80083

Урок позакласного читання в 4 класі за історичною повістю Марка Вовчка «Кармелюк»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: прищеплювати любов до читання, цікавість до історичного минулого України; виховувати почуття національної гідності, повагу до історичного минулого України; вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання і самостійного читання мовчки; розвивати мислення...

Украинкский

2015-02-16

42.5 KB

2 чел.


 Урок позакласного  читання  в 4  класі за  історичною  повістю  Марка    Вовчка  «Кармелюк»
Мета уроку: прищеплювати   любов  до читання, цікавість до історичного минулого  України; виховувати  почуття  національної  гідності, повагу  до  історичного  минулого України; вдосконалювати  навички  правильного, свідомого, виразного читання  і  самостійного  читання  мовчки; розвивати мислення, память, інтерес до навчання, створюючи оптимальні умови навчання через групову роботу. 


                                                              
Хід уроку 

1.     Повідомлення теми уроку

Робота в групах
Записати  жанри  літературних  творів,  з  якими  зустрічалися  на  уроках  читання (Додаток 1 ).

2.     Знайомство з  фактами біографії  письменниці.

«Довідкова служба»  повідомляє  заздалегідь  підготовану  інформацію  про письменницю (Додаток 2).

    - Коли народилася письменниця?

    - Яке її  справжнє  імя?

    - Де  народилася  Марко  Вовчок?

    - Скількома  мовами  вона  володіла?

    - Які  назви  творів  Марка  Вовчка  ви  запамятали?

3.     Робота  над  змістом  повісті  (Підготовка  до тесту).

    - Де   відбувалися  події, описані  в  повісті?

    - Хто  головний  герой  повісті?

    - Які  думки  непокоїли  Кармелюка?

    - Куди якось  зник  Іван?

    - Про  які  дива  стали  говорити  люди  після  його  зникнення?

    - Чи  повірила  мати  Кармелюка  в  те, що  казали  люди?

    - Чому  одної  ночі  Кармель  зявився  вдома?

    - Що  сталося  тієї  ночі?

    - Чим  закінчилася  повість?

4.  Робота  над  текстом.

    Вибіркове  читання:

    1 група:  Знайти  і  зачитати  уривки  про  матір  Кармелюка.

    2 група:  Знайти  і  зачитати  уривки  про  Івана  Кармелюка.

3 група: Знайти  і  зачитати  уривки  про Марусю.

4 група: Знайти  і  зачитати  уривки  про село, в  якому жив Кармелюк.

5 група: Знайти  і  зачитати  уривки  про  дивні  події, які  стали  відбуватися       після  зникнення  Івана  Кармелюка.

6 група:  Зачитати  кінцівку  повісті.

5.  Складання  образу  Івана  Кармелюка.

    Робота в  групах.

    Асоціативний  кущ.

    Серед  запропонованих  прикметників  вибрати  ті, які  асоціюються з  образом  Івана  Кармелюка. ( Додаток 3).

6.     «Знайди відповідність»

    Згідно  змісту повісті  утворити  пари  слів  із  слів  першого  та  другого стовпчиків ( Додаток 4)
Фізкультхвилинка  

7.     Тест ( Додаток 5 ) 

8.     Підсумок уроку.

     Робота в групах. Діти обговорюють питання:

- Яка  головна  думка  повісті? (1,2, 3 група)

-Чого  нас  навчає  ця  повість?

                                              Додатки

Додаток  1

Казка, оповідання, байка, легенда, міф, вірш, повість.

Додаток  2

   Марко Вовчок  народилася 22 грудня 1833 р. в с. Єкатерининському Орловської губернії  в Росії  в родині збіднілого дворянина. Її справжнє ім’я Вілінська  Марія  Олександрівна. Батько Марійки помер, коли вона була ще зовсім маленькою. Мати одружилася з поміщиком, який жорстоко ставився до своїх кріпосних (спогади про нього і його поводження з людьми стали матеріалом для її  творів..

Марія навчалася в жіночому пансіоні в Харкові, потім повернулася в Орел, де виховувала дітей своєї тітки.

