80065

Погано одному (урок–спілкування). Вступ: Поняття про риторику як науку

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити учнів з поняттям «спілкування»; пояснити, що мовлення є найважнішим засобом спілкування, обміну думками і почуттями між людьми. Дати уявлення про риторику, як науку. Розвивати мовлення учнів, формувати вміння висловлювати власну думку.

Украинкский

2015-02-16

98 KB

1 чел.

Урок риторики

Тема: «Погано одному (урок – спілкування). Вступ: Поняття про риторику як науку»

Мета: Ознайомити учнів з поняттям «спілкування»; пояснити, що мовлення є найважнішим засобом спілкування, обміну думками і почуттями між людьми. Дати уявлення про риторику, як науку. Розвивати мовлення учнів, формувати вміння висловлювати власну думку. Виховувати

           почуття колективізму, внутрішню потребу у спілкуванні.

Тип уроку: Нестандартний (з використанням ігрових ситуацій)

Обладнання: М’яч, «мікрофон» (іграшковий), текст розповіді «Іванко один у цілому світі», роздаткові карточки.

Хід уроку

1. Організаційна частина.

- Привітання: Любі, діти, добрий день!

Зичу праці і пісень.

А ще, друзі, всім бажаю

Сил, натхнення на весь день.

- Знайомство з класом. Гра «Імена»  (Діти стають у коло, учитель кидає м’яч називаючи імена. Діти, в яких є назване вчителем ім’я ловлять м’яч).

2. Вступне слово вчителя.

- Ось, ми з Вами і познайомились.

- А скажіть мені, будь ласка, чи подобається Вам те, що поряд з Вами так багато друзів? (Відповіді учнів).

- Діти, уявіть, що Ви потрапили на незаселений острів. Навколо нікого. Лише дерева, кущі, трава. Ви самотні, можете дозволити собі робити все, що заманеться, бо Ви нікому не заважатимете.

- Чи добре було б самому?

3. Гра «Мікрофон» (учні по черзі передають «мікрофон» і дають відповідь на поставлене питання, висловлювання мають бути короткими)

  •  Давайте проведемо з Вами журналістське опитування.Дайте відповідь на декілька моїх запитань:
  •  Чи зацікавила Вас ця історія? Що особливо запам’яталося?
  •  Чому Іванко був спочатку дуже задоволений тим, що залишився сам?
  •  Чому потім йому стало так погано самому на світі?
  •  Так, звичайно, погано людині, колі їй ні з ким погратися, поспілкуватися, поділитися своїми думками.   

Висновок: Самому бути погано, сумно. Немає кому висловити ні радості, ні захоплення, ні суму. Нема з ким поспілкуватися.

4. Повідомлення теми і завдання уроку.

5. Бесіда.

- Чи замислювались ви колись над тим, що тільки люди вміють говорити? Для чого нам дано такий дар – мову? Послухайте одну дивну історію, яка трапилася з хлопчиком. Вона називається «Іванко один у цілому світі».

- Читання вчителем оповідання.

(Додаток № 1, додається)

- Відповіді на запитання: Гра «Мікрофон».

6. Робота з роздатковими карточками.

- Знайдіть малюнки, які відповідають настрою хлопчика, і пронумеруйте їх за ходом оповідання.

(Додаток № 2, додається)

7. Фізкультхвилинка.

Хто ж там, хто вже там втомився

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати

Фізкультпаузу почати.

Раз-підняти руки вгору,

Два-нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири – прямо стати,

Будем знову починати

            (повторюємо ще ті ж вправи)

Раз-підняли руки вгору,

Два-нагнулися додолу.

Три, чотири – прямо стали

І за парти посідали.

8. Знайомство з Риторикою.

- Діти, сьогодні до нас на урок завітала гостя. Приїхала вона аж із Греції. Це Риторика. Познайомтеся з нею.

( В клас заходить дівчина у відповідному античному одязі зі згортком паперу в руках, на якому написано висловлювання: «Говори красиво, щиро, мудро»).

Риторика: Діти, мене звати Риторика. Я буду вчити вас говорити красиво, ввічливо, щиро, мудро. Вчити володіти словом, обирати із багатьох потрібні, яскраві, конкретні слова для спілкування.

                    А давайте поспілкуємось.

Ігрові ситуації. 

- Наведіть приклади, коли слово може розвеселити (анекдот, гумореска, смішний випадок із життя).

- Хто швидше проговорить скоромовку:

Прокіп нарвав кропу (діти промовляють скоромовку. Риторика дає настанови, як потрібно працювати над скоромовкою).

- Отже, для того щоб правильно говорити, треба ще вміти і правильно дихати. Розучимо з вами декілька дихальних вправ.

Дихальні вправи: «трубач» - сидячи, стиснути кисті рук, скласти їх у трубочку. Притуливши, трубочку до губ і трохи піднявши вгору, повільно видихаючи, голосно сказати «п-ф-ф-ф». Повторити 3-5 разів.

