80466

Будь обережним на кризі. Письмовий переказ тексту за складеним планом

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: вдосконалювати вміння учнів переказувати текст, а також письмово відтворювати зміст прочитаного; збагачувати мовлення учнів новими словами й образними висловами; розширити уявлення про небезпеку, що очікує на льоду, виховувати розуміння необхідності дотримуватись правил безпеки взимку...

Украинкский

2015-02-17

43.5 KB

8 чел.

Урок 6

Тема: Будь обережним на кризі. Письмовий переказ тексту за складеним

           планом

Мета: вдосконалювати вміння учнів переказувати текст, а також письмово

           відтворювати  зміст прочитаного ; збагачувати мовлення  учнів новими  

           словами й образними висловами; розширити уявлення про небезпеку,

           що очікує на льоду, виховувати розуміння необхідності дотримуватись

           правил безпеки взимку; прагнення допомогти іншим людям.

Обладнання: предметні малюнки і таблиці із зображенням безпечних та

           небезпечних ситуацій на  льоду, мультимедійна презентація.

Хід уроку

І.Організація класу

Сьогодні в нас урок звичайний,

Та вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний,

За це подякуєм йому.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Читання вірша Л. Савчук «Наближається зима»

Золотим став дуб крислатий.

Дмуть та дмуть прудкі вітри.

І важкі хмарки патлаті

Ллються дощиком згори.

Часом сонечко прогляне,

Та тепла уже нема.

Пролітають дні за днями,

Наближається… (зима).

2. Бесіда про зміни в природі з настанням зими

– Ще лічені дні залишились до настання зими.

Скажіть, які зміни відбуваються в природі з її приходом?

– Чому діти люблять зиму?

3. Калейдоскоп зимових загадок

     *  Здивувалося маля:

         Стала білою земля.

         Щось кружляє, наче пух,

         Наче зграя білих мух,

         Та додолу опадає,

         Все ретельно укриває.

                                      (Сніг)

 * Що то за віз,

 Що без коліс,

 Влітку відпочиває

 Взимку дітей катає

                        (Санчата)

    *   Якщо став на ті дощечки,

          Швидко їду я з гори,

          А якщо впаду зненацька –

          Ноги будуть догори.

          Палки дві в руках тримаю,

          Сам собі допомагаю.

          Тут потрібна рівновага,

          Тренування та увага!

                           (Лижі)

* По стежині, по дорозі

  Бігти я у них не в змозі,

  По снігу не йдуть як слід:

  До вподоби – тільки лід.

                        (Ковзани)

  – Для чого ці речі потрібні?

4. Перегляд відео «Зимові розваги» та «Ігри на тонкому льоду»

         – Взимку, як тільки блисне сонечко, ми поспішаємо відпочити зі своїми друзями на ковзанах, санчатах, лижах. Доволі часто йдемо за місто, де багато снігу, стрімкі гірки, річка, закута в лід, та немає машин. Як весело можна провести там час!

     – Чи завжди ми можемо почувати себе в безпеці під час таких розваг?

     –  Яка небезпека на нас може там чатувати?

     – Небезпека чатує поруч. Це крижана вода, в яку можна потрапити, розважаючись на льоду.(Відео)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, яку саме небезпеку таїть у собі лід. Ви напишете детальний переказ тексту «Біда».

– Як ви вважаєте, про що буде йти мова у цьому тексті?

ІV. Робота над з текстом

1. Читання учнями тексту

   – Чи хвилювалися ви, коли читали текст? Чому?

2. Аналіз тексту

2.1. Змістовий аналіз тексту

  – Яка пора року настала?

  – Куди прийшли хлопчики?

  – Що вони там робили?

  – Що сталося невдовзі?

  – Як рятували хлопчиків?

  – Куди відвезли переляканих друзів?

  – Що добре запамятали школярі?

   2.2. Мовний аналіз тексту

  а) Добір до слів синонімів:

  Хлопчики – вони, школярі, хлопята, друзі.

  Приморозки – заморозки.

  Крига – лід.

  Вкрилася кригою – замерзла.

  Крига провалилася – тріснула, проламалася, розкололася.

  Опининилися у воді – провалилися під воду.

  б) Пояснення написання слів:

  - приморозки;

  - спочатку;

  - берег;

  - середина;

  - опинилися;

  - хлопята;

  - перелякані;

  - запамятали;

  - бути  обережним.

  в) Пояснення написання розділових знаків

  - 4-те речення(кома перед сполучником а, тире на місці пропущеного    присудка);

  - 8-ме речення(кома в реченні з однорідними членами);

  - останнє речення (кома перед сполучником що).

2.3. Структурний аналіз тексту

  – Скільки абзаців виділено в тексті?

  – Як вони зв’язані між собою?

  – Прочитайте зачин.

  – Прочитайте кінцівку.

  – Про що йдеться в основній частині? Зі скількох абзаців вона складається?

3. Складання плану тексту

                 План

  1. Перші приморозки.

  2. Хлопчики на ковзанці.

  3. Друзі в біді.

  4. Допомога людей.

