79906

Рослини. Рослини і людина: вшанування рослин, охорона

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Продовжувати розкривати цінності рослин для людини; ознайомити учнів з рослинами, які охороняються: конвалія, дзвоники, сон-трава тощо; формувати в учнів відчуття особистої відповідальності за збереження рослин; збудити інтерес до рослин-оберегів, народних звичаїв, традицій вшанування рослин в Україні.

Украинкский

2015-02-15

117.5 KB

0 чел.

2013 р.

Валентина Сівек-

старший учитель спеціалізованої школи № 52

м. Херсон

Тема. Рослини. Рослини і людина:

вшанування рослин, охорона.

Мета. Продовжувати розкривати цінності рослин для людини; ознайомити учнів з рослинами, які охороняються: конвалія, дзвоники, сон-трава тощо; формувати в учнів відчуття особистої відповідальності за збереження рослин; збудити інтерес до рослин-оберегів, народних звичаїв, традицій вшанування рослин в Україні.

Виховувати повагу до милосердя, доброту.

Обладнання. Таблиця-план характеристики погоди; картки для роботи в групах: український віночок; таблиця. Рослини, занесені до Червоної книги; дидактичні картини рослин-оберегів (дуб, тополя, окиса, липа, верба): ягоди калини засушені квіти липи, безсмертника, чорнобривці.

Хід уроку

 І Організаційний момент.

   Я хочу урок розпочати

   І від душі всім побажати:

   Хороші оцінки заробляти,

   З бажанням вчитись і все знати.

 ІІ Фенологічні спостереження.

 Черговий учень дає характеристику погоди згідно таблиці-плану

 ІІІ Мотивація навчальної діяльності.

До дошки виходять 2 учні, читають вірш

Бережемо ріки,

Бережемо води,

Як матусю рідну,

Бережім природу.

                  Бережімо кожну

Квіточку й травинку,

                   Бо ми всі природи

Рідної частинки.

2

 IV Повторення вивченого матеріалу

  1.  Перевірка домашнього завдання.

- Для чого потрібні рослини?

(Виділяють кисень, служать їжею, з них роблять тканину, папір, меблі.)

- Які рослини є у вас вдома?

- Як ви за ними доглядаєте?

  1.  Інтерактивна вправа “Робота в домашніх групах”

- Якою інформацією можете поділитися з друзями?

(Цікаве про рослини)

  1.  Гра-вправа “Закінчіть речення”.

- У саду ростуть... .

- У лісі ростуть... .

- У парку ростуть... .

  1.  Творча робота. Інтерактивна вправа “Робота в групах”.

І група. Знайдіть “зайву” рослину

  •  фіалка, тюльпан, троянда, кульбаба
  •  огірок, перець, кабачок, яблуко
  •  ялина, аґрус, смородина, горобина

ІІ група. Читання слів-перевертнів

а л и н м а

м а л и н а

р а с у ґ

а ґ р у с

а с о м р д и н и

с м о р о д и н а

 ІІІ група. Відгадай загадки

  •  У вінку зеленолистім,

у червоному намисті,

Видивляється у воду

на свою хорошу вроду

                  (Калина)

  •  Навесні веселить, влітку холодить,

Восени годує, взимку гріє.

           (Дерево)

  •  І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять.

                                                                              (Картопля)

  •  Хто цей овоч “роздягає”, гіркі сльози проливає.    (Цибуля)

3

IV група. Впізнай дерево за ознакою

  •  Кругле, кислувате, червоне, смачне -...
  •  Високий, могутній, гіллястий, кремезний -...
  •  Білокора, висока, струнка, кучерява -...

  V Робота над новим матеріалом.

  1.  Оголошення теми уроку та очікування результатів

(Усно висловити очікування)

  •  Сьогодні, діти, я пропоную продовжити мандрівку володіннями вже знайомої нам Країни рослин.

Ви часто чули слово “оберіг”. Поясніть його значення. (Оберігати, захищати)

  •  Берегиня, обереги... Ніжно, душевно звучать ці слова.

Це наші добрі символи. Люди з давніх-давен у багатьох рослин помітили незвичайні властивості. Такі рослини особливо шанують і вважають своїми оберегами.

  1.  Інтерактивна гра “Мікрофон”.

- Які ви знаєте рослини-обереги?

(Якщо учень не знає, то говоріть: “Далі” і передає мікрофон іншому.)

