80465

Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Л. Глібов «Коник-стрибунець»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про особливості байок закріпити знання поняття байка байкар розширити знання учнів про життя та творчість Л.Глібова малюнки коника мурашки картки Друкар; дитячі книги з творами Л.Глібова Коник-стрибунець мультиплікаційний фільм аудіо відеоматеріали.

Украинкский

2015-02-17

134.5 KB

14 чел.

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

КРИВОРІЗЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І – ІІІ ст. № 55

Українське читання

3 клас

Розділ. Байки

Тяжко тому жити, хто не хоче робити.

Л. Глібов „ Коник - стрибунець ”

Горевич Л.В.

         вчитель початкових класів

           «спеціаліст вищої категорії»

          «учитель-методист»

Кривий Ріг

2013

Українське читання  (слайд № 1)

3 клас

Розділ. Байки

Тема. Тяжко тому жити, хто не хоче робити.

          Л. Глібов „ Коник - стрибунець ”

Мета:

  •  поглибити знання учнів про особливості байок, закріпити знання поняття "байка", "байкар", розширити знання учнів про життя та творчість Л.Глібова, вчити аналізувати та оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки;
  •  розвивати навички швидкого виразного свідомого читання; вдосконалювати навички передачі підчас читання стану, характеру, настрою головних героїв; формувати уміння висловлювати оцінні судження морального змісту щодо прочитаного;
  •  виховувати повагу до праці та до людей праці.

Обладнання: „Читанка. 3 клас” (автор Савченко О.Я.), портрет Л.Глібова,

малюнки коника, мурашки, картки „Друкар”, дитячі книги з творами Л.І.Глібова, ілюстрації до байки, мультимедійна презентація уроку, аудиозапис байки Л.Глібова «Коник-стрибунець», мультиплікаційний фільм, аудіо-, відеоматеріали.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційна підготовка до уроку. (слайд № 2)

Привітання вчителя.     Доброго ранку травам росистим!

                          Доброго ранку квітам барвистим!

                          Доброго ранку сонечку ясному!

                               Людям усім і всьому прекрасному!

Любі діточки, до нас
Завітали люди щирі,

Тож запрошуємо вас, гості,

Посмішкою й миром.
На урок у 3 клас.

ІІ. Вправи для розвитку навичок читання. (слайд № 3)

Вчитель:  На уроках  читання перед  нами нелегкі завдання:

         Вчимось читати   правильно,

                   виразно,

 емоційно

    цілими словами, розуміти прочитане, робити висновки. 

  1.  Робота із скоромовкою. (слайд № 4)

Читання скоромовки кілька разів з прискоренням.

Коло киці Костик в кошик

кошенят кладе кошлатих.

Коло Костя котить котик

круглу кульку кошенятам. 

Прочитайте скоромовку:

  •  мовчки;
  •  хором повільно;
  •  весело;
  •  в швидкому темпі;
  •  виділіть голосом імена та назви тварин. 

2. Мовна розминка. Зорово-слухове сприйняття. (слайд № 5,6,7,8,9,10)

Вчитель: - Послухайте групу слів і виділить в ній «зайве» слово. А ті слова, що залишилися, назвіть одним узагальнюючим словом.

Комар, метелик, жук, горобець, мураха. 

(Зайве — горобець, бо він птах; всі інші — комахи.)

Зозуля, голуб, орел, соловейко, муха.

(Зайве — муха, вона комаха; всі інші— птахи.)

Барвінок, фіалка, мак, береза, троянда.

(Зайве — береза, це дерево; всі інші —квіти.) 

3. Колективна творча робота над чистомовкою 

( за малюнками квітів). (слайд № 11)

     Са-са-са – подивись яка …( краса)!

     Ак – ак –ак  - червоніє …(в полі    мак).        . 

     Ашка - ашка- ашка – ось росяна…(ромашка).             

     Ивці- ивці- ивці-  там яскраві…(чорнобривці).              

     Удки –удки –удки -  наче небо… (незабудки).

     Ти – ти – ти – квіти треба …(берегти). 

4. Гра „ Знайди зайве слово ”.(слайд №12,13)

Вчитель:  Прочитайте стовпці слів і знайдіть слова, які відрізняються у стовпці. (Читання учнями стовпців слів.)

