80089

Спостереження за вимовою слів з ненаголошеними (е), (и). Правило написання слів з цими звуками

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити учнів з вимовою слів із звуками е и в ненаголошених складах; вчити перевіряти наголоси написання слів з ненаголошеними е и знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова розвивати мовленнєві здібності учнів лексичний запас вміння аналізувати...

Украинкский

2015-02-16

59.5 KB

3 чел.

ШАБЕЛЬНИКІВСЬКИЙ НВК

Урок

Української мови в 3 класі

на тему:

«Спостереження за вимовою слів з ненаголошеними (е), (и). Правило написання слів з цими звуками.»

Вчитель початкових класів

Патюк Ольга Сергіївна

Тема уроку. Спостереження за вимовою слів з ненаголошеними (е), (и). Правило написання слів з цими звуками.

Мета уроку. Ознайомити учнів з вимовою слів із звуками (е), (и) в ненаголошених складах; вчити перевіряти наголоси написання слів з ненаголошеними (е), (и), знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова, розвивати мовленнєві здібності учнів, лексичний запас, вміння аналізувати, характеризувати, класифікувати мовний матеріал; формувати та висловлювати власну думку; виховувати почуття взаємодопомоги, партнерства, прищеплювати любов до рідної природи.

Тип уроку: комбінований урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: листочки з дерева, осінні пейзажі, мікрофон, картки з завданням, музична фізкультхвилинка, малюнки.

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

Встаньте, діти, всі скоріше.

Усміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «дзелень!»

Діти:  - Доброго ранку травам росистим,

Доброго ранку квітам барвистим,

Доброго ранку сонечку ясному,

Людям усім і усьому прекрасному!

  •  На який урок запросив нас дзвінок?

(Учні відповідають).

  •  На уроці ми:
  •  Уважні!
  •  Розумні!
  •  Кмітливі!

ІІ Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку

  •  Сьогодні ми продовжимо мандрівку в Країну граматики, навчимося лікувати слова, відшукувати їх родичів. А супроводжувати нас у подорожі буде той,

Хто, немов крило, за вікном

В небо мріяв полетіти.

Тільки золотом налився,

Хто ж це, діти?

  •  Як виздогадались? За якими ознаками?
  •  Отже, прочитаймо тему нашого уроку.

(Відкриваю дошку)

  •  Але що це? Де слова? Поки ми говорили вітерець-пустунець здув слова.
  •  Хто здогадався і може їх прочитати?

Спостереження........ вимовою слів......... ненаголошеними......... Правило...... слів з........ звуками.

(Вивішую таблицю з правильно записаною темою).

ІІІ Актуалізація набутих знань

  •  Як ви думаєте, чого вас навчить цей урок?
  1.  Інтернативна гра «Мікрофон»
  •  Цей урок навчить мене (вимовляти слова з ненаголошеними голосними).
  •  Я хочу навчитися (писати слова з ненаголошеними голосними).
  •  Після цього уроку я зможу (знаходити слова з ненаголошеними (е), (и) в корені, перевіряти цю орфограму).
  •  Я чекаю від уроку.......
  •  Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку.

Наприкінці уроку ви маєте знати, як швидко знаходити слова з ненаголошеними (е), (и): як правильно добирати перевірені слова до ненаголошених (е), (и) в корені слова, вправлятися в усному мовленні.

Наш листочок не простий,

Наш листочок чарівний.

Просить слова прочитати,

Каліграфічну хвилинку написати.

Із букв цього слова свої слова складати.

  1.  Каліграфічна хвилинка

Листочок (лист, листок, сто, сито, чисто, лис, кит, лото).

  •  Назвіть слова-родичі.
  1.  Повторення вивченого на попередньому уроці.

Листочок кличе нас в дорогу.

Підемо, діти, на підмогу.

Деревам в лісі, бо у них щось сталося.

  •  Діти, а чому листя восени опадає?

«Довідкове бюро»

Із настанням осінніх холодів припиняється рух соку по стовбурах і гілках дерев. Листичкам вже не вистачає поживних речовин. Вони починають готуватися до листопаду, відриваються від гілочки і тихо падають на землю.

Осінь – прекрасна пора року. Вона одягла всі дерева, кущі та землю в розкішне вбрання. Зібрала всіх у лісі на останнє свято.

