79350

Відкритття Америки. Христофор Колумб

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Every year the 12th of October Americans celebrate Columbus Day. And today at our lesson we shall speak about this famous sailor. We shall read the texts answer the questions and work with the map, and by the end of our lesson you will have known more about the great discoverer.

Английский

2015-02-11

46.5 KB

2 чел.

Тема уроку: „ Відкритття Америки. Христофор Колумб”

Клас: 9

Мета уроку:

Учбовий аспект: систематизація знань учнів про країну мови, що вивчається, вдосконалення усної мови. Організувати практику в читанні, з пред'явленням тексту шляхом аудіювання, говоріння.

- Соціокультурний аспект: придбання знань про історію країни мови , що вивчається (про відкриття Америки, видатних мореплавців і першовідкривачів Христофорі Колумбе  і Америго Веспуччи, Дні Колумба).

- Розвиваючий аспект: розвиток логічного мислення, уваги, пам'яті, формування навичок міжособового спілкування, навчити новому методу учбової діяльності.

- Виховний аспект: підтримка у дітей інтересу до вивчення англійської мови, виховання у дусі світу, доброзичливого і шанобливого відношення до історії інших країн.

Обладнання:виставка творів учнів про Колумба, географічна карта світу, презентація "Христофор Колумб".

План уроку :

1. Робота з географічною картою.

2. Відкриття Америки.

3. День Колумба.

4. Христофор Колумб.

5. Подорожі Христофора Колумба.

ХІД УРОКУ

І. Підготовчий етап. Введення в іншомовну атмосферу. Повідомлення теми і мети уроку.

The theme of today's conclusive lesson is «Discovery of America. Christopher Columbus». We shall remember and speak about all interesting facts which you have studied and I hope that you will know some new facts about Christopher Columbus.

The main points of our lesson are:

1. DISCOVERY OF AMERICA
2. CHRISTOPHER COLUMBUS.
3. CHRISTOPHER COLUMBUS’S VOYAGES.

Every year the 12th of October Americans celebrate Columbus Day. And today at our lesson we shall speak about this famous sailor. We shall read the texts answer the questions and work with the map, and by the end of our lesson you will have known more about the great discoverer.

ІІ. Основна частина уроку. Презентування творів учнів про Колумба.

Let us begin our conversation. Now look here: you see the date on the blackboard. Do you know what does this date mean? Why does it play a very important role in an American history?

S1.In 1492 Christopher Columbus discovered America.

T.I hope you remember the poem about him. Who will tell us this poem?

S2.

Let's remember Columbus

In fourteen hundred and ninety – two

Columbus sailed the ocean blue ...

Let's sing together this old song

About the voyage that took him long,

About the sailors, those strong brave men

Let's sing and remember them all again.

T.Very well, thank you. Sit down.  Now look at the blackboard, you can see the map. I want you to go to the map and show me

1. Where is Italy (India, South America, Spain, Asia, North America, San Salvador) situated?

S3: Italy is situated in the south- west. Etc.

Now I want you to remind the text “The discovery of America”. Open your books on page 312.

But before reading let’s practice in reading proper names. (Exercise 11, page 312)

1). Practise in reading proper names. ( Практикування вимови власних назв)

America, Central America, North America, South America, Christopher Columbus, the United States of America, the USA, the States.

(Students read the text in a loud voice, by chain)

2) Read the text and say what Christopher discovered in 1492 – a country or a continent. (Before reading the text be sure you can read the words of Exercise 6 properly). (Читання тексту про Христофора Колумба)

THE DISCOVERY OF AMERICA

In our days everybody knows what the word “America” means. First of all it is the name of the country – the United States of America – or just America. And then America is the name of the two continents – North America and South America. These two continents, North and South America, form the part of the world called America.

Christopher Columbus discovered America in 1492.

“In fourteen hundred and ninety-two Columbus sailed the ocean blue…”

This is a song that many children learn about Christopher Columbus and his journey to America.

