80607

Поняття про числівник як частину мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Консультанти знайомлять учнів з темами підготовленими вдома група: Кількісні числівники. група: Порядкові числівники. група: Прості і складні числівники. З якою частиною мови ми познайомилися Що означає числівник На які питання відповідає Які бувають числівники...

Украинкский

2015-02-18

42.5 KB

0 чел.

Тема уроку. Поняття про числівник як частину мови.

Мета. Дати учням поняття про числівник як частину мови, його функцію в мовленні, вчити правильно ставити питання до числівників; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати культуру мовлення.

 Обладнання: зображення веселих цифр, ребуси, схема до «Мозкового штурму».

Девіз уроку: “знаєш сам – допоможи другові”.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок —

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався —

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп'ятка.

Учитель                 Учні

Сидимо  Рівно

Пишемо   Гарно

Слухаємо  Уважно

Відповідаємо Точно  

П. Актуалізація опорних знань.

  •  Який розділ ми зараз вивчаємо?
  •   Прочитайте вірш на дошці.
  •  Продовжіть його.

Облітав журавель

Сто доріг, сто земель.

Облітав, обходив, крила й ноги натрудив...

– Яка головна думка вірша?

Доберіть синоніми до словосполучення «рідна земля».

Доберіть антоніми.

Розберіть вірш за частинами мови, які ми вже вивчили. (Хто?) журавель — іменник і т. д.

Які слова не назвали? (Сто)

На яке питання відповідає це слово? (Скільки?)

Що воно означає? (Кількість)

На якому уроці оперуємо такими словами? (На математиці)

Як називаємо ці слова? (Числами)

Ш. Повідомлення теми уроку.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося зі словами, що означають кількість предметів чи порядок їх при лічбі з мовної точки зору.

Допоможуть веселі цифри. Вони поведуть нас крок за кроком до нових знань і за кожне виконане завдання відкриють таємницю.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом.

Вас вітає весело «Одиниця». Ось від неї завдання.

Поділіться на групи. Кожна група збирається біля своїх консультантів.

(Діти діляться на три групи).

Етапи роботи в групах.

1 етап. Консультанти знайомлять учнів з темами, підготовленими вдома,

  1.  група: «Кількісні числівники».
  2.  група: «Порядкові числівники».
  3.  група: «Прості і складні числівники».

II етап. Діти повертаються на свої місця. Іде обмін інформацією, почутою від консультантів. Кожен член групи переказує почуте у своєму центрі.

V. Первинне закріплення. «Мозковий штурм».

З якою частиною мови ми познайомилися?  

Що означає числівник?

На які питання відповідає?

Які бувають числівники?

Як пишуться складні числівники?

Користуючись отриманими знаннями, опишіть слово «сто» з вірша на дошці.

(Це кількісний простий числівник, що відповідає на питання Скільки?)

«Одиниця» задоволена вашою роботою. Ось її секрет. На думку вченого Красуцького В., числівник «один» походить від слів «од» і «він». Мається на увазі перший палець руки, від якого починали лічбу.

  1.  Закріплення нового матеріалу.

1. Вибірковий диктант.

Весела двійка принесла нам інформацію про нашу рідну Решетилівку. Ви повинні послухати, виписати числівники

РЕШЕТИШВКА

Історичні витоки сучасної Решетилівки — у глибокій давнині.

З 22 вересня 1937 року Решетилівський район віднесений до Полтавської області.

В період німецької окупації із 141 населеного пункту спалено 30, зруйновано 7 лікарень, 3 поліклініки, 31 школу, 11 клубів і 1 кінотеатр. Зараз в районі 29 шкіл,  2 ліцеї, одна картинна галерея, 5 банків.

(Вчитель читає текст, діти виписують числівники).

Прочитайте:

кількісні числівники;

порядкові числівники;

прості числівники;

складні числівники.

Чи запам'ятали значення записаних чисел?

Вдячна «Двійка» розкриває свою історію.

«Два» походить від займенників «твій», «твоя». Польське слово «twa» означає «твоя». Саме другий палець вказував на іншу особу. Звідси — «тикати пальцем».

Фізкультхвилинка.

(Вчитель показує цифри).

Стільки раз ногою тупніть,

Стільки раз в долоні плесніть,

Присідайте стільки раз.

До роботи! Все гаразд!

2. Творчі завдання (робота в парах),

а) Казкова «Трійка» принесла завдання парам (диференційовані).

Прочитайте, обговоріть, виконайте, презентуйте.

Завдання 1. (високий рівень) Скласти прислів'я з частин. Виписати в 2 стовпчики кількісні і порядкові числівники.

Краще один раз побачити, Ану, вставай, чоловіче, Березень у зими кожуха купив, та на другий день продав, ніж сто раз почути, вже третій півень кукуріче.

– Які ще прислів'я з числівниками ви пам'ятаєте?

Завдання 2. (достатній рівень). Відгадайте загадки, випишіть числівники, утворіть від них порядкові.

Зразок: сім — сьомий.

  1.   Спить на ліжку біла сплюшка, в неї аж чотири вушка. (Подушка)
  2.   Два брати у воду дивляться, а до віку не зійдуться. (Береги)
  3.   Сім братів віком рівні, але іменем різні. (Дні тижня)
    Завдання 3. (середній рівень) Робота з підручником. Вправа,.

Завдання на запас. Ввести фразеологізм в речення. Підкреслити числівники. Усно поставити питання. Знати, як свої п'ять пальців.

б) Виконання завдань.

в) Презентація робіт.

Весела «Трійка» повідомляє, що слово «три» походить від слова «тре» — середній палець тре бічні пальці руки.

