»)

  1.  Вікторина про птахів.
  •  Коли відзначається День птахів? ( 1 квітня).
  •  Який найбільший птах в Україні? (Лебідь).
  •  Який птах є символом миру? (Голуб).
  •  Який птах є символом мудрості? (Сова).
  •  Якій пташці поставлено пам’ятник в американському м. Бостоні? (Горобцеві. Гак люди віддячили птахам, які врятували їхні поля та сади від шкідливої гусені).
  •  Які птахи нашого краю занесені до Червоної книги України? (Лебідь, сіра качка, чорний лелека, журавель сірий, пугач звичайний, шпак рожевий) (Слайд 6 «Птахи Червона книги України»)

До Червоної книги України занесено 66 видів птахів. За останні 350 років на землі зникло 150 видів птахів. Це хвилює усіх людей. А чи хвилює це вас?

  1.  Фізкультхвилинка.

Ось стрибають на морозі     стрибки

Три ворони по дорозі.

Кар, кар, кар, кар. легкий біг, змахи руками

За скоринкою погнались,     стрибки

На все горло розкричались:

Кар, кар, кар, кар. легкий біг, змахи руками

Повернулись додому,           сідають на місце

Заховалися у ньому.             закривають обличчя руками

Вчитель. Птахи - наші вірні помічники, захисники лісів, садів, полів. їх можна побачити і почути скрізь, бо вони частина природи, без них її краса не була б неповторною. Тому їх треба берегти і охороняти, піклуватися і допомагати у скрутні часи.

  1.  Робота в парах. Гра «Роздай корм птахам».

На малюнку намальовані птахи (синичка, шишкар, горобець, омелюх) і пташина їжа (ялинові шишки, плоди горобини, кусок сальця, насіння зернят).

З’єднати малюнки птахів з їхньою їжею.

  1.  Робота в групах.

Розв’яжіть кросворд, відгадавши загадки, і прочитайте слово, яке вказує на основну причину відльоту птахів в теплі краї.

1

2

3

4

5

  1.  Заспівали, задзвеніли, мов заграли Кобзарі,

Прилетіла ціла зграя жовтогрудих...(Снігурів).

  1.  Хоч сам ростом невеличкий, але гарно співає (Соловей).
  2.  Пташка, що ліпить свої гнізда на будівлях, схожі на кошики (Ластівка).
  3.  Бідовий хлопчина в сірій сорочині

По дворах стрибає, крихти збирає (Горобець).

  1.  Вірно людям я служу,

Шапочку червону маю.

Дзьобом гострим і міцним

Шкідників добуваю (Дятел).

  •  Яка головна причина відльоту птахів у теплі краї?
  •  Які птахи із слів-відгадок залишаються зимувати?
  •  Чому птахів називають пернатими друзями?
  •  Що ви можете зробити, щоб допомогти зимуючим птахам перезимувати зиму?
  1.  Творчо-емоційна гра.
  2.  Якщо ви любите птахів – підніміть руки вгору.
  3.  Якщо не руйнуєте пташиних гнізд – похитайте головою вліво, вправо.
  4.   Якщо ви заготовляєте корм для зимуючих птахів – нахиліть голову вперед.
  5.   Якщо ви підгодовуєте птахів взимку – похлопайте в долоні.
  6.   Якщо ви переймаєтесь, коли бачите зруйноване гніздо чи поранену пташку – покладіть руку на серце.
  7.   Якщо ви радієте, побачивши птаха або почувши його спів – посміхніться один одному.
  8.   Якщо ви вважаєте, що «Птахи – наші друзі» - станьте в коло і візьміться за руки.
  9.  Завдання для проектної діяльності
  •  Поспостерігай, які птахи залишилися зимувати біля твого дому.
  •  Дізнайся у дорослих (чи з книжок), чим живляться ці птахи взимку.
  •  З’ясуй, чим не можна годувати птахів.
  •  Збери потрібний корм.
  •  3 допомогою дорослих або самостійно зроби годівничку.
  •  Підкладай у годівничку щоденно корм і спостерігай, як поводять себе птахи.

