80611

Літературні казки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати компетентність вміння вчитися. Загальнокультурну компетентність Соціальну компетентність Предметні компетентності Практично ознайомити учнів з новим автором літературних казок – Василем Чухлібом та його творами Спонукати дітей пильніше оглядати світ навколо себе...

Украинкский

2015-02-18

37.5 KB

3 чел.

Хоменко Анна Федорівна

вчитель початкових класів НВК №1 «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад I ступеня» м. Умань Черкаської області.

Тема. Літературні казки

Мета: Ι 1. Формувати компетентність вміння вчитися.

            2. Загальнокультурну компетентність

            3. Соціальну компетентність

         ΙΙ Предметні компетентності

  1.  Практично ознайомити учнів з новим автором

літературних казок – Василем Чухлібом та його творами

  1.  Спонукати дітей пильніше оглядати світ навколо себе, бачити його в деталях.
  2.  Виховувати інтерес і бережливе ставлення до природи.

Матеріал до уроку: Василь Чухліб «Заячий холодок», портрет автора

Словникова робота: капловухий – з висячими вухами; ложе – лігво, насурмонившись – надувшись, розсердившись.

Хід уроку

Ι Організація учнів до уроку

ΙΙ Актуалізація опорних знань

«Який твір називається казкою?»

Презентація біографії В. Чухліба

ΙΙΙ Робота над вивченням нового матеріалу

За методикою «Казка – відчинись» - ׀ крокрозвиток уяви

а) слухання казки з закритими очима для уявлення образу. Після прослуховування:

- Яким ви уявили зайця?

б)  доповнення образу новими деталями, яким вони його бачать – колір, матеріал, форму;

в) уявити місце дії – ліс, але незвичайний, а замість дерев – заячий холодок;

г)  знайомство з героями:  капловухий заєць, зайчатка та

старий Заєць-дід – які вони?, їх рухи, настрій?

ΙΙ крок - «памˈятні кадри», перші малюнки – вчитель, а далі – роблять учні

(аналізувати і виділити головне, визначити суть схеми

одним реченням – план казки; отримують опорну схему для переказу;

ΙΙΙ крок – 5 запитань до героя-зайця

1 Яке було головне захоплення у зайця?

2 Навіщо він хотів заволодіти усім заячим холодком?

3 Яким же нам видався заєць за характером?

4 Чи домігся він того, щоб оволодіти всім лісом?

5 Звідси – мораль (жадібний))

׀˅.  Даліз ТРВЗ: Прийоми фантазування

  1.  Інверсія (зробити навпаки):

Заєць став щедрим

  1.  Дід-заєць із зайчатами: злими, жадібними
  •  Як  змінилася казка?
    1.  Збільшення – зменшення.

Як би збільшити зайця – що буде?

  1.  Прискорення – затримка.

Якби на Землі перестали існувати зайці – що було б?

˅. Метод фантастичних проблем

Зникли раптом всі ліси – де ховатись зайцям?

«Емпатія» - Якби ви були зайчиком

  •  Де тобі краще жити? З ким би ти хотів дружити?
  •  Про що мрієш?
  •  Навіщо багато бігаєш?
  •  Де відпочиваєш?
  •  Хто твої друзі? Хто вороги?
  •  Що ти найбільше любиш?

˅׀.Різновиди читання

(Прислівˈя, приказки, загадки, фразеологізми: «Далеко куцому до зайця», «Дрижить, як осиковий лист», «заяча душа»)

˅׀׀. Підсумки уроку. Оцінювання.

Тема. Літературні казки

Мета: Ι а)Формувати компетентність, вміння вчитися;

            б) загальнокультурну компетентність;

            в)  соціальну компетентність

      ΙΙ Предметні компетентності. Вдосконалювати вміння учнів споглядати оточуючий світ, пізнавати його через найкращі зразки літературних казок. Виховувати бажання глибше спілкуватись з природою та оберігати її.

Матеріал до уроку: В.Чухліб «Вітер і Вихор», для додаткового читання оповідання-мініатюра «Туманець»

Словникова робота: огудиння – повзучі стебла; покушпелив – помчав; принишкли – затаїлись, притихли.

Хід уроку

Ι Організація учнів класу до уроку

ΙΙ Актуалізація опорних знань

  •  Творчість якого автора ми вивчаємо?
  •  З якими творами ви вже знайомі?

ΙΙΙ Мотивація навчальної діяльності

׀˅. Робота над темою уроку

  1.  Читання казки підготовленими учнями
  2.  Словникова робота
  3.  Членування тексту на окремі частини-мікротеми:

а) Вітер; б) Вихор

     4. Стилістичний експеримент:

Знайдіть дії: а) Вітру; б) Вихору

Вітер – «дрімав», «подався» до моря, пригнав хмару

      5. Читання під «лінгвістичним мікроскопом»

Вихор – вилетів, позвˈязував (огудиння), схопив (бриля), закружляв, покушпелив по дорозі, розгулював, підняв сторчма все живе, розігнався і зойкнув…

       6. Спостереження за морфологічним складом речень

       7. Уявлення описаних картин, їх словесне малювання

       8. Зіставлення художніх образів Вітру і Вихора

       9. «Оксюмарон» - Вітер

Добрий – злий

Лагідний – колючий(морозний)

Грайливий – хазяйновитий

Злий Вітер – смерч – зносить все живе на шляху; колючий – морозний вітер, хазяйновитий – приводить все до порядку (чом, Вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?)

     10. «Лімерики»

Вітер і Вихор – майже рідня

Вітер для дощику хмари… (зганяв)

Вихор із ранку до темної … (ночі)

В пустощах-танцях – навіть спати… (не хоче)

  •  Нема щоб допомогти Вітрові!

