78838

Написання твору за репродукцією картини Івана Івановича Шишкіна «Зима»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Формувати навички планування, самоконтролю, самоаналізу. Удосконалювати навички каліграфічного грамотного письма. Допомагати учням розкривати їх здібності, формувати пізнавальну активність, розширювати її за рамками картини, поповнювати словниковий запас. Духовно збагачувати внутрішній світ учнів.

Украинкский

2015-02-10

152 KB

1 чел.

Урок розвитку зв’язного мовлення

Тема. Написання твору за репродукцією картини Івана Івановича Шишкіна"Зима"

Мета:

Вчити спостерігати, думати, аналізувати, розмірковувати та розвивати

вміння добирати влучні слова для передачі власної думки, почуття, враження. Ознайомити з творчою діяльністю 1.1. Шишкіна, зокрема з його, репродукцією картини "Зима".

Формувати навички планування, самоконтролю, самоаналізу. Удосконалювати навички каліграфічного грамотного письма. Допомагати учням розкривати їх здібності, формувати пізнавальну активність, розширювати її за рамками картини, поповнювати словниковий запас. Духовно збагачувати внутрішній світ учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання:

Репродукції картини І.Шишкіна, комп’ютер, фото слайди, диск з творами Л.Вівальді та П.Чайковського, пам'ятки аналізу художнього полотна (28 штук)

Картки із завданнями, дитяча література на тему "Зима", дитячі малюнки, аплікації, діафільм "Ліс взимку", малюнки сосен, портрет І.Шишкіна, фотоальбом "Пори року"

ХІД УРОКУ.

1.Організаційна частина уроку.

Фонематична хвилина

Чистомовки:

- Ру, -ру,-ру - чимдуж у ліс в сніжну пору;

-ри-ри-ри - ох, повалені соснові стовбури,

-рі-рі-рі - зустрінемо сонечко угорі, а може червоногруді снігурі,

-рі-рі-рі- мороз сердитий надворі,

-ра-ра-ра- які зимові чари, серце завмира,

-рить-рить-рить - снігову таємницю треба розкрить.

2.Постановка теми і мети уроку.

Ваша праця повинна сподобитись не тільки вам, але й чарівниці -зимі.

Будемо старатися, щоб в повній красі зробити опис репродукції картини І.Шишкіна "Зима".Вирушаємо до зимового лісу.

3.Повторення вивченого.

Каліграфічна хвилинка.

Не тільки активним, а й уважним будьте, каліграфії не забудьте.

Зима гуляє, сніг - сніжок свище, сичить, с-с-с-с, все холодом свище і все з букви "ес " -починається!

Давайте Зиму потішимо, згадайте віршики, скоромовки, у яких слова починаються на букву "ес".

Гра "Мікрофон"

Я вам допоможу згадати:

"Сіло сонце на сосну

Сонно мовило засну Словникова робота

Сосни сонечко гойдали Сон це, Сонце

Сосни сонечко благали (види синонімів)

  Сонце, сонечко не треба

  Стане сумно нам без тебе.

А тепер прошу згадати вірші, щоб всі-всі слова починалися на цю букву.

А) Струмує сутінь синювата,

Співає соло студенець.

Сідає спиха сонце спати

Співа сумні слова співець.

б) Січуться, сіються сніжинки

        Сердито снігом слід скрипить

        Сховав сніжок ставки, стежинки,

        Сумна сова сама сидить.

-Дякую діти. "Молодці" - пізніше ще продовжимо нашу віршову гру "Ес". Допитливими,цікавими будьте, не споглядайте байдуже.

-Загадка

Я падаю на ваші хати,

Я білий, білий, волохатий,

Я прилипаю вам до ніг,

Я називаюсь рросто...(сніг)

-Гра - змагання "Сніжок"(учні загадують загадки про сніг)

-Гра "Жолудь" (допомогти дикому кабанові назбирати жолудів, тільки ті, де написані слова -родичі.

-Як їх розпізнати?

(Сніг, сніжинка, засніжено, сніговиця, підсніжник, сніжок, сніговище...)