казка

п’єса

байка

каска

п’єса

байкар

казка

п’ята

байка

казка

п’єса

байка

казка

п’єса

байка

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Повторення літературознавчих термінів «Термінологічна скарбничка». (слайд № 14)

Вчитель: - Діти, пригадайте, що таке байка?

(Байка – це невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту. У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено людей.)

  1.  Робота з висловом.

Вчитель: - Роз’єднайте слова і прочитайте висловлювання про байку.

(слайд № 15)

Здається,байкапростобреше,
Асправдіяснуправдучеше.
Нікоговсвітінемине,
Читайте,згадуйтемене.

 - Хто  автор цього висловлювання? (Леонід Глібов)

- З творчістю байкаря Леоніда Глібова  ми почали знайомитись на минулому уроці. Про цікаві відомості з життя і творчості Леоніда Глібова нам пригадає „Пошукове бюро”.(слайд № 16)

3. Пізнавальна скарбничка „ Пошукове бюро”. (Виступ учнів.)

1. Видатний байкар Леонід Глібов народився 5 березня 1827 р. в селі Веселий Поділ на Полтавщині.

2. У дитинстві Леонід Глібов заслуховувався народною піснею, зачаровувався народними звичаями та обрядами. Хлопчик любив усякі рослини, мав свою грядочку. Часто його біла голівка виднілась серед квітів, за що його родичі й знайомі називали "Льолик – квітчастий королик".

3. У 13 років  Глібов вступив до Полтавської гімназії, яку не зміг закінчити через хворобу. Потім учився в Ніжинському ліцеї вищих наук.

4. Довгий час Глібов викладав географію та історію. Був учителем Петра Антоновича Косача – батька Лесі Українки. Про нього залишилися спогади, як про хорошого вчителя.

5. Хвороба серця та астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою.

6. Глібов написав багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та акровіршів для дітей. Свої твори для дітей Л. Глібов друкував у журналах "Дзвіночок" та "Зоря" під псевдонімом "Дідусь Кенар".  

7. Іван Франко назвав Л. Глібова "найкращим українським байкописом". У творчому доробку поета 107 байок. Уже не одне покоління дошукується у них мудрості. Давайте заглянемо й ми в цю чудову скарбницю.

4. Творчий доробок Глібова. (слайд 17)

ІV. Перевірка домашнього завдання.

  1.  Повторення вивченого.

Вчитель: - Діти, пригадайте, яку байку Л.Глібова вивчали на минулому уроці?

(Вивчали байку „ Лебідь, Рак та Щука.) (слайд № 18)

- Хто є героями цієї байки?    (Героями байки є лебідь, щука і рак.)  

  •  Де відбувається дія байки?   (На березі річки.)
  •  Чому тварини не змогли довести до кінця задуманої справи?

    (Тому що вони були недружні;

    не вміли працювати злагоджено;

    не хотіли поступатись один одному.)

- Що ж засуджує автор у цій байці?

     (Невміння працювати разом, егоїзм, небажання поступатись один одному)

- Отже, байки Л.Глібова дуже повчальні. Недаремно слова моралі байки стали прислів’ям.

2. Виразне читання учнями напам’ять байки "Лебідь, Щука і Рак ".

VІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

  1.  Методична стратегія«Передбачення».(слайд№ 19,20)

Вчитель: - Ви вже говорили, що героями байок Л.Глібова були тварини.  Ось зараз, відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, хто буде героями наступної байки.  

 По травичці, по землі
 Коники біжать малі. 
Іподромом для них луг, 
Не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)

 (слайд 21,22)

 Заповзята трудівниця, 
Вона праці не боїться. 
Дуже сильна ця комаха 
Називається  (Мураха)

- Коник-стрибунець  і  Мураха будуть дійовими особами  нової байки Леоніда Глібова. 

VІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Перегляд мультиплікаційного фільму «Коник-стрибунець». (слайд № 23)

Завдання перед переглядом мультфільму та слухання аудиозапису байки.

Вчитель: - Уважно перегляньте та прослухайте текст мультиплікаційного фільму «Коник-стрибунець» і спробуйте після його перегляду сказати,  яким зображено Коника?

(Після перегляду діти кажуть, що коника зображено безтурботного, ледачого, безпечного.)

