80628

Поняття про мову. Українська мова – державна мова України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розширити уявлення учнів про мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах. Розвивати усне мовлення учнів, каліграфічні навички письма, поширювати словниковий запас учнів.

Украинкский

2015-02-18

49.5 KB

1 чел.

Тема: Поняття про мову. Українська мова – державна мова України

Мета: Розширити уявлення учнів про мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах. Розвивати усне мовлення учнів, каліграфічні навички письма, поширювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнаватися про неї.

Обладнання: казкові персонажі: Барвінок і Ромашка, презентація до уроку.

Хід уроку

І. Організація класу

Другий клас, другий клас,

Мандрівок зараз безліч в нас.

Тож часу ми всі не гаймо –

В мовленнєву країну вирушаймо.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

До нас завітали на урок Барвінок і Ромашка, які запрошують здійснити подорож по країні Мовленнєвій, де ми:

  •  продовжимо удосконалювати навички каліграфічного письма,
  •  поповнимо словниковий запас,
  •  будемо розвивати усне і писемне мовлення.

Почнемо з каліграфічної хвилинки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка

У  у  Уу  ур  ук   ська

Україна    українська

Пригадайте правильність написання букв та буквосполучень. Зверніть увагу на з’єднання:

У  у  Уу  (нижнє)

Ур  ук  - яке?

ська  -  буква  ь  - відкрита

А зараз запишіть слова.

- Чому слово Україна написано з великої букви?

- Зверніть увагу на наголос у слові українська.

Використовуючи слова, подані на екрані складіть речення за варіантами:

Зі словом Україна – І варіант;

Зі словом українська – ІІ варіант.

ПЕРЕВІРЯЄМО

  •  Які речення ви склали? (слухаю кількох дітей)
  •  Пригадайте, як пишемо перше слово в реченні?
  •  Які розділові знаки вживаються в кінці речення?

А тепер запишіть або почуте речення, або те, що склали самостійно.

Перевірте положення зошита та осанки під час письма.

ВИСНОВОК

Барвінок і Ромашка зрозуміли, що:

Україна – наш рідний край, і для всіх українців рідною мовою є українська.

2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Словниково – логічне завдання. (Робота у парах за картками)

Наші герої пропонують нам попрацювати у парах і виконати завдання проблемного характеру.

Візьміть картку і прочитайте слова 1 стовпчика (1 дитина - вголос);

прочитайте слова 2 стовпчика  (1 дит. - вголос).

А тепер з’єднайте лінією слова 1 ст. з відповідними словами 2 стовпчика.

росіяни    українська

французи            англійська

українці   французька

англійці   російська

ПЕРЕВІРЯЄМО виконану роботу. Назвіть утворені пари слів.

ВИСНОВОК

Для росіян рідна мова російська, для французів – французька, для українців рідна мова – українська. Тож діти,  кожен народ має свою мову.

ІY.Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми, мети

Тема уроку. Поняття про мову. Українська мова – державна мова України

Тому сьогодні:

  1.  з’ясуємо поняття «рідна мова»;
  2.  ознайомимось із мовами, спорідненими з українською мовою;
  3.  дізнаємось про слова, що нагадують нам про історичне минуле нашого народу.

2. Бесіда

- Яку мову ви використовуєте для спілкування на уроках?

  •  У сім’ї?
  •  З товаришами?
  •  Яку іноземну мову вивчаєте у школі?
  •  Чи могли б ви весь час вдома, на уроках, на перервах? Чому? (Рідною для нас є українська мова, з нею ми зростали, навчаємося)

ВИСНОВОК

Кожна країна має свою рідну мову. Для нас, українців, рідна мова – українська.

Народне прислів’я говорить: Скільки зірок на небі – стільки різних слів.

А розкриє зміст цього прислів’я вправа 187.

Відкрийте  підручники на сторінці70. Знайдіть вправу 187.

3. Мовна гра «Продовж речення»

Прочитаємо речення. (Вголос, ланцюжком – називаю дітей)

Ромашка і Барвінок хочуть перевірити наскільки уважно ви читали текст вправи.