 Інтерактивна гра «Сенкан»

 Осінь

Яка вона? Чудова, барвиста, різнокольорова.

Що зробила? Завітала, погосподарювала.

Речення.

Синонім.

  •  Складіть розповідне, питальне, спонукальне речення зі словом осінь.

Інтерактивна вправа «Мозкова атака»

  •  Без якої основної частини слово не може існувати?
  •  Що ви знаєте про закінчення?
  •  Як знайти основу слова?
  •  Які морфеми (частини слова) входять в основу слова?
  •  Що таке префікс?
  •  Дайте визначення суфіксу.

Інтерактивна вправа «Мовний магазин»

  •  А ці листочки приготували завдання.

1-й листочок

- Утворіть споріднені слова з суфіксами –ок, -ин, -ищ, -ен, -ів.

(Сад – садок, садівник, садити.)

Виділити корінь у цих словах.

Склади речення (усно).

2-й листок

- Запиши одним словом, розбери за будовою

Людина, яка не має голосу.

  (Безголоса)

Гриб, який росте під березою.

  (Підберезовик)

Моряки, які плавають на підводному човні.

  (Підводники)

ІV. Музична фізкультхвилинка

V. Вивчення нового матеріалу

На дошці записані слова

З-ма, в-сна, с-ло, з-мля, кр-ло, ст-бло.

Щоб правильно записати слова (помилятися не можна!), послухайте казочку «Хитрі близнюки».

Жили-були на світі двоє близнюків.

Одного звали И, а іншого Е. Вони були так схожі між собою, що часом, використовуючи це, любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість И чувся Е, і навпаки. Замість Е – И. Так було і цього разу. Ось погляньте, у слові (ЗеИМА) чується Е, у слові (ВиЕСНА) – И.

Так ось, діти, де не візьмись, з’явився дядечко Наголос. А близнюки побоювалися старого родича, бо він був дуже сердитий.

(Демонструю малюнки)

І от тільки дядечко Наголос «погукав» близнюків, сталося диво: близнюки стали на свої місця, а самі слова змінилися: була зима – стали зими, була весна – стали весни.

Отже, діти. Коли слова з ненаголошеними (е), (и) стали наголошеними, то ви вже не можете помилитися у написанні букв Е або И.

З того часу, коли близнюки починали бавитися, міняючись місцями, з’являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад.

За допомогою дядечка Наголоса наведіть і ви в словах лад.

Діти по черзі виходять до дошки і записують слова.

Звірте свій висновок.

VІ. Робота з підручником.

  1.  Діти читають правило в підручнику ст.85
  2.  Творча робота за вправою 198.
  3.  Коментоване письмо – вправа 199.

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Інтерактивна вправа «Гірлянда асоціацій»
  •  Розлетілися наші листочки по групах, а на них слово – ВЕСЕЛЕНЬКІ.

Вам треба написати все, що ви про це слово знаєте.

І ГРУПА

Синонім- радісний

Антонім – сумний

Корінь – весел

Слово з ненаголошеним (Е) в корені

Перевірне слов – весело

Словосполучення в прямому значенні – веселенькі діти

У переносному – веселі очі

Суфікс – еньк-

ІІ ГРУПА

Закінчення – і

Речення. Веселенькі дівчатка у нашому класі.

Це прикметник

Стоїть у множині

Має 4 склади, 10 букв, 9 зв.

Спільнокореневі слова: веселитися, весело, весілля, розвеселитися

VІІІ. Підсумок уроку

Яку писати лутеру Е чи И?

Все важливе в нашій мові.

Ось приміром, річ така:

Е чи И писати в слові –

Часто сумнів виника:

СЕЛО чи СИЛО?

Якщо ясно, та не дуже –

Щоб уникнуть зайвих мук,

Ти під наголос, мі друже,

Зразу став сумнівний звук.

СЕЛО – СЕЛА.

Звук виразно зазвучить,

Як писать тебе навчить

Мені сподобалась ваша дружна робота на уроці. На початку уроку ми

казали, чого очікуємо від уроку.

Чи збулися наші сподівання?

Ким ми були у взаєминах один з одним сьогодні на уроці? (Партнерами).