У 1851 р. Марія одружилася з О. Марковичем і виїхала в Україну,де  вивчила українську мову, яку чула з дитинства у своєму домі (її мати любила народні пісні й часто їх співала).Збираючи фольклор в українських селах, Марія засвоювала наші  звичаї, обряди, побут. Страждання українських селян стали її власними. Майбутня письменниця усвідомлювала, що треба якось протидіяти рабству в закріпаченій Україні. Марія почала писати твори. Літературна діяльність письменниці веде відлік від 1856 р. Вона пише під вигаданим ім'ям — Марко Вовчок.

У 1857 р. в Петербурзі побачила світ збірка «Народні оповідання» Марка Вовчка, твори молодої письменниці здобувають велику популярність. Через два роки вона з чоловіком переїздить до російської столиці. У Петербурзі Марко Вовчок стає окрасою гурту українських культурних діячів.

У  1860  році  Марко Вовчок переїздить до Парижа, де проводить кілька років. Знання французької мови відкрили великі можливості для її письменницької діяльності у Франції: вона пише, перекладає. Деякі твори з «Народних оповідань» Марка Вовчка настільки полюбилися парижанам, що  витримали декілька перевидань. Це повість-казка «Маруся», яка видавалася у Франції 20 разів, нагороджена премією Академії Франції і стала класичним твором французької дитячої літератури.

     За кордоном Марко Вовчок прожила вісім років, потім повернулася до Петербурга, де провела наступні десять років. Тут були видані (у журналі «Отечественные записки») кращі її повісті російською мовою: «Живая душа», «Тёплое гнёздышко» та ін. У ці роки письменниця редагує журнал «Переводы лучших иностранных писателей», перекладає твори Ж. Верна, Ч. Дарвіна, Г. Андерсена.

За чітку громадянську позицію Марка Вовчка починають переслідувати, за повість «Кармелюк» її збиралися навіть притягнути до суду. Вона переживає душевне потрясіння, починає хворіти й покидає Петербург назавжди..
Кінець свого життя Марко Вовчок прожила на Кавказі. Померла письменниця 10 серпня 1907 р. в Кабардино-Балкарії — на хуторі Долинськ, що в межах міста Нальчик, де й похована.
 
     Марко Вовчок написала понад сто оригінальних творів і стільки ж перекладів. Письменниця перекладала з французької, німецької, англійської й польської мов. Серед перекладних творів — п'ятнадцять романів Жуля Верна. Французькою вона писала оповідання й казки. До найвідоміших творів російською мовою належать оповідання «Маша», «Игрушечка», повість «Живая душа». Саме українською мовою написані її найкращі твори: казки; повісті «Інститутка», «Кармелюк», «Маруся», «Гайдамаки»; збірка «Народні оповідання».

 Додаток 3

Невтелепний, спритний, неповороткий, чесний, кмітливий, ледачий, чесний, щедрий, брехливий, справедливий, боязкий, сміливий, ледачий, підступний, товариський, відповідальний, жадібний, порядний, ненадійний, ввічливий, грубий.

Додаток  4

Марко                                                                    Вовчок

Село                                                                       українське

Іван                                                                        Кармелюк

Дружина                                                                Маруся

Стара                                                                      Кармелиха

Чорний                                                                   ліс

Додаток  5

Тест

1.Хто  написав  повість «Кармелюк»?

  а) Тарас Шевченко;

  б) Леся Українка;

  в) Марко Вовчок?

2. Яке прізвище  головного  героя?

  а) Кармель;

  б) Кармелюк;

  в) Карамель;

3. Як звали  головного  героя?

  а) Ігор;

  б) Микола;

  в) Іван;

4. Де  жив Кармелюк?

  а) у  селі;

  б) у  великому  місті;

  в) у маленькому  місті;

5. Скільки  хат  було  у  селі?

  а) 5;

  б) 10;

  в) близько  20;

6. Скільки  було  дітей  у  матері  Кармелюка?

  а) троє;

  б) двоє;

  в) один;

7. Яким  був  Іван  у  дитинстві?

  а) боязким;

  б) спритним;

  в) незграбним;

8. Задля  друга  Кармель  був  готовий:

  а) піти  куди  завгодно;

  б) з-під землі  дістати  те,  що потрібно  другові;

  в) нічого  не  зробити;

9. Чому  Іван  почав  смутніти?

  а) тому, що  був  бідний;

  б) тому, що  скрізь  бачив  убогих  людей;

  в) тому, що бачив  багатих;

10. Що сталося  одного  разу?

