80066

Перевір себе. Чого ми навчились? Чого навчає наука риторика?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Привітання гостей Учитель: Діти сьогодні до нас на урок завітали гості. Поверніться будь ласка обличчям до гостей щоб привітатися віршове привітання Учитель: Треба всім нам привітатись Учні: Добрий день Учитель: Дружно весело сказати Учні: Добрий день Учитель: Вліво вправо повернулись...

Украинкский

2015-02-16

86.5 KB

0 чел.

Риторика

(Відкритий урок у 2-В класі)

Тема. Перевір себе. Чого ми навчились? Чого навчає наука риторика?

Мета: повторити та узагальнити знання учнів про риторику, як науку; показати значення риторики та риторичних вмінь в житті людини; закріпити вміння виконувати вправи на постановку дихання; розвивати мовлення учнів; виховувати інтерес до навчання.

Тип уроку. Урок огляд знань.

Обладнання: мікрофон (іграшковий), імпровізований телевізор, іграшковий телефон, роздаткові карточки для групової роботи, демонстраційний матеріал: Риторика, Риторинка, торба Ляпа, картки для роботи в групах видавництва «Ранок».

Хід уроку

І. Організація класу

1. Привітання гостей

Учитель: Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Поверніться, будь

ласка, обличчям до гостей, щоб привітатися, (віршове привітання)

Учитель: Треба всім нам привітатись

Учні: Добрий день!

Учитель: Дружно, весело сказати

 Учні: Добрий день!

 Учитель: Вліво, вправо повернулись

Туди, сюди посміхнулись

 Учитель і учні: Добрий, добрий, добрий день!

2. Настанова на урок. Перевірка готовності учнів до уроку.
Учитель:  А тепер прошу сідати.

Спочатку сядуть дівчатка, а потім хлопчики. Всі сідайте тихо, діти,

           Домовляймось не шуміти.

На уроках не дрімати, Руку гарно піднімати.

І щоб не було мороки –

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд, часу не гаймо І урок вже починаймо.

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдання
уроку.

Учитель: Діти, я хочу повідомити Вам таку новину.

Сьогодні ми з Вами знаходимось не просто у класній кімнаті, а знаходимось у «шкільній телевізійній студії» з якої іде «пряма трансляція», «прямий ефір». Разом з нами в цій студії знаходяться наші вчителі, директор та зауч нашого закладу, також за нами спостерігають телеглядачі.

Ми повинні показати нашим гостям, що ми навчились на уроках риторики, навіщо потрібно вивчати риторику, а заодно перевірити свої знання та вміння.

Тема нашого уроку. «Перевір себе. Чого ми навчились? Чого навчає наука риторика?»

Разом з гостями сьогодні до нас завітали:

Риторика, Риторинка і Торба Ляпа. Вони також хочуть подивитися чи добре ми вчимо риторику.

III. Дихальна гімнастика.

Учитель: У нас уже стало доброю традицією починати кожен урок риторики дихальною гімнастикою, тож не будемо порушувати її і сьогодні. Почнемо з дихальних вправ.

  1.  «Трубач» - сидячи, стиснути кисті рук, скласти їх в трубочку. Притулити «трубочку» до губ і трохи піднявши в гору, повільно видихаючи, голосно казати «п-ф-ф-ф». Повторити 3-5 разів.

  1.  «Кульбабка» - повільно подути, щоб парашутики кульбабки легенько
    розлетілися.
  2.  «Свіча» - 3 рази уявно загасити полум'я свічі.

IV. Артикуляційні вправи.

1. Вправи для губ.

«Шнурочок» - розтягаєм губки так, наче це шнурок.

«Рибка» - втягнувши в себе повітря, намагаємось зі своїх губ утворити ротик

рибки.

«Хоботок» - Я наслідую слону,

Губки хоботком тягну.

А тепер їх відпускаю,

І на місце повертаю. «Жабенята» - Розтягаєм рот до вуха,

Як це робить і ропуха».

2. Дати відповіді на запитання, чітко вимовляючи кожен звук.

Що просить сказати лікар, коли дивиться в горло? (А-а-а)

Як ґелґоче гусак? (Га-га-га)

Як дудять у дудочку? (Ду-ду-ду)

Як співають комарики? (Дз-дз-дз)

Як квакає жабка? (Ква-ква-ква)

Як мукає корова? (Му-му-му)

Як гарчить собака? (Гав-гав-гав)

Як повітря виходить із кульки? (Ш-ш-ш)

V. Мовленнєва розминка.
1. Скоромовка.

Учитель: Поки потяг рухається вгору, промовляйте скоромовку повільно. Коли рухається вниз, прискорюйте темп. (Демонстраційний матеріал: ілюстрація потягу.)