Наш урок закінчується, але подорож до Країни Граматики триває. На згадку про сьогоднішню мандрівку нехай у кожного з вас залишиться цей осінній листок – пам’ятка

ПАМ’ЯТКА

  1.  Зміни слово за зразком «один – багато», або «Багато – один»

(весло – весла, гриби – гриб)

  1.  Добери спільнокореневе слово, що містить лише корінь (медовий – мед)
  2.  Добери до іменника спільнокореневий прикметник (темнота – темний)

ІХ. Оцінювання учнів.

Х. Домашнє завдання.

Вправа 200, с.85

PAGE  6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44036. Автоматизированная система управления для фитнес клуба 3.89 MB
  Инспектор Объектов состоит из двух страниц, каждую из которых можно использовать для определения поведения данного компонента. Первая страница - это список свойств, вторая - список событий. Если нужно изменить что-нибудь, связанное с определенным компонентом, то Вы обычно делаете это в Инспекторе Объектов. К примеру, Вы можете изменить имя и размер компонента TLabel изменяя свойства Caption, Left, Top, Height, и Width.
44037. Технологія нанесення декоративной штукатурки та виконання техніки терра 2.32 MB
  Композиції в стилі «терра» виконуються в коллажності техніці. Багато чому, що у повсякденному житті сприймається як сміття, в колажах знаходиться місце. Предмети, здавалося б, нецікаві самі по собі, будучи вбудованими в роботу, стають частиною свого роду містерії, ігри, вистави, в якому їм відведена значна роль. Чарівність техніки «терра» - в її багатозначності. З її допомогою можна відтворити обсяг, глибину, колір, гру світлотіні, різноманітність фактури. Багато що пов`язує колаж «терра» з живописом. На висохлий розчин накладається колористичний тон. Тон - це основний колір всієї композиції або який-небудь її частини.
44038. Разработка проекта по совершенствованию государственного регулирования налогообложения РФ 301.5 KB
  Экономическая сущность налога и налогообложения Формирование системы налогообложения Государственная политика в области налогообложения Принципы налогообложения и их современные интерпретации
44039. Дослідження стану галузі молочного скотарства 1.16 MB
  Метою нашої роботи є дослідження стану галузі молочного скотарства на прикладі одного господарства, визначення генетичного потенціалу стада та розробки рекомендацій щодо поліпшення племінних і продуктивних властивостей гурту великої рогатої худоби чорно-рябої породи.
44040. Разработка мультиплатформенного веб-приложения для размещения в локальных сетях и сети Интернет, предназначенного для ведения электронной истории болезни 4.37 MB
  Технология проектирования и отладки веб-приложений; централизованная база данных. Электронная История Болезни это совокупная информация о пациенте которая составляется и хранится в автоматизированной информационной базе данных медицинского учреждения и их сети. В систему входят: медицинские организации с их профессиональными и информационными образовательными ресурсами медицинскими диагностическими устройствами базами данных а также пользователи системы и др....
44041. Разработка системы помощи - справочная система «Art-shtrih.exe» 925 KB
  Вызов отчета из меню Охрана труда и окружающей среды. Правовые нормативные социально-экономические и организационные вопросы охраны труда Охрана труда необходима везде где трудится человек. Лишь охрана труда как система обеспечения безопасности жизни способна обеспечить здоровые и безопасные условия труда. Многосторонняя охрана труда имеет большое социальное экономическое и правовое значение.
44043. Модернизация системы автоматического регулирования температурного режима системы воздушного охлаждения установки Л-24/7 5.26 MB
  Характерной особенностью установки является наличие раздельной системы циркуляции водородсодержащего газа в обоих блоках. Задача системы аппаратов воздушного охлаждения поддержание на определенном уровне температуры газо-сырьевой смеси которая прокачивается через нее.6 Требования к средствам измерения и информационным каналам разрабатываемой системы Датчики являются элементом технических систем предназначенных для измерения сигнализации регулирования управления устройствами или процессами.1 Разработка функциональной схемы В данном...
44044. Дослідження та удосконалення процесу активізації експортної діяльності ВАТ „Львівська пивоварня” 808 KB
  Система стимулювання експорту (інструменти, інституціональні виконавці та характер їх взаємодії) у кожній країні є оригінальною. Її конфігурація залежить від соціально-економічного устрою країни і ступеня державного втручання в економічне життя. Виконання завдань державної політики стимулювання експорту забезпечує досягення однієї мети – збільшення у кількісному і вартісному вираженні вітчизняного експорту та можливе залучення до експортних операцій нових суб’єктів економіки.