80079

Вічне і живе Шевченкове слово

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Збагатити знання учнів про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка. Шевченка ілюстрації малюнки запис пісень на вірші Шевченка виставка творів поета для дітей Кобзар карта України. рушник з портретом Шевченка Хід уроку Організація класу до уроку Емоційне налаштування на урок...

Украинкский

2015-02-16

48.5 KB

0 чел.

                                                                                        Страшко Катерина Григорівна,

                                                                                  вчитель початкових класів,

                                                                                            спеціаліст вищої кваліфікаційної

                                                                         категорії Полтавської

                                                                 загальноосвітньої

                                                                               школи I-III ступенів №19

Літературне читання

2 клас

Тема. Вічне і живе Шевченкове слово

Мета. Збагатити знання учнів про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка. Показати велич і неповторність творчої спадщини Великого Кобзаря.

           Розвивати звязне мовлення учнів, уміння словесно малювати картини до прочитаних творів.

           Виховувати любов до поетичного слова, пошану до народних геніїв, інтерес до їхньої творчості.

Обладнання. Портрет Т.Г.Шевченка, ілюстрації, малюнки, запис пісень на вірші Шевченка, виставка творів поета для дітей, «Кобзар», карта України. рушник з портретом Шевченка

Хід уроку

  1.  Організація класу до уроку
    1.  Емоційне налаштування на урок

До мене сьогодні всміхнувся Шевченко
З картини, що там на стіні.
Читає пісні  залюбки його ненька,
Розказував батько мені:

Як вівці він пас — ще малий був хлопчина,
А виріс — великий дав дар:
Для всіх поколінь, для всієї Вкраїни,
Цю книгу, що зветься "Кобзар".

Як книгу святу берегли ми завзято,
З собою забрали у світ,
Як слово Тараса завжди зберігати,
Великий усім заповіт.

Буду й я любити Вкраїну рідненьку,
То може й мені ще не раз
З картини ласкаво всміхнеться Шевченко,
Наш Батько, великий Тарас.
(Леся Храплива)

  1.  Оголошення теми і мети уроку
    1.  Вступне слово учителя
  •  Наш урок – незвичайний, бо він стосується генія України – Великого Кобзаря.
  •  Послухайте пісню на слова Т.Г.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий»; погляньте на портрет Тараса Григоровича, памятник.
  •  Чи були ви біля памятника Т.Г.Шевченку?
    1.  Бесіда
  •  Діти, а хто такий Т.Г.Шевченко?
  •  Що ви про нього знаєте?

                 -     Хто вам розповідав про Тараса Григоровича?

  1.  Розповідь учителя
  •  9 березня 2014 року виповнюється 200 років із Дня народження поета, художника, мислителя, палкого патріота України. Народився Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії в сімї селянина-кріпака. (Демонстрація малюнка хатини Тараса)

У Моринцях, в простій родині

Що мала вже кількох дітей,

Родився ще один хлопчина

Із ясним поглядом очей.

Тарас йому дали наймення.

Він ріс і світ все пізнавав…

Із ранніх літ лишився мами,

Та скоро й батька поховав.

Ой тяжко – важко було жити

У світі хлопцю-сироті,

Лихому панові служити,

Пасти овець на самоті.

Та мав Тарас дитячу мрію –

Хотів картини він писати.

В його душі жила надія –

Художником він має стати!

Усе, що бачить він довкола,

Хлопчина прагнув змалювати:

Садок, село і вільну волю,

Всю Україну – рідний край!

Так все і склалось.

Став Тарас співцем свободи:

Він і пензлем, і словами

Показав життя народу,

Що бідував під панами.

Слів Шевченкових вогненних

Не згасає світло й нині

І для дає натхнення

Жить для щастя України!