  •  Прокіп нарвав кропу.

Уявіть, що у вагоні з першою скоромовкою будуть ще три скоромовки. Промовити кожну з них так, як і першу.

Сіло перепеленя під перепелицю.

Лисиця і лис вскочили в ліс.

Дрова рубали два дроворуби.

Позмагайтесь. Хто більше знає скоромовок? Навчіть один одного.

2. Чистомовка.

(Чистомовка записана на дошці)

Учитель: Діти, на дошці прикріплений аркуш паперу, на якому записана чистомовка, вам потрібно прочитати чистомовку додавши відповідний склад.

Джу, джу, джу - на галявині хо...

Джу, джу, джу - машину во...

Джу, джу, джу - на лавці си...

VI. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу. Учитель: У руках у мене аркуш паперу на якому є напис. Прочитайте його.

(На аркуші написано: «слово».)

 Учитель: Що написано на аркуші паперу?

 Діти: Слово.

 Учитель: Я хочу провести невеличке журналістське опитування.

(проводиться гра)

  1.  Гра «Мікрофон».

Учитель: Для чого нам потрібні слова?

Відповіді учнів: Щоб спілкуватися, говорити, вітатися, прощатися, благати, просити, заспокоїти,...

Учитель: Пропоную перевірити, як ви вмієте володіти словом. Назвіть слова вітання, прощання, втішання, подяки, вибачення.

(Відповіді учнів)

Учитель: Наведіть приклади, коли слово може розвеселити.

Відповіді учнів: Плутанина, анекдот, гумореска, смішний випадок із життя. Учитель: А яке відношення до слова має риторика? Що вивчає ця наука?

Учні (приблизні відповіді): Вчить правильно говорити, читати, писати,

спілкуватися, висловлювати свої думки і т ін.

 Учитель: Навіщо потрібно вивчати риторику?

Відповіді учнів: Щоб бути гарним співрозмовником, вміти вести розмову,

успішно спілкуватися,...

 Учитель: А хто скаже звідки бере свій початок риторика? Де риторика

досягла свого розквітку?

(Відповіді учнів)

Учитель: Риторика дуже давня наука, їй більше 2500 років. Свого розквіту

вона досягла в Греції. Уявіть собі що на території сучасної України жили лише племена

кочівників, а в Греції вже існували школи. Крім звичайних шкіл

були спеціальні, де навчали умінню красиво говорити. Давні греки

називали уміння красиво говорити риторикою. А красиво та переконливо говорити греки повинні були вміти

обов'язково. Адже коли вони потрапляли в якусь неприємну

пригоду, то захищатися в суді їм доводилось самим. І той, хто

звертався до суддів, і той, кого звинувачували, мусили самі

виголошувати звинувачувальні та захисні промові. Від їхньої

переконливості залежало рішення суду, ступінь покарання і,

можливо, навіть життя звинувачуваного. То і позивач і відповідач

мав бути хорошим ораторам.

Учитель: А хто ж такий оратор?

Відповіді учнів: Людина, яка вміє гарно висловлювати свою думку, красиво

говорити,...

Учитель:

 Оратор - людина, яка володіє відповідними засобами

Спілкування і виступає публічно. Його ще називають ритор, красномовець.

Красномовство - дар, який допомагає людині оволодіти розумом і

серцем співбесідника.

- Де збереглося ораторське мистецтво у наш час?

Відповіді учнів: У театрі, у школі, виступи депутатів,... Учитель: Чи кожен із нас може стати оратором?

(Відповіді учнів)

Учитель: Діти, на уроках риторики ми дуже часто звертаємось до казок. А хто із звірят є найкращим оратором? Чому? Наведіть приклади.

(Діти повинні дійти висновку, що найкращим оратором є лисичка, тому що вона хитра. Вміє красиво, переконливо, улесливо, ввічливо говорити. Учні можуть назвати такі казки: «Лисичка - сестричка і Вовк - панібрат», «Казка про Котика і Півника», «Колобок», «Лисиця і Ворона» і т. ін.)

