80077

Складання розповіді з елементами опису калини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вчити дітей складати і записувати розповідь з елементами опису за планом. Розвивати усне та писемне мовлення; уміння описувати рослину, зокрема, калину, використовуючи прикметники, порівняння, слова, вжиті в переносному значенні; пізнавальну діяльність, творчі здібності.

Украинкский

2015-02-16

62 KB

1 чел.

Урок розвитку мовлення

       Складання розповіді з елементами опису калини

 

       Мета. Закріпити знання про текст. Вчити дітей складати і записувати розповідь з елементами опису за планом.

Розвивати усне та писемне мовлення; уміння описувати рослину, зокрема, калину, використовуючи прикметники, порівняння, слова, вжиті в переносному значенні; пізнавальну діяльність, творчі здібності.

         Формувати вміння аналізувати, порівнювати,доводити свої судження.      Виховувати бережливе ставлення до калини  як лікарської рослини, оберегу,  символу України.  

      Обладнання:    роздатковий дидактичний матеріал, ілюстрований матеріал із зображенням куща калини в різні пори року, вишивки,  рушник з вишитим орнаментом калини; пучки кетягів калини; випечений коровай прикрашений калиною; аудіозапис пісні «Ой єсть в лісі калина», презентація  уроку, репродукції картин М.Приймаченко «Калиновий гай» та К.Білокур «Натюрморт з колосками і глечиком».

      Методики: «Прогнозування», «Понятійна таблиця», «Сенкан»,

метод «Мікрофон».

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Обернулись до гостей.

Привітались: «Добрий день!»

Давайте посмішки усім дарувати.

Себе й гостей звеселяти.

Хай радість злітає у небо, як птах. 

І добрі слова у вас на устах.

Подаруйте посмішку собі,

Один одному, мені.

Я дарую посмішку і вам,

Радість допоможе у роботі нам.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні в нас урок розвитку зв’язного мовлення.

- Я пропоную розпочати наш урок такими словами:

( Діти разом із вчителем читають вірш з дошки.)

          Українська наша мова

          Повсякчасно на устах.

          Чародійна, калинова,

          І співуча наче птах.  

 

1. Актуалізація опорних знань.

          - Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, про що ми з вами будемо сьогодні говорити на уроці.

( Методика прогнозування)

За хатою у садочку

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти

Щоб на неї поглядіти,

За намисто кожен смик

Та й укине на язик.

- Так, звісно, це калина.

  -А які вислови допомогли здогадатися, що це калина?

( У вінку зеленолистім, у червоному намисті).

- В якому значенні вжиті ці вислови? ( У переносному). 

- Що мали на увазі? ( Листя та ягоди калини).

 ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.

    -  Наш урок присвячується цій неперевершеній красуні, надзвичайно чарівному кущику калини.

          Завдання нашого уроку:

- повторити знання про текст;

- навчитися висловлювати свої думки за власними спостереженнями;

- збагачувати словниковий запас;

- навчитися складати твір з елементами опису;

      - А щоб виконати завдання  уроку я пропоную вам  уявно пройтися такими доріжками.  

План уроку

  Стежка спостережень.

  Стежка спогадів і роздумів.

  Стежка спроб і помилок.

 Стежка творчості.  

 ІY. Робота по підготовці до написання розповіді.

     -   Що ви знаєте про калину?    

(Метод «Гронування»)

( Діти висловлюють  свої знання про калину)

- А де  ж можна зустріти калину в природі? ( Відповіді дітей.)  

- А ще послухайте, як про це сказано в тлумачному словнику.

  (Зачитування вислову  із словника.)

 Калина любить вологі місця,росте у лісі, біля хати. На нашій планеті росте понад двісті видів калини.

 

-А зараз, дивлячись на малюнок, використовуючи завдання на дошці ми з вами зясуємо: яка калина на вигляд?

- Утворіть речення: початок речення у першому стовпчику, а закінчення –у другому.  

Це не високий, але…                                    важкі грона калини.

Гілля в неї …                                                 цвітом.

Листя різьблене темно-…                         пишний кущ.

Цвіте білим …                                             тонке розгалужене.

Восени на ній з являються …                   - зеленого кольору.

Y. Робота в групах

-А ще ми разом із чарівним кущиком калини одночасно побуваємо у всіх порах року. Для цього потрібно виконати наступне завдання..( Складання речень, робота в групах.)

  1.  Навесні, квіточками, калина, приваблює, білими, духмяними.

   

  2.  Взимку,калина,    ягід, спалахує,, гронами, яскраво- червоними.

 

 3. Влітку, калини, ягоди,  соком, рум’яніють,наливаються,

_______________________________________________

 

    1.  Восени,    ягоди, її, палахкотять. як,  жар.

  

    2.   Взимку, птахів,   ягоди, приваблюють.

