80613

В осінні барви шати вдяглись ліси й поля

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Формування у школярів уміння добирати твори, книги із заданої теми; вчити учнів бачити і розуміти прекрасне в природі, в музиці, поезії; розвивати образне мислення й мовлення; вчити визначати тему і мету твору, виразно читати поетичні твори, читати в особах...

Украинкский

2015-02-18

71 KB

1 чел.

PAGE  11

ВІДКРИТИЙ УРОК

Позакласне читання та

Я і Україна

(інтегрований урок)

Тема: «В осінні барви шати вдяглись ліси й поля»

Вчитель: Бучинська О.П.

м. Полтава

ЗОШ № 29

2013-2014 н.р.

Інтегрований урок

Позакласне читання та Я і Україна

Тема: «В осінні барви шати вдяглись ліси й поля».

Мета. Формування у школярів уміння добирати твори, книги із заданої теми;

           вчити учнів бачити і розуміти прекрасне в природі, в музиці, поезії;

  розвивати образне мислення й мовлення;

  вчити визначати тему і мету твору, виразно читати поетичні твори,

          читати в особах;

  виховувати почуття любові до рідної природи, намагання зберігати її.

Обладнання: малюнки, ілюстрації-пори року, музичний твір П.Чайковського

                        «Пори року», дари осені, малюнок «Мудра Сова», роздатковий

      матеріал.

Хід уроку.

I. Організація класу до уроку.

1. Привітання.

2. Подяка за підготовку до уроку.

II. Оголошення теми і завдань уроку.

  •  Сьогодні на уроці ми повинні побачити:

«Який же світ навкруг чудовий»

На дошці - 4 малюнки (Пори року).

 Зима  Весна  Літо  Осінь

            □      □                        □                   □

1) Вступна бесіда вчителя.

 - Що зображено на цих малюнках?

- Яка пора року вам найбільше подобається?

- Чому?

Вчитель. Кожна пора року по своєму прекрасна.

  •  Бо світ навколо нас такий чудовий!
  •  А до якої пори підходить ця загадка?

   Загадка

Невидимка ходить в гаї

Всі дерева прикрашає

Без пензля, без олівця

Розфарбовує деревця!

- Сьогодні у нас незвичайний урок, сьогодні у нас урок-подорож в осінній ліс.

Тема уроку: «В осінні барви шати вдяглись ліси й поля».

- А супроводжуватиме нас у цю подорож буде Мудра Сова. Сова підготувала такі ілюстрації:

 □   □   □

                   В.                          Ж.                  Л.

                Рання                   Золота                  Пізня  

- Яка пора року зображена на цих малюнках?

- Чим вони відрізняються?

Загадка

У південний край землі

Відлітають журавлі.

Знов лункий шкільний дзвінок

Нас покликав на урок.

Як цей місяць звати?

Прошу відгадати!

(Вересень)

Кличуть нас ліси, поля, сади

Дозбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте,

То землею ходить місяць...

(Жовтень)

   Крапле з неба, дахів, стріх

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад.

Що за місяць?

(Листопад)

- Послухайте, які повідомлення-цікавинки підготували наші дослідники (в мікрофон).

1 учень

Вересень - сезон найбільшого цвітіння лісової рослинки вересу.

2 учень

Жовтень - румянець осені. У народі жовтень іменують «грязник», «хмурень», «зимник» - адже він не лише листям землю прикрашає, а й снігом ладен припорошити.

Найбільшим святом жовтня є Покрова Пресвятої Богородиці - покровительки України.

Спостерігачі завбачали:

  •  Яка погогда на Покрову - такою і буде зима.
  •  Якщо в цей день сніг не покрив землю - не буде снігу і в листопаді, і в грудні.

3 учень

Листопад у народі називають «напівзимник», «падолист», «грудкотрус».

У народі кажуть, що листопад вересню - онук, жовтню - син, а зимі - рідний брат.

Народ заприміти:

- Якщо листопад дерев не обтрусить - то зима довгою мусить бути.

Вчитель:

 - Відобразіть свій настрій до кожного осіннього місяця на обличчі Смайлика!

3) Вирушаючи у подорож треба прослухати прогноз погоди.

- Хто знає як називають людей, які досліджують і прогнозують погоду в країні, в містах і селах? (Метеорологи)

 Є метеорологічні станції, де ведеться спостереження за змінами в природі, погоді за допомогою спеціальних приладів і визначають погоду на день, тиждень, місяць і навіть на рік.

 Sinoptik розкаже про погоду на сьогодні.

- Який настрій ми візьмемо у подорож?

Ми будемо подорожувати поетичними стежинами.

 Відпочинемо на музичній галявині.

Вийдемо на узлісся.

Вгамуємо спрагу біля джерела народної мудрості.