We don’t know much about the man. He was born in Italy but lived in Spain for a long time. He was a seaman and made many sea voyages. In 1492 the King and the Queen of Spain gave him money to go to India. He decided to sail west as he was sure that our planet was round. And after sailing 4000 miles (6400 kilometers), he reached some land. Columbus thought that it must be India but it was not. It was America – Central America in fact. People began to speak about the land as “the New World”.

Now look at the exercise 13 and say what is true, false or you don’t know, according to the text.

3) True, false or don’t know? (Дати відповіді на запитання після тексту)

  1.  The world America means the name of the country and the name of the two continents.
  2.  Christopher Columbus discovered the new continent America.
  3.  Christopher Columbus discovered the new continent in 1492.
  4.  Nobody remembers Columbus’s voyage.
  5.  People know everything about this famous discoverer.
  6.  Columbus was born in Spain.
  7.  Columbus lived all his life in Italy.
  8.  “The New World” was the name of the new land.

4) T.I have prepared the presentation about Christopher Columbus.

(Демонстрація презентації)

I have got some questions about Columbus. Answer them.

1. Where was Columbus born?

2. Where did he live?

3. What was Columbus profession?

4. Who gave Columbus money for his voyage to the West?

5. Where did he have to go?

6. Why did he decide to sail west?

7. Did Columbus find India? Was the discovered land a new land?

8. When did he do his second voyage?

9. Did he ever land on the mainland of North America?

5) We shall continue our lesson talking about the life of Christopher Columbus. You will work on a computer. And your task is to choose the right answer. (Учні виконують завдання в інтернеті)

www.ac-nancy-metz.fr/.../Henry/columbus.htm

T.The next point of our lesson is Christopher Columbus’s voyages. Be so kind and read the story of Christopher Columbus’s voyages from the beginning up to the end.

6) Christopher Columbus’s voyages  ( Прослуховування тексту)

Columbus made some more voyages to the New World. He discovered some more islands in Central America. Spain was very much interested in this land, in this territory and had some Spanish settlements in South and Central America and in the South of North America too.

The second great voyage of Christopher Columbus began in September in 1493. He had seventeen ships with him. On this voyage he reached Cuba, but didn’t know it was an island. Columbus made four trips in all to the New World but he never landed on the mainland of North America.

True, false or don't know? (Дати відповіді на запитання по тексту)

1. Columbus made 12 sea voyages.

2. Columbus had fifteen ships during his second voyage to the New World.

3. Columbus visited North America several times.

4. Columbus made four trips in all to the New World.

Now try to retell this text. You will do it like snowball.

(S1 tells the first sentence, S2 retells the fist student’s sentence and adds his own, S3 retells the fist student’s sentence, the second student’s sentence and adds his own, and so on.)

ІІІ. Заключна частина уроку. Підведення підсумків.

T.I like your today's work. I hope it was interesting to know more about one of the greatest discoverers Christopher Columbus and the discovery of America. Thank you very much.Your marks today are...


