78595

Значення ґрунту в природі і для людей. Охорона ґрунту

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати уявлення про значення ґрунтів в природі та значення його для людей про шляхи забруднення і руйнування ґрунту про охорону і збереження ґрунту розвивати логічне мислення виховувати бережливе ставлення до природних багатств.

Украинкский

2015-02-08

3.69 MB

2 чел.

Я і Україна. Природознавство

3 клас

Тема: Значення ґрунту в природі і для людей. Охорона ґрунту.

Мета: формувати уявлення про значення ґрунтів в природі та значення його для людей,

           про шляхи забруднення і руйнування ґрунту, про охорону і збереження ґрунту,

           розвивати логічне мислення, виховувати бережливе ставлення до природних

           багатств.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійне обладнання, інтерактивна дошка, презентація, підручник,

                        зошит, зразки ґрунту, таблиці.

Хід уроку:

І. Організація класу.

Всі мерщій сідайте, діти.                                 (Слайд 1)

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно піднімати.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

(Робота з інтерактивною дошкою)

  •  Яка пора року зараз?
  •  Який місяць, число?
  •  Яка температура повітря була зранку? 
  •  Який стан неба?
  •  Які зміни відбулися в природі за

     останній тиждень?

                                                                                               ( Слайд 2)

ІІІ. Повторення пройденого матеріалу.

  1.  Перевірка домашнього завдання «Мозковий штурм».

-    Що таке ґрунт?

  •  Які досліди допомогли дізнатися про склад ґрунту? (з опорою на таблиці)
  •  Що таке мінеральні солі?
  •  Чим визначається родючість ґрунту?

  1.   Індивідуальна робота на картках.

( Перевірка індивідуальної роботи на картках )

ІV. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: В Україні багато родючих чорноземів. Чи треба турбуватися про їх збереження?

( Інтерактивна технологія навчання метод «Прес» )

1. Позиція: «Я вважаю, що...»

    2. Обґрунтування: «Тому що...»

    3. Наприклад: «Наприклад...»

    4. Висновок: «Отже, я вважаю...»              (Слайд 3)

 

   V. Мотивація навчальної діяльності і оголошення теми і мети уроку.

    Вчитель:

  •  Яке значення мають ґрунти для людини?
  •  Чому руйнуються ґрунти?
  •  Як треба їх охороняти?

Про це ми дізнаємось на уроці.

Навчимося берегти ґрунти, адже це народне багатство.

                                                                                       (Слайд 4)

VI. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: З давніх часів людство залежало від природи. Для людини було дуже важливо отримувати добрий урожай, а для цього необхідно було дізнатися, як ґрунти живлять рослини, від яких якостей ґрунту залежить майбутній урожай.

Ґрунти України надзвичайно родючі. За площею чорноземів Україна посідає перше місце в світі. Разом з тим значна частина ґрунтів вилучена з господарського використання через затоплення їх в результаті спорудження водосховищ й забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того значна частина ґрунтів виснажена внаслідок їхнього активного використання. Це особливо стосується чорноземів півдня України. Таким чином Україна дуже добре забезпечена земельними ресурсами, але вони потребують раціонального використання.

Робота за підручником. Ознайомлення зі статтею стор. 103 – 104 («Я і Україна» Т.М. Байбара, Н.М. Бібік, 2003 р.).

Визначення причин руйнування ґрунтів:

  •  зниження родючості; 
  •  стан вологості ґрунтів;
  •  «мертві» ґрунти;
  •  змивання ґрунтів;
  •  «чорні бурі»;

Як треба охороняти ґрунти?                 (Слайд 5)

VII. Первинне закріплення нового матеріалу.

Гра «Ромашка»:                                                               (Слайд 6)

  •  Як людина використовує ґрунт?
  •  Що сприяє зниженню родючості ґрунту?
  •  Що таке снігозатримання?
  •  Від чого засолюється ґрунт?
  •  Як люди зберігають ґрунт на пагорбах у балках?
  •  Як треба розумно використовувати ґрунти?

Фізкультхвилинка

VIII. Закріплення і осмислення вивченого матеріалу.

( Технологія кооперативного навчання )

  1.  Робота в зошиті (стор. 61, № 3, 4), робота у парах.
  2.  Робота у групах. Робота над прислів’ями.

Завдання: Склади прислів’я та поясни його значення ( деформоване речення ):

«Багато снігу — багато хліба»

«Весняний день рік годує»

«Землі кланяйся низько, до хліба будеш близько»

  1.  Гра «Кругообіг речовин», 2 команди; яка команда швидше привильно замкне коло.

   ( Робота з інтерактивною дошкою; Слайд 7)

                                                                                        

(Діти встановлюють відповідність і  аргументують її.)

                              ( Тварини → перегній → мінеральні солі → рослини )

ІХ. Підсумок уроку.