4. Робота над матеріалом уроку.

  1.  Постановка теми і мети уроку.
  2.  Ознайомлення з художником і його творами.

    І.Шишкін - видатний художник.Він дуже любив природу і багато картин писав про ліс. Може і серед вас є майбутні художники. Бажаючих, я знаю багато, саме вони сьогодні допомагатимуть мені розповідати про чудового живописця Івана Івановича Шишкіна.

План розповіді.

1.І.І. Шишкін - творець природи.

  1.  Біографічні дані.

   3.Розповіді про репродукції картин художника (зміст, ідея)

 Іван Іванович Шишкін

(25.01.1832 м.Єлабуга Татарська А.Р.- 20.03.1898 М.Петербург) Іван Іванович -живописець, графік, з 1873р.- професор, з 1893 р. член Петербургської А.М., засновник Товариства передвижників.

А народився на Камі в багатій сім'ї. Його батько дуже любив природу і зумів передати свою любов синові. Ще в дитинстві Іванко зрозумів красу і велич природи.

В 1852 році він поступив у Московське училище живопису. В 1856 році закінчив його і зразу поступив в Петербурзьку академію мистецтв. За п'ять років одержав багато нагород, познайомився з багатьма художниками. Любив природу, дуже хотів зрозуміти її таємниці. Кожна його картина це краса природи і ні в одній нема повторення, в кожну вкладено велику любов, серце, душу. Любив він кожну пору року. В Третьяковській галереї знаходяться такі його картини:

"Лісові далі" ( 1884р.)

"Ранок в сосновому лісі" (1889р)

"Жито" (1878р)

"Сосновий бір" (1872р)

"Дощ в дубовому лісі" (1891р)

"Сосни освітлені сонцем" (1886р)

У нас в холі школи, які його репродукції?

"Дубовий гай" (1887р.)

"Корабельний гай"(1898р.)

"На півночі дикій" (1891р)

"Зима"

Показую картину "Жито" (диск, комп’ютер)

Учениця 1 (розповідає): Перед нами полишиться золоте поле жита. Достиглі колоски хиляться донизу, до землі. Шумлять сосни. Ластівки в повітрі. Кружляють і торкаються землі. Насуваються хмари. Буде-гроза.

Розгляд картини закінчується віршем:

" В коридорі золотім, золотії стіни (читає учениця)

 Золоте море жита всюди перед нами.

Учениця 2. (Опис р.к.): Показую репродукцію картини "Ранок в сосновому лісі". Розповідь  ( фотослайди) "Ліс взимку"

Учениця 3: Опис репродукції картини "На півночі дикій" (Знаходиться у Київському російському музеї мистецтв)

Вірш М.Лєрмонтова "Сосна"

Скоромовка про зиму. (Додаток -Скарбничка)

-Отже, якого кольору "Зима"

-Що таке колорит? (Характер взаємозв'язку усіх кольорових елементів витвору, його кольоровий стрій)

-А як пояснити слово підмальовок?

(Підмальовок - підготовча стадія роботи над картиною, яка виконується у техніці олійного многошарового живопису.

Підмальовник виконується тонким шаром і може бути однотонним, або багатобарвним.

-Я-хочу просити вас згадати про тінь, фон (слайди).

(Тінь - елемент світлотіні, найменш освітлені ділянки у натури та у зображенні.Тіні є власні які належать самому предмету) і падаючі (тіло відкидає на оточуючі предмети)

Фон- будь яке середовище, або площина, які знаходяться позаду зображуваного об'єкта)

-Не раз сьогодні звучало слово репродукція, прошу нагадати, що це?

Репродукція- відображення картини, її точне повторення у великій кількості екземплярів.їх виготовляють у друкарнях, Найголовніше відтворити фарби оригінала.

- Згадаємо, перш ніж складати опис, для кого художники пишуть картини?

(Для нас, глядачів)

Глядач - (за тлумачним словником) - той хто дивиться на що-небудь, спостерігає за чим - небудь.