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31361. КОРПОРАТИВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ЭФФЕКТИВНОСТЬЮ ФИНАНСОВО-ПРОМЫШЛЕННЫХ ГРУПП (НА ПРИМЕРЕ ФПГ, СОЗДАННЫХ В ТЕКСТИЛЬНОЙ ОТРАСЛИ) 514 KB
  Основной научный результат, полученный в диссертационной работе, заключается в разработке комплекса связанных методик управления, включаемых в цикл корпоративного управления эффективностью функционирования текстильной финансово-промышленной группы и ее технологических цепочек.
31362. ОСНОВЫ МЕТОДОЛОГИИ ПРЕОБРАЗОВАНИЯ РОССИЙСКОЙ СИСТЕМЫ БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЕТА К МЕЖДУНАРОДНЫМ СТАНДАРТАМ 602.5 KB
  Данная проблема актуальна и потому, что в период функционирования планово-регулируемой экономики подлинное содержание элементов финансовой отчетности было трансформировано и, по существу, не было востребовано. Отчетность, несмотря на декларируемое требование открытости, была недоступна внешнему пользователю.
31363. МОНИТОРИНГ КОММЕРЧЕСКИХ БАНКОВ В СОВРЕМЕННОЙ РОССИИ 296.5 KB
  Анализ функционирования и взаимодействия этих систем дает основания делать некоторые выводы и позволяет сформулировать основные проблемы, решение которых будет способствовать совершенствованию системы налоговых отношений и контроля, а также позволит повысить результативность применения норм налогового права в части налога на прибыль, взимаемого с коммерческих банков.
31364. Влияние визуальной самоподачи образа «я» на конфликтность субъекта общения 8.86 MB
  На современном этапе развития психологии необходимо получение новых научных знаний о роли семиотических компонентов внешнего облика в возникновении и развитии межличностных конфликтов, выявление тех особенностей самоподачи субъекта, которые являются «конфликтогенными». Изучение проблемы не только углубит общенаучное понимание механизмов возникновения конфликтности, но и позволит осуществлять профилактику, коррекцию и поиск путей конструктивного разрешения конфликтов на невербальном уровне, подойти по новому к поиску путей коррекции лиц с повышенной конфликтностью.
31365. Процесс глобализации и национальная экономика 1.18 MB
  Влияние глобализации на позицию страны в системе мирохозяйственных связей. Место страны в системе мирохозяйственных связей: концептуальные положения. Глобальная конкурентоспособность страны: концептуальные основы. Цикл жизнедеятельности страны как концептуальная основа анализа ее глобальной конкурентоспособности.
31366. ПУТЬ БОРИСА ПАСТЕРНАКА К “ДОКТОРУ ЖИВАГО” 1.05 MB
  Другие темы в лирике и в романе. Сравнительный анализ образной парадигмы в лирике и в романе. Сравнительный анализ парадигмы мотивов в лирике и в романе. Многие положения €œОхранной грамоты€ встречаются в романе.
31367. Стратегическое управление фирмой в кризисных условиях 751.5 KB
  Они должны быть достаточно хорошо знакомы с деятельностью компании чтобы знать какие изменения вносить в стратегию. Ещё одно преимущество заключающееся в поощрении активного управления а не в простом реагировании на внешние факторы приводит к тому что новаторские стратегии могут стать ключом к улучшению результатов деятельности компании в долгосрочном плане. Из истории бизнеса известно что высоких результатов добивались обычно компании инициативные и ведущие а не те которые просто реагировали на изменившиеся условия или защищались....
31368. ФИЛОСОФИЯ БЕЗОПАСНОСТИ 414 KB
  ПОЛИКАРПОВ ФИЛОСОФИЯ БЕЗОПАСНОСТИ эссе Ответственный редактор д. Философия безопасности. В эссе рассматривается одна из практически не разработанных проблем современного философского и научного знания философские основы безопасности жизнедеятельности человека и социума. Автор на основе богатого материала анализирует различные виды опасности и безопасности военную экономическую социальную психологическую информационную и др.
31369. ОСНОВНЫЕ ПРИЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ ОДНОЛЕТНИХ БОБОВО-ЗЛАКОВЫХ АГРОЦЕНОЗОВ В ЛЕСОСТЕПИ СРЕДНЕГО ПОВОЛЖЬЯ 2.79 MB
  Использовались: ячмень овес вика горох одновидовые посевы и смеси. В Тарской сельскохозяйственной опытной станции Омской области высевали овес ячмень горох вику. Колоскина 1979 хорошим компонентом вики в ряде районов являются подсолнечник ячмень суданская трава. Объектами исследований были люпин узколистный люпин желтый вика яровая пшеница яровая ячмень и овес.