«півень і кури» - стати прямо, ноги нарізно, руки опустити.

Відвести руки в сторони – вдих, хлопати ними по стегнах – видих. Видихаючи казати «ку-ку-рі-ку, куд-ку-дах,  куд-ку-дах». Повторити 3-4 раза.

Риторика: Молодці, діти! Дуже добре Ви впорались із моїми завданнями. Та мені, на жаль, час поспішати, бо на мене чекають ще такі малята як Ви. Але перш ніж ми з Вами попрощаємось я хочу: запропонувати Вам послухати вірш і дати відповідь на питання: для чого потрібно вивчати риторику?

Хтось говорить чітко, гарно –

Виявляє вміння.

Той говорить, наче в нього

Повний рот каміння.

А ще інший каже тихо,

Слухать його – справжнє лихо.

Той кричить, що є сили,

Нікого не слухає.

І присутнім доводиться

Затуляти вуха.

А щоб гарно говорити –

Слід риторику учити.

  •  Які помилки іноді допускають люди в своєму мовленні?
  •  Для чого потрібно вивчати риторику?

(Дівчина - Риторика прощається і виходить)

9. Підсумок.

- Чи сподобалось Вам заняття?

- Що нового дізналися?

- Чи добре жити одному?

- Чому мовлення є найважливішим засобом спілкування?

- Для чого потрібно вивчати риторику?


Додаток № 1

Іванко один у цілому світі.

… Ранок. Іванко прокинувся. Мабуть, ще дуже рано, тому що в будинку зовсім тихо. Але у вікно світить яскраве сонце, спати більше немає бажання.

Іванко підводиться і тихенько йде до кімнати, де сплять його мама і тато. Він відчиняє двері і заглядає у спальню. Нікого немає. Де ж батьки?

Іванко знову повертається до своєї кімнати. Але лягати у ліжко бажання немає. Краще він одягнеться і піде гуляти надвір. Хлопчик вміє одягатися сам, бо він уже дорослий.

От цікаво – Іванко один у своїй квартирі. Він спускається сходами і виходить на вулицю без дозволу батьків, але ж їх немає вдома. Хлопчик піде їх шукати.

Ось він заходить до магазину, але там нікого немає – ні продавця, ні покупців. На вулиці порожньо, тихо. Машини не їздять. Трамваї стоять. Перехожих не видно. Спитати, де тато і мама, немає в кого. Іванко один на всьому світі.

Хлопчик заходить до всіх магазинів підряд, але ніде нікого немає. У відділі солодощами він набив собі рот шоколадом. Іванко знає, що цього робити не можна, але якщо він залишився один на всьому світі, хто ж його буде сварити? Малюк дуже задоволений тим, що залишився сам.

Але ж де всі поділися?

За рогом стоїть трамвай. Іванко входить і сідає на місце водія. Він крутить кермо. І раптом: «Дзинь». Трамвай рушає з місця. Хлопчик дуже злякався. Але це нічого. Тепер він справжній водій, і його трамвай їде вперед. Іванкові важко дотягтися до дзвінка і він вигукує: «Дзинь-дзинь». Але кому потрібно сповіщати, що їде трамвай – навколо ж нікого немає. Хлопчик дуже задоволений, що залишився сам у світі. Тепер він може робити все, що йому заманеться. Трамвай несеться до майдану. Але ось попереду на рейках стоїть інший трамвай, і далі їхати не можна. Треба зупинитися – але як?

Іванко цього не знає і тому на швидкості в’їжджає в попередній трамвай. Трах! Бабах! Хлопчик вилітає на дорогу. Він майже не забився, але трамвай розбитий і на ньому нікуди не поїдеш.

Іванко іде у парк, де завжди гуляв зі своїми друзями. Він прямує по газону, хоча дуже добре бачить надпис: «По газону ходити заборонено!» Та йому байдуже він один у всьому світі. На дитячому майданчику гойдалки. Іванко залюбки погойдався б, та це не так просто: немає кому сісти на інший кінець гойдалки. От якби тут були його друзі Марійка та Петрик… А то й балакати нема з ким. Виявляється, не зовсім і приємно залишатися одному на світі.

Ось Іванко бачить красивий автомобіль, сідає в нього і їде вулицею: може, десь все-таки залишилися люди? Нарешті хлопчик під’їхав до аеродрому. Там стоїть великий літак. Іванко залазить до кабіни і злітає у височінь. Літак піднявся до самих зірок і раптом об щось вдарився. То був Місяць. Бідний малюк полетів вниз головою. Він закричав, що було сили – і прокинувся…

Хлопчик лежав у своєму ліжку. Виходить, усе це йому наснилось?!