  а) Іван  зник  кудись;

  б) Іван  поїхав  на  заробітки;

  в) Іван  пішов  до  лісу;

11. Які  дива  після  цього  стали  відбуватися?

  а) бідних  стали  оббирати;

  б) багатим  стали  гроші  давати;

  в) багатих  стали  оббирати;

12. Чи  можна  назвати  Івана  Кармелюка  народним  героєм?

   а) так;

   б) ні;


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37744. ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ ЦЕПИ СО ВЗАИМНОЙ ИНДУКТИВНОСТЬЮ 57.5 KB
  Экспериментально определить параметры катушек и коэффициент взаимной индукции. Определить комплексные сопротивления схемы замещения без индуктивной связи двух параллельно соединенных катушек с взаимной индуктивностью параметры которых определены в п. Также был определен коэффициент взаимной индукции по формуле: M = Экспериментально было доказано что при одинаковых токах протекающих через согласно и встречно включенные катушки...
37745. Исследование переходных процессов при разряде конденсатора на цепь 51 KB
  Емкость С переменная емкость С1 блока Конденсаторы. сопротивление резистор 10 кОм 50 Вт блока резисторов.Индуктивность L и сопротивление R индуктивные катушки блока Индуктивность Экспериментальная часть Схема №1 Измерено
37746. Ознайомлення з архітектурою мікроконтролерів фірми ATMEL 111.5 KB
  Основною ідеєю всіх RISC Reduced Instruction Set Computer як відомо є збільшення швидкодії за рахунок скорочення кількості операцій обміну з пам'яттю програм. Для цього кожну команду прагнуть вмістити в одну комірку пам'яті програм. При обмеженій розрядності елементу пам'яті це неминуче призводить до скорочення набору команд мікропроцесора. У VRмікроконтролерів відповідно до цього принципу практично всі команди крім тих у яких одним з операндів є 16розрядний адреса також упаковані в одну комірку пам'яті програм.
37747. Исследование переходных процессов при разряде конденсатора на резистор и индуктивную катушку 616 KB
  Выполнил: студент группы ПО 222 Принял: Преподаватель УФА 2007 Цель: Исследовать апериодический колебательный разряд конденсатора на резистор и индуктивную катушку.002 202 1271 Формула Томсона: Вывод: Собрав цепь по 1 схеме установив емкость конденсатора 0. В опыте разряда конденсатора на индуктивность рассмотрели случай колебательного затухающего процесса определили период колебательного разряда.
37748. Социологическое понимание личности. Структура личности 15.77 KB
  Личность — это совокупность (система) социально значимых качеств, характеризующих индивида как члена того или иного общества, как продукт общественного развития. Это социальная характеристика человека, которая определяется мерой усвоения им социального опыта.
37750. Визначення перехідної і частотної характеристики систем 1.42 MB
  Мета роботи: Набути практичних навичок вивчення перехідної і частотних характеристик системи за їхніми передаточними функціями.
37751. КЛЮЧЕВОЙ РЕЖИМ РАБОТЫ ТРАНЗИСТОРА 136.97 KB
  Во время переходных процессов при переключении из одного статического состояния в другое транзистор работает в нормальном и инверсном активных режимах. ГТ Т1 г 1кн КК нк вых икэ и ч Основными параметрами переходных процессов являются: при включении ТК 1з время задержки и Сф длительность фронта а при выключении 1рас время рассасывания накопленного в базе заряда и 1с длительность среза. Время задержки {з = твх 1п 1 где твх =КбСвх ; 160 ЕБ1 начальное напряжение на Свх. Временные диаграммы работы транзисторного ключа Для...
37752. Исследование интерференционного светофильтра 402 KB
  Зеркала полупрозрачны так что часть света отражается от них R коэффициент отражения часть поглощается А коэффициент поглощения а часть проходит Т коэффициент пропускания. Основные характеристики ИФ: mx длина волны в максимального пропускания Tmx максимальный коэффициент пропускания Tmin минимальный коэффициент пропускания 05 спектральная полуширина ширина полосы на уровне 05Tmx 2 угловая ширина светового пучка К контраст отношение максимального и минимального коэффициетов пропускания Т R А = 1 для...