  1.  Знайомство з рослинами-оберегами.

1. Що це за рослина? (Дуб).

-Працівник “довідкового бюро” зачитає нам про першу рослину.

(Дуб - могутнє листяне дерево з міцним стовбуром, великою кроною та плодами жолудями).

- Знайдіть на парті жолуді, підніміть і покажіть.

- Хто загадку знає?

(Сини в шапках, а батько - ні)

- Що ще знаємо про дуб?

(Це дерево заввишки 20-40 м. Живе 500-1000 років. В Україні дуби ростуть скрізь).

- Людей вражала міць і велич цього дерева. Вважають, що дуб має велику магічну силу. Коли в сім'ї народжувався син, то біля хати висаджували дубок, аби хлопець набирався від нього сили. Дубовими гілками оздоблювали стіни, встеляли долівку. Ліжко теж збивали з дубових дошок, щоб за ніч чоловік набирався від них міці. Коли людина постоїть, притулившись плечима до дуба, то це її додасть сили і здоров'я. Отже, дуб-рослина-оберіг, символ сили.

2. Яку ще рослину ви знаєте? (Тополю)

- Працівник “довідкового бюро” зачитає нам про тополю.

(Тополя - дерево-родини вербових з високим прямим стовбуром, круглими з загостренням листками та квітками у вигляді повислих сережок).

- Хто доповнить?

(В Україні дуже шанують тополю - високу, струнку, тендітну).

4

                                                   Тополя у полі висока

Росте з незапам'ятних років.

Над нею птахи пролітають,

Над нею вітри спочивають,

В житті не жалійсь на долю.

                                                    Вклоняйся високій тополі,

                                                    Бо в нашому рідному краї

                                                    Тополя про щастя співає.

Тополя - це рослина-оберіг, яка пильнує щастя.

3. Ще одна рослина завітала до нашої класної кімнати.

  •  Відгадаємо. (Осика)
  •  Працівник “довідкового бюро” зачитає нам про осику.

(Осика - це листяне дерево зі стовбуром ніжно-зеленого кольору та листям округлої форми на довгих тоненьких черешках).

  •  Доповніть відповідь.

(Живе 80-100 років. Висота до 35 метрів.)

Особливо чудодійною силою, за народними віруваннями, була наділена осика. З цього дерева робили і зараз роблять хрестики, пришивають їх до одягу, який носять. Це був надійний оберіг від злих людей.

Отже, осика - це рослина-захисник.

            4. Ще одну рослину вшановує народ України.

- Працівник “довідкового бюро” зачитає відомість про цю рослину.

(Липа - це дерево, яке цвіте пахучими жовтими медоносними квіточками і має серцеподібне зубчасте листя).

- Доповніть.

(Велику користь дає людині липа. Особливо її цвіт має лікувальні засоби від застуди. Живе 300-400 років. Висота до 30-40 метрів).

- А в яких творах ви зустрічалися з липою?

Липа - це символ спокою. Всі нехороші слова, сказані людьми, липа приймає на себе. А тому на ній буває більше наростів, ніж на інших деревах. А щоб липка була без наростів, що потрібно?

(Меньше промовляти лихих слів)

Липа виділяє багато кисню і затримує пил, поглинає шкідливі речовини. Через те в містах вона живе тілько до 60 років, а в лісах до 300 і навіть 500 років.

5. Що ж це за рослина? (Верба)

- Працівник “довідкового бюро” зачитає нам про цю рослину.

(Верба - дерево або кущ з гнучким гіллям, вузенькими листочками. Найчастіше росте на берегах річок, понад ставками. Вік життя 100-200 років).

Оберігає від хвороб та зла служила верба, освячена в церкві на Вербну неділю. Нею били кожного зустрічного і промовляли:

Не я б'ю - верба б'є,

Не будь сонливий,

До роботи лінивий,

Будь здоров, як вода

                                                          Рости, як верба.

5

Освячену вербу зберігали в хаті й широко використовували, як лікувальний засіб і оберіг. Вірили, що в таку хату не вдарить блискавка, до неї не забреде нечиста сила.

Отже, як оці рослини можна назвати? (Дерева-обереги).

6. Відгадай загадку.

За хатою в садочку,

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен смик,

Та й укине на язик.