До кімнати зайшла мама:

  •  Іванку, що з тобою? Чому ти плачеш?
  •  Ой, мамусю, мені наснилося, що я залишився зовсім один на цілому світі! Я робив, що бажав, та мені стало сумно одному, не було з ким поговорити, Як добре, що все це тільки сон.


Додаток № 2

Завдання 1. Пронумеруй, який вираз обличчя був у хлопчика протягом усіх його пригод.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

67871. ФОРМИРОВАНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬНОГО ОРГАНА ЯПОНИИ 65.5 KB
  По Конституции обе палаты обладали одинаковыми правами. Однако на практике палата пэров играла большую роль, т.к. она состояла из членов императорской фамилии, титулованной аристократии и финансовой знати. Влиятельность ее была гораздо выше...
67872. ПРАВОВОЙ СТАТУС И МЕСТО В СИСТЕМЕ ТАМОЖЕННЫХ ОРГАНОВ СЛУЖБЫ КОНТРОЛЯ СОБЛЮДЕНИЯ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА В ТАМОЖЕННОМ ДЕЛЕ ФТС 114.5 KB
  В общем виде систему таможенных органов можно представить как обусловленную функциональной общностью единством целей и задач непосредственное осуществление таможенного дела совокупность таможенных органов. Она объединена функциональным единством органов...
67873. КОНСТИТУЦИОННЫЕ ГАРАНТИИ ПРАВ И СВОБОД ЧЕЛОВЕКА И ИХ ВЛИЯНИЕ НА ФОРМИРОВАНИЕ УГОЛОВНОЙ ПОЛИТИКИ РОССИЙСКОГО ГОСУДАРСТВА 134 KB
  Уголовная политика является составной частью социальной политики любого государства. С содержательной стороны она представляет собой такое направление политики которое определяется программой борьбы с преступностью и причинами ее порождающими...
67874. СОВРЕМЕННЫЕ ТЕНДЕНЦИИ ИЗМЕНЕНИЯ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА ОБ АДВОКАТУРЕ РОССИИ 94 KB
  Адвокаты впервые получили «собственный» федеральный закон, на основе которого создана общероссийская некоммерческая организация — Федеральная палата адвокатов России, объединившая региональные адвокатские палаты; помимо традиционных юридических консультаций и коллегий адвокатов признан...
67875. ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЕ ЗАМЕЧАНИЯ К РЕГЛАМЕНТУ ПАЛАТЫ ОБЩИН ПАРЛАМЕНТА ВЕЛИКОБРИТАНИИ 2.86 MB
  По заказу редакции журнала Право и жизнь был подготовлен юридически точный но неофициальный перевод Регламента палаты Общин Парламента Великобритании. Иными словами Регламент не связан с каждым созывом палаты Парламента как в России а является стабильным несмотря на многочисленные...
67876. ПРАВОВЫЕ ОСНОВЫ ОТВЕТСТВЕННОСТИ КРЕДИТНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ ЗА НЕИСПОЛНЕНИЕ РЕШЕНИЯ НАЛОГОВОГО ОРГАНА О ПРИОСТАНОВЛЕНИИ ОПЕРАЦИЙ ПО СЧЕТАМ НАЛОГОПЛАТЕЛЬЩИКА, ПЛАТЕЛЬЩИКА СБОРА ИЛИ НАЛОГОВОГО АГЕНТА 52.5 KB
  В настоящее время правовые основы юридической ответственности кредитных организаций за неисполнение решения налогового органа о приостановлении операций по счетам налогоплательщика плательщика сбора или налогового агента установлены положениями...
67877. ОБ ОСОБЕННОСТЯХ ПРЕПОДАВАНИЯ ФИНАНСОВОГО ПРАВА 29.5 KB
  Финансовое право представляет собой одну из отраслей публичного права и в этом качестве сближается с конституционным и административным правом. Финансовое право отличает от других отраслей публичного права то что отношения составляющие его предмет являются властно имущественными.
67878. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ЦЕЛОСТНОСТЬ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ — КОНСТИТУЦИОННЫЙ ПРИНЦИП ФЕДЕРАТИВНОГО УСТРОЙСТВА 132 KB
  Существует два базовых конституционных положения касающихся государственно-правового механизма разграничения полномочий и гарантий обеспечения единства правового регулирования на всей территории Российской Федерации: о высшей юридической силе и прямом действии Конституции Российской...
67879. НАЛОГОВЫЕ ДОГОВОРЫ О НАЛОГОВОМ ПОРУЧИТЕЛЬСТВЕ И ЗАЛОГЕ ИМУЩЕСТВА В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ 66.5 KB
  При первом знакомстве видно что налоговые договорные отношения формализованные в виде налоговых договоров не могут рассматриваться ни как сугубо частные ни как сугубо публичные. Попробуем развернуто обосновать этот тезис для чего обратимся к рассмотрению сущности договорных налоговых правоотношений.