  Завітала осінь до нас в Україну,

  Одягла в червоне намисто калину,

Бо ж вкраїнська осінь -

Це пишні жоржини,

Айстри різнобарвні,

Горішки ліщини,

Буряки цукрові,

Кукурудза стигла,

Гарбузи медові,

Різнії повидла,

Варення, соління,

Гриби в маринаді...

Тобі, щедра осене,

Всі у нас раді.

Діти.

- Осінь, осінь

У гості тебе просим! (Заходить Осінь)

   Я - осінь чарівна й ясна,

Я дивна, наче казочка сама.

Тримаю пензлик у руках,

Малюю у садах, в гаях,

Щоб догодити, любі, вам,

Щоб вміли ви красу кохати,

Щоб теж у руки пензлик брали

Красу природи малювали.

Я в гості до вас зайшла, дарунки свої принесла!

Вчитель.

  •  Ми подякуємо Осені за її дари!
  •  А Мудра Сова пропонує зупинитись на поетичній стежинці.

Учні читають вірші.

- Який осінній місяць надихнув Наталю Забілу написати такі рядки?

   Подивись, на видноколі

Мов змінилися ліси,

Хто це їх у жовтий колір

Так барвисто покрасив?

Ось край річки, жовті клени

І берези золоті.

Лиш ялиночки зелені

Залишились в самоті.

І пишаються дерева

Золотим своїм вбранням.

Це якийсь маляр, напевне,

Догодити хоче нам.

                              Н. Забіла

                   Осінь

   Ходить осінь тихо-тихо.

Чути, як повітря диха.

Зачепила павутинку -

Мов струна, озвалась дзвінко.

І стоять в садах дерева -

Повна чаша кришталева.

Ще краплина - і здається,

Через вінця переллється.

Скільки всюди срібла-злота.

Все осені робота.

Ось така вона, малята,

Працьовита, наче мати.

                             Володимир Верховець

  •  З ким порівнює автор осінь? (З матірю)

Завдання № 1

Вчитель.

Налетів осінній вітер,

І зробив чимало справ.

Всі рядки у наших віршах

переплутав й розкидав.

  •  Позначте цифрами рядки в такому порядку, щоб рядочки римувались.

Вчитель. Крім літературних творів існують і народні оповідання, казки, легенди про пори року. Саме таку легенду про золоту осінь пропонує нашій увазі учень.

Легенда

За легендою, Осінь - старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою, даруй людям дари свої, і вони любитимуть тебе».

Ось і виконує Осінь наказ Сонця.

Подивіться на її щедрі дари. (Корзина з дарами)

Вчитель. Люди завжди милувались красою осінньої природи і у своїй творчості намагались передати настрій, почуття словом, пензлем і фарбами, а також музичними звуками.

Музична галявина

Композитор Петро Ілліч Чайковський місяць Жовтень описав музичними звуками за допомогою мелодії, передав свій настрій і красу цієї пори року! Музичний твір його так і називається «Пори року». (Слухання музичного уривку).

  •  Який настрій викликала ця мелодія?

На узліссі відпочинемо.

Фізкультхвилинка

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

Встали рівно біля парт.

Починаємо наш старт.

Руки вгору, руки вниз,

Подивились пильно скрізь.

Головою покрутили,

Потім разом всі присіли.

Піднялись, понагинались

І здоровими зостались.

  •  Я вам теж підготувала вірш «Осінь».

Перед читанням даю завдання.

  1.  Читання вірша вчителем під музику.
  2.  Самостійне читання вірша учнями напівголосно.
  3.  Словникова робота.
  •  навмання;
  •  покора;
  •  на баскім коні.

Осінь

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні в синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

Осінь жовтокоса на баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

Синьоока осінь їде навмання.

Вяне все навколо, де пройдуть копита,

Золоті копита чорного коня.

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні й розкида кругом.

Скрізь якась покора в тишині розмита.

І берізка голо мерзне за вікном.

Володимир Сосюра

Робота в гуртках. Завдання після читання вірша.

I. Які образні слова використав автор (поет)?

II. Які слова вжито в переносному значенні?

III. Які ознаки осені змальовано у вірші?

IV. Прочитати виразно так, ніби ви є автором чи диктором на телебаченні.

V. Який настрій передає вірш «Осінь»?

Вчитель. Оглянулись навкруги і побачили:

Падає листя, листя мерехтить,

Жовте, вогнисте, червоне.

У вирій птахи відлітають

Гуси, граки, журавля

Ось і остання вже зграя

Сумно курличе вгорі.

(Показати картинку)

На узліссі ми прочитаємо ще один твір однієї видатної людини Василя Олександровича Сухомлинського.