   

    3.     Весною, квітами духмяними, запашними, сніжно- білими.

______________________________________________

    1.  Восени, і, мають, калини,  плоди,  смак, дозрівають,терпкувато – кислий.

 

     2.   Влітку серед, помітити, нелегко, листя, калину,  густого.

      

      3. Весною,   стоїть, у фаті, ніби,,  дівчина

Вправа «Мікрофон»

  •  А чи  знаєте ви:  яку користь приносить калина людям?

(  Учні висловлюються про лікувальні властивості калини. )

  •  Калину застосовують як ліки при багатьох хворобах. Для лікування використовують плоди, квіти і кору. Ліки з калини є кровоспинним,заспокійливим засобом, їх приймають при простудному кашлі, гарячці, при тривалій хрипоті, серцевих захворюваннях. Водний настій п’ють проти фурункулів, екземи, різних висипів на шкірі. Настоєм квітів і ягід полощуть горло при ангінах, промивають рани

                                                  Бабусині рецепти

       1-й р. Моя бабуся змішує плоди калини з цукром і сік, який утворюється

при цьому лікує всіх, коли хтось кашляє, або хворіє грипом.

        2-й р. А у нас полощуть горло настоєм квітів, ягід, або листків Килини.

       3-й р. Моя мама робить напій для святкового столу з калинових ягід.

       4-й р. 4 гронця калини, 2 зубки часнику, 5 цибулин все перетирають.

Утвореним соком закапують ніс при нежиті.

5-й р. Калиновим соком в давнину дівчата рум’янили личко, щоб бути

гарними.

Про калину наш народ складає вірші, прислів’я. приказки,художники відтворюють її красу в своїх малюнках.

А які прислів’я, приказки ви знаєте про цю рослину? (Відповіді дітей)

ПОСАДЖЕНА КАЛИНА БІЛЯ ХАТИ

ПРИНЕСЕ ЩАСТЯ В СІМЮ.

ЯКЩО НА КАЛИНІ БАГАТО ЯГІД – ЗИМА БУДЕ ХОЛОДНА.

НА ВЕЛИКІ СВЯТА ПОРУЧ З ХЛІБОМ  КЛАЛИ І КАЛИНУ.

КАЛИНА, ВЕРБА, БАРВІНОК, РАЗОМ З КОЛОСКАМИ ЖИТА – ЦЕ СИМВОЛ НАШОЇ УКРАЇНИ.

БЕЗ ВЕРБИ І КАЛИНИ  НЕМА УКРАЇНИ.  

VІ. Фізкультхвилинка.

    (Звучить аудіосупровід)

Ой є в лісі калина,

Ой є в лісі калина.(пружинка)

Калина, калина,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Там стояла дівчина,

Там стояла дівчина (кружляють)

Калина, калина,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Цвіт-калину ламала (рухи, які імітують ламання калини)

Ламала, ламала,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

Та в пучечки в’язала,

Та в пучечки в’язала (рухи, які імітують в’зання калини)

В’язала, в’язала,

Комарики, дзюбрики, калина. (колупалочка)

  VІ. Складання усної розповіді за планом.

 

1. ДЕ  РОСТЕ КАЛИНА?

2. ЯКА КАЛИНА НА ВИГЛЯД?

3. В РІЗНІ   ПОРИ РОКУ  КАЛИНА -    

    ЧУДОВА.

4. ЯКУ КОРИСТЬ ПРИНОСИТЬ  

    КАЛИНА ЛЮДЯМ?

5. ЯК НАРОД ВЕЛИЧАЄ КАЛИНУ

  YІІ. Написання розповіді з використанням пам’ятки

Памятка  юного редактора

Чи відповідає текст заданій темі?

Чи логічно викладено зміст?

Чи наявні складові частини: зачин, основна частина, кінцівка?

Чи дотримані абзаци в тексті?

Чи немає повторів?

Чи завершені речення за змістом  і чи зв’язані між собою?

(Завдання виконується диференційовано.)

   1 група- самостійно.

   2 група, 3 група 

з допомогою карток – допомоги.

      Біля, нашої, росте, хати, калини, кущ.

      Невисокий, калина, кущ, але, пишний.

      Любить, місце, рости, де вологе,

Листя, кольору, темно-зеленого.

Зацвітає, вона, цвітом, білим, весною, пишним.

Згодом,  кетяги, квіток, важкі, на, місці, зявляються,

Восени, важкі, наливаються, кетяги соком, цілющим.

Взимку,до, себе, птахів, приваблює.

      

      Шанують, здавна, лікувальні, люди, її, за, властивості.

Треба, оберігати, саджати, калину.

Вона – України, символ, на

                                                                          Калина

Калина – ________________, але________________ кущ. Краще росте у______________ місцях.