VII. Вдосконалення орфоепічних навичок.

1. А ось — «Четвірка». Вона скаржиться на діток, які не завжди шанобливо ставляться до числівників, перекручують їх вимову. Ось послухайте і відредагуйте.

(Вчитель читає. Діти виправляють помилки).

Чи шістьорка їде на вокзал?   Чи доїде шостий номер до вокзалу?

Врач приймає з трьох годин.  Лікар приймає після третьої години.

Я получила двінадцятку! Я отримала дванадцятку! (А це числівник? Про це поговоримо на наступному уроці.)

2. «Четвірка» задоволена вашою роботою і дарує цікаві ребуси.
Г1а   Пі2л    Ві3на   100лиця, ЯЯЯЯЯЯЯ (година, підвал, вітрина, столиця, сім’я).

  1.  Підсумок уроку.

Цікаві вправи.

На двох руках 10 пальців. Скільки пальців на 10 руках?

Скільки пальців на руці?

Утворіть порядкові числівники від названих кількісних.

IX. Домашнє завдання.

Виписати загадки, прислів'я з числівниками, підготувати ребуси (або вправа з підручника).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79097. Наследование по закону. Реформы претора. Наследование по закону в период империи 30.68 KB
  То обстоятельство что завещание получит действительное значение лишь при условии если назначенный в нем наследник согласится принять наследство не делает завещания договором ибо выражение воли наследника имеет место не при совершении завещания как например согласие одаряемого при дарении а только после смерти завещателя как совершенно самостоятельный отдельный от завещания акт. Некоторые лица хотя и имели testmenti fctio pssiv но не могли получать наследство полностью или в части если не отпадает обстоятельство признаваемое по...
79098. Общие положения о древнеримской семье. Агнатское и когнатское родство 18.89 KB
  Семья в древнейший известный нам период римской истории представляет тип промежуточной патриархальной семьи объединявшей под властью главы семьи pterfmilis жену детей других родственников кабальных а также рабов. Глава семьи и властелин древнейшей семьи домовладыка единственный полноправный гражданин квирит термин производимый многими исследователями от греческого kueros власть т. имеющий власть.С образованием государства внутри рода происходит имущественная дифференциация; власть внутри рода попадает в руки наиболее богатых...
79099. Опека и попечительство. Завещательная опека 21.41 KB
  Опека рассматривалась в Древнем Риме как обязанность лица и поэтому отказаться от исполнений обязанностей опекуна можно было только по уважительной причине. Если не было завещательной опеки и невозможно было установить законную опекуна назначал претор при участии трибунов учреждаемая опека. Особенности учреждаемой опеки: согласия малолетних на установление подобной опеки не требовалось; опекун должен был проживать в округе претора назначающего опе кунство; предварительно узнавали о нравственном поведении будущего опекуна; не...
79100. Определение деликта. Характер и объем ответственности 21.63 KB
  Различались частные и публичные деликты. Публичные деликты посягали на государственные интересы а частные на права и интересы отдельной личности. В настоящем курсе рассматриваются только частные деликты. Основные отличия деликтного обязательства от договорного: основание возникновения не договор а правонарушение; не допускалось правопреемство в отношении должника; штрафная ответственность возлагалась не солидарно на каждого из должников а кумулятивно то есть суммировалась по числу ответчиков и могла быть взыскана с каждого в полном...
79101. Определение обязательства. Основания возникновения обязательств. Классификация обязательств. Сделки. Контракты и пакты 24.8 KB
  Римское право определяло обязательство как правовые оковы в силу которых мы принуждаемся чтонибудь исполнить согласно законам нашего государства . В позднейший период обязательство стало рассматриваться как юридическое отношение между двумя лицами в силу которого одно из них именуемое кредитором имеет право требовать от другого лица именуемого должником исполнения чеголибо в свою пользу. В отличие от вещного права обязательство связывает только тех лиц которые в нем участвуют и поэтому кредитор может предъявить иск не ко всем а...
79102. Особые средства преторской защиты. Понятие исковой давности 19.33 KB
  Помимо предоставления исков преторы пользуясь принадлежащей им властью так называемым imperium оказывали иногда защиту особыми средствами своими безусловными в противоположность формуле иска непосредственными распоряжениями хотя с течением времени и здесь преторы в некоторых случаях перешли на путь условных распоряжений. С течением времени по мере увеличения числа дел претор стал давать интердикты без проверки фактов в виде условного распоряжения если подтвердятся факты на которые ссылается заявитель и тогда интердикты с...
79103. Открытие наследства. Принятие наследства. Последствия принятия. Иски о наследстве. Выморочное наследство 23.96 KB
  Принятие наследства. Открытие наследства происходило в момент смерти наследодателя. За время между открытием наследства и его принятием наследниками наследственное имущество не принадлежало никому и именовалось лежачее наследство.
79104. Отцовская власть. Основания возникновения. Правовое положение детей. Имущественные права подвластных детей. Пекулий и его виды 24.19 KB
  По праву Юстиниана rrogtio совершалось путем получения на то императорского рескрипта; doptio путем занесения в судебный протокол pud ct соглашения прежнего домовладыки усыновляемого с усыновителем в присутствии усыновляемого. Последствием doptio было прекращение родительской власти прежнего домовладыки и установление власти усыновителя. Если правонарушитель переходил под власть другого домовладыки то и ответственность по ctio noxlis переходила на нового домовладыку: nox cput sequitur ответственность следует за виновным лицом.С...
79105. Периодизация истории Римской империи и Римского права. Рецепция. Русская историография Римского права 21.29 KB
  Русская историография Римского права Периодизация римского права выделение в развитии права определенных этапов имеющих соответствующий временной промежуток и характерные признаки. Периодизация римского права позволяет сформировать представление о.качественных состояниях права на различных этапах развития.