  •  А яка ж на смак калина? (Кисла, трохи гіркувата)
  •  Але вона дуже корисна, лікує багато хвороб. А ще з калини приготовляють багато смачних страв: пироги, варення, компот. Калиною прикрашали хліб, її вишивали на рушниках, саджали біля оселі, щоб берегла хату від усього лихого.

       - Що ж таке калина?

(Калина - це розлогий кущ з яскраво-зеленим лапатим листям. Навесні квітує білим цвітом, а восени червоніє і чарує всіх червоними катягами).

  •  В народі кажуть: “Любуйся калиною, поки цвіте, а дитиною, коли росте.”
  •  Діти, у кого з вас дома є калина? Якщо в кого немає, посадіть, діти, калину. Прийдуть хвилини, коли вона втішить вас.

 4. Опрацювання статті підручника (с. 61-62)

 5. Фізкультхвилинка з імітацією відповідних рухів.

Ой, є в лузі калина,

Ой, є в лузі калина.

Калина, калина,

Комарики-дзюбики калина.

 6. Український віночок

 

 - В народі кажуть: “Тримай хаточку, як у віночку.

Український віночок - не тільки прикраса і невід'ємна частина українського національного костюма, але й оберіг. Такий головний убір, що нагадує сонце, захистить молодий організм від різних хвороб. Тож сьогодні “заплетем” чудовий український віночок.

  1.  Я хочу вплести до віночка деревій. Його дрібненькі біленькі квіточки, які завжди цвітуть є символом нескореності.
  2.  А я вплету до віночка ромашку. Вона дає людям не тільки здоров'я, а й доброту та ніжність.

                                                          6

  1.  Поряд з ромашкою вплету цвіт калини - символ краси та дівочої вроди, символ України.
  2.  А я вплету до віночка барвінок. Це дивна квітка. Вона зберігає свій синій колір навіть під снігом. Люди вважають його символом життя.
  3.  А я вплету цвіт вишні та яблуні - символ материнської любові.
  4.  Я вплету до віночка ружу. Це символ віри, надії та любові.
  5.  Я вплету до віночка незабудку - символ хорошої пам'яті.
  6.  Я вплету безсмертник, бо він дарує нам здоров'я. Це - символ довголіття.
  7.  А я вплету чорнобривця. У віночку - це символ вроди.
  8.  Вплету до віночка волошку. Символ чистоти.
  9.  А я вплету мак. Він дає дитині сон.

Всього в українському віночку 12 квіточок. І кожна оберігає, лікує, допомагає. Давайте ще раз назвемо їх усі.

VI Робота з підручником. Будь рослинам другом. (с. 62-63)

а) Розгляньте малюнок.

  •  З яких квітів дівчинка сплела віночок?
  •  А з яких рослин не можна складати букет і плести віночок? Чому?
  •  Так, є рослини, яких рвати не можна, бо їх дуже мало. Це проліски, валеріана, підсніжники, дзвоники карпатські, сон-трава, нарцис вузьколистий, конвалія і т. д. (Робота з таблицею “Рослини, занесені до Червоної книги України”).

б) Слухання вірша П. Сиченка “Вмійте природу любити.”

  •  До чого закликає автор вірша?
  •  Як ви оберігаєте природу?
  •  Що означає бути рослині другом?

в)Бесіда за малюнком “Хто робить правильно” (с. 63)

 VII Закріплення вивченого матеріалу

  1.  Робота в зошиті (с. 44-45)

  •  Позначте малюнки, на яких діти піклуються про рослини.

 VIII Підсумок уроку. Рефлексія.

  1.  Інтерактивна гра “Мікрофон.”
  •  Що робили на уроці? Чого навчилися?
  •  Чи були труднощі? Що було найцікавішим?
  •  Чи справдились ваші очікування?
  •  Про що ще з даної теми ви хотіли б дізнатися?

2. Конкурс кмітливих.

                                                            7

Назвіть:

а) дерево-оберіг; воно освячується в церкві й зберігається як засіб від злих людей;

б) кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ України;

в) оберіг, який дівчата одягають на голову в свята;

г) куди занесені рослини, яких мало і рвати не можна.

 IX Домашнє завдання. (с. 61-63 підручника “Я і Україна”); намалювати рослину-оберіг, про яку говорили на уроці.