  5. Урок на майбутнє.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Переказ тексту

1. Повторне читання тексту вчителем

2. Усне переказування тексту учнями

3. Запис переказу в зошити

4. Перевірка виконаної роботи

  4.1. Самоперевірка

  4.2. Слухання 2-3 переказів, внесення корективів.

VІІ. Інформація з довідкового бюро «Це потрібно знати»

    Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого  –  значно слабший.

Якщо  вам необхідно пройти по льоду, пам'ятайте, що кращий захисток від небезпеки – наперед її передбачити і обійти.

    Отже, лід особливо небезпечний і ламкий:

• пізно восени або ранньою весною, на початку або в кінці зими та під час зимових відлиг; ніколи не виходьте на лід річок, ставків, озер у цей час;

• лід ламкий  біля стоку води, наприклад, з труби ферми чи заводу;

•  біля кущів, очерету; там, де водорості вмерзли в лід;

•  там, де великі кучугури — під снігом крига завжди тонша;

• там, де б'ють джерела або впадає струмок, загалом там, де вода більше рухається;

•  там, де багато старих рибальських ополонок.

    Перш ніж спуститися на лід водойми, намітьте правильний шлях через кригу. Найкраще — йти по чужих свіжих слідах, — дорога вже перевірена.

Якщо ще нікого не було, міцність льоду треба перевірити довгою палицею, стукаючи нею по місцю, де хочете йти. Якщо при ударі з'являється вода — лід непевний і треба негайно йти назад. До речі, перші кроки слід робити ковзаючими, спиною назад.

    Якщо лід переходити на лижах, кріплення треба відстібнути, а палиці тримати вільно, спустивши петлі з кисті рук. Рюкзак необхідно перевісити на одне плече, щоб у разі небезпеки швидко його скинути. Якщо йдете групою, то йти треба не поруч, а один за одним на відстані п'яти метрів від сусіда.

    На ковзанах можна кататися тільки на перевірених місцях, не виїжджати за площу катка. На лижах і санчатах не можна з'їжджати з крутих берегів на лід водойми. Біля берега крига може нещільно з'єднуватися з землею, під нею можуть бути тріщини й повітря.

    Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді.

    У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

    У випадку, якщо ти все ж провалився під лід:

   не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;

   клич на допомогу.

VІІ. Підсумок уроку

 1. Гра «Мікрофон»

– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

– Що ви взяли для себе з уроку?

– Чому нас вчить текст переказу?

–  Що нового дізналися?

–  Чи сподобався вам урок? Чим?

  2. Віршик-добавлянка

Взимку скляр прийшов на річку

Наче склом накрив водичку.

Бавитися там не слід –

Бо крихкий на річці … (лід).

– Всім щиро дякую за співпрацю.

         

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

71702. Модуляция гармонических колебаний 540.84 KB
  Под модуляцией понимают процесс изменения одного или нескольких параметров физического процесса по закону передаваемого сообщения. Так, например, если моделью физического процесса является функция f(a, b, c, d, t), то параметры a, b, c, d можно использовать для осуществления модуляции.
71703. ПРОЦЕССЫ 503.52 KB
  В головном процессе создаются/открываются два файла: текстовый (несколько строк) и двоичный (ряд арифметических данных). Информация об открытых файлах (дескрипторы) передается в дочерние процессы на этапе их создания через командную строку.
71704. Решение задачи классификация и регрессии с помощью деревьев решений 136.54 KB
  Цель работы: изучение алгоритмов построения деревьев решений; создание и исследование классификационных и регрессионных моделей с помощью деревьев решений Индивидуальное задание: seeds Data Set Attribute Information: To construct the data, seven geometric parameters of wheat...
71706. Модуляция 602 KB
  Определить зависимость качества модуляции сигнала от уровня шума. Исходные данные На рисунке 1 представлена Sмодель: Модуляция гармонических колебаний которая позволяет изменять тип модуляции ее параметры например частоту а также параметры канала связи...
71707. Доступ к базам данных из программ на языке Java 378 KB
  Операции с данными в SQL Операции с данными позволяют получить значения одно нескольких или всех полей базы данных а также добавлять или удалять записи строки из таблицы либо изменять значения полей таблицы.
71708. Редактирование новости 50.5 KB
  Состоялся благотворительный аукцион в пользу Анисимовского детского дома Около 150 тысяч рублей которые удалось выручить организаторам аукциона администрация Анисимовского детского дома Детский дом Анисимовский МОУ Детский дом для детей оставшихся без попечения родителей...
71709. Команды изменения данных 60.5 KB
  При создании и дальнейшем сопровождении базы данных обычно возникает задача добавления новых и удаления ненужных записей а также изменения содержимого ячеек таблицы. Запросы начинающиеся с этих ключевых слов не возвращают данные в виде виртуальной таблицы...
71710. Определение данных 85 KB
  Для создания таблицы необходимо указать ее имя и определить столбцы. Определение столбца включает его имя и тип. Если указывается длина столбца, то она заключается в круглые скобки после типа. Кроме того, можно указать ограничения для столбца.