«Що було б… якби той Вітер

Переплутав все на світі

Замість хмар нагнав би зір?

Здивувався б Вихор – ні!

  •  Ех, нічим пустунів не здивуєш!

˅. Вправи на різновиди читання:

а) вибіркове за запитаннями до тексту;

б) читання в особах з метою передати голосом життєдайну силу Вітру та руйнівну – Вихору.

- Кому ви співпереживали, співчували у творі? Кого засуджували? Чому?

˅׀. Для додаткового опрацюваннядіти читають оповідання «Туманець»

  •  Що спільного в цих творах?
  •  Що відмінного?
  •  Чого навчають ці твори?

˅׀׀׀. Підсумки уроку


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46597. Синонімія, види синонімів. Роль синонімів у різностильових текстах 21.5 KB
  Синонімія це сукупність синонімів тієї чи іншої мови а також розділ науки про мову у якому вивчаються синоніми як одиниці мови. Синоніми це слова однієї частини мови що мають близьке лексичне значення але відрізняються за формою. Традиційно виділяють загальномовні синоніми зрозумілі для кожного носія мови граний красивий; контекстуальні або авторські синоніми у конкретному тексті. Окремо виділяють абсолютні синоніми слова які мають тотожні значення лелека чорногуз сум смуток століття сторіччя.
46598. Неологізми, архаїзми, історизми в українській літературній мові 21.5 KB
  За вживанням вона поділяється на активну слова що регулярно вживаються в певній сфері діяльності тобто щоденні слова та професіоналізми пасивну застарілі слова та неологізми. Застарілі слова слова що перестали активно вживатися носіями мови. До них відносять архаїзми слова які називають поняття які існують і в наш час пїїт поет спудей студент загально повільно; історизми слова які позначають поняття які зникли комсорг волость хорунжий Існує багато причин чому слова відходять до пасивного вжитку зокрема і...
46599. Синтаксична норма. Порядок слів у реченні 21.5 KB
  Порядок слів у реченні. Розрізняють типи норм: орфоепічні правильна вимова акцентуаційні наголошення слів лексичні слововживання граматичні морфологічні та синтаксичні стилістичні орфографічні правила написання пунктуаційні. Вони передбачають правильне вживання граматичних форм слів узгодження керування прилягання морфологічні та правильне утворення словосполучень і речень синтаксичні. В українській мові вільний порядок слів у реченні тобто немає чітких правил розташування у певному порядку тих чи інших членів речення.
46600. BELARUSIAN CUISINE 21.5 KB
  Belarusian cuisines have influences from its neighboring countries like Russia, Lithuania, Ukrainian and Polfnd among others. A variety of dishes made of potato form an important part of most cuisines in Belarus. Some of the popular potato dishes in Belarusian cuisines include Belarusian Draniki, Belarusian Draniki with Pork, Kolduni, Babka and Belarusian Kartoflyaniki among others
46601. Кодификация советского права 1920-х годов 21.53 KB
  Гражданский кодекс РСФСР был принят четвертой сессией ВЦИК девятого созыва 31 октября 1922 г. Отличительными чертами ГК РСФСР 1922 г. ГК гарантировал всем гражданам РСФСР охрану гражданских прав независимо от пола расы национальности вероисповедания и происхождения но в то же время ограничивал свободу предпринимательской деятельности и частной инициативы если осуществление гражданских прав противоречит их социальнохозяйственному назначению наносит явный ущерб государству. Право на пользование землей для ведения сельского хозяйства при...
46602. Планирование учебно-воспитательной работы по изобразительному искусству 21.55 KB
  Проблемы психического развития личности в онтогенезе факторы движущие силы закономерности. Филогенез развития вида онтогенез развитие индивида.Декарт и ЖанЖак Руссо представители природного биологизаторского направления идея которого состоит в том что наибольшее значение для развития личности имеет наследственность генетические факторы влияние среды минимально.Непосредственными движущими силами психического развития ребенка являются противоречия которые возникают и преодолеваются в процессе обучения и воспитания.
46603. РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ. ЗАКОН ОБ АВТОРСКОМ ПРАВЕ И СМЕЖНЫХ ПРАВАХ 21.55 KB
  Основные понятия Для целей настоящего Закона указанные ниже термины имеют следующее значение: автор физическое лицо творческим трудом которого создано произведение; аудиовизуальное произведение произведение состоящее из зафиксированной серии связанных между собой кадров с сопровождением или без сопровождения их звуком предназначенное для зрительного и слухового в случае сопровождения звуком восприятия с помощью соответствующих технических устройств; аудиовизуальные произведения включают кинематографические произведения и все...
46604. Виды трения. Износ при сухом, граничном, полужидкостном и жидкостном трении. Роль смазки 21.6 KB
  Трение сопротивление возникающее при взаимном перемещении соприкасающихся поверхностей тел. В зависимости от кинематических признаков относительного перемещения тел чаще всего встречаются два вида трения: трение скольжения и трение качения. В зависимости от состояния трущихся поверхностей различают: трение без смазки трение двух твердых тел при отсутствии на поверхности трения введенного смазочного материала всех видов; граничное трение трение двух твердых тел при наличии на поверхности трения слоя жидкости обладающего...
46605. Понятие государственной региональной политики 21.61 KB
  Применительно к системе государственного управления сформировалось следующее понимание государственной региональной политики. Под государственной региональной политикой можно понимать систему целей и задач органов центральной и местной государственной власти а также систему мер предпринимаемых ими в сфере управления политическим экономическим и социальным развитием регионов которая направлена на реализацию стратегии территориального развития государства. Региональной политикой можно считать лишь такую систему намерений и действий которая...