Навесні він вкривається ________________ цвітом. Восени дозрівають ______________ ягоди. _______________ кетяги наливаються соком. Взимку кущ калини  палахкотить,  як__________________, приваблює до себе______________________.

Українці ________________ калину за її ________________ властивості.

Калина – рослина – символ________.

VІІ. Зачитування, аналіз розповідей у групах.  Робота над помилками.

VІІІ. Зачитування розповідей вголос. Порівняння зі зразком написання розповіді з елементами опису калини ( читання вчителем)

ІХ. Творча робота. ( Робота в групах.)

          Завдання 1 групи.

  Доримувати віршик, використовуючи слова з довідки.

 Бо калина – то є …

Життя, роду і краси.

І калину ти, як …,

   Любий друже, …

( Довідка:бережи, символ, мати)

         

        Завдання 2 групи.

 Доримувати віршик, вставляючи слова замість крапок.        

Калинонька розцвіла

Біля мого ….

Ніби дівчина красуня

Біле плаття ….

         Завдання 3 групи

Складання  віршу з п’яти рядків.    Методика « СЕНКАН».

1 – й  рядок  -  тема  (іменник);

2 -  й рядок  -  опис ( прикметник);

3 – й  рядок -   дія  ( дієслово ), пов’язане з темою;

4 -  й  рядок  -   ставлення (фраза), почуття з приводу обговорюваного;

5  -  й рядок   - перефразування сутності ( синоніми, узагальнення, підсумок).  

Х. Підсумок уроку.

           Я дізнався...

Я навчився...

Я зрозумів, що можу...

Мені сподобалося...

                        Для мене стало новим...

       Мене здивувало...

       У мене вийшло...

       Я придбав...

       Мені захотілося...

       Мене надихнуло...


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16906. Шостакович, Дмитрий Дмитриевич 32.5 KB
  Шостакович Дмитрий Дмитриевич [1225.9.1906 Петербург 9.8.1975 Москва] советский композитор народный артист СССР 1954 Герой Социалистического Труда 1966 доктор искусствоведения 1965. Родился в семье инженера. Окончил Ленинградской консерваторию по классу фортепьяно у Л. В. Ни
16907. Создание сайта на основе таблицы 443.5 KB
  Лабораторная работа №10. Создание сайта на основе таблицы. В данной лабораторной работе мы построим сайт с нуля пользуясь таблицей. Создайте новую папку KompoZer_2 и скопируйте в нее папку images из LR_10. Создайте пустой документ: Выполните команду Форма
16908. Создание WEB – страниц на основе таблиц 117.87 KB
  Лабораторная работа № 11 Создание WEB страниц на основе таблиц. Оборудование: ПЭВМ Программное обеспечение: Windows Kompozer. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы во Kompozer. Задание: Включите ПК. Запустить Kompozer.
16909. Создание WEB узла 36 KB
  Лабораторная работа № 12 Создание WEB узла. Оборудование: ПЭВМ Программное обеспечение: Windows Kompozer. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы во Kompozer. Задание: Перекопируйте папку...
16910. Создание электронных таблиц в OpenOffice.org Calc 299.5 KB
  Лабораторная работа №13 Создание электронных таблиц в OpenOffice.org Calc Оборудование: ПК Программное обеспечение: Windows OpenOffice.org Calc. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы в OpenOffice.org Calc Теоретическая часть Что такое Calc Calc это модуль электрон
16911. Адресация ячеек в OpenOffice.org Calc 160 KB
  Лабораторная работа № 14Адресация ячеек в OpenOffice.org Calc Оборудование: ПК Программное обеспечение: Windows OpenOffice.org Calc. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы в OpenOffice.org Calc Теоретическая часть У каждой ячейки есть свой адрес. Он однозначно оп
16912. Порядок разработки теста в OpenOffice.org Calc 126.5 KB
  Лабораторная работа № 15 Порядок разработки теста в OpenOffice.org Calc Оборудование: ПЭВМ Программное обеспечение: Windows OpenOffice.org Calc. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы в OpenOffice.org Calc Теоретическая часть. Тест на тему ЛИЧ...
16913. Логические функции в OpenOffice.org Calc 203.5 KB
  Лабораторная работа № 16 Логические функции в OpenOffice.org Calc Оборудование: ПК Программное обеспечение:Windows OpenOffice.org Calc. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы в OpenOffice.org Calc Теоретическая часть Логические функции в OpenOffice.org Calc: 1. IF Условие; Выр
16914. Создание диаграммы в OpenOffice.org Calc 120 KB
  Лабораторная работа №17 Создание диаграммы. Оборудование: ПЭВМ Программное обеспечение: OpenOffice.org Calc. Цель работы: приобретение и закрепление практических навыков работы в OpenOffice.org Calc. Таблица 1. Запустите OpenOffice.org Calc. Сохраните...