78592

Зовнішня будова рослин. Рослини - живі організми. Рослини - джерело поживних речовин і кисню на Землі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Поглибити поняття органів рослин; сформувати уявлення про значення кожного органу (кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням) для рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи рослин, називати їх; розвиток пізнавальних інтересів учнів...

Украинкский

2015-02-08

97.5 KB

0 чел.

Урок – прес-конференція

Природознавство

3 клас

Зовнішня будова рослин.                                      Рослини - живі організми.                              Рослини - джерело поживних речовин і кисню на Землі.

Вчитель                                                                                         початкових класів                                                                                Пахалюк О.О.

ПІДГОТОВЧА РОБОТА

Питання для вивчення.

  1.  Будова рослин.
  2.  За якими ознаками рослини належать до живої природи?
  3.  Дослідження. Рослини - живі організми.
  4.  Чим живляться і дихають рослини.
  5.  Як ви дбаєте про рослин.
  6.  Цікава інформація про рослин:

а) найдовше коріння;

б) найбільша рослина;

в) найбільше листя;

г) найбільші овочі та фрукти.

  1.  Прогнози синоптика. Спостереження. Які умови потрібні для життя рослин?
  2.  Замітка до класного куточка.

Кожен учень за бажанням обирає собі запитання і після цього треба підготувати  на нього відповідь. Таким чином, визначився фах майбутніх учасників прес-конференції: вчений, науковець, еколог, синоптик, працівник "Довідкового бюро", журналіст. Протягом тижня діти підшукували для виступів необхідний матеріал, за потреби консультувалися з вчителем і з батьками.

Тема. Зовнішня будова рослин. Рослини - живі організми. Рослини - джерело поживних речовин і кисню на Землі.

Мета. Поглибити поняття органів рослин; сформувати уявлення про значення кожного органу (кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням) для рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи рослин, називати їх; розвиток пізнавальних інтересів учнів, вдосконалення навичок самостійної роботи з додатковою літературою; виховувати моральну відповідальність за збереження рослинного світу.

Обладнання. Таблиці "Органи рослин", ілюстрації рослин, гербарні папки, таблиця-схема "Умови для життя рослин", плакат із правилами індивідуальної поведінки в природі, ребуси, 2 гілочки однієї рослини, 1 склянка води, 1 склянка води підфарбована синькою.

                                     ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Повідомлення теми уроку

  •  Сьогодні ми з вами проведемо урок у формі рольової гри "Прес-конференція". На нашій прес-конференції за темою "Зовнішня будова рослин. Рослини - живі організми. Рослини - джерело поживних речовин і кисню на Землі" присутні: вчені (1 група), науковці (2 група), екологи (3 група), синоптики (4 група), працівники "Довідкового бюро", журналісти.
  •  Я гратиму роль керівника прес-конференції.

ІІ. Вивчення нового матеріалу у формі прес-конференції

1. Хвилинка спостережень. Прогнози синоптиків. Вправа  «Мікрофон»

  •  Яка зараз пора року?
  •  Який місяць?
  •  Що можна сказати про стан неба?
  •  Чи є на дворі вітер?
  •  Яка температура повітря? Опади.
  •  Що відбувається з листям на деревах і кущах?
  •  Для чого обкопують дерева? Підсумок.

Вчитель.

  •  До нашої редакції надійшов лист з проханням дати назву рослинам.

(Показ ілюстрацій: ромашка, огірок, слива, каштан, бузок, помідор, береза, яблуня, дуб,

тюльпан, морква).

  1.  Вчитель. «Мозковий штурм»   
  •  Сьогодні ми дізнаємось, що спільного між цими рослинами і про їх значення для життя на Землі.

Журналіст. Що спільного у всіх рослин?

Вчитель.

  •  Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.
  •  Зараз давайте послухаємо наших вчених.                                  Вправа  «Акваріум»

Вчений 1.

  •  Корінь рослини. Він знаходиться у ґрунті. За допомогою кореня рослина закріплюється і живиться поживними речовинами.

Вчений 2.

  •  Стебло. На ньому є листки, квіти, плоди. Вони знаходяться над поверхнею ґрунту. По стеблу поживні речовини рухаються до листків, квітів, плодів. Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути зеленого або коричневого кольору.

Вчений 3.

  •  Листки найчастіше бувають зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі, чи зазубрені.

Вчений 4.

  •  Квітка. У кожної рослини вона різна за величиною, формою і кольором. За допомогою кольору квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх. Запилена квітка перетворюється на плід.

Вчений 5.

  •  Плоди також бувають різні за кольором і виглядом. Горіхи, яблука, груші - це плоди. За допомогою насіння з плодів рослини розмножуються.

Вчитель.