VI. Підсумок уроку.

  •  Що запам'ятали цікаве?
  •  Який висновок для себе зробили?

VII. Домашнє завдання.

Зробити годівничку. Підібрати загадки, прислів’я, приказки, народні прикмети.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25185. Основні засади ФІ Гегеля та Канта 34.5 KB
  Історія людства в своїй цілісності стає об'єктом теоретичної реконструкції та аналізу в творчості Канта а своє логічне завершення ці пошуки знаходять в філософії історії Геґеля. Найхарактернішою ознакою німецької класичної філософії є визнання субстанційності історії. Продовжуючи просвітницьку традицію Кант та Геґель постулювали як засадничу основу історичного процесу розум раціональне впорядкування історії. ФІ на відміну від емпіричних описових досліджень історії має представити всесвітню історію як систему€...
25186. Методи теоретичного пізнання 30 KB
  Теоретичне пізнання це пізнання яке ґрунтується на споглядальному відношенні до дійсності тобто має чисто інтелектуальний характер. До загальних методів теоретичного пізнання відносять аналіз та синтез. Третім загальнонауковим методом теоретичного пізнання є ідеалізація.
25188. М.Шелер. Положення людини в космосі 30.5 KB
  Положення людини в космосі М. Причини: відсутність єдиної ідеї людини спеціальні науки психологія соціологія біологія і ін. зосереджуючись на окремих проявах людської життєдіяльності скоріше приховують сутність людини ніж розкривають. Двозначність поняття людини: 1.
25189. Сутність матеріалістичного розуміння історії 28 KB
  зору його внутрішньої структури; з т. зору процесу в якому задіяний: його історичних складових і звязків; з т. зору закономірностей його розвитку переходу одного його історичного стану в інший.
25190. Р.Рорті про походження ы засади теорії пізнання (Філософія і дзеркало природи) 37.5 KB
  Оба эти допущения по Рорти вовсе не являются неизбежными для философии; при этом первое из них берет своё начало ещё в античности прежде всего в платонизме а второе представляет собой специфический продукт философии Нового времени начиная с Декарта. Соответственно отказ от этого допущения позволяет Рорти деконструировать образ Зеркала Природы а это в свою очередь ведет к опровержению исходного взгляда на философию как на гарант добывания человеком объективной истины о себе и мире. Эпистемология теория познания с точки...
25191. Громадянське суспільство і держава 25.5 KB
  В основі ідеї громадянського суспільства лежить проблема відносин людини з політичною владою суспільства з державою. Вона є похідною від громадянського суспільства і її призначення полягає в тому щоб слугувати йому. Від ступеня розвиненості громадянського суспільства залежить ступінь демократизму держави. Етатизм навпаки всіляко перебільшує роль держави в житті суспільства.
25192. Філософське вчення Г. Сковороди 27.5 KB
  Сковорода 1722 1794 був всебічно освіченою для свого часу людиною досконало знав стародавні та нові європейські мови старогрецьку філософію і літературу. Сковорода стверджував що природа є безкінечна кількість світів . Сковорода пов'язував цю думку з концепцією двох натур двох природ лат. Сковорода намагався подолати дуалізм вчення про дві натури та знайти єдине начало€.
25193. Головні пункти критики спекулятивної диалектики з боку сучасників Гегеля (Шеллінг, Шопенгауер, Фейєрбах, Кіркегор) 29.5 KB
  Головні пункти критики спекулятивної диалектики з боку сучасників Гегеля Шеллінг Шопенгауер Фейєрбах Кіркегор. Фейєрбах: учень Гегеля незадоволений абстрактністю спекулятивної системи діалектикою €œчужістю€ системи конкретному людському індивідові. з гегелевською ідеєю абсолютного духа – €œвідстороненої€ сили Кіркегор: субєктивна екзистенціальна діалектика Кіркегора виростає як протиставлення системі Гегеля де людина підвладна анонімному принципу історичного розвитку втрачає свою індивідуальність. Критикував Гегеля також за...