            Справжнім глядачем стати непросто, Треба бачити красу на полотні, у житті, розуміти прекрасне у природі, вміти розповісти про відчуття, враження. Зрозуміти й оцінити працю художника ми зможемо лише тоді, коли розглядатимемо твори вдумливо, уважно, коли навчимося бачити те, що автор хотів передати. Бути таким глядачем, -це теж велике мистецтво.

 3.Пам'ятка (Лісовичка - знатака)

Розглядай картину спокійно, не поспішаючи.

Будь уважним, не відволікайся. Подумай над картиною про кого, про що в ній розповідається?

- Що б хотіли запитати художника, подумайте.

4.Розгляд репродукції картини "Зима" І.Шишкіна.

А) Декламування вірша О.Олеся

Зелені сосни цвітом зацвіли!

Розцвіли сієї ночі

І вже сиплють цвіт

Все в квітах! Під ними гнуться квіти до землі.

Вся земля в сріблястім цвіті,

Як душа моя.

б) Музика П.Чайковського "Пори року " (Зима)

(або А.Вівальді "Зима")

в) Бесіда за репродукцією картини.

-Чи співзвучні вірш, картина, музика?

-Які почуття до природи передає художник цією картиною?

-Як ви здогадалися, що саме такі почуття відображено в картині?

-Які почуття виникли у вас, що ви згадуєте, розглядом картини?

-Як зміниться настрій картини, якщо вона буде написана теплими кольорами?

-Який колір звучить на картині з найбільшою яскравістю?

-Що відразу сприймається поглядом в картині?

-Що хотів передати художник холодними кольорами?

-Які б кольори використали б ви для передачі свого настрою?

-Які звуки можна почути в цьому сосновому лісі?

А ті, що під снігом звалені дерева, чи у них є також мрії? Чи вони ще живуть? -Що було до цього моменту, що зображений на картині? (Зима зібрала своїх помічників і наказала їм:

Сніговик, Метіль, Сніжинки,

Ну до праці без починку.

Землю треба побілити

Сніжним килимом прикрити

Хліба щоб було багато.

Нумо, дружно працювати.

Шапки деревам одягніть

Всі лісові стежинки заметіть!

А до цього часу в лісі не було снігу. Сосни були навіть трохи розчаровані, що зима за них забула. У них зразу з'явився святковий настрій.

-А що буде після цього моменту?

(Звичайно, настане весна і приберуть сухі гілки, стовбури. І прийде інший художник і намалює по-своєму...)

  - Що вас вразило?

  - Може хтось хоче поезію зачитати до цього соснового лісу. Можна продовжити нашу гру "Ес"

1)Сповитий снігом сосняк старенький

Солодким сном спокійно спить

Сосняк самий саменький

 Сумно собі стоїть.

Іра Федюра

2)Сніжок стрибав стелився сміло

Собою сосни сонні сповив

Смеркатись стало сутеніло

Сон сновидіння скрізь стелив

    Максим Кравчук

3)Сичала стуженька сердита

Сварилась, сердилась сурма

Сховалось сонце сумовите

Стомилась сосонька сама

    Богдан Мужик

4)Світленько стало спозаранку

Сріблиться сяйвом соснячок

 Серпанок сонячний світанку

 Світився сотнями свічок.

    Роман Матківський

5) САпфірами сніги світились,

 Сполохавши солодкі сни

 Синичка свиснулась схопилась

 Струснула срібний сніг сосни.

  Іра Луковецька

А тепер згадаємо весну, може вона швидше прийде до нас.

Веселка весну веселила

Вплела в вінок волошки

Вітер влетів - вінок вхопив

Весну в водичку випустив

Веселка воду випила

Вітерець війнув - веселка втекла

Ігор Сумбась

-А чи всі побачили синичку? А може це стара ворона, або сорока?

-А які ще б птахи могли жити в цьому лісі?

-Чи можемо сказати, що це сосняк? Сосновий бір?

Може трішки пофантазувати. Бо що ж таке фантазія? Це змалювання, зображення, (уявлення)- це мрія, вигадка, те що не існує у реальному.