Вони пропонують ГРУ «Продовж речення»

У світі живе багато …  ….   (різних народів)

Близькими до української мови є … і …  мови.  (російська і білоруська)

Увага на екран.

Завдання: спишіть речення, записані на екрані.

ВИСНОВОК

  •  Чому мови білоруська, російська, українська – близькі, споріднені? (Слова можна зрозуміти, звучать майже однаково, багато чого спільного)
  •  Ромашка і Барвінок задоволені вашими відповідями.

4. Спостереження за звучанням, написанням і значенням слів

А тепер будемо  разом з Барвінком та Ромашкою спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах.

Знайдіть вправу188 на  сторінці 70 (Читаю я, діти слідкують)

  •  Що цікавого дізналися?
  •  Поглянемо на зображені на малюнку предмети.
  •  До сьогоднішнього уроку працювала група мовознавців, яка дізналася, як вони називаються в інших мовах.

 Укранська   Російська         Білоруська

Картопля             картофель            бульба

Цибуля   лук    цыбуля   

Огірок   огурец   огурок

Буряк              свекла   буряк

  •  Вдячна мовознавцям за виконану роботу, які називали предмети спорідненими мовами.
  •  А зараз запишіть українською мовою слова - назви овочів у тій послідовності, як вони зображені, поділіть їх для переносу і поставте знак наголосу.
  •  Запам’ятайте, як пишемо словникове слово цибуля.

Трішки стомилися, тож давайте відпочинемо.

5.  Фізкультхвилинка.

6. Домашнє завдання

Для домашнього виконання наш підручник пропонує вправу191 на сторінці71, в якій теж треба виділені слова поділити для переносу та виписати слова, які відповідають на питання «що робили?»

7. Колективне опрацювання.

Продовжуємо нашу подорож.

Барвінок  і Ромашка пропонують поширити знання про державну мову, опрацювавши вправу 189.

Прочитайте виразно текст

  •  У якій країні ми живемо?
  •  Яка мова є державною мовою України?

Виконаємо завдання за варіантами.

Прочитайте речення, які будете записувати.

Увага І варіант: знайдіть і спишіть 1 та 2 речення. Над кожним словом поставте наголос.

ІІ варіант: знайдіть і спишіть останнє речення. Над кожним словом поставте наголос.

ПЕРЕВІРЯЄМО.  Читають.

Знайдіть у  своїх реченнях і назвіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.

(Україна. України)

Чому? ( Ї – йі )

Слово «Україна» - поділимо на склади для переносу. (1 уч.)   

Слово «українська» - зробимо звуковий аналіз.

  •  Гарно справились із завданням, молодці.
  1.  Робота в групах.

Настав час попрацювати в групах.

Барвінок і Ромашка  пропонують дізнатися, що говорили про українську мову видатні письменники і  поети.

На розрізних картках – висловлювання  письменників і поетів про рідну мову. Складіть і прочитайте.

  •  Яке висловлювання вийшло?
  •  Хто його автор?
  •  Що говорив Юрій Мушкетик зачитає 1 група  

 Сидір Воробкевич  2 група

 Богдан Чепурко      4 група

 Павло Тичина          3 група

  •  Як зрозуміти вислови?
  •  Прочитайте ще раз речення  3 групи із екрана. Спишіть його. (Розцвітай же, слово, і в родині, і у школі, й на заводі, і у полі.)

ВИСНОВОК

Українською мовою користуються в усіх сферах життя діяльності людей.

Візьміть до уваги!

Наша мова постійно розвивається. З появою нових предметів з’являються і нові слова.

А назви тих предметів, які вже віджили або були замінені іншими  - виходять з ужитку.

Наприклад, в давнину люди в полі використовували: серп, косарку, жатку, молотарку, віялку. В наш час все це замінили комбайном, адже ця машина виконує всі ці операції.

Старі слова вийшли з ужитку, їх заміняють нові.

9. Робота над поповненням словникового запасу

 А ще ми поповнимо свій словниковий запас новим словом, з’ясуємо його значення.

Звернемося до підручника с. 71.

– А що найдорожче для українського  народу?