2. Робота над українською народною казкою «Колобок»

(Вчитель прикріплює на дошці ілюстрацію до казки «Колобок».) Учитель:А сьогодні ми з Вами знову повернемося до нашого приятеля Колобка. Ця казка всім Вам дуже добре і вдома.

До нашої телестудії завітали герої цієї казки. Кожен із них хотів би вибачитись перед тим, кого образив. Надіюсь, що у них все вийде. Тож запрошую на сцену головного героя казки Колобка.

Колобок: Любі друзі!

Мене звати Колобок. Всім дуже добре відомі мої пригоди. Ви знаєте, що через свою неуважність, я потрапив до хитрої лисички, яка мене з'їла. Мені так не хотілось сидіти в животі лисички, що я кожен день просив подумки, щоб до мене прийшла Добра Фея і визволила мене. І одного дня таке диво сталося. Як бачите я на волі.

Сьогодні я дізнався, що у Вас тут іде «прямий ефір» по «шкільному телебаченню», тому я і попросився прийти сюди, щоб попросити вибачення у діда і баби за те, що був такий неслухняний і втік з їхньої хатинки. Але мені було дуже страшно, я боявся, що вони мене з'їдять.

Вибачте мені, будь ласка. (Входить бабуся і дідусь)

 Бабуся: Любий Колобочку!

Як я скучила за Тобою, скільки ночей не доспала. (Обнімає Колобка)

Я як побачила який гарний та пишний Ти в мене в печі народився, то так мені радісно на серці було. А разом з тим і страшно, щоб дід не з'їв Тебе. Я ще тоді надумала просити діда щоб Ти у нас залишився жити. Та ти злякався і втік. Вибач, любий онучку, вибач за мою нерішучість, та за те, що я не вберегла тебе.

Дідусь: Любий онучку!

Мені також було дуже сумно без Тебе. Я все думав і думав над тим, навіщо я промовив такі слова, що ми хочемо Тебе з'їсти. Це тому, що був дуже голодний. Та я б цього ніколи не зробив. Вибач мені, будь ласка.

Дід і Баба: Вибач нам, вибач.

Учитель: Колобочку! А ось і лісові мешканці до Тебе завітали.

(Ідуть Лисичка, Зайчик, Вовчик, Ведмедик)

Лисичка: Добрий день, любі діти, гості телестудії, телеглядачі!

Сьогодні і я прийшла на Вашу шкільну телепередачу. Прийшли зі мною і наші лісові мешканці, які в ту Новорічну ніч зустрілись на шляху маленького Колобочка.

Нам сьогодні дуже соромно, що ми так погано повелися з невинним Колобком, який бігав по лісу і радів, що втік від Діда і Баби.

А найбільшою моєю провиною є те, що я з'їла це невинне дитя.

Можливо Ви думаєте, що я і зараз кажу це для того, щоб підкрастись до Колобочка і з'їсти. Адже Ви знаєте про мої хитрощі. Але не бійтесь. Після того, як Добра Фея визволила Колобка, вона забрала мене в «Школу Добрих наук». І я зрозуміла, що робити зло дуже погано.

(Звертається до Колобка)

Любий Колобочку! Вибач мені, будь ласка, що я так погано повелась із Тобою.

Колобок: Добре, Лисичко, я прощаю Тобі Твою провину.

Зайчик: Вибач, Колобочку і мені, будь ласка. Я так часто тікаю від усіх

звірят через свій страх. Коли там, на лісовій галявині, Ти попросив мене, щоб я не їв Тебе, то я вперше відчув свою силу. І так мені захотілось Тебе з'їсти. Але я про це тепер дуже жалію. Вибач мені.

Колобок: Вибачаю, Зайчику.

Вовчик: Колобочку! Я в цю ніч бродив у пошуках їжі, був такий голодний. І так зрадів, коли зустрів Тебе. Думаю, ото поласую цим румяним колобком.

А потім який я був сердитий, коли Ти втік від мене. Та я зрозумів свою провину.  Пробач, що налякав Тебе.

Колобок: Приймаю Твоє вибачення, Вовчику-братику.

Ведмідь: А мене в цю ніч розбудив хтось. Можливо, Сонечко, бо зими в нас зараз не суворі. Цієї зими нам, Ведмедям, часто доводилось просинатись.

А почувши Твою пісеньку, я подумав, що це Ти не даєш мені спати і захотілось мені Тебе з'їсти. Про що тепер дуже жалію.