 (2-3 учні відповідають)

 -А хто відчув промені сонечка? Де? Які вони?

-А ось вітерець - пустунець у класі побував, щось на вушко діткам сказав.

-Що, сказав, правду, чи ні?

Ластівка сидить в гніздечку

Шишкар годує малят!

Доберемо назву, заголовок до опису репродукції картини

Запис на дошці, в зошитах.

Складання плану.

І.Шишкін - творець пейзажу.

ІІ.Засніжені сосни.

ІІІ.Краса соснового лісу.

Складання усного опису за опорними словами.

"Мозковий штурм"

Зачин:

    Основна

                                             

                    

Висновок: Картина вчить бачити красу і любити природу ( любування природою, берегти природу, її красу)

Якщо втомилися, допоможе відпочинок.

Фізкул тпауза.

"Яка зима?"

Ведуча розповідає, всі хором доповнюють і виконують рухи.

Завдання: Запам'ятати якомога більше прикметників

(Вірш додається. Див. Додаток № 1)

Мікрофон.

Прикметники. Зима - чудова, білосніжна, люта, морозна, красива, чарівна, казкова, срібна, хмарна, холодна, промениста, ясна, урочиста, сварлива, жорстока, сумна.

5. Написання описів за словесно-графічними опорами.

Девіз: Старайтеся, пробуйте, творіть, розум й уяву проявіть, творчість покажіть.

Група А:

Біловолоса зима зачарувала ліс сосновий. Засніжені (дерева, сосни). (На передньому плані) лежать стовбури дерев покриті великим снігом. Що їм снить…..

Холодні промені сонця виблискують на стовбурах сосен.

Варіант 2 (індивідуальні картки)

  1.  Ліс вкрився білою ковдрою.

насипало багато пухкого____снігу.

___ одягли казкове вбрання____  пахне морозом. Таку красу створила

зима - чарівниця м'який

_____безшумно сів на кудлаті_______сосон.

  1.  Холод скував______і запорошив їх ______. Застигли

сосни та й дрімають мовчки_____навкруги.

Ліс, чекає, весни, до, спочиває.

1) насипало багато пухкого снігу.

 навкруги.

 одягли казкове вбрання. Прикрасилися в

мереживо і сріблястий бісер.

Я, ліс, зимовий, так, люблю.

6.Створення удосконаленого варіанту

Зачитування описів учнями. Редагування (Див. Додаток № 2) Слухання фонохрестоматій "Ліс узимку"

7.Підсумок уроку.

а) Отримали ті знання, за якими вирушали?

-Кого кликали сьогодні на допомогу? (Лісовичка, Чаклунів (Я бачу, Я чую, Я відчуваю)

-Якими словами можете оцінити свою працю на уроці?

-Моє вам побажання: Частіше бувати в соснових борах, дихати свіжим повітрям, милуватися красою природи, примножувати її, берегти.

б) Продовжіть думку.

Для того щоб побачити красу у навколишньому, треба бути... (доброю, чуйною, уважною, допитливою, сердечною, щирою...) людиною.

-Щоб хотіли уточнити?

-Всі побачили, але чи всі відчули, зрозуміли для чого художник написав нам картину?

   в) Гра "Детектив"

(Знайти картину за описом "Сосновий бір")

На згадку роздаю всім пам'ятку (ознайомитися вдома)

Див. Додаток № З

г) Узагальнення й систематизація знань

Придивіться уважно до зимового пейзажу: чи можна назвати цю пору року безбарвною?

 - Спробуйте перерахувати кольори зими. Давайте влаштуємо змагання; Хто більше знайде кольорів та відтінків у зимовій порі.

  - Який ж колір справедливо вважають головним кольором зими?

М.Сипгаївський.

Білі черевички у зими

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий мов шипшини

Білі черевички у зими

Білі-біла в неї кожушина

Білі сани, білогриві коні

Білі рукавички пухові

Білі щоки, а вуста червоні

Мов розквітлі маки польові.

- Які він побачив барви?