1. Словникова робота ( слова записані на дошці/слайді).   (слайд № 24)

  •  пахуча трава – всіяна квітами з тонким ароматом;
  •  досхочу – багато;
  •  розкошував – вів багате, розкішне життя;
  •  не вгаваючи, співав – не перестаючи;
  •  непереливки тому – скрутно, дуже погано;
  •  гопак – народний танець;
  •  вдатний – здібний, талановитий;
  •  гульк – у розмовному стилі – швидка зміна подій;
  •  проворний – швидкий і вправний у роботі;
  •  кряче – віщує, накликає нещастя;
  •  вдача – успіх у певній справі.

2. Повторне читання байки. Встановлення логічної послідовності поведінки головних героїв байки.

Вчитель: -Хто вам сподобався? Чому?

(Сподобався Муравей, бо він був працьовитий.)

- Кого засуджуєте у байці? Чому?

(Коника, тому що він, не думав про завтрашній день, був ледачий.)

Вчитель: - Байка близька до казки, тому дійові особи подібні до казкових. Читаючи байку, потрібно намагатися передати голосом ставлення автора до подій, що зображені. Зараз ми будемо читати, як і чому змінювався настрій Коника.

- Діти, давайте згадаємо, яким був Коник на початку байки?

(Читання тексту дітьми:

І веселий, і співучий,

І проворний стрибунець...)
- Яким став Коник, коли прийшла зима?

(Коник плаче, серце мліє…)

- Отже, на початку байки Коник веселий, безтурботний, тому початок байки     треба читати бадьорим голосом, у пришвидшеному темпі.

- Зверніть, будь ласка, увагу на незавершеність думки, позначену крапками. Тут потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.

3.Читання початку байки вчителем, продовження учнями по 2-4 строфи. Читання «Дзвіночок»

VІІІ.  Хвилинка відпочинку. Танцювальні рухи під пісню "Зелений коник". Слова М. Луківа, муз. Л. Попернацького. (слайд № 25)

Зелений коник залетів у дім,
Зелений коник – на четвертий поверх.
Зелений коник проти мене сів, -
Такий смішний, такий химерний коник.
 Приспів:
Здрастуй, конику зелененький,
Мій стрибунчику веселенький!

*- Як сказано про коника у пісні?

*- Що означає слово "химерний"? (Фантастичний).

ІХ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Аналіз змісту байки. Вибіркове читання:

а) інтерактивна вправа «Заперечую - погоджуюсь,     доводжу свою думку  рядками тексту». (слайд № 26)

   Вчитель: -Висловте своє ставлення до тверджень.

           1) Коник усе літо не вгаваючи співав. ( + )(і цілісінькеє літо, не вгаваючи, співав…)

           2) Після весни розпочалося літо.  (- ) (Коли гульк – аж в степ широкий суне злючая зима…)

           3) Коник сміється, радіє приходові зими. ( - ) (Коник плаче, серце мліє…..)

           4) Муравей із задоволенням прихистив ледаря-Коника.( - ) (Проспівав ти літо Боже, - вдача вже твоя така, - а тепер танцюй, небоже, на морозі гопака!)

б)Робота в групах. (слайд № 28)

І група – Знайти у тексті місце і зачитати, як провів літо Коник.

ІІ група – Знайти у тексті місце і зачитати, з яким  проханням звертається Коник до Мурав’я.

ІІІ група - Знайти у тексті місце і зачитати, як  пояснює Коник свою поведінку влітку.

2.* Методична стратегія «Дискусійна шкала». (слайд № 29)

Вчитель: - Чи правильно вчинив Муравей, коли відмовив Коникові у притулкові?

- Чи змушений був Коник працювати, якщо так не хочеться і дуже весело довкруги?

Так          ?        Ні

(Змушений, як же йому зимувати?

Хто не працює, той нічого не має.

Не даремно каже прислів’я, розміщене на дошці: «Тяжко тому жити, хто не хоче робити».)

3. Виступ юного ЕНТОМОЛОГА, дослідника комах «Пошукова скарбничка». (слайд № 30,31,32)

Вчитель: - А про особливості життя комах, які зустрілися у байці Глібова,  вам доповідатимуть юні ентомологи – дослідники комах.

Виступ учнів: - Коники і справді незвичайні комахи. Вони добре чують. Їхні "вуха" розміщені на ніжках. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається навкруги, відчувають запахи. І вдень, і вночі можна почути, як голосно цвіркоче коник. Це він тре одне крило об інше. Так коники перемовляються між собою.