  •  Яке значення ґрунту для людини, для природи?
  •  Як треба охороняти ґрунти?

Х. Оцінювання знань.

ХІ. Домашнє завдання: стор. 103 -104 читати, відповідати на запитання, проводити спостереження за станом ґрунту.

Деференційоване завдання: чому не можна спалювати сухе листя і траву у садках, парках, на берегах річок?

Використані джерела:

  •  Т.М. Байбара, Н.М. Бібік «Я і Україна», підручник для 3 класу, Київ «Форум», 2003;

  •  Серія «Початкова школа. Мій конспект», «Я і Україна. Природознавство», Харків, « Видавнича група «Основа» », 2011;

  •  інтернет ресурси: www.ebk.net.ua.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84065. Органы и функции органов пищеварительной системы 42.71 KB
  Они располагаются на границах пищевода и желудка кардиалъный сфинктер желудка и двенадцатиперстной кишки пилорический сфинктер а также в месте перехода подвздошной кишки в слепую и вокруг анального отверстия. Внутренний листок брюшины покрывает большую часть органов пищеварительного канала: желудок и весь кишечник кроме прямой кишки. Эти влияния осуществляются биологически активными веществами образующимися в слизистой оболочке двенадцатиперстной кишки и желудка а также различными пищевыми веществами всосавшимися в кровь из...
84066. Регуляция процесса пищеварения 31.89 KB
  В системе пищеварения происходят три взаимосвязанных процесса секреция моторная функция и всасывания. Конечным результатом деятельности системы пищеварения являются поступления во внутреннюю среду организма питательных веществ воды витаминов электролитов и микроэлементов. Натощак в состоянии покоя органов пищеварения возникает периодическая их деятельность что проявляется сокращением желудка и кишок выделением небольшого количества желудочного сока желчи сока поджелудочной железы и кишечника.
84067. Особенности пищеварительной системы детей раннего возраста 24.75 KB
  Для детей первых месяцев жизни имеют определяющее значение питательные вещества которые поступают с молоком матери и перевариваются за счет веществ содержащихся в самом женском молоке. Всасывание пищевых ингредиентов у детей раннего возраста имеет свои особенности. Расщепление молочного сахара у детей происходит в кайме кишечного эпителия.
84068. Питание детей первого года жизни, грудное молоко как источник питательных и защитных веществ для ребенка 29.6 KB
  Идеальным питанием для ребенка в первые месяцы жизни является грудное молоко поскольку в нем содержатся все необходимые для развития и роста ребенка пищевые вещества. Именно грудное молоко – источник всех необходимых для роста и развития ребенка пищевых веществ: белков жиров углеводов витаминов и минералов. Кроме того грудное молоко является источником таких важных компонентов как ферменты иммуноглобулины гормоны что так же жизненно необходимо для гармоничного развития ребенка для его защиты от различных инфекционных заболеваний.
84069. Сердечнососудистая (циркуляторная) система (типы сосудов, круги кровообращения) 29.83 KB
  Кровь в них движется от сердца. Через тонкие стенки капилляров происходит обмен между кровью и тканями транскапиллярный обмен. Кровь в них движется от органов и тканей к сердцу. В капиллярах кровь отдает кислород и питательные вещества а от них получает продукты метаболизма в том числе и углекислый газ.
84070. Сердце, особенности строения сердца, обеспечивающие выполнение его функций 29.57 KB
  Левая и правая части сердца разделены сплошной перегородкой. В левой части сердца клапан двустворчатый в правой трехстворчатый. Клапаны сердца обеспечивают движение крови только в одном направлении: из предсердий в желудочки и из желудочков в артерии.
84071. Регуляция работы сердца 28.54 KB
  Работа сердца регулируется нервной системой в зависимости от воздействия внутренней и внешней среды: концентрации ионов калия и кальция гормона щитовидной железы состояния покоя или физической работы эмоционального напряжения. Нервная и гуморальная регуляция деятельности сердца согласует его работу с потребностями организма в каждый данный момент независимо от нашей воли. Гуморальная регуляция деятельности сердца осуществляется с помощью имеющихся в крупных сосудах специальных хеморецепторов которые возбуждаются под влиянием изменений...
84072. Особенности сердечнососудистой системы у детей младшего возраста 31.68 KB
  Сердце и сосуды у детей значительно отличаются от сердечнососудистой системы взрослых. Рост сердца у детей идет во всех направлениях но неравномерно т. У новорожденных и детей первых 05 2 лет жизни сердце расположено поперечно и более высоко.
84073. Репродуктивная система человека 30.41 KB
  Репродуктивная система комплекс органов и систем которые обеспечивают процесс оплодотворения способствуют воспроизводству человека. Мужская репродуктивная система система органов расположенных снаружи тела около таза которые принимают участие в процессе репродукции. Репродуктивная система женщины состоит из органов расположенных преимущественно внутри тела в тазовой области.