-Пошукайте навколо себе поєднання білого та зеленого, червоного й білого, блакитного та білого кольорів.

- Придивіться уважно до снігу: якого він кольору?

- Як ви гадаєте, чи завжди сніг білий?

- Визначіть колір снігу на сонці, у затінку.

- А чи змінюється колір снігу взагалі, ввечері, під час морозу? У відлигу?

- Коли сніг набуває рожевого відтінку: Голубого? Фіолетового?

Загадки:

Він ще недавно голубів –

Застиг у синій мрії,

Ось небокрай почервонів –

І він вже рожевіє (Сніг вранці)

Як тільки сутінь настає

І ліхтарі мигають

Він фіолетовий стає

І таємничо сяє

(Сніг ввечері)

Спочатку він міцний і білий

Та коли сонце припікає,

Він враз слабкішає, жовтіє,

Чорніє, тане, і тікає.

(Сніг у відлигу)

- Як ви думаєте, чому сніг часто називають сріблястим, золотистим?

- Коли це буває?

Загадки

Ліг на землю вранці

Ковдрою пухнастою –

Виграє на сонці

Ниткою сріблястою

(Сніг)

Скласти самостійно сенкам " Зима"

Додаткова інформація. Як ви думаєте, у якому місяці написана картина?

Січень, лютий

- Свою назву місяць дістав за тріскуні морози і люті хуртовини, у старовину казали: "У січні і снігом лице січе, і морозом вуха пече"

Білоруси називають "студзель", болгари "великий січко". Січень - весні дідусь, зимі - цар.

- Лютий - найкоротший місяць року.

О цій порі шаленіють вітри, сичать морози. Це місяць хуртовин, частих відлиг. Його називають "сніжень", "криво-доріг", "лижень", бо є межею між зимою і весною. Та найбільш вдала назва "бокогрій". Починає пригрівати сонечко, й ми охоче підставляємо свої боки.

Лід в цей час називаємо кришталевим, чому? (він блищить наче кришталь)

- Спробуйте визначити колір неба.

- Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день?

- А чи змінюються його колір у похмурий день? (Взимку сонце виглядає з-за хмар рідше і рухається по небу нижче. Небо часто вкривають темні хмари. Бувають завірюхи...

- Чи зустрічали ви яскраві плями серед зимової білини? Де?

(Зелень ялини; червоні ягоди горобини, калини, шипшини; бузкові квіточки вересу; різнобарвне пір'ячко птахів тощо)

- А що сталось взимку з водоймами? (Вони вкрились льодом). Вслухайтесь в зиму: як ви гадаєте, чи можна вважати її "беззвучною" порою

року). Які звуки ви чуєте в зимовій природі?

- Який же "голос у зими - тихий чи голосний? Від чого це залежить?

Ось що говорять про голоси зими поети:

По задвірках крутить вітер

Аж віконці риплять;

А у нас у грубці дрова

І палають і тріщать.

(Я.Щоголів)

Безмежна тиша навкруги

Ні голосу, ні шуму...

На все навіяли сніги

Якусь глибоку думу

(О.Олесь)

Хвилинка фантазій дитячих.

-Прислухайтесь до того, як рипить сніг під ногами?

- Який настрій це навіює?

- Порівняйте за пам'яттю рипіння снігу та шерех осіннього листя.

Чи однакові почуття викликають ці звуки?

- Давайте пофантазуємо: уявіть, що ви чуєте "голос" снігу. Про що він говорить?

- Давайте спробуємо "заграти" на "льодяних цимбалах" зими і послухаємо, як дзвенять бурульки, якщо до них доторкнутися паличкою. Якими словами можна охарактеризувати ці звуки?

(Звуки чисті, ясні, ніжні, прозорі, кришталеві)

- А тепер прислухайтесь до людяного "співу" під ногами ковзанів: що він вам нагадує?

(Свист, скрегіт, стогін, сичання)

Січень на дворі, а для дітей

Тьохкає крига, мов соловей

(А.Качан)

- Отже, зима може бути "голосистою". Інколи її голос" навіть жахає. Чи чули ви, як вітер рвучко піднімає сніг і стрімко гонить його по землі?