- Мурахи – всюдисущі. Вони живуть у лісах, на полях, у садах, на луках,  болотах, у пустелях. У наших лісах найчастіше трапляються руді мурахи, які будують піраміди – мурашники.  Вони санітари лісу, тому що захищають дерева від комах-шкідників. Мурахи розносять насіння  трав і квітів. Риючи підземні ходи, вони спушують ґрунт.   

4. Елементарна характеристика головних героїв. Прийом «Асоціативний кущ». (слайд № 33)

Вчитель: - Доберіть слова, які найбільше характеризують головних героїв Коника та Мурав’я.

Розумний, веселий, легковажний, байдужий, розсудливий, поміркований, лінивий, гультяй, працьовитий, бездіяльний, далекоглядний, передбачливий, непоміркований).

- То кого схвалює автор, а кого засуджує?

- Кого мав на увазі байкар Л. Глібов, розповідаючи про Коника і Мурав’я?

- Від чого застерігає байка?

- Байкар гостро й дотепно висміює ледарів, коників-нероб, що ведуть паразитичне життя. Дуже мудро, по-народному дотепно, без жалю відповідає Муравей Конику:

Проспівав ти літо Боже,
Вдача вже твоя така,
А тепер танцюй, небоже,
На морозі гопака.

- Справді народ осуджує гультяїв та нероб, часто висміює їхню легковажність та бездіяльність.

*5. «Етимологічний вузлик». Виступ ЕТИМОЛОГІВ, вчених, що досліджують походження слів. (слайд № 34)

Вчитель:- Це цікаво знати! Чи знаєте ви істину про слова "лінивий" і "гультяй"? А дослідили походження значення цих слів вчені – етимологи.

Виступ учнів: 1. - Гультяй – не хто інший, як ледар, нероба. Це слово утворилося від прикметника "голий" з пізнішою заміною О на У під впливом слова гуляти. Так, гультяй від голий, бо всі гультяї і нероби стають голими і не мають нічогісінько! Хто ж на них працюватиме?

2. - А слово "лінивий" є родичем слів тихий, спокійний, повільний, стомлений, млявий. Правда ж, ліниві люди мають такі ознаки? Слово "лінивий" – старослов'янське, походить від іменника "лінощі". В грецькій мові "лінивий" означає стомлений. Це ж значення воно має в албанській, латинській, ірландській, готській та інших мовах. Тільки не зрозуміло, від чого лінивий може стомлюватися, якщо він не працює?

6. «Дерево мудрості». Робота над прислів'ями (робота в групах).

(слайди № 35,36,37)

І група

Знайдіть і прочитайте ті прислів'ями, які характеризують поведінку Коника:

  •  Хто пізно ходить, той сам собі шкодить.
  •  Лінивому все ніколи.
  •  У страху очі великі.
  •  До роботи плачучи, а до танців скачучи.
  •  Хочеш собі добра, не роби нікому зла.
  •  Білі руки чужі труди люблять.

ІІ група

Знайдіть і прочитайте ті прислів'ями, які характеризують Мурав’я.

  •  Чия відвага, того й перемога.
  •  На всі руки майстер.
  •  Хто працює — не бідує.
  •  Вік живи – вік учись.
  •  Роботящий чоловік має хліба увесь рік.
  •  Учи лінивого голодом.

ІІІ група

Інтерактивний метод «Вузлики».

Вчитель: - Щоб прочитати зашифровані слова, необхідно у кожному горизонтальному рядку закреслити однакові літери.

ЗЧЕІМЧЛІЮЧІ

ІКБРБАСИІТІЬ

ПСАОНПАЦЕА

ІЖРІАРЖІРЖР

ЛОЮДОИНОУ

УПЙРАЙУЦЯЙ

(Землю красить сонце, а людину праця.)

*7. Творча робота. (слайд № 38,39)

Вчитель:- Байка "Коник-Стрибунець" була написана в ті часи (1890 р.), коли у селі кожен господар ще з осені дбав про урожай, робив запаси на цілий рік, щоб вистачило до нового хліба. Адже магазини, як зараз, тоді були тільки у містах, куди не завжди хазяїн мав змогу поїхати та і купити не завжди було за що. А прийняти на зиму чужу людину, це означало наразити своїх рідних на небезпеку злиднів або й голоду.

Зараз часи інші. Голод нікому не загрожує. Чи змінилось наше ставлення до Коників-Стрибунців?