Рідко я прошу пробачення і говорю мало, але я також був у «Школі Добрих наук» і все зрозумів.

Колобочку, пробач мені, будь ласка, за нечемне поводження з Тобою.

Колобок: Звісно вибачаю. Я вірю, що вибачення ці ідуть від щирого серця. Учитель: Я бачу, що Ви стали друзями. Пропоную Вам затанцювати.

  1.  Фізкультхвилинка. (Під музичний супровід)

Учитель: А у мене буде запитання до звірят. Друзі, а яких наук вчать у

Лісовій школі?

Лисичка: Різних. Але найбільше уроків етики і риторики. На етиці вчать хороших манер, а на риториці вчать бути добрим, ввічливим співрозмовником.

Учитель: Дякую, що Ви, сьогодні завітали до нас. Адже не тільки наші учні, але і Ви показали гостям, та телеглядачам, що уроки риторики вкрай необхідні.

(Звірята прощаються)

Учитель: Діти, чи хорошими ораторами були звірята?

 Учні: Звірята були дуже гарними ораторами.

  1.  Робота в групах.
  2.  Учитель: Ці завдання Вам пропонує Риторинка і Торба Ляпа.

Діти діляться на групи, кожна група отримує завдання. Завдання однакові, через 3-4 хв. завдання віддають голові журі, який на час роботи дітей в групах вибирається з учителів - гостей. Представник з кожної групи захищає роботу.

Завдання 1.

Вибрати слова і вислови, які найбільше підходять до визначення риторики.

Гарно говорити означає говорити:

яскраво, весело, швидко переходити з однієї теми на іншу, переконливо, чітко, точно, дотепно, використовуючи в великій мірі міміку і жести, цікаво, зрозуміло, вдало, щиро, розумно.

Жюрі визначають яка з груп найвдаліше підібрала визначення риторики.

Завдання 2.

Кожна група отримує різне завдання.

Підготувати вітальну промову до Дня народження:

1) мамі 2) другові 3) татові 4) бабусі 5) дідусеві

Учитель: Риторика Вам пропонує уважно подивитись на малюнок хлопчика який розмовляє по телефону. Цього хлопчика звати Нехочуйко.

а) - Робота  з демонстраційним матеріалом («Уроки ввічливості». Комплект наочних посібників для дошкільних закладів і початкової школи. - X. Вид-во «Ранок», 2007 р. Картка №14)

Як поводиться Нехочуйко? (Нечемно...)

Підкажіть йому до котрої години можна телефонувати увечері? (До 9
години вечора і не раніше 8 години ранку)

А у вихідні дні? (Після 10 годин ранку).

б) - Послухайте, як розмовляли хлопчики по телефону в оповіданні Миколи
Носова «Телефон». (проводиться у вигляді діалогу)

-Алло

Ало

Чути?

Чути.

Добре?

Добре.

-І в мене добре. Давай розмовляти.

Давай. А про що розмовляти?

Ну про що... Про що небудь... Добре, що ми купили телефон, правда?

Правда.

От якби не купили, було б погано. Правда?

Правда.
-Ну?

Що «ну»?

Чому ж не розмовляєш?

А ти чому не розмовляєш?

Та я не знаю про що розмовляти, - каже Мишко.
Я кажу:

Давай ось що: подумаємо, а коли придумаємо, тоді подзвонимо.

в) - Дайте відповіді на питання щодо змісту оповідання.
Учитель: Про що розмовляли хлопчики?

Учні: Ні про що.

Учитель: Чи можна безтурботно теревенити годинами по телефону?

Учні: Неможна. Тому, що Ви займаєте телефонну лінію. А в цей час комусь

телефонний дзвінок може бути необхідний.

VII. Поміркуй, подумай!

  1.  Як Ти вважаєш, чи красиво розмовляють подруги Ляпи? (Робота з
    демонстраційним матеріалом)
  2.  Як Ви розумієте вислів І.Вільде: «Слова наче кольорові камінці і мало
    їх назбирати в купу... Треба ще й уміти викладати узори з них».
  3.  Робота над віршем «Моє оленятко» В.Марсюка.
  4.  Намалюйте словами оленятко.

VIII. Підсумок уроку.

Учитель: Час нашого «Прямого ефіру» вичерпаний. Залишилось тільки підвести підсумок. То що вивчає риторика? (відповіді учнів)

Учні: Вчить правильно і зрозуміло висловлюватись, ввічливо відповідати на запитання, звертатись з проханням і подякою, уважно слухати співрозмовника,...