- Як можна охарактеризувати звуки заметілі?

Доберіть слова - характеристики (співає, виє, стогне, плаче, голосить, ридає, квилить і т.д.)

Слухання казки "Сонячний день узимку"

- Помилуйтесь зимовим пейзажем - як чітко окреслені всі форми у природі?

Отже, зима - справжній "скульптор".

Уважно погляньте на чудові витвори, які вона виліплює із снігу, виливає з льоду - яка фантазія! А чи зможете ви знайти "льодяні прикраси" зими?

Додаток № 1

Зима! Зима! Усякий знає.

Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі білесенькі сніжинки.

От випав сніг, Яка обнова!

Зима тоді така чудова!

Міста чистенькі, білі села-

Зима і радісна, і весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

 Вона й тоді усім хороша,

Коли мете легка пороша. Мороз у лід озера кута.

Зима тоді всі кажуть, люта.

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму красива.

І особлива, і чарівна,

Як королева чи царівна.

 А вранці іній - от обнова!

Яка зима у нас казкова!

 Гілок од інію не видно,

Тоді вона, звичайно, срібна

Зима, скажу вам, дуже гарна,

То сонячна, то часом хмарна.

Насунуть хмари звідусіль

І кружляє заметіль.

 І не завадило б кожуха,

Така буває завірюха.

А іноді така наруга!

Завія, віхола і хуга.

 І чорна хмара довго висне,

Мороз пече, мороз аж тисне!

 А вітер свище, вітер виє,

По кучугурах сніг біліє.

 І горнуться всі до тепла,

Така зима буває зла.

 І пташка змерзла і голодна,

Бо видалась зима холодна.

А блисне сонечко згори,

Ото краса для дітвори!

Тоді зима і біла, й чиста.

Вся сріблом сяє, промениста.

 І для дітей тепер така,

Вже не холодна, а жарка.

На гірку всі біжать вони,

Несуть санчата, ковзани.

Хоч і мороз за ніс щипає.

Дітей ніщо не зупиняє.

Бо все одно, зима прекрасна,

Вся біла-біла, світла,яспа!

А якщо вітер завиває,

То ясно всім: зима співає!

 А вранці небо чисте-чисте,

Зима святкова урочиста!

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.

Дерева дубнуть, от морока,

І от тоді зима жорстока,

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і сумна.

Додаток 2

Група В

Зима

Закінчився січень. А сніг сипав і сипав, покрив все снігом, замів стежки. Ліс став білим.

Саме таку білосніжну казку я бачу на репродукції картини"3има" І.Шишкіна. Ліс сосновий глухо мовчить, Я ніби чую у такій тиші стукіт дятла. А ви ні? Сонечні промені лягають на засніжені сосни. У кучугурах напевно сплять тетеревг» рябчики. Зарості, гущавина, повалені дерева...Чи ступала тут нога людини? Так наш художник тут був неодмінно.

Ірина Федюра

Зима в лісі

Морозний день у сосновому лісі. Ліс мене ласкаво запрошує і попереджає:"Тільки заходь тихо, не розбуди мене і моїх мешканців" Десь напевно в тих кучугурах спить ведмедиця. Насіяла снігу зима, ох скільки! Голодують тварини і птахи. Ось на гілочці сосни сидить ворона, вона теж голодна.

Сосни мають рожеві сни, Морозець общипує їх стовбури, а сонечко голубить холодними променями. Снігові шапки зігрівають хвою. А як пахне хвоєю тут. Яка чудова зачарована снігами країна!

Владислав Чабан

Сосни взимку

Біла зимонька гостює у сосновому лісі. Спить-дрімає земля під глибоким снігом, та величезні сосни. Знемігся вітер, втомилася віхола, затихло. А може

ні, може виють у цій гущавині вовки-сіроманці? А снігу зима не пошкодувала. На білих чистих наметах бачу тіні від дерев. А повітря просто чудове соснове. Фон також чисто-білий.

Як добре в білих шатах спиться соснам.