 Подумайте і скажіть, як би вчинили ви на місці Мурав’я? (Міркування дітей).

  •  Чого міг навчити Муравей Коника-Стрибунця?
  •  А що міг перейняти Муравей у веселого співунця?

Можливо, ці вірші допоможуть вам знайти відповідь (тексти у кожного учня)

Мурашки думають про зиму
Знайшов мурашка гарну бадилину,
Везе-везе...везе-везе...
І так, і сяк, і вгору, і в долину!-
Така важка, ніяк не доповзе.
Прийшла на поміч різна комашина,
Ще й коника гукнули стрибунця.
Три дні, три ночі царство мурашине
Рубало бадилину на дровця.

Чи співа пісень мурашка?
Чи співа пісень мурашка,
Нам дізнатись дуже важко.
Я гадаю, що співа!
В неї пісня трудова.
Бо без пісні до роботи,
І в мурах нема охоти.

ІХ.Оцінювання.

Х. Підсумок уроку.

Вчитель: До якого жанру належить твір "Коник-Стрибунець"?

*Чим байка відрізняється від вірша?

- Які недоліки людського характеру засуджує байкар?

(Байкар засуджує лінь, легковажність.)

Кого мав на увазі байкар Л. Глібов, розповідаючи про Коника і Мурав’я?

1. Методична стратегія «Вибери позицію».

Вчитель: - Ви маєте можливість висловити своє ставлення до героя байки. Якщо вам сподобався Коник – підніміть стікер зеленого кольору. А коли вам сподобався Муравей – підніміть рожевий стікер.

Х. Домашнє завдання(за вибором учнів).

А)Байку Леоніда Івановича Глібова „ Коник – стрибунець ” вивчити

напам’ять

Б) Скласти казку "Як Мурашки перевиховали Коника-Стрибунця".

Додатковий матеріал

Де зимує коник-стрибунець?

Всеволод Паталаха

Ведмідь зимує в барлозі. Їжак — у норі. Бджоли зимують у вулику. Риба — в озері. А от коник-стрибунець зимує в мурашнику. Не вірите? Пізньої осені старі мурахи вкладають малих мурашат у ліжка, примовляючи:

— Пора спати! Спати! Цілісіньку зиму!

Але мурашата пустують, граються, вередують.

Тоді старі мурахи кличуть коника-стрибунця:

— Заграй нашим діткам колискову!

Коник бере скрипочку і грає малим мурашатам тиху лагідну мелодію. І малі мурашата одразу засинають. За ними поринають у сон і мурахи. Останнім, випустивши із зелених лапок скрипочку, засинає сам коник.

Він теж спатиме цілу зиму. Та навесні прокинеться першим, вибіжить із мурашника назустрічсонечку і заграє веселу закличну мелодію.

СТРИБУНЕЦЬ-ЦВІРКУНЕЦЬ

Тобі не раз доводилося чути дзвінку пісню коника. І, напевно, щоразу дивувався: як маленька комашка видає такі гучні звуки? У створенні трелей задіяний складний апарат, який міститься не в гортані, як у більшості живих істот, а на над крилами. Спеціальна жилка виконує роль смичка, а обрамлена нею прозора перетинка («люстерко») слугує підсилювачем звука.

Кожен вид стрибунців має неповторний музичний репертуар. В більшості випадків цвірчать тільки самці.

Коники – напрочуд живучі створіння. Вони заселяють усі континенти нашої планети, крім Антарктиди.