  •  Хочу мати надію, що на сьогоднішньому уроці ви отримали часточку добра, тепла і знань. Побажаю менше хворіти та обережно ставитись до природи, до рослин-оберегів, вивчити їх, передавати традиції з покоління в покоління.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83519. Поняття і значення права мирного вирішення міжнародних спорів 36.45 KB
  Право мирного вирішення міжнародних спорів - галузь міжнародного права, норми та принципи якої встановлюють порядок врегулювання спорів між суб\'єктами міжнародного права мирними засобами.
83520. Поняття міжнародного спору 35.63 KB
  Міжнародний Суд ООН вбачає ознаки спору в обставинах за якими було висунуто деякі звинувачення проти ряду країн які їх відхилили консультативний висновок від ЗО березня 1950 р. Предметом міжнародного спору може бути зокрема правовий статус конкретної території розмежування державних кордонів втручання у внутрішні справи доступ до континентального шельфу тощо. Від спору слід відрізняти односторонні претензії.
83521. Види міжнародних спорів 35.18 KB
  Для міжнародного права істотним є розмежування спорів міжнародних та спорів що не мають такого характеру. У першому випадку Рада Безпеки ООН на підставі Розділу VII Статуту ООН має загальну виключну компетенцію для підтримання чи відновлення міжнародного миру та безпеки. У доктрині міжнародного права також застосовується поділ міжнародних спорів на правові юридичні в яких підставою претензій та заперечень на них виступають норми міжнародного права та політичні які ґрунтуються на політичних аргументах неправової природи. 36 Статуту спори...
83522. Засоби вирішення міжнародних спорів. «Спір і ситуація». Класифікація мирних засобів вирішення міжнародних спорів 38.21 KB
  Класифікація мирних засобів вирішення міжнародних спорів Статут ООН п. Стаття 33 Статуту ООН серед мирних засобів вирішення міжнародних спорів вказує переговори обстеження посередництво примирення арбітраж судовий розгляд звернення до регіональних органів або угод. Можна виділити дипломатичні погоджувальні та судові засоби вирішення міжнародних спорів.
83523. Дипломатичні засоби вирішення міжнародних переговорів. Безпосередні переговори і консультації. Добрі послуги і посередництво. Міжнародна примирлива процедура: слідчі і погоджувальні комісії 38.73 KB
  Переговори ведуться безпосередньо сторонами, які знаходяться у спорі. Проведення переговорів не вимагає участі третьої сторони (іншої держави, міжнародної організації). Ініціатива переговорів завжди належить сторонам спору, які тим самим здійснюють певний контроль над процесом його розв\'язання.
83524. Судові засоби вирішення міжнародних спорів. Міжнародний арбітраж як засіб мирного вирішення міжнародних спорів. Постійна палата третейського суду. Структура і компетенція Міжнародного Суду ООН 39.98 KB
  Постійна палата третейського суду. Структура і компетенція Міжнародного Суду ООН. Спробою інституалізації арбітражу було створення Постійної палати третейського суду на підставі положень Гаазьких конвенції 1899 р. Згідно зі Статутом Міжнародного Суду ООН кандидати у члени цього суду висуваються не державами а національними групами Постійної палати третейського суду тобто групами суддів Палати які представляють одну й ту саму державу.
83525. Вирішення спорів у міжнародних організаціях 39 KB
  Мирне вирішення міжнародних спорів надає широку компетенцію Раді Безпеки органу ООН який несе головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки ст. Також компетенцію в сфері мирного вирішення міжнародних спорів має Генеральна Асамблея ООН проте вона є обмеженою на користь Ради Безпеки. Держава яка не є членом OOН також може звернутися до Ради Безпеки або Генеральної Асамблеї з приводу будьякого спору в якому вона є стороною за умови що вона заздалегідь прийме на себе зобов\'язання за...
83526. Дипломатія і дипломатичне право 34.31 KB
  Дипломатичне право у свою чергу є сукупністю міжнародноправових норм що визначають правове положення та регулюють діяльність дипломатичних представництв держав.
83527. Органи зовнішніх зносин держав 36.52 KB
  Президент України відповідно до Конституції України забезпечу державну незалежність національну безпеку і правонаступник держави; представляє державу в міжнародних відносинах здійсни керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави веде переговори та укладає міжнародні договори України; приймає рішення про ви знання іноземних держав; призначає та звільняє голів дипломатичну представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі і відзивні грамоти дипломатичних представника іноземних держав; вносить до...