  •  Хто знає, ким був Сухомлинський?
  •  Послухайте оповідання «Що найтяжче журавлям».

Що найтяжче журавлям

Тихого осіннього вечора на узліссі сіли відпочити журавлі. Вони летіли в теплий край. Сонце вже зайшло, то й  заночують.

Притулились журавлі до білокорої берези та й курличуть щось тихо-тихо. Береза прислухається, хоче зрозуміти, про що вони гомонять.

  •  Куди це ви летите, журавлі? - питається Береза.
  •  У теплий край, - відповідають журавлі.
  •  Зима наступає.

-    Ой, зима, зима… - бідкається Береза. - Вже й з мене листя осипається... Мабуть, далека й тяжка вам дорога, журавлі?

- Дорога тяжка, - відповідає найстарший Журавель. - Та не дорога нам найтяжча.

- А що ж вам найтяжче? - дивується Береза.

- Найтяжче нам жити кілька місяців на теплій річці. Називається вона Ніл. Немає там ніколи зими. Вічно цвітуть квіти…

- То чому ж там найтяжче? - ще більше дивується Береза.

- Бо то не рідна земля, - каже найстарший Журавель, - бо немає там тебе, білокора Березо.

   (Василь Сухомлинський)

  •  До якого жанру належить цей твір?

Повторне читання самостійно.

Завдання.

I. Назвати головних героїв твору.

II. Зачитати розмову Берези і Журавля в особах.

III. Яку ілюстрацію ви б намалювали до казки?

IV. Який настрій охопив вас після читання?

V. Що найтяжче Журавлю?

(Яка головна думка твору?)

(Вправи для очей)

Висновок. Дійсно, кожна людина на чужині, як би там хороше не було, тужить за Батьківщиною, за рідною домівкою, де навіть берізка радує і зігріває душу.

Ось і вийшли ми з лісу, добре попрацювали і на завершення подорожі вгамуємо спрагу біля джерела народної мудрості.

Завдання № 2

Вчитель. Складіть прислівя і зачитайте.

  •  Восени й горобець багатий.
  •  В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає і поливає. (Учень)
  •  Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю. (Учень)
  •  Плети влітку рукавиці - в листопаді пригодиться. (Учень)
  •  Як вересніє, то і дощик сіє.
  •  Весна красна квітами, а осінь плодами.
  •  Як листя жовтіє, то поле сумніє.
  •  Осінь сумна, а жити весело.

III. Підсумок уроку.

  •  Чи сподобався вам урок?
  •  Що сподобалось?
  •  Які завдання були для вас цікавими?
  •  Які завдання виконували?

Дякую за урок! (Оцінки)

IV. Рекомендації щодо наступного уроку.

  1.  Читати різні дитячі періодичні видання: журнали «Барвінок», «Соняшник», «Пізнайко», газета «Казковий світ».
  2.  Виписати рубрики, які вміщені у періодичних виданнях. Про що в них можна дізнатись?
  3.  Приготувати для презентації одну рубрику прочитаного журналу чи газети.

 

   


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49370. Расчет шума при зондовой микроскопии 698.72 KB
  Некоторые виды шума неустранимы принципиальнонапример флуктуации измеряемой величины и с ними надо бороться только методами усреднения сигнала и сужения полосы. Другие виды шума например помехи на радиочастоте и “петли заземления†можно уменьшить или исключить с помощью разных приемов включая фильтрацию а также тщательное продумывание расположения проводов и элементов схем или другими методами. Джонсон впервые экспериментально установил закономерности этого вида шума в Bell Lbs. Реактивные цепи не имеют теплового шума.
49372. Амортизатор роликовый 3.07 MB
  Поэтому такой способ был выбран для изготовления корпуса которое происходит в следующей последовательности: Вначале строятся пять параллелепипедов со следующим взаимным расположением рис. 1 затем четыре из них расположенные по бокам вычитаются из самого большого получается такая фигура рис. 2 Далее следует наклонить две боковые грани фигуры для чего из неё вычитаются два клина расположенные как показано на рис. Этого можно добиться вычтя из детали фигуру сложной формы рис.
49373. Проектирование усилителя мощности звуковой частоты 208 KB
  Содержание Техническое задание Расчет структурной схемы: выбор транзистора для оконечного каскада. выбор транзистора для предоконечного каскада. расчет входных и выходных электрических показателей предоконечного каскада выбор транзистора для первого входного каскада расчет входных параметров первого каскада распределение частотных и нелинейных искажений в цепях усилителя структурная схема...
49374. Анализ линейной динамической цепи 2.77 MB
  В данной работе я провожу исследование и анализ линейной динамической цепи. По имеющимся данным, составляется схема линейной реактивной цепи, нагруженной на резистор и питаемой от источника ЭДС.