                                         (Ж.Гармаш)

- Читати Тарасик навчився дуже рано. Хотів вчитися, малювати, але  не мав змоги, бо народився у сімї кріпака. У дяка-вчителя тільки працював, повернувшись назад у село, став наймитом у попа. Коли Шевченку було 15 років, його взяли за слугу-козачка до молодого пана Енгельгардта. Під час мандрівки з паном, у Петербурзі познайомився із художником І.Сошенком. У 1838 році Шевченка викупили у пана і він стає вільним. Але на Україні Тарас Григорович буває рідко. У 1847 році  поета заарештовують і на 10 років відправляють у заслання. Про своє здоровя він не дбав, хворів. І 10 березня 1861 року перестало битися серце Тараса Шевченка. Згодом прах поета перевезли на Україну і поховали на Чернечій горі поблизу Канева.

- А чому поховали саме там?

                       Читання «Заповіту» вчителем

  •  Т.Г.Шевченко – автор віршів як для дорослих, так і для дітей. Ми ці вірші

Знаємо. любимо і читаємо.

                       Читання віршів учнями

  1.  Творча робота в парах
  •  А зараз, любі діти, я пропоную доповнити ці рядки потрібними за змістом словами.
  •  Реве та стогне _____ широкий.
  •  Соловейко в темнім гаї сонце _____.
  •  Зоре моя вечірняя,

Зійди над _____.

  •  Пишається над водою червона _____.
  •  Село на нашій Україні неначе _____.
  •  Затихло все, тільки дівчата та ______ не затих.
    1.  Опрацювання виставки книг. Знайомство з «Кобзарем»

- Т.Г.Шевченко свою першу книгу назвав «Кобзар». Кобзар – українськийнародний співець і музикант, що відповідав духові Шевченка. Кобзарі були творцями, хранителями і передавачами традицій народу. Грали вони на кобзі, лірі або бандурі. Ще з дитинства Тарас із захопленням слухав мандруючих сліпців – кобзарів. Це і надихнуло поета назвати збірку творів – «Кобзар».

  1.  Складання «розсипанки». Виразне читання вірша учнями
  2.  Та попід горою.

4.   Поміж осокою

  1.  Тече вода із-за гаю
  2.  Хлюпочуться качаточка.
    1.  Розповідь учителя
  •  Тарас знав 5 мов (українську, російську, польську, латинську, французьку). Був художником. Мав заслужену славу видатного портретиста.

Демонстрація репродукцій

                  -    Шевченко кілька разів був у Полтаві. На честь митця названа одна з вулиць у місті.  

                        У 1926 році у Полтаві навпроти Краєзнавчого музею встановлено памятник поету.

                        За ескізами Шевченка було відтворено садибу І.П.Котляревського;  Тарас

                        Гртгорович написав Хрестовоздвиженський монастир з видом на Ворсклу.

  1.  Слухання пісень на слова Т.Г.Шевченка. Виконання малюнків до творів «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя»
    1.  Вивчення уривка напамять

Реве та стогне Дніпр широкий

                                                 Сердитий вітер завива,

                                                 Додолу верби гне високі,

                                                 Горами хвилю підійма

  1.  Підсумок уроку
  •  Минають віки, стираються написи на камені, руйнуються будівлі, але слово  Тараса Григоровича Шевченка – живе і вічне. Ми будемо вивчати його твори і виконувати його заповіти.
  •  Наш урок, присвячений Великому Кобзареві, я хочу закінчити його словами:

                                                 Свою Україну любіть,

                                                 Любіть її… Во время люте

                                                 В останню тяжкую минуту

                                                 За неї господа моліть!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32623. Докладно описати такі питання: визначення спеціальної вантажної станції, спеціалізація спеціальних вантажних станцій,основні операції,які виконують на спеціалізованих вантажних станціях 677.5 KB
  Докладно описати такі питання: визначення спеціальної вантажної станції спеціалізація спеціальних вантажних станційосновні операціїякі виконують на спеціалізованих вантажних станціях. Спеціалізовані вантажні станції це вантажні станції що будуються в пунктах масової переробки однорідних вантажів і забезпечують ритмічність і потоковість обробки масових вантажів і прискорену обробку рухомого складу на станції ефективне використання вантажнорозвантажувальних механізмів і скорочення обсягу роботи сортувальних станцій за рахунок формування...
32624. Дати технічну характеристику колієпроводів 992.5 KB
  Минимальная длина путепроводной развязки в плане определяется в зависимости от радиуса кривой и угла пересечения. Рис 1 К расчету путепроводной развязки в плане. Длина путепроводной развязки в плане должна быть не менее длины развязки в профиле Lnл Lпp Длина путепроводной развязки в профиле зависит от характера подходов. Минимальная длина развязки в профиле: Lпр=lпод0.
32625. Особливості проектування вузлових дільничних станцій (ВДС). Принципи розташування основних пристроїв на дільничних станціях 98 KB
  Докладно описати такі питання: особливості проектування вузлових дільничних станцій ВДС; принципи розташування основних пристроїв на дільничних станціях; розрахунок числа приймальновідправних колій на ВДС При проектировании УУС следует выполнять такие требования: 1 на подходах к станции должны предусматриваться развязки маршрутов в одном или в разных уровнях; 2 расположение главных путей на подходах к станции конструкции горловин должны обеспечивать одновременный прием и отправление поездов со...
32626. Описати принципи і особливості проектування залізничних вузлів великих і столичних міст 559.5 KB
  В генеральной схеме развития узла особенно тщательно должна быть проработана охрана окружающей среды бережного отношения к природным ресурсам минимального использования земель и угодий ценных для других отраслей хозяйства отдыха населения и дальнейшего развития жилищного строительства. При проектировании железнодорожных узлов необходимо руководствоваться следующими принципами: общая эффективность комплексная оптимизация концентрация децентрализация специализация сохранение равновесия и пропорциональности развития отдельных...
32627. Описати принцип роботи системи КГМ-РИЗТ, а також основні системні задачі комплексу, основні достоїнства та недоліки 2.91 MB
  ВАГОННЫЙ ЗАМЕДЛИТЕЛЬ КЛЕЩЕВИДНОНАЖИМНОЙ ПОДЪЕМНЫЙ КНП5 Клещевиднонажимной подъемный двухрельсовый пневматический вагонный замедлитель используется преимущественно на спускной части сортировочных горок при новом строительстве и модернизации. Вагонный замедлитель КНП5 изготавливается пятизвенным шестисекционным. Вагонный замедлитель может имев следующие положения: отторможенное тормозная система занимает нижнее положение. Через вагонный замедлитель может пропускаться ся весь габаритный подвижной состав вагонного и локомотивного...
32629. Докладно описати порядок виконання конструктивних і технологічних розрахунків сортувальних гірок на сортувальних станціях 238.5 KB
  До технологічних розрахунків відносяться: переробчу спроможність гірки Nпер; технологічний гірковий інтервал tгор; продовжуваність цикла Тц; кількість вагонів які формуються через гірку у кожному циклі Вфц. Для передачі у предгірковий парк в обхід гірки на гірках повишеної потужності проектують дві обвідні колії. На гірках великої потужності проектуються двітри колії насуву дві спускних і дві колії в обхід гірки.
32630. Пассажирский комплекс 679 KB
  Пассажирский комплекс это коплекс станций ПС и ПТС предназначенный для обслуживания пассажиров и пассажирских поездов всех категорий в том числе и пригородных. ПТС оборудована всеми устройствами для экипировки и ремонта подвижного состава: вагоноремонтные и экипировочные депо с ремонтными цехами и отделениями пункты технического осмотра ПТО специальные мастерские вагономоечные машины системы электровоздуховодоснабжения склад топлива пути и устройства для газовой обработки составов и т. Обоснование размещения станций в...