  •  Тож Р. і Б. зрозуміли, що найбільший скарб українського народу – це його рідна мова.
  •  Закрили підручники, зошити. Поклали на край парти

10.  Виконання дидактичного завдання у зошиті з друкованою основою

А тепер попрацюємо у зошиті с.42 впр.118

Утвори пари слів: слово, яке позначає предмет, і слово, яке позначає дію.

Говорити – говоріння, …

Казкові  гості задоволені, як ви справились із завданням.

Y. Підсумок уроку

- Що нового дізналися на уроці Барвінок і Ромашка.?

- Що треба запам’ятати?

1. «Мозковий штурм»

Підсумовуючи урок, охарактеризуйте нашу українську мову, дібравши слова-ознаки до  слова «мова»:

рідна             мелодійна             українська

співуча   ласкава   молода

давня   державна

Ми з вами дібрали стільки ознак, з’ясували, що українська мова – наша рідна мова. Тож любіть і плекайте свою рідну мову.

YІ. Домашнє завдання

С.71, виконати вправу 191

На цьому наш урок закінчено.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1534. Проектирование одноэтажного здания и его технико-экономические показатели 198.73 KB
  В здании запроектированы столбчатые фундаменты монолитные стаканного типа с подколонником, в котором предусмотрено уширенное отверстие – стакан, имеющий форму усеченной пирамиды. Основные несущие конструкции покрытия. Спецификация основных железобетонных элементов.
1535. Анализ производства мощностью 80 тонн перерабатываемого молока в смену, выпускающего сыр Эснонский 58.25 KB
  Определение объема производства и реализации продукции в натуральном выражении. Определение полной себестоимости продукции молочного производства. Определение и реализация продукции в стоимостном выражении.
1536. Сущность вооружено-политического конфликта 80.33 KB
  Причины и основные этапы югославского конфликта. Комплекс мероприятий по его урегулированию. Развал СРФЮ. Перерастание конфликта на Балканах в вооруженное столкновение. Возможности и проблемы урегулирования конфликтов. Понятие конфликта как особенного общественного явления. Миротворческая операция в Боснии и Герцеговине
1537. Программа для обработки справочного массива записей о банковской карточке лицевого счета 199.82 KB
  В данной работе используется сортировка обменом, суть ее состоит в том, что пары стоящих рядом элементов просматриваются в направлении снизу вверх и сравниваются. Если верхний элемент оказывается меньше нижнего по рисунку, то они меняются местами. Продолжая этот процесс циклически, в конце концов приходим к отсортированному файлу.
1538. Комплексное исследование механизма применения лизинговой политики в ОАО 47.77 KB
  Теоретические основы по проблеме использования лизинга персонала на предприятии. Оценка состояния персонала на предприятии ОАО Газпромнефть. Эффективность применения лизинга персонала в ОАО Газпромнефть. Преимущества и недостатки лизинга персонала
1539. Розробка теплової схеми установки 115 KB
  Допоміжна котельна та опріснювальна установки. Вибір кількості та типів генераторів та приводів. Розробка теплової схеми установки. Вибір і обґрунтування параметрів робочого тіла. Розрахунок теплової схеми на режимі повного ходу.
1540. Философские знания. Общее и отличное философского и религиозного мировоззрения 138 KB
  Общее и отличное философского и религиозного мировоззрения. Мифологическое мировоззрение. Феномен ремифологизации. Функции философии. Онтология. Проблема бытия в истории философской мысли. Категория времени в философии. Свойства времени. Психоанализ о бессознательном. Фрейд о структуре человеческой психики.
1541. Анализ работы мастера в технологическом цеху 181.74 KB
  Права и обязанности мастера, технолога цеха, контрольного мастера. Описание конструкции сварного узла и его назначение, техническая характеристика, основной материал, его характеристика. Методы технического контроля дефекты и причины их возникновения. Применяемые сборочно-сварочные приспособления, описание конструкции и принципа работы. Сварочные материалы их характеристика и режимы сварки.
1542. Общая психология и ее классификация 182.5 KB
  Понятие о восприятии. Виды восприятия. Индивидуальные особенности памяти людей. Способы синтезирования, обеспечивающие возникновение образов и фантазий. Мыслительные операции. Формирование и развитие личности. Речь как общественно-исторический феномен. Темперамент: определение, концепции, типы.