Учитель: Що означає правильно говорити?

Учні: Правильно говорити означає говорити красиво, ввічливо, щиро, мудро.

А це значить вміти:

переконувати

пояснювати

хвалити

закликати

повідомляти

сперечатись

оспівувати

надихати

інформувати

Учитель: Діти, сьогодні Королева Риторика промовляє до Вас: Говори красиво, ввічливо, щиро, мудро. (демонструє таблицю) А нашим гостям хочу сказати словами видатного оратора Цицерона:

Є два мистецтва, які можуть піднести людину на вищий п'єдестал:

одне - мистецтво доброго полководця,

інше - хорошого оратора.

Якими ораторами були ми з Вами сьогодні судити гостям.

Запам'ятайте тільки одне:

«Поетами народжуються, а ораторами стають»

(Цицерон)

У нас з Вами ще все попереду. Дякую Вам за цю зустріч.

IX. Нагородження учнів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45720. Современные печатные СМИ: состояние и перспективы развития. Новые информационные технологии и их влияние на СМИ 35 KB
  Новые информационные технологии и их влияние на СМИ. Новые технологии активно внедряются и в полиграфическое производство. Среди новинок – ризография новые цифровые оконечные устройства сопрягаемые с компьютером. Стремительно меняющиеся вкусы нового электората живущего в век видео и его новые запросы во многом формируемые им.
45721. Возникновение и становление периодической печати в России в XVIIIв 50.5 KB
  Ведомости Но подлинным первенцем русской печати были все же Ведомости которые стали издаваться по личному указанию и при личном участии русского царя Петра I типографским способом т. В том же году стала издаваться газета СанктПетербургские ведомости при Академии наук в Петербурге сменившая петровские Ведомости. Ломоносов являлся фактически редактором газеты СанктПетербургские ведомости. Московские ведомости 1755 г.
45722. Основные тенденции развития газетной и журнальной периодики в России в XIX в 63.5 KB
  Основные тенденции развития газетной и журнальной периодики в России в XIX в. Герцен много сделал для развития газетножурнальных жанров революционного издания. В журналистике много места занимает личностный элемент авторитет лидера. Журнал Каткова орагнизованный в 1856.
45723. Журналистика России в период социально-экономических преобразований конца ХХ – начала XXI вв 41 KB
  Журналистика России в период социально-экономических преобразований конца ХХ – начала XXI вв. у федерального правительства из печатных СМИ имелись: Российская газета Российские вести Россия из электронных – телеканалы ОРТ РТР Культура Радио 1 Радио России радиостанция Маяк а также информационные агентства ИТАРТАСС РИАНовости Интерфакс. В постсоветский период в газетном мире России произошли значительные типологические изменения. начала вещание коммерческая российскофранцузская радиостанция Радио России –...
45725. Характеристика групп общественности в связях с общественностью 50.5 KB
  Целевая аудитория –- субъект коммуникационных технологических отношений Для PRкомпаний: целевая общсть – это те социальные субъекты социальные группы организации институты массовые аудитории которые согласно замыслам разработчиков PRкомпании являются или способны быть получателями PRсообщений. Сотрудники менеджеры и организации их объединяющие. Понятия внешней и внутренней общественности связаны с организаций PRмероприятий для социальной организации или института. Внешней открытой общественностью для любого социального...
45726. Структура отечественного PR-рынка 73 KB
  Довольно быстро был пройден период 1988-1991 годов когда на российском рынке PR доминировали зарубежные агентства. Создаются первые отечественные PRагентства: Николо М Имидж-ленд ПР Имидж-контакт. Прежде всего агентства различного типа и специализации prагентства.субъекты: ПР-агентства.
45727. Основные этапы развития слуховой функции у ребенка. Особенности исследования слуха у детей (шепотной, разговорной речью, камертонами) 15.49 KB
  Закладка слухового анализатора происходит на 5–7 неделе внутриутробной жизни. Начиная с 20–й недели беременности, плод различает частоту и интенсивность звука.
45728. Рото- и гортаноглотка, строение, назначение и иннервация, возможные заболевания 16.18 KB
  Ротоглотка - это щелевидное пространство спереди которой располагается зев, который образован сверху мягким небом и передней и задней дужками по бокам, передняя небно-язычная мышца, между ними располагаются небные миндалины.