!Смичок – паличка, що служить для видобування звуку на струнних музичних інструментах.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76863. Лимфатические сосуды и узлы головы и шеи 182.17 KB
  Они формируются из однослойной сети кожных лимфатических капилляров и посткапилляров и впадают в поверхностные лимфатические узлы расположенные на границе головы и шеи. Поверхностные лимфатические узлы головы. Они принимают лимфу от лобной теменной височной областей наружного уха слуховой трубы верхней губы и от околоушной железы а направляют её в поверхностные и глубокие шейные узлы.
76864. Лимфатические сосуды и узлы руки 180.47 KB
  По поверхностным сосудам оттекает лимфа от кожи подкожной клетчатки поверхностной фасции поверхностных мышц используя крупные и длинные лимфатические сосуды трех групп латеральной медиальной и средней. Латеральные лимфатические сосуды 510 начинаются от кожи IIII пальцев латеральной поверхности кисти предплечья плеча проходят вместе с цефалической веной и впадают в подмышечные лимфатические узлы латеральную группу. Медиальные лимфатические сосуды 515 начинаются на IVV пальцах медиальной поверхности кисти предплечья...
76865. Лимфатические сосуды и узлы ноги 179.36 KB
  sphen mgn а впадают в поверхностные паховые лимфатические узлы. Задние приносящие сосуды 35 начинаются от лимфатических сетей кожи подошвы пятки сопровождают малую подкожную вену и вливаются в подколенные лимфатические узлы. Глубокие приносящие сосуды начинаются из капиллярных лимфатических сетей мышц суставных капсул наружной оболочки эпиневрия периферических нервов надкостницы и проходят вместо с глубокими венами стопы голени бедра вливаясь в паховые лимфатические узлы.
76866. Пути оттока лимфы от молочной железы 182.41 KB
  Они впадают в следующие лимфатические узлы. Непостоянные 15 межгрудные лимфатические узлы nodi lymphtici interpectorlis расположенные между большой и малой грудными мышцами. Выносящие из них сосуды направляются в предаортальные узлы но могут вливаться непосредственно в грудной проток и левый яремный ствол. Часть приносящих лимфатических сосудов обходит лимфатические узлы и напрямую вливается в выносящие сосуды или подключичные яремные и бронхомедиастинальные стволы что приводит к отдаленному метастазированию опухолевых клеток из...
76867. Лимфатические сосуды легких и грудные узлы 180.75 KB
  Приносящие лимфатические сосуды возникают на уровне легочных сегментов переходят в долевые и воротные покидая легкие вместе с венами вливаются в следующие висцеральные лимфатические узлы грудной полости. Бронхопульмональные nodi lymphtici bronchopulmonles 425 внутриорганные узлы располагаются у сегментарных и долевых бронхов внеорганные узлы находятся в корне легкого у главного бронха. Трахеобронхиальные узлы nodi lymphtici trcheobronchiles: верхние 114 и нижние 330 лежат над и под бифуркацией трахеи.
76868. Лимфатические сосуды и узлы органов брюшной полости 186.2 KB
  Из капиллярных сплетений начинаются приносящие лимфатические сосуды которые направляются к краям органа и вливаются в органные лимфатические узлы. Из сплетений приносящие лимфатические сосуды направляются к воротам органов где вступают в органные лимфатические узлы. Из них выходят выносящие сосуды большая часть которых вливается в межорганные и региональные лимфатические узлы меньшая в кишечные поясничные лимфатические стволы грудной проток.
76869. Лимфатические сосуды и узлы таза 179.97 KB
  Приносящие сосуды возникающие из внутриорганных лимфатических сплетений направляются к не многочисленным висцеральным лимфатическим узлам: 1 околомочепузырным собирающим лимфу не только от мочевого пузыря но и от простаты мочеточников и начального отдела уретры; 2 околоматочным расположенным в параметрии между листками широкой маточной связки и собирающим лимфу от матки и маточных труб; 3 околовлагалищным лежащим на передней и задней стенках влагалища; в эти узлы лимфа вливается из шейки матки влагалища и его предверия; 4...
76870. Органы иммунной системы 181.19 KB
  Основой всех иммунных органов является лимфоидная ткань: узелковая и диффузная создающая морфофункциональный клеточный комплекс лимфоцитов плазмоцитов макрофагов и других иммунных клеток. В костном мозге из стволовых клеток путем многократных делений до 100 раз и дифференцировки по трем направлениям эритропоэз гранулопоэз тромбоцитопоэз образуются форменные элементы крови эритроциты агранулоциты лимфо и моноциты тромбоциты а также Влимфоциты. Они участвуют в гуморальном иммунитете и становятся предшественниками...
76871. Центральные органы иммунной системы 184.18 KB
  Общая масса костного мозга medull ossium составляет 253 кг 4547 от массы тела около половины приходится на красный мозг medull ossium rubr столько же на желтый – medull ossium flv. В красном костном мозге благодаря многократному делению – более 100 раз росту и усложнению структуры стволовые клетки превращаются в эритроциты лейкоциты лимфо и моноциты тромбоциты. Влимфоциты образующиеся в красном мозге участвуют в реакциях гуморального иммунитета вырабатывая антитела.