  •  Отже можна зробити такий висновок: органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою, формою, розміщенням у просторі, кольором, розміром.

3. Перегляд і порівняння рослин – ілюстрації, таблиці, гербарій.

  1.  Журналіст.
  •  За якими ознаками рослини належать до живої природи?

Вчений б.

  •  Спостерігаючи за рослинами, ми помітили, що вони ростуть, змінюється їх зовнішній вигляд, вони по своєму рухаються: корені ростуть і розгалужуються в ґрунті, листки і квіти повертаються до сонця, насіння розлітається в різні місця. Через деякий час рослина відмирає. За всіма цими ознаками рослини належать до живої природи.
    1.  Журналіст.
  •  Доведіть що рослина - частина живої природи.

Науковець 1.

  •  Я стверджую, що рослини - живі організми. Кожний орган має якесь значення, виконує певну функцію. Від кореня по стеблу рухається вода з поживними речовинами. Проведемо дослід і переконаємося в цьому. Я взяла дві голочки однієї рослини. Одну поставила у підфарбовану синькою водою, а другу - у чисту воду. Зараз ми розріжемо гілочки навпіл.
  •  Отже, можна зробити висновок: рослина вбирає не тільки воду, а й поживні речовини.
  1.  Журналіст.
  •  Доведіть, що рослини живляться не тільки речовинами, що є у ґрунті, вони самі утворюють поживні речовини.

Науковець 2.

  •  Розгляньте схему дерева. У листках рослин утворюється цукор і крохмаль. Ці поживні речовини утворюються з води і вуглекислого газу. Вода до листків надходить від кореня, а вуглекислий газ з повітря. Під дією сонячної енергії утворюється цукор і крохмаль.

Науковець 3.

  •  Частину цукру і крохмалю рослини використовують для росту, а невикористану частину поживних речовин накопичують у коренях, стеблах, листках і плодах.

Науковець 4.

  •  Вдень на світлі в листках рослин утворюється кисень, який виділяється у повітря. А кисень, як відомо, газ, яким дихає все живе на Землі.

Журналіст.

  •  Чи дихають самі рослини?

Науковець 5.

  •  Так, рослини дихають всіма органами вдень і вночі. Під час дихання вночі вбирають із повітря кисень, а виділяють вуглекислий газ.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Журналіст.

                                сонце

 температура                        Рослини                               повітря

          (тепло)

       

                                  ґрунт                                     вода

Рослини

Що вживають у їжу

Корінь

Стебло

Листя

Квіти

Плоди

1 Кріп

+

+

+

+

2 Картопля

+

3 Петрушка

+

+

+

4 Суниця

+

5 Шипшина

+

- Які  умови потрібні для життя рослин?

7.  Робота з таблицею

  1.  Журналіст.
  •  Як ви розумієте вислів "Охороняти рослини - зберігати життя на Землі"? Еколог 1.
  •  Кожний зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього нема життя. Не топчи, не зривай їх даремно!

Еколог 2.

  •  Найкрасивіша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!

Еколог 3.

  •  Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити - роки. Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев, кущів. Дбайливо заготовляй лікарські рослини.

Еколог 4.

  •  Рана на рослині - рана на живому. Якщо ти назбираєш букет лісових дзвіночків, шипшини, знай, скільки гілочок у букеті - на стількох рослинах залишилась рана. І всі вони довго хворітимуть, а багато й загине.
    1.  Інформація "Довідкового бюро".

Працівник 1.

  •  На околиці міста Бережани, в Тернопільській області, росте дуб, якому 600 років. Біля цього дуба зупинявся Богдан Хмельницький зі своїм військом.
  •  "Королівський дуб" у Данії живе на світі вже майже 2000 років. Працівник 2.
  •  Найдовше коріння виявлене у дикого фікуса з Південної Африки - 120 м..

ІV.  Підсумок. Оцінювання учнів

Робота з таблицею «Значення органів для рослин».

 

Назва

Істотні ознаки                 

Значення

Корінь              

 

Підземний орган

Забезпечує живлення.

Закріплює рослину в ґрунті

Стебло

З′єднує інші органи

з корінням

З′єднує інші органи з корінням.

Пересуває воду від кореня.

Піднімає листя до світла

Листки            

Кріпляться до стебла

Утворюють поживні речовини,

дихання. Накопичення води

Квітка           

Найгарніший орган. Запліднення

Утворює плоди

Плід із насінням

Утворюється з квітів

Розмноження

V. Домашнє завдання

-   Опрацювати статті підручника «Будова рослин», «Рослини — живі організми» (С. 107—110).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

56452. Типы уроков русского языка 68.5 KB
  Применительно к организации учебного процесса на уроках русского языка можно выделить следующие структурные компоненты: а организационный момент начало урока; б проверка письменных домашних заданий...