Дарина Гнатюк

Сніги у зимовому борі

Зима дихає холодом у сосновому борі. Ох, скільки снігу вона намела. І далі випускає хуги з білих рук. І летять вони між соснами. Іду сосновим лісом і ніби ступаю по лебединому пуху. На гілках дерев багато-багато білих метеликів. А в темній гущавині напевно блукає хитра лисичка. Сумно і холодно в лісі. Біліють глибокі намети.

Сніговий день у сосновому лісі чудовий. Талановита зимова майстриня добре попрацювала у цьому борі.

Христина Луковецька

Хвойний ліс

Зимова тиша у сосновому лісі, Сосни мовчать. А які білі шапки подарувала їм зимонька. Тепло їм, а мороз немилосердно давить. Сосни тягнуться вгору до неба. Вкупі сумують вони, дрімають і сни у них рожеві. Зачаровані вони поневолі. Невже цей сосновий ліс загубився у цих глибоких снігах. Хіба він нікого не приваблює? Ні Іван Іванович Шишкін завітав сюди і снігове чудо хвойного лісу намалював у своїй каютині "Зима"

    Ірина Луковецька

Сосни

Біла заворожена країна на репродукції картини І.Шишкіна "Зима" Лежать мовчазні сніжні сувої навколо, куди не кинь оком.

• Ліс застиг у зимових снігах. Сонячне проміння ковзається по темних стовбурах дерев. Світяться сніжно-білі фарби. Чудові синюваті шуби і шапки на соснах. Зелені майже не видно на білому фоні. Під кучугурою спить зайчик -біляк, а може куріпка.

Земля і ліс відпочивають до весни. їм добре у білих, пухнастих самоцвітах.

    Данило Сич

Додаток № З

Пам'ятай

1.Кожний зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослин!

2.Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!

3.Гриби.отруйні для людини, для лісових мешканців - ліки і харч. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, в ньому краще й швидше ростуть дерева. Не знищуй неїстивних грибів!

4.Не галасуй у весняному лісі, не включай надто голосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда. Яєчка, які вона висиджувала, захолонуть. І з них ніколи не виведуться пташенята. Краще послухай голоси лісу.

5.Якщо ти знайшов гніздечко - не зачіпай, бо пташка може покинути його, навіть якщо там відкладено кілька яєць. Поспостерігай за гніздом потайки, і ти помітиш багато цікавого.

6.Не лови барвистих метеликів, що літають над квітами. Вони схожі на казкові "літаючі квіти" і нікому не завдають шкоди.

7.Найчистіша і найсмачніша вода - джерельна. Подивись, як схиляються над джерелом трави і квіти, кущі й дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур. Не скаламуть же і ти джерело! Охороняй його чистоту! Чиста вода - велике багатство.

8.Ти хочеш принести додому лісові квіти? Зривай їх перед тим, як ітимеш додому і пам'ятай: скромний, невеличкий букет - ознака гарного смаку й свідомості людини, бережливості, доброти. А про що свідчить оберемок лісових квітів?

9.Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити - роки. Не' ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев, кущів!

10.Рана на рослині - рана на живому. Якщо ти назбираєш букет лісових суниць, знай - скільки гілочок у букеті, на стількох рослинах залишаться рани, і всі вони довго хворітимуть, а багато й загине.

11.Ніщо так згубно не впливає на все живе, як вогонь. Байдужість, що призвела до пожежі - злочин і перед пригодою, і перед людьми. Простеж, щоб у лісі не залишилось навіть іскри від багаття.

12.Покинута консервна банка, скло можуть поранити лісового звіра і призвести до.його загибелі. Нагріте сонцем скло може причиною пожежі. Не залишай після себе сміття в лісі! Нехай твоє місце відпочинку буде чистим. Рештки їжі залиши для шашок на сухих сучках, для звірів - на пеньку, комах - на землі

Природа щедра до нас. Що ми маємо - усе від неї. Ти відплати їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, І вона стане ще щедрішою.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39567. Проект компрессора высокого давления с гладкой проточной частью для ТРДД с тягой 140 кН 1.34 MB
  Описание конструкции КВД 7 3.Описание конструкции КВД. КВД осевой левого вращения восьмиступенчатый приводится во вращение турбиной газогенератора. КВД состоит из следующих узлов: входного направляющего аппарата ВНА; корпуса с направляющим аппаратом 1 ст.
39568. БЛОК УПРАВЛЕНИЯ ВАКУУМНОЙ СИСТЕМЫ УСКОРИТЕЛЯ ЭЛЕКТРОНОВ УРТ-1 12.63 MB
  БЛОК УПРАВЛЕНИЯ ВАКУУМНОЙ СИСТЕМЫ УСКОРИТЕЛЯ ЭЛЕКТРОНОВ УРТ1 ВЫПУСКНАЯ КВАЛИФИКАЦИОННАЯ РАБОТА БАКАЛАВРА Пояснительная записка 210100. ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНАЯ УСТАНОВКА БЛОК УПРАВЛЕНИЯ ВАКУУМНОЙ СИСТЕМОЙ. Объект исследования: автоматизация контроля и управления вакуумной системы наносекундного ускорителя электронов. Цель работы: разработка блока управления вакуумной системой ускорителя электронов создание программного обеспечения для персонального компьютера предназначенного для управления и отладки блока управления.
39569. Проект мероприятий по увеличению объема реализации услуг предприятия туристического бизнеса ООО «Флагман Груп» г. Москва 238.77 KB
  Основным видом деятельности ООО «Флагман Груп» является осуществление туристической деятельности как внутри Российской Федерации, так и за рубежом.
39570. Проектирование гидроэлектростанции приплотинного типа на расчетный напор 158,75 м 439.28 KB
  В соответствии с номенклатурой осевые гидротурбины (Пр и ПЛ) применяют на напоры H=2…80м. Применение Пр гидротурбин выгодно при незначительных колебаниях напора и работе ГЭС в энергосистеме. Кроме того Пр экономически предпочтительнее чем Пл гидротурбины
39571. Совершенствование системы мотивации персонала (на примере РИА «Волекс») 127.25 KB
  В РИА «Волекс» для стимулирования труда работников руководство использует экономические, социальные и административные методы мотивации. Значимым экономическим методом мотивации на предприятии является зарплата, начисляемая по повременно-премиальной и сдельной системам оплаты труда, вся выработка рабочего оплачивается по одной постоянной сдельной расценке, для руководителей, специалистов и служащих используется система должностных окладов, выплачивается премия.
39573. Комплексное изучение проблемы уголовной ответственности за убийство при отягчающих обстоятельствах 2.05 MB
  Целью настоящего исследования является комплексное изучение проблемы уголовной ответственности за убийство при отягчающих обстоятельствах п. Для реализации указанной цели решаются задачи: изучения норм предусматривающих ответственность за убийство при отягчающих обстоятельствах в российском уголовном праве в историческом аспекте; юридического анализа соответствующих норм в действующем уголовном законодательстве. Практическая значимость выводов и предложений работы определяется возможностью их использования в правотворческой деятельности по...
39574. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К УРОВНЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ ВЫПУСКНИКОВ ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ «МЕНЕДЖМЕНТ ОРГАНИЗАЦИИ» 185 KB
  ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К УРОВНЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ ВЫПУСКНИКОВ ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ МЕНЕДЖМЕНТ ОРГАНИЗАЦИИ ВВЕДЕНИЕ Данная учебноознакомительная практика была разбита на восемь этапов: Первых шесть этапов посвящены ознакомлению особенностям высшего образования а так же уровню профессиональной подготовки выпускников по направлению Менеджмент специальности Менеджмент организации седьмой этап знакомство с современным предприятием как объектом управления а восьмой посвящен сущности менеджмента. В работе отражена экономическая...
39575. Сфера исследования экономики 21.07 KB
  Объект исследования экономики – это жизнедеятельность экономического человека, группы людей и государства, их «экономическое поведение» и связи с